Εκστρατεία διαγραφής θρησκεύματος

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:αντιγράφω σχόλιο μέλους της ομάδας του ΦΒ:
πήγα με τη δικηγόρο μου στο ληξιαρχείο πριν από 6-7 χρόνια και αντικατέστησα το ΧΟ με μια παύλα. Κι όλα με μια απλή δήλωση. Θυμάμαι τη ληξίαρχο που με ειρωνεύτηκε: «μη μου έρθεις μετά ξανά να το αλλάξουμε πάλι». «Μην ανησυχείτε», της είπα – «εκτός κι αν δω το Θεό μπροστά μου… αν και η πρώτη επίσκεψη θα είναι στον ψυχίατρο και όχι στο ληξιαρχείο».
Να σημειώσω ότι είχαμε ολόκληρη συζήτηση γιατί τότε θέλανε να γράψουνε ‘Άθεος’, αλλά εγώ επέμεινα στην ‘παύλα’.
Έχετέ το κατά νου λοιπόν: γίνεται να μπει παύλα, κάποιοι το έχουν ήδη κάνει, αν συναντήσετε δυσκολία να επιμεινετε.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ Χ.Ο. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΥΛΑ/ΚΕΝΟ

ΑΘΕΟΣ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΓΑΜΩ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτή η απολύτως δικαιολογημένη οργή διαπερνά με ρίγη την σπονδυλική στήλη.
Παράκληση προς τους συντονιστές να μην υπάρξει καμία απολύτως παρέμβαση.
Δεν είναι δυνατόν κάποιος να διατηρήσει την ψυχραιμία του και να παραμείνει κόσμιος μπροστά σε μια τέτοια κατάφωρη παραβίαση του δικαιώματος αυτοπροσδιορισμού του!
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Yorgo έγραψε:Στη Γνωμοδότηση Νομικού Συμβουλίου του Κράτους 687-1991 διαβάζουμε ότι: [...]

Δηλαδή: αν βαφτίστηκες μια φορά, ΔΕΝ ξεβαφτίζεσαι με τίποτα.
Μήπως ο μόνος τρόπος τελικά να βγεις από κει που βάλανε είναι ο αφορισμός;
Να σας εξηγήσω τι παίζει: η βάπτιση δεν είναι απλά μια τελετή κατά τη χριστιανική παράδοση, αλλά μυστήριο, και έχει μεταφυσική δράση στο άτομο. Ως εκ τούτου, ακόμα και αν πάψεις να πιστεύεις ή ό,τι άλλο, συνεχίζεις να φέρεις το χρίσμα (σα «στάμπα,» δηλαδή).

Αυτός είναι και ο λόγος που, αν κάποιος πάψει να είναι Χριστιανός και ξαναγίνει Χριστιανός, δεν ξαναβαφτίζεται.


Υ.Γ.: Αν χρειάζεστα ιδιαίτερες θεολογικές διευκρινήσεις, είμαι πάντα πρόχειρος (και έχω μελετήσει διεξοδικά τα κείμενα, και έχω θεολόγους αδερφή και γαμπρό — παπά μάλιστα — που μπορούν ανά πάσα στιγμή να μου δώσουν περαιτέρω απάντησεις).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αυτά που λες, Raspk, έχουν ενδιαφέρον σίγουρα από θεολογική ή λειτουργική (προφανώς εννοώ liturgic και όχι functional) σκοπιά, αλλά δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον από πολιτική (civil) σκοπιά.

Ο νομικός σύμβουλος του κράτους δεν έχει καμμιά δουλειά να μιλά για αμαρτήματα, μετάνοια και θεία χάρη. Δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα, και οι σχετικές με τη θρησκεία πράξεις δεν θα πρέπει να έχουν επιπτώσεις στη σχέση με το κράτος.

Το κράτος δεν το αφορούν οι μεταφυσικές προεκτάσεις των δογμάτων, και κανονικά δεν πρέπει να το αφορούν ούτε τα τελετουργικά τους. Να δούμε πότε θα πάψουν να τα λαμβάνουν υπ' όψην τους και να τα θεωρούν ισότιμα πολιτικών διαδικασιών.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα... αυτό που συνέβη στον Πάτροκλο... είναι μεμονωμένη αυθαίρετη πράξη ενός υπαλληλίσκου... ή ακολούθησε σχετική εντολή;
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν γνωρίζω, αλλά εικάζω το πρώτο. Θα έπρεπε να έχει όρεξη ο ίδιος να το ψάξει και να το κυνηγήσει, δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς κάτι (ίσως μια γενικής φύσης παρέμβαση? μια επιστολή σε υπουργεία, ληξιαρχεία κλπ που να επισημαίνουμε το πρόβλημα και να παρακαλούμε για προσοχή στο θέμα αυτό?)

Οι περισσότεροι υπάλληλοι θεωρούν δεδομένο ότι όλοι οι Έλληνες, αν δεν ανήκουν δηλωμένα και επίσημα σε άλλο θρήσκευμα, είναι αναγκαστικά ΧΟ. Αυτό φτάνει πολλές φορές σε γελοίες καταστάσεις. Θυμάμαι κάποιον που έγραψε κάποτε ότι όταν έβγαλε ταυτότητα (ανήλικος ακόμη) και δήλωσε ότι στο θρήσκευμα θέλει κενό, ο υπάλληλος τον αγνόησε και συμπλήρωσε ΧΟ.

Απλώς κάποια πράγματα θεωρούνται δεδομένα, δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι είναι υπάλληλοι μιας υπηρεσίας και λειτουργούν αυτόματα ακολουθώντας τα έθιμα.

Έχω μια γνωστή που τη λένε Στέλλα, ονομάστηκε έτσι με ονοματοδοσία στο εξωτερικό, και έχει πρόβλημα εδώ επειδή πολλοί υπάλληλοι σε επίσημα έγγραφα "διορθώνουν" το όνομά της σε Στυλιανή.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς κάτι (ίσως μια γενικής φύσης παρέμβαση? μια επιστολή σε υπουργεία, ληξιαρχεία κλπ που να επισημαίνουμε το πρόβλημα και να παρακαλούμε για προσοχή στο θέμα αυτό?)
Για να αναλάβουμε εμείς σχετική δράση,
Θα πρέπει να μην είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό, γιατί μπορεί να ήταν πράξη που κατέβασε από την κούτρα του ο συγκεκριμένος υπάλληλος.
Θα πρέπει ο Πάτροκλος να μας πει τι του είπαν όταν πήγε/πάει να ζητήσει το λόγο.
Θα πρέπει να μας δώσει το οk να αναφερθούμε στην δική του περίπτωση αν χρειαστεί.
Θα πρέπει πρωτίστως όμως να βεβαιωθούμε ότι αυτό συνέβη και σε άλλους, ώστε τότε πλέον ως Ένωση να διαμαρτυρηθούμε.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Αυτά που λες, Raspk, έχουν ενδιαφέρον σίγουρα από θεολογική ή λειτουργική (προφανώς εννοώ liturgic και όχι functional) σκοπιά, αλλά δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον από πολιτική (civil) σκοπιά.
Σύμφωνοι, αλλά είναι, όσο παράλογο κι αν ακούγεται, η βάση όσων είπε ο νομικός σύμβουλος: αναίρεση βάφτισης δεν υφίσταται.
AoratiMelani έγραψε:Ο νομικός σύμβουλος του κράτους δεν έχει καμμιά δουλειά να μιλά για αμαρτήματα, μετάνοια και θεία χάρη. Δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα, και οι σχετικές με τη θρησκεία πράξεις δεν θα πρέπει να έχουν επιπτώσεις στη σχέση με το κράτος.

Το κράτος δεν το αφορούν οι μεταφυσικές προεκτάσεις των δογμάτων, και κανονικά δεν πρέπει να το αφορούν ούτε τα τελετουργικά τους. Να δούμε πότε θα πάψουν να τα λαμβάνουν υπ' όψην τους και να τα θεωρούν ισότιμα πολιτικών διαδικασιών.
Και πάλι σύμφωνοι, αλλά το πρόβλημα είναι, ακριβώς, η σχετική σύγχιση αυτών των ανθρώπων. Επειδή ίσως δεν κατάλαβα κάτι, η απάντησή του αφορούσε, ακριβώς, στη διαγραφή θρησκεύματος; Ή σε κάτι άλλο, μήπως;

Αν αναφερόταν σε οτιδήποτε άλλο περάν μιας υποθετικής «αναίρεσης βάπτισης,» που όντως δεν είναι αρμοδιότητά του ούτως ή άλλως, αλλά σε θέματα όπως η διαγραφή θρησκεύματος, τότε απάντησε και αστοιχείωτα ή παραπλανητικά. Δε θεωρώ απίθανο, όμως, να έκανε το όποιο λογικό άλμα, ή να θεώρησε από μόνος του ότι όφειλε να κάνει κάτι τέτοιο: η πεποίθηση που έχουν ότι ξέρουν τι κάνουν, και η τάση να ισοπεδώνουν τέτοια θέματα είναι μοναδική.
AoratiMelani έγραψε:Δεν γνωρίζω, αλλά εικάζω το πρώτο. Θα έπρεπε να έχει όρεξη ο ίδιος να το ψάξει και να το κυνηγήσει, δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς κάτι (ίσως μια γενικής φύσης παρέμβαση? μια επιστολή σε υπουργεία, ληξιαρχεία κλπ που να επισημαίνουμε το πρόβλημα και να παρακαλούμε για προσοχή στο θέμα αυτό?)

Οι περισσότεροι υπάλληλοι θεωρούν δεδομένο ότι όλοι οι Έλληνες, αν δεν ανήκουν δηλωμένα και επίσημα σε άλλο θρήσκευμα, είναι αναγκαστικά ΧΟ. Αυτό φτάνει πολλές φορές σε γελοίες καταστάσεις. Θυμάμαι κάποιον που έγραψε κάποτε ότι όταν έβγαλε ταυτότητα (ανήλικος ακόμη) και δήλωσε ότι στο θρήσκευμα θέλει κενό, ο υπάλληλος τον αγνόησε και συμπλήρωσε ΧΟ.
Και σ' εμένα το ίδιο έγινε, λίγο-πολύ, αν και τότε ήμουν απλά λίγο μπερδεμένος και μαζεμένος και απλά ο αστυνομικός πήρε την πρωτοβουλία μόνος του, χωρίς να με ρωτήσει καν! :lol:
AoratiMelani έγραψε:Απλώς κάποια πράγματα θεωρούνται δεδομένα, δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι είναι υπάλληλοι μιας υπηρεσίας και λειτουργούν αυτόματα ακολουθώντας τα έθιμα.

Έχω μια γνωστή που τη λένε Στέλλα, ονομάστηκε έτσι με ονοματοδοσία στο εξωτερικό, και έχει πρόβλημα εδώ επειδή πολλοί υπάλληλοι σε επίσημα έγγραφα "διορθώνουν" το όνομά της σε Στυλιανή.
Η πλάκα είναι ότι αυτό είναι το ίδιο φαινόμενο που έχει οδηγήσει σε μια σειρά θεολογικών λαθών: η αυθαίρετη άποψη κάποιου που μεταφέρει μια πληροφορία ότι «ξέρει καλύτερα» και η ανάλογη «διόρθωση.»
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Ο νομικός σύμβουλος του κράτους δεν έχει καμμιά δουλειά να μιλά για αμαρτήματα, μετάνοια και θεία χάρη. Δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα, και οι σχετικές με τη θρησκεία πράξεις δεν θα πρέπει να έχουν επιπτώσεις στη σχέση με το κράτος.
Και πάλι σύμφωνοι, αλλά το πρόβλημα είναι, ακριβώς, η σχετική σύγχιση αυτών των ανθρώπων. Επειδή ίσως δεν κατάλαβα κάτι, η απάντησή του αφορούσε, ακριβώς, στη διαγραφή θρησκεύματος; Ή σε κάτι άλλο, μήπως;

Αν αναφερόταν σε οτιδήποτε άλλο περάν μιας υποθετικής «αναίρεσης βάπτισης,» που όντως δεν είναι αρμοδιότητά του ούτως ή άλλως, αλλά σε θέματα όπως η διαγραφή θρησκεύματος, τότε απάντησε και αστοιχείωτα ή παραπλανητικά. Δε θεωρώ απίθανο, όμως, να έκανε το όποιο λογικό άλμα, ή να θεώρησε από μόνος του ότι όφειλε να κάνει κάτι τέτοιο: η πεποίθηση που έχουν ότι ξέρουν τι κάνουν, και η τάση να ισοπεδώνουν τέτοια θέματα είναι μοναδική.
Περίληψη ερωτήματος: Αν είναι επιτρεπτή η καταχώριση στο περιθώριο ληξιαρχής πράξεως γεννήσεως μεταβολής του Θρησκεύματος από Χριστιανός Ορθόδοξος σε Βουδιστή, βάσει βεβαιώσεως θρησκευτικής αρχής εξωτερικού (Ηνωμένου Βασιλείου) των Βουδιστών.
Νομικός Σύμβουλος έγραψε:Η μεταβολή θρησκεύματος αποτελεί συνταγματικώς κατοχυρωμένο δικαίωμα εκάστου, περιλαμβανόμενο στο ευρύτερο δικαίωμα της ελευθερίας της θρησκευτικής συνειδήσεως, που καθιερώνεται από την παρ.1 του άρθρου 13 του Συντάγματος. Υφισταμένου τίτλου τέτοιας μεταβολής θρησκεύματος, ήτοι επισήμου εγγράφου, μπορεί να γίνει σημείωση στο περιθώριο της ληξιαρχικής πράξεως γεννήσεως με δικαίωμα του ληξιάρχου να ζητήσει και υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 Ν.1599/86 για βεβαίωση της ελεύθερης βουλήσεως του ενδιαφερομένου και έλλειψει ψυχολογικής ή άλλης πιέσεως για την απόφασή του.
Το κείμενο εδώ
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:
Yorgo έγραψε:Στη Γνωμοδότηση Νομικού Συμβουλίου του Κράτους 687-1991 διαβάζουμε ότι: [...]

Δηλαδή: αν βαφτίστηκες μια φορά, ΔΕΝ ξεβαφτίζεσαι με τίποτα.
Μήπως ο μόνος τρόπος τελικά να βγεις από κει που βάλανε είναι ο αφορισμός;
Να σας εξηγήσω τι παίζει: η βάπτιση δεν είναι απλά μια τελετή κατά τη χριστιανική παράδοση, αλλά μυστήριο, και έχει μεταφυσική δράση στο άτομο. Ως εκ τούτου, ακόμα και αν πάψεις να πιστεύεις ή ό,τι άλλο, συνεχίζεις να φέρεις το χρίσμα (σα «στάμπα,» δηλαδή).

Αυτός είναι και ο λόγος που, αν κάποιος πάψει να είναι Χριστιανός και ξαναγίνει Χριστιανός, δεν ξαναβαφτίζεται.
Καταπληκτικό!

Δεν σας θυμίζει "double jeopardy";
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
eimaiatheos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011 16:51
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαιρετω.

Διαβασα ολο το θεμα,ολα ωραια,καθαρα και καλα.

Ως εδω εχω ενα προβλημα... Ειμαι 17.5 χρονων και ειμαι αθεος,και εχω βαρεθει οπου παω να με πασαρουν ως χριστιανο ορθοδοξο.

Η γονεις μου δεν ερχονται στο ληξιαρχειο για το ολο θεμα και δεν ξερω τι γινεται οταν εισαι ανηλικος,μπορω να παω εγω με την ταυτοτητα και να το τακτοποιησω το θεμα?

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! Θελω τα χαρτια να λενε "ΑΘΕΟΣ","ΑΘΡΗΣΚΟΣ" η απλα τιποτα,και προτειμω να παω να πεσω σε κανα γκρεμο παρα να περιμενω μισο χρονο να γινω 18 να παω να το φτιαξω αυτο το θεμα που με απασχολει και επηρεαζει την καθημερινη ψυχικη μου υγεια.

Εχει φτασει ο κομπος στο χτενι,παρακαλω βοηθηστε με.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλησπέρα eimaiatheos.
Το θέμα με τα δικαιώματα ανηλίκων είναι μπλεγμένα, οπότε το καλύτερο είναι να περιμένεις 1/2 χρόνο που θα έχεις πλήρη δικαιώματα για δικαιοπραξίες.
Ευκαιρία να εξασκήσεις την υπομονή σου :)
Στο μεταξύ διάβασε μέσα στο φόρουμ και ενημερώσου για τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσεις για να πετύχεις αυτά που σε ενδιαφέρουν.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

eimaiatheos έγραψε:προτιμω να παω να πεσω σε κανα γκρεμο παρα να περιμενω μισο χρονο να γινω 18 να παω να το φτιαξω αυτο το θεμα που με απασχολει και επηρεαζει την καθημερινη ψυχικη μου υγεια.
Είσαι σίγουρος ότι δεν προτιμάς να περάσεις ευχάριστα μισό χρόνο συζητώντας μαζί μας εδώ? :D

Υπήρξαν κι άλλα άτομα στο φόρουμ στη δική σου θέση, λόγου χάρη ο Σίσυφος, που τώρα πια έχει κλείσει τα 18, καθώς και άλλοι που δεν θυμάμαι τώρα. Όλα θα γίνουν, μείνε ήσυχος.

Αυτός ο μισός χρόνος δεν είναι τίποτα μπροστά στα 60 ή 70 χρόνια ακόμη που θα ζήσεις. Όπως σου είπε και ο comte de toulouse, το καλύτερο είναι να περιμένεις. Έχεις τη ζωή μπροστά σου.

Στο αναμεταξύ μπορείς να έρθεις στο μασκέ πάρτυ μας.
Αν είσαι πολύ σίγουρος ότι θες να πέσεις στο γκρεμό, εγώ προσωπικά θα σε δέσω πισθάγκωνα και θα σε ρίξω στους καρχαρίες μπροστά στα μάτια του έκπληκτου κοινού (τι πειρατές θα είμαστε αν δεν βάλουμε κάποιον να "ανέβει στη σανίδα" και να πηδήξει; ) :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρώτη φορά είδα αυτή τη παλιά ανάρτηση Πραγματικά άκρως ενδιαφέροντα όσα επί τροχάδην διάβασα
Είναι γεγονός ότι πολλοί από μας θέλουν να αποτινάξουν από πάνω τους αυτή τη βλακεία που μας επέβαλαν
Εδώ όμως μπαίνουν μια σειρά ζητήματα
Ένα πολύ σοβαρό ζήτημα είναι ότι ενώ πολλοί συνάνθρωποι μας άθεοι θέλουν να κάνουν κάποια βήματα στη κατεύθυνση διαγραφής από τα μητρώα τους του ΧΟ, δεν το τολμούν γιατί από τη φύση τους δεν θέλουν να αποκοπούν απ τον περίγυρο τους. Είναι ένας ωμός εκβιασμός, ένας απροκάλυπτος ψυχαναγκασμός, αυτό που συντελείται και πολλές φόρες το ελληνικό (παρα)κράτος έχει λειτουργήσει με αυτές τις μεθόδους σε πολλά θέματα.
Αυτοί που έχουν το σθένος και τη δύναμη το κάνουν, μην ξεχνάτε όμως ότι υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν αυτή τη δύναμη
Άδω κουμπώνει ταμάμ ο ρόλος της Ένωσης μας
Να προστατέψει αυτούς τους συνάνθρωπους μας και να τους απαλλάξει απ αυτό το σκληρό γι αυτούς δίλλημα
Ίσως θα έπρεπε στο μέλλον να προκαλέσουμε μεθοδευμένα αποφάσεις δικαστηρίων (εφ όσον ο νομός δεν εφαρμόζεται) που να επιβάλλουν την διαγραφή αυτών των προσωπικών δεδομένων και να μην καταγράφονται νεώτερα τέτοια στοιχειά σε κάθε κρατικό έγγραφο. (Η κάθε εκκλησία άμα θέλει να φακελώσει τους… πιστούς της)
Μπορούμε ακόμα στο μέλλον να μαζευόμαστε σε κατά τόπους δημαρχεία κατά ομάδες και να ζητάμε την διαγραφή του ΧΟ από τα μητρώα μας (όταν κρίνουμε ότι είμαστε αρκετοί), να καλούμε τα ΜΜΕ για να δημιουργούμε μια ατάραχη γι αυτό το ζήτημα
Αυτά βεβαίως όταν συγκροτηθεί το νέο εκλεγμένο ΔΣ ή όπως το πούμε.
Αυτές οι ενέργειες της ένωσης, αν δοθεί και η ανάλογη δημοσιότητα, (ακόμα και πληρωμένη δημοσιότητα που δεν μπορούν να μας την αρνηθούν) θα αποδείξει πλατιά την αναγκαιότητα της ύπαρξης της ένωσης και θα συσπειρωθούν περισσότεροι άθεοι γύρω της.
Βέβαια όλα αυτά είναι σημειολογικά για κάποιον που είναι «cool» άθεος. Προσωπικά για παράδειγμα δεν με απασχολεί και τόσο τι γράφει το μητρώο μου, (όπως δεν με απασχολούσε τι έγγραφε ο φάκελος μου στην ασφάλεια)
Δε με απασχολεί ακόμα και όταν ο πρόεδρος ενός δικαστηρίου μου υποδεικνύει να ορκιστώ.
Το κάνω γιατί δεν θέλω να εμπλακώ σε μια άνευ προηγούμενου καχυποψία που θα ακολουθητέε, ακόμα το κάνω γιατί δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου για να τους εκφράσω ελευθέρα αυτό που πιστεύω. Έχετε δει κάτι χριστιανοφατσούλες και βαριεστημένες κυρίες που μας δικάζουν!
Άστα να πάνε, με το που τους βλέπεις λες: «ρε που ήρθα να βρω το δίκιο μου!»
Τώρα όσο αφορά την ανάρτηση του 17 ½ χρόνου συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και θα πρόσθετα μόνο εάν «μεγάλε» με τέτοια ευκολία αποφασίζεις τέτοιου είδους απονενοημένα διαβήματα, τι θα κάνεις αργότερα όταν όλα τα προβλήματα της ζωής πέσουν στο …κεφάλι του!
Ψυχραιμία λεβέντη υπάρχουν και χειρότερα πράγματα από ένα κωλόχαρτο που γράφει κάπου ΧΟ !
Άσε που αυτό το χαρτί θα το ζητήσεις και θα το δεις 3-4 φόρες σ΄ όλη τη ζωή σου και ούτε που θα το διαβάσεις.
Δε λέω ότι δεν έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι, αλλά μη το παίρνεις και «επί πόνου».
Μισός χρόνος δεν είναι ούτε ένας κόκκος άμμου στο συμπαντικό χρόνο!
Μεθαύριο πας και το σβήνεις με την ησυχία σου αυτό το ανόητο ΧΟ. 8-)
Melani , εγω θα 'λεγα να τον δέσεις στο μεσιανό κατάρτι και να βαλεις ενα μονόφθαλμο κουτσό μούτσο να του ριξει μ 2-3 βουρδουλιές να συνέλθει! :D
eimaiatheos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011 16:51
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπερα σας.

Χτες ειχα νευριασει και δεν ειχα υπομονη,τελικα το μονο που εχω να κανω ειναι να παω οταν γινω 18 ηρεμα και ωραια στο ληξιαρχειο να γινει η δουλεια.

Θα κοιταω συχνα το forum να δω τι γραφεται,τι αλλαζει και τι δεν αλλαζει.

Πραγματικα οταν και αν κανω παιδια οτι και να λενε που να χτυπιονται κατω ολοι εγω δεν δινω αδεια να βαπτιστουν,δεν θα βαλω σε μια μαρκα ενα παιδι που οταν βαπτιστει ισα ισα να λεει 2-3 λεξεις,οταν μεγαλωσουν ας κανουν οτι θελουν.

Υ.Γ Επρεπε το παρτυ να ηταν σαββατο βραδυ? :D
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Σάββατο 26/2 είναι το πάρτι στο bar INDIGO στα Εξάρχεια
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

eimaiatheos έγραψε:Υ.Γ Επρεπε το παρτυ να ηταν σαββατο βραδυ? :D
Off Topic
Άσε και εγώ το ίδιο λέω :( , κακό timing - Παρασκευή είναι η ιερή μέρα του μακαρονοτέρας τσκ τσκ τσκ :P . Anyways θα προσπαθήσω να εμφανιστώ για λίγο στο πάρτυ...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Μη μου λέτε τέτοια τώρα, όταν ρωτούσα ποια μέρα είναι καλύτερη όλοι λέγαν Σάββατο, ίδρωσα να βρω μαγαζί για Σάββατο, κανείς δεν το έδινε όλοι είχαν άλλα κλεισμένα, και τώρα βρέθηκαν διάφοροι που δεν μπορούν Σάββατο! Λοιπόν δεν τρώγεστε! την άλλη φορά θα σας κάνω τριήμερο φεστιβάλ μακαρονοτέρατος, να ησυχάσω! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Και μάλιστα σε πανελλαδικό τουρνέ για να 'ναι όλοι ευχαριστημένοι. ;) :whistle: :dance:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Και μάλιστα σε πανελλαδικό τουρνέ για να 'ναι όλοι ευχαριστημένοι. ;) :whistle: :dance:
Αυτό είναι! :lol:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση