εμπειρίες από διαγραφή θρησκεύματος

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Γκρινιάρης

Εγώ επεσήμανα ότι η ιδιότητα σου ως στρατιώτης είναι άσχετη, εκτός και αν παρουσίασες το χαρτί της δημαρχίας/ληξιαρχείου στο 1ο γραφείο της μονάδας σου. Τότε θα ήμουν πολύ περίεργος να μάθω τι έγινε.

Επί των λοιπών σχολίων, βεβαίως και υπάρχει προκατάληψη στο στρατό εναντίον των άθεων. Στον στρατό είμαι και γω. Όπως υπάρχει και προκατάληψη εναντίον των μουσουλμάνων για παράδειγμα. Αυτή η προκατάληψη υπάρχει γενικά όμως και στην κοινωνία, της οποίας μέρος είναι και ο στρατός.
Χωρίς να θέλω να κατηγορήσω τους φίλους σου, που το κρατήσαν κρυφό ότι είναι άθεοι/αγνωστικιστές, θα πω απλώς ότι ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά δε γίνεται. Αντιθέτως, αισθάνομαι την ανάγκη να σε συγχαρώ, που δήλωσες στον στρατό ότι είσαι άθεος. Είναι ευχάριστο να βλέπεις ανθρώπους να μην κάνουν την «πάπια» και να αναλαμβάνουν το όποιο ρίσκο να έχουν «αντίποινα» υπερασπιζόμενοι τα πιστεύω τους.

Επίσης επέτρεψε μου, να σε πληροφορήσω φιλικά, ότι δεν μπορείς να έχεις εμπεριστατωμένη άποψη για την πλειοψηφία των στρατιωτικών. Οι πληροφορίες που έχεις συλλέξει από την προσωπική σου εμπειρία είναι ελάχιστες και δυστυχώς μάλλον προκατειλημμένες (αφού βρισκόσουν και βρίσκεσαι, υπό κατάσταση ψυχολογικής - σωματικής πίεσης). Επίσης οι πληροφορίες που συλλέγουμε από φίλους και γνωστούς, συνήθως διογκώνονται και παρουσιάζονται κατά πως να παρουσιάζουν ήρωες τους «ιστορικούς».
Να φέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.
Μύθος: Στον στρατό οι «καραβανάδες» σε ψοφάνε στα καψόνια!
Πραγματικότητα: Το 99% των καψονιών γίνονται από τους παλαιούς στρατιώτες εν απουσία και παρά την απαγόρευση της διοίκησης και κατά γενική ομολογία είναι πολύ χειρότερα, από ότι τους έκανε ποτέ «καραβανάς».
Πηγή πληροφορίας: Εκατοντάδες πρώην στρατιώτες που μιλάνε επ' αυτού μετά την απόλυση τους όπου και πλέον βλέπουν τα πράγματα χωρίς να δέχονται την πίεση της θητείας.
Off Topic
Αλήθεια τι κυρώσεις επιβλήθηκαν σε όσους δε ξέρανε τη προσευχή ενώ δηλώσαν ότι είναι άθεοι, μουσουλμάνοι, εβραίοι κλπ; Το να μάθεις τη προσευχή είναι σαν να μάθεις τον όρκο ή και τα χαρακτηριστικά του τουφεκιού σου, δηλαδή αντικείμενο επιθεώρησης (όπως το λέμε εμείς οι επαγγελματίες). Τώρα αν είναι σωστό ή λανθασμένο, είναι λανθασμένο. Αλλά είναι θέμα νοοτροπίας. Δυστυχώς στην Ελλάδα θεωρούν δεδομένο ότι είσαι ΧΟ, μέχρι να δηλώσεις κάτι τις άλλο. Πρέπει να ξεκινήσει να αλλάζει αυτή η νοοτροπία με το να λέμε ότι δεν είμαστε ΧΟ, αν δε θέλουμε και καλά να λέμε τι είμαστε.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πάντως ένας φίλος που ήταν φαντάρος δήλωσε άθεος και δεν είχε κανένα πρόβλημα!! Τα πράγματα ίσως αλλάζουν πιο γρήγορα από ότι νομίζουμε :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Γκρινιάρης έγραψε: Επίσης επέτρεψε μου, να σε πληροφορήσω φιλικά, ότι δεν μπορείς να έχεις εμπεριστατωμένη άποψη για την πλειοψηφία των στρατιωτικών. Οι πληροφορίες που έχεις συλλέξει από την προσωπική σου εμπειρία είναι ελάχιστες και δυστυχώς μάλλον προκατειλημμένες (αφού βρισκόσουν και βρίσκεσαι, υπό κατάσταση ψυχολογικής - σωματικής πίεσης).
Δε θα επεκταθώ πολύ επειδή η κουβέντα είναι εκτός θέματος. Η άποψή μου για τους στρατιωτικούς βασίζεται στην εμπειρία που είχα ως υφιστάμενός τους σε τρία τελείως διαφορετικά στρατόπεδα επί εννέα μήνες της ζωής μου. Προφανώς και ειναι η προσωπική μου υποκειμενική γνώμη την οποία μάλιστα θα δημοσιεύσω στο blog μου πολύ σύντομα. Αλλά επίτρεψέ μου και εμένα φιλικά να σου πω ότι αντίστοιχα και η δική σου άποψη είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το γεγονός ότι είσαι ο ίδιος στρατιωτικός. Άρα τα περί προκαταλήψεως, υποκειμενισμού κλπ, νομίζω δεν προσφέρουν κάτι στην κουβέντα. Ας μείνουμε στο ό,τι ο καθένας έχει τη γνώμη του με βάση τις εμπειρίες και τις γνώσεις του.

Το λόγο που επισήμανα την στρατιωτική μου ιδιότητα τον εξήγησα στον προηγούμενο ποστ. Μπορεί να διαφωνείς, αλλά εγώ το έκρινα άξιο αναφοράς. Προτείνω να μείνουμε στην ουσία που είναι η διαγραφή του θρησκεύματος.
Γκρινιάρης

Astron έγραψε:Προτείνω να μείνουμε στην ουσία που είναι η διαγραφή του θρησκεύματος.
Συμφωνώ.

Άλλωστε η διαγραφή του θρησκεύματος δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ιδιότητα του στρατιώτη, αφού δεν αφορά το στρατό τι κάνει ο πολίτης στην προσωπική του ζωή.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Συγχαρητήρια για την πράξη σας παίδες. Θέλει γκατς για να κάνεις κάτι τέτοιο στο κέντρο των Αθηνών. Δυστυχώς για μένα αν και ζω στα πέριξ, είμαι ψιλό-γνωστή στον δήμο μου και όλο και κάποιος θα το πάρει πρέφα. Οπότε αναμένω τον Καλλικράτη μπας και μέσα στην αναμπουμπούλα περάσει στο ντούκου...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Εικόνα
Μια πολύ ευτυχισμένη μέρα της ζωής μου είναι σήμερα, που έλαβα την ληξ. πράξη γέννησής μου, με την διαγραφή.
Να σας πω λοιπόν τις εμπειρίες μου από το Ηράκλειο Κρήτης, όπου και έχω την τιμή να είμαι ο πρώτος που διαγράφει το θρήσκευμά του.
Πριν ξεκινήσω, να εκφράσω τις ευχαριστίες μου σε όλους/όλες που συνέταξαν τις οδηγίες σχετικά με τη διαδικασία. Επίσης να ευχαριστήσω προσωπικά την Αόρατη Μελάνη, για την επικοινωνία που είχαμε.
1) Κατέβασα τα κείμενα (είναι μεγάλα και τα διάβασα επί τροχάδην, δεν τα εκτύπωσα και τελικά δεν χρειάστηκε να τα δείξω), την αίτηση και τη δήλωση. Τις συμπλήρωσα με τα στοιχεία μου και πήγα στο Ληξιαρχείο.
2) Η υπάλληλος που είδε την αίτηση και την υπ. δήλωση ξαφνιάστηκε και με παρέπεμψε σε ανώτερό της. Μου είπαν ότι δεν έχουν ξανακάνει κάτι τέτοιο και ότι για να μην γίνει κάποιο λάθος θα έπρεπε να συνεννοηθούν με τον ληξίαρχο, ο οποίος απουσίαζε. Υποσχέθηκαν να με βοηθήσουν.
3) Τη δεύτερη φορά που πήγα, μου είπαν διάφορα του στυλ ότι το θρήσκευμα δεν αναφέρεται πουθενά, ότι η ληξιαρχική πράξη γέννησης δεν χρειάζεται πουθενά και άλλα παρόμοια. Εγώ σταθερά επέμενα ότι ήθελα να γίνει η διαγραφή. Μου είπαν να το ξανασκεφτώ γιατί μελλοντικά αν αλλάξω γνώμη, θα είναι δύσκολο να γίνει και άλλη αλλαγή. Εγώ τελικά τους είπα απλά ότι "δεν σας ζητώ κάτι παράνομο ή παράλογο, εξάλλου έχει γίνει και αλλού στην Ελλάδα". Μπήκαμε με τον υπάλληλο στο ίντερνετ, και του έδειξα ως υπόδειγμα τη σελίδα: viewtopic.php?f=41&t=1582#p33354. Μου είπε ότι "δεν θα σου χαλάσω το χατίρι" και ότι θα το ετοίμαζαν σε λίγες μέρες.
4) Σήμερα που πήγα, η ληξ. πράξη ήταν όντως έτοιμη, την υπέγραψα και μου έδωσαν 3 αντίγραφα: ένα για μένα, ένα για το δημοτολόγιο και ένα για το μητρώο αρρένων. Οι υπάλληλοι ήταν πολύ φιλικοί πλέον. Στο δημοτολόγιο & στο μητρώο αρρένων (δίπλα δίπλα δυο γραφεία είναι) υπέγραψα από μια αίτηση, και αυτό ήταν ΚΑΘΑΡΙΣΑ! Η όλη ιστορία σήμερα μου πήρε 15 λεπτά περίπου και δεν είχα καμία αντίδραση στο δημοτολόγιο.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Γκρινιάρης έγραψε:
Off Topic
... Η θρησκεία θίγεται μόνο όταν έρχεται σε αντίθεση με τα στρατιωτικά σου καθήκοντα.
Spoiler: Εμφάνιση
[...]ζ. Επισημαίνεται ότι, σε περίπτωση κατά την οποία υποψήφιος-α, μετά την επιτυχία του σε Στρατιωτική Σχολή και την κατάταξή του, αρνείται την εκτέλεση των στρατιωτικών του καθηκόντων λόγω θρησκευτικών ή άλλων δοξασιών και πεποιθήσεων, εφαρμογής τυγχάνουν οι σχετικές διατάξεις των Κανονισμών Οργάνωσης και Λειτουργίας των Σχολών και ενδεχομένως του ΠΚ και του ΣΠΚ.[...]

Από τα προσόντα των υποψηφίων.
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ - Ακαδημαϊκό έτος 2009-2010
Απίθανο δεν είναι;
Και υποκριτικό βέβαια, αφού το θρήσκευμα δεν αποτελεί εμπόδιο αλλά μάλλον αφορμή και αίτιο για να σκοτώνουμε τον ...''εχθρό''!
Συγχωρήστε μου το εκτός θέματος, αλλά το παράλογο με ...'καλεί' να πληκτρολογήσω σχόλια.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Yorgo έγραψε:Μου είπε ότι "δεν θα σου χαλάσω το χατίρι" και ότι θα το ετοίμαζαν σε λίγες μέρες.
:shock: :shock: :shock: :P :P :P εμείς εδώ, χατίρια δε χαλάμε!!! :D :D :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση