Εκστρατεία διαγραφής θρησκεύματος

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όπως διαπιστώσαμε, εκτός από την υπεύθυνη δήλωση και την ταυτότητα, χρειάζεται να προσκομίσετε και ληξιαρχική πράξη γέννησης, την οποία μπορείτε να εκδώσετε επιτόπου υποβάλλοντας την παρακάτω αίτηση.

Εικόνα
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Απαντήσεις σε απορίες αναγνωστών μας που μπορεί να αφορούν και άλλους:

Στο ληξιαρχείο Αθηνών μας ενημέρωσαν ότι η προσωρινή ταυτότητα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη διαγραφή του θρησκεύματος. Μπορεί ωστόσο να χρησιμοποιηθεί άλλο κρατικό έγγραφο πιστοποίησης της ταυτοπροσωπίας, όπως π.χ. δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο.

Στο ίδιο ληξιαρχείο μας πληροφόρησαν ότι δεν μπορεί να διαγραφεί το θρήσκευμα ανηλίκου, ούτε καν από τους γονείς ή κηδεμόνες. Η διαγραφή θρησκεύματος μπορεί να γίνει μόνο αυτοπροσώπως από ενήλικες που έχουν δικαιοπρακτική ικανότητα.

(έτσι για την ιστορία, είπα στην κυρία "μα πως είναι δυνατόν να μπορεί ο γονιός να δηλώσει θρήσκευμα για το παιδί του, αλλά να μην μπορεί να το διαγράψει; μήπως το βρέφος που δηλώνεται χριστιανός έχει δικαιοπρακτική ικανότητα;" κι εκείνη μου απάντησε "τι να κάνουμε έτσι είναι ο νόμος")
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Επάγγελμα: Οικιακών !!!

χαχαχαχαχααχαχαχα !!! Μελάνη είσαι θεά!!! Εσύ ζήτησες να σου το περάσουν, με αλλαγή;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

της μαμάς μου τα στοιχεία είναι, αστοιχείωτε!!!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Mea culpa :doh:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
mouxlas21
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2010 14:31
Όνομα Ιστότοπου: Στο μυαλό του μούχλα
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αν κατάλαβα καλά το θρήσκευμα μου (αυτό που μου κολήσαν τέλος πάντων) αναγράφεται στη δήλωση βάφτισης και απο όσα διάβασα η δήλωση αυτη γίνεται υποχρεωτικά στο ίδιο ληξιαρχείο όπου έχει δηλωθεί και η γέννηση. Εγώ ρε παιδιά που γεννήθηκα και μεγάλωσα Γερμανία, αλλά βαφτίστηκα Ελλάδα ...που ψάχνω;;;
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Μάλλον πρέπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία.
Η δήλωση της βάπτισης δεν είναι υποχρεωτική, αν και δεν ξέρω αν ήταν τότε που βαφτίστηκες.
Αν η γέννησή σου δεν είχε δηλωθεί σε ελληνικό ληξιαρχείο, τότε μπορεί η βάπτισή σου να μην έχει δηλωθεί ούτε αυτή, και να παραμένει καταχωρισμένη μόνο στα αρχεία της ενορίας όπου βαφτίστηκες.
Έχεις ελληνική υπηκοότητα; Και αν ναι, πότε την απέκτησες; Αν την απέκτησες μεγάλος, τότε ίσως πρέπει να απευθυνθείς στο δημοτολόγιο που είσαι γραμμένος, και που λογικά θα είναι στον τόπο εγκατάστασής σου όταν επέστρεψες απ' τη Γερμανία.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θυμάμαι μια συζήτηση στο FB όπου πληροφορήθηκα ότι υπάρχει ειδικό ληξιαρχείο για όσους έρχονται από το εξωτερικό, κάπου στην Πλάκα βρίσκεται, αλλά δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες. Θα προσπαθήσω να βρω μια άκρη, αλλά στη θέση σου εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο στο Αθηνών και θα έθετα εκεί την ερώτησή μου. Πιστεύω θα ξέρουν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εδώ θα βρείτε οδηγίες βήμα-βήμα για το πώς μπορείτε να ενεργήσετε όταν θα πάτε για τη διαγραφή.
Ενημέρωσα σήμερα τις οδηγίες με νέες λεπτομέρειες.

Για διευκρινίσεις και βοήθεια μπορείτε να επικοινωνείτε με το diagrafi@atheia.gr.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Γεια σας κι από το Ηράκλειο Κρήτης,
αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία διαγραφής του θρησκεύματος από το ληξιαρχείο, όμως θα ήθελα να ρωτήσω και μερικές ακόμη λεπτομέρειες:
1) Πέρα απ' το ληξιαρχείο υπάρχει και το δημοτολόγιο. Έχει διαγράψει κανείς το θρήσκευμά του και από κει;
2) Αυτό που με απασχολεί αρκετά είναι το θέμα της κηδείας. Σε περίπτωση που πεθάνω και οι ΧΟ συγγενείς θελήσουν να με κηδέψουν, θα ήθελα με κάποιο τρόπο να γνωρίζει και η εκκλησία ότι δεν είμαι μέλος της. Μήπως πέρα απ' τη διαγραφή απ' το ληξιαρχείο/δημοτολόγιο πρέπει να γίνεται κάποια αίτηση/κοινοποίηση και στην εκκλησία, ότι δεν πρέπει να μας θεωρεί ΧΟ; Ο αφορισμός φαντάζομαι είναι ένας πατροπαράδοτος τρόπος διαγραφής από την εκκλησία. Μήπως όμως στην Ελλάδα του 2010 υπάρχουν και άλλοι;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yorgo την 07 Αύγ 2010 12:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

1) Για το δημοτολόγιο δεν γνωρίζω. Αξίζει να το ψάξουμε. Ένα μέλος μας ωστόσο πρόσφατα διέγραψε το θρήσκευμα από το ληξιαρχείο ΚΑΙ από το μητρώο αρρένων ταυτόχρονα (σοτ ληξιαρχείο Χολαργού, με αρκετή κούραση και ολοήμερη παραμονή εκεί).

2) Για τη διαγραφή από τα αρχεία της εκκλησίας έχει γίνει μεγάλη κουβέντα εδώ: viewtopic.php?f=41&t=860
Δεν έχουμε καταλήξει κάπου. Μέχρις στιγμής, από την εκκλησία μου έχουν πει προφορικά ότι δεν τηρούν κεντρικά αρχεία, η βάπτιση καταγράφεται μόνο στα βιβλία της ενορίας. Θα πρέπει ωστόσο να βρεθεί κάποιος τρόπος όπως λες να ξέρουν ότι δεν είμαστε χριστιανοί, για παν ενδεχόμενον.

Από Σεπτέμβρη θα πρέπει να ασχοληθούμε ξανά με αυτά. Αν υπάρχει κάποιος με διάθεση να το ψάξει, ας μας ενημερώσει για να συντονιστούμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

AoratiMelani έγραψε:Ένα μέλος μας ωστόσο πρόσφατα διέγραψε το θρήσκευμα από το ληξιαρχείο ΚΑΙ από το μητρώο αρρένων ταυτόχρονα
Επειδή δεν είμαι γνώστης του θέματος, τι διαδικασία πρέπει να γίνει για να γίνει και στο Μ.Α. η διαγραφή;
Όπως βλέπω από την ιστοσελίδα του δήμου μου:

Διόρθωση (Μητρώα Αρένων) τόπου γέννησης ,θρησκεύματος, στοιχείων ληξιαρχικής πράξης.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

1. Αίτηση ενδιαφερομένου
2. Πιστοποιητικό, κατάλληλα προσαρμοζόμενο Δήμου ή Κοινότητας περί της εγγραφής στο Μητρώο Αρένων αυτού που έχει εσφαλμένα στοιχεία.
3. Απόσπασμα ληξιαρχικής πράξης γέννησης στην οποία να έχει καταχωρηθεί το προς διόρθωση στοιχείο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αυτός που διέγραψε θρήσκευμα από το μητρώο αρρένων είναι ο Astron.
Δες το σχόλιό του εδώ: viewtopic.php?f=41&t=1711#p36419

Δεν γνωρίζω περισσότερα, αν το κάνεις κι εσύ θα ανοίξεις δρόμο και θα μας μάθεις κι εμάς πώς γίνεται.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Ελπίζω ότι θα τα καταφέρω. Πρέπει βέβαια πρώτα να διαγράψω το θρήσκευμα απ' τη ληξιαρχική πράξη γέννησης και μετά πάω στο μητρώο αρρένων. Θα σας ενημερώσω φυσικά!
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Στη Γνωμοδότηση Νομικού Συμβουλίου του Κράτους 687-1991 διαβάζουμε ότι:

Εικόνα

Δηλαδή: αν βαφτίστηκες μια φορά, ΔΕΝ ξεβαφτίζεσαι με τίποτα.
Μήπως ο μόνος τρόπος τελικά να βγεις από κει που βάλανε είναι ο αφορισμός;
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Η "Ζούγκλα" σήμερα φιλοξενεί το θέμα της διαγραφής. Το σχετικό άρθρο εδώ.

Να ευχαριστήσουμε την κα Ελένη Ηλιοπούλου για την αντικειμενική παρουσίαση, και ας ελπίσουμε ότι το θέμα θα κάνει γνωστή την ύπαρξη της Ένωσης Άθεων και του φόρουμ σε περισσότερο κόσμο.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Yorgo έγραψε:Στη Γνωμοδότηση Νομικού Συμβουλίου του Κράτους 687-1991 διαβάζουμε ότι:...
Δηλαδή: αν βαφτίστηκες μια φορά, ΔΕΝ ξεβαφτίζεσαι με τίποτα.
Θέλει ψάξιμο αυτό... πρέπει να επανέλθω στις επαφές με την Εκκλησία. Δύσκολο, γιατί το αποφεύγουν ως ο διάολος το λιβάνι.
Μα τι δουλειά έχει ο Νομικός Σύμβουλος του Κράτους να γνωμοδοτεί για θεολογικά ζητήματα? Τι θεία χάρις και πράσιν' άλογα? Τέσπα, πρέπει να το ψάξουμε κι αυτό...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

αυτο το θεμα μου εχει δωσει μεγαλη χαρα! συντομα θα βγαλω και εγω αυτο το στιγμα απο πανω μου και ηδη 2 φιλοι μου σκοπευουν να πραξουν το ιδιο! ευχαριστω!!!

ps: στο αντιστοιχο γκρουπ στο FB μηπως θα μπορουσε να γινει ενα ξεσκαρταρισμα σε καποια ποστς?
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Yorgo έγραψε:Στη Γνωμοδότηση Νομικού Συμβουλίου του Κράτους 687-1991 διαβάζουμε ότι:



Δηλαδή: αν βαφτίστηκες μια φορά, ΔΕΝ ξεβαφτίζεσαι με τίποτα.
Μήπως ο μόνος τρόπος τελικά να βγεις από κει που βάλανε είναι ο αφορισμός;
πλακα μας κανουν εαν ειλικρινος μετανοησει, καλα μιλαμε για την μαλακια της μαλακιας. και αυτο ισυει μονο για τους χριστιανους ορθοδοξουν να φανταστο διοτι αυτο ειναι η αληθινο θρησκεια και το μονο βαπτισμα που σε στελνει στο παραδεισο
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Άκυρο - μόλις είδα ότι υπάρχει σε άλλο post.
Απάντηση