Εκστρατεία διαγραφής θρησκεύματος

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εκεί που ρώτησες, πήρες και την ανάλογη απάντηση, η οποία από τη σκοπιά τους είναι σωστή:
η βάπτιση για την εκκλησία είναι αμετάκλητη, εκτός κι αν την ανακαλέσει η ίδια η εκκλησία με δική της πρωτοβουλία (αφορισμός).

Το θέμα είναι, τι σε νοιάζει εσένα η σκοπιά της εκκλησίας; Είσαι πολίτης, έχεις να κάνεις με το κράτος, και αν ρωτήσεις το κράτος θα σου πει ότι από πολιτική σκοπιά μπορείς να πάψεις να είσαι χριστιανή με μια απλή δήλωση.

Πρέπει πάντως σύντομα να λύσουμε και το θέμα των αρχείων της εκκλησίας, να κάνω ξανά ερώτημα στην αρχιεπισκοπή και να πάω και στην ενορία που βαπτίστηκα να επιχειρήσω να διαγραφώ. Βλέπω ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο θέμα και πρέπει να το δρομολογήσουμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ συνάντησα ένα αξιοπερίεργο τώρα με το φανταριλίκι. Σε ένα από τα χαρτιά που πέρασαν από τα χέρια μου, είδα να γράφει "Χριστιανός Ορθόδοξος". Εγώ δεν έχω καν βαπτιστεί. Πώς γίνεται αυτό? Υπάρχει περίπτωση κάποιος τρόμπας να το έγραψε μόνος του και να υπάρχει επίσημα κάπου? Να πάω να ρωτήσω στο Ληξιαρχείο?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

μαλλον αυτος που συμπληρωσε καποτε το πεδιο, θα ειδε κενο και θα το νομιζε για λαθος παραλειψης.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

γιατί, ποιός είπε ότι το έμαθαν από το ληξιαρχείο;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Υπατια έγραψε:Σας ευχαριστω πολυ γι'αυτην την ενημερωση.Ηταν η πρωτη ερωτηση που ηθελα να υποβαλλω στο φορουμ.
Πριν λιγο καιρο πηγα στην Μητροπολη της Θεσσαλονικης να ρωτησω πως μπορω να διαγραφω απο χριστιανη
ορθοδοξη και μου ειπαν οτι αυτο δεν ειναι δυνατο.Οτι εφοσον εχω βαφτιστει,αυτο ειναι αμετακλητο.
Ακομη ενα ψεμα στα βδελυρα ψεματα που πουλανε <οι ανθρωποι του θεου>!
Πηγες κι εσυ να ρωτησεις στο στομα του λυκου!!!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Υπατια
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2012 12:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Οταν ρωτηθηκα γιατι θελω να ξεγραφω,τους απαντησα οτι εχω δυο λογους:
Πρωτον δεν εχω χριστιανικες πεποιθησεις.
Απαντηση:Οι πεποιθησεις ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος,αλλα στα χαρτια
δεν παιζει αυτο ρολο,εφοσον στις καινουριες ταυτοτητες δεν αναγραφεται το θρησκευμα.(?)
Δευτερον οταν πεθανω δεν θελω να ταφω,θελω να καω.Σαν χριστιανη,αυτο απαγορευεται.
Απαντηση:Κανε διαθηκη,ωστε να σε μεταφερουν στην Βουλγαρια για καυση.(?)
Καταλαβα οτι βασικα τους ενδιαφερει να εχουν το δυνατο περισσοτερο πληθυσμο στα κιταπια τους
και ολοι μας γνωριζουμε τους λογους γι'αυτο.
Θα χαρω την μερα που οι Ελληνες θα ξεγραφονται σωριδον :lol:
Το θεμα πρεπει να γινει περισσοτερο γνωστο,ωστε πολλοι Ελληνες οπως εγω, που δεν
γνωριζουν την σωστη διαδικασια,να μαθουν πως γινεται,ωστε να μπορουν να κανουν χρηση
της ελευθερης βουλησης τους.(Και στα χαρτια!)
Να ειστε καλα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

η διαθήκη δεν δημοσιεύεται αμέσως μετά το θάνατο. δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις εκτός από εντολή στους συγγενείς σου (προφορική η γραπτή, σίγουρα όχι διαθήκη), το οποίο να εξασφαλίσει ότι θα καείς αντί να ταφείς. Εκτός ίσως αν καταφέρεις να μπεις σε κάποια blacklist της εκκλησίας.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Υπατια έγραψε:Πριν λιγο καιρο πηγα στην Μητροπολη της Θεσσαλονικης να ρωτησω πως μπορω να διαγραφω απο χριστιανη ορθοδοξη και μου ειπαν οτι αυτο δεν ειναι δυνατο.Οτι εφοσον εχω βαφτιστει,αυτο ειναι αμετακλητο.
Δεν είναι ακριβώς ψέμα. Το πρόβλημα έγκειται στη διατύπωση της ερώτησης, πρέπει να σκεφτείς δηλαδή λίγο τι σημαίνει "διαγράφομαι από χριστιανός".

Διαγραφή από τα αρχεία του κράτους βεβαίως και γίνεται, αλλά για αυτό θα πρέπει να ρωτήσεις τις κρατικές υπηρεσίες, όχι τους παπάδες, φυσικά.

Διαγραφή από τα αρχεία της εκκλησίας επίσης γίνεται, θεωρητικά, βάσει του νόμου περί προστασίας προσωπικών δεδομένων: έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να διαγραφούν τα στοιχεία σου από οποιοδήποτε αρχείο, ακόμη κι αν αρχικά δόθηκαν εκεί οικειοθελώς από εσένα ή από τους κηδεμόνες σου εφόσον ήσουν ανήλικη. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να πας στην εκκλησία της ενορίας σου και να ζητήσεις να σβήσουν το ονοματεπώνυμό σου και όλα σου τα προσωπικά στοιχεία. Απλά επειδή δεν το έχει επιχειρήσει κανείς μας ακόμη, δεν γνωρίζω πώς ακριβώς λειτουργεί στην πράξη αυτό. Σίγουρα θα υπάρξει έκπληξη και άγνοια από μέρους των παπάδων, γι' αυτό καλό θα ήταν να το κάνει πρώτα κάποιος να το σταντάρει, και μετά οι άλλοι να ξέρουν πώς γίνεται. Γενικό αρχείο με ονόματα πιστών μου έχουν πει από την εκκλησία ότι δεν υπάρχει, αλλά η πληροφορία δόθηκε προφορικά και ανεπίσημα (από την Ιερά Μητρόπολη Κηφισιάς και από την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων), και θα επιδιώξω να πάρω και γραπτή βεβαίωση.

Αλλά "διαγραφή από χριστιανή" μπορείς να το εκλάβεις και μεταφορικά, δηλαδή να πάψεις να έχεις την "χάρη του κυρίου", οπότε με αυτήν την έννοια ο παπάς φυσικά θα σου πει ότι δεν γίνεται εφόσον βαπτίστηκες, μόν με αφορισμό μπορεί να γίνει, κι αν δεν θέλει εκείνος να σε αφορίσει δεν πα να χτυπιέσαι εσύ.

Η βάπτιση όντως είναι αμετάκλητη, γιατί είναι ένα γεγονός τετελεσμένο. Μπορείς να πάψεις να είσαι χριστιανή, αλλά το γεγονός ότι υπήρξες τυπικά χριστιανή για κάποιο διάστημα (και από τη σκοπιά της εκκλησίας και ουσιαστικά, γιατί για εκείνους η βάπτιση έχει μεταφυσική επιρροή), δεν αλλάζει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να απαρνηθείς τον χριστιανισμό από μια στιγμή και μετά, ούτε ότι δεν μπορείς να διαγράψεις την ένδειξη "χριστιανή" από όποιο αρχείο εσύ επιθυμείς - ακόμη και εκκλησιαστικό αρχείο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Υπατια
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2012 12:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστω παρα πολυ,τωρα καταλαβα πως θα κινηθω με αυτο το θεμα.
Θαχει πολυ τρεξιμο μεν,πολυ γελιο δε!
JimX
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2012 06:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξέρετε αν έχει διαγράψει κανεις το θρήσκευμά του χρησιμοποιώντας τις διατάξεις περί προσωπικών δεδομένων;
Επίσης, έχει δοκιμάσει να κάνει κανεις ποτέ αίτηση αφορισμού;
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλησπέρα JimX και καλώς ήρθες.

Το θρήσκευμα διαγράφεται από το ληξιαρχείο, με μια απλή υπεύθυνη δήλωση (εδώ http://union.atheia.gr/?page_id=678 μπορείς να βρεις υπόδειγμα για τη δήλωση καθώς και νομική τεκμηρίωση).

Έχεις κάτι συγκεκριμένο υπόψη σου και ρωτάς αν γίνεται με βάση τις διατάξεις για τα προσωπικά δεδομένα; Υπάρχει Δράση για την διακοπή της καταγραφής του θρησκεύματος σε διάφορα δημόσια έγγραφα, εκτός του ληξιαρχείου. Αλλά οι διατάξεις κατά κύριο λόγο σε προστατεύουν από το να σε ρωτήσει κάποιος για το θρήσκευμα. Για την επεξεργασία και διαγραφή, μάλλον σε προστατεύουν αλλά γίνε πιο συγκεκριμένος (απο πού θέλεις να το διαγράψεις ακριβώς, αν είναι εκτός του ληξιαρχείου) για να το δούμε.

«αίτηση αφορισμού» δεν υπάρχει. Η εκκλησία έχει αφορίσει διάφορους στο παρελθόν αλλά με δική της πρωτοβουλία.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τα χιουμοριστικά σχόλια μεταφέρθηκαν στην ενότητα "Γραφικότητες" ως εκτός θέματος. Το παρόν νήμα συζήτησης έχει σκοπό την ενημέρωση του κοινού για την εκστρατεία διαγραφής του θρησκεύματος. Υπάρχουν άλλες ενότητες για χιούμορ και ελαφριά κουβέντα.
JimX έγραψε:Ξέρετε αν έχει διαγράψει κανεις το θρήσκευμά του χρησιμοποιώντας τις διατάξεις περί προσωπικών δεδομένων;
Από το ληξιαρχείο, όπως σου είπαν, διαγράφεται με απλή υπεύθυνη δήλωση μεταβολής θρησκεύματος, χωρίς ανάγκη αναφορά στις διατάξεις περί προσωπικών δεδομένων.

Οι διατάξεις αυτές μπορούν να χρησιμοποιηθούν αν θελήσεις να διαγράψεις τα στοιχεία σου από το βιβλίο της ενορίας όπου βαπτίστηκες. Σύμφωνα με όσα μου είπαν στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (προφορικά, διότι αν και έκανα γραπτά το ερώτημα δεν μου απάντησαν ποτέ), μπορεί να γίνει αυτό, διότι θεωρείται αρχείο και έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις την διαγραφή σου από το αρχείο, έστω κι αν τα στοιχεία δόθηκαν κάποτε με συγκατάθεση δική σου ή των τότε κηδεμόνων σου.

Προσπάθησα να μάθω αν η Εκκλησία τηρεί άλλα αρχεία, αλλά στην αρχιεπισκοπή δεν πρωτοκόλλησαν την αίτησή μου και με παρέπεμψαν στην ιερά μητρόπολη, από εκεί επίσης δεν την πρωτοκόλλησαν με παρέπεμψαν στην αρχιεπισκοπή, και όταν τους είπα ότι δεν ξαναπάω εκεί και έθεσα προφορικά το ερώτημά μου, μου είπαν ότι εξ όσων γνωρίζουν κεντρικό αρχείο δεν υπάρχει.

Πρέπει όμως να το ξαναψάξουμε το θέμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mitsakos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 14 Ιαν 2010 08:51
Όνομα Ιστότοπου: Στο φαλιμέντο
Επικοινωνία:

Το επόμενο ραντεβού στις 17/12 στις 10.00 στα κατά τόπους ληξιαρχεία ισχύει; Υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος απ΄την Αθήνα;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ισχύει, βεβαίως, θα είμαι κι εγώ εκεί. Υπάρχουν 3-4 άτομα σίγουρα από Αθήνα, δεν νομίζω όμως ότι είναι στο φόρουμ. Αν έχεις facebook μπορώ να σου συστήσω την μία (στείλε μου πμ).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοινοποιώ κι εδώ:
Λόγω απεργίας του προσωπικού των Δήμων, η συνάντησή μας για διαγραφή θρησκεύματος που ήταν προγραμματισμένη για τις 17-12-12 (δείτε εκδηλώσεις Δεκεμβρίου),
αναβάλλεται για τη Δευτέρα 21-1-13.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
libertarian
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Ιουν 2012 00:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Ατίθασος Γιός έγραψε:Κοινοποιώ κι εδώ:
Λόγω απεργίας του προσωπικού των Δήμων, η συνάντησή μας για διαγραφή θρησκεύματος που ήταν προγραμματισμένη για τις 17-12-12 (δείτε εκδηλώσεις Δεκεμβρίου),
αναβάλλεται για τη Δευτέρα 21-1-13.
Υπάρχουν άτομα που θα πάνε και στο ληξιαρχείο Αμαρουσίου;
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

libertarian έγραψε:Υπάρχουν άτομα που θα πάνε και στο ληξιαρχείο Αμαρουσίου;
Απ' όσο γνωρίζω, εκείνη τη μέρα όχι. Αν θες να πάμε μαζί κάποια άλλη μέρα (μένω κοντά).

Πριν πας πάντως, ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
libertarian
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Ιουν 2012 00:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Έκανα ήδη την διαδικασία διαγραφής τον περασμένο Μάιο αλλά δέχονταν μόνο αίτηση αθεΐας και όχι διαγραφή αναφοράς στο θρήσκευμα, γι' αυτό και τώρα που έχει περάσει περισσότερος καιρός από την έναρξη της πρωτοβουλίας θα ήθελα να δω αν οι υπάλληλοι θα ήταν πιο διαλλακτικοί μια που θα το ζητούσαν περισσότερα άτομα.
Δυστυχώς το λινκ δεν ανοίγει, λέει: "Δεν έχετε το δικαίωμα να αναγνώσετε την Δ. Συζήτηση."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μεταφέρω από εδώ:
Vasilis έγραψε:ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ.....

Με μία απλή αίτηση μπορείτε πλέον όσοι είστε εγγεγραμμένοι στο Ληξιαρχείο Πατρων, να κανετε διαγραφή θρησκεύματος, με την επιλογή είτε "χωρίς καμία αναφορά" είτε με την επιλογή "άνευ θρησκεύματος".
Απευθυνθείτε στην κυρια Σεβαστειάδου, που ξέρει τι και πώς πρέπει να το κάνει.
Libertarian, δυστυχώς όπως μπορείς να δεις εδώ, αντιμετώπισαν όλοι το ίδιο πρόβλημα με εσένα, και δεν έχει λυθεί ακόμη παρά την παρέμβαση του Συμπαραστάτη του Δημότη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση