Νέα "γνωστή θρησκεία"

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Zitanier έγραψε: Εγω βασικα ειχα παντα την απορια πως θυμουνται ποιοι ειναι και οι δωδεκα. Αν ρωτησεις ενα 12θειστη να σου ποιοι ειναι οι 12, ποσες πιθανοτητες εχει να τους θυμαται ολους και να μην κανει και λαθος; :D
Να σου πω!
Εγώ μπερδεύομαι με τους τρεις των ΧΟ επειδή τους θέλουν στάνταρ. Ο τρίτος είναι το περιστέρι, είναι το Holly Ghost (!!), είναι ο Αρχάγγελος ο… πεπτωκός, είναι η Θεομήτωρ, είναι ο Εωσφόρος, ποιος είναι;
Στους 12 όταν θυμάμαι τον Δια και την Ηρα μετά έχω δικαίωμα να βάλω όποιον θέλω.
Εγώ π.χ. βάζω τρίτη την Αθηνά και τέταρτο τον Ερμή. Και ξέρεις γιατί τον Ερμή; Επειδή είναι ο πιο τσίφτης και πιο μάγκας θεός που υπήρξε ποτέ. Είναι ο μόνος θεός που έκανε θυσία στον εαυτό του.

Να η ιστορία αν σε ενδιαφέρει:

Δεν είχε προλάβει να γεννηθεί καλά-καλά, ο Ερμής, όταν έκλεψε ένα κοπάδι βόδια του Απόλλωνα. Τα ανάγκασε να βαδίζουν ανάποδα πάνω στα παλιά τους χνάρια και τα οδήγησε στη σπηλιά του. Ανακαλύφθηκε όμως από τον Απόλλωνα και όταν βρέθηκε μπροστά στον Δία απολογούμενος αναγκάσθηκε να παραδεχθεί το έγκλημά του και υποσχέθηκε ότι θα επέστρεφε τα περισσότερα από τα κλεμμένα ζώα.
Δύο όμως δεν μπορούσε, είπε, να τα επιστρέψει διότι τα είχε σφάξει για να κάνει με τα έντερά τους χορδές για μια λύρα από καβούκι χελώνας την οποία είχε κατασκευάσει. Είπε δε ότι το υπόλοιπο κρέας το έκοψε σε ανάλογα κομμάτια για να θυσιαστεί στους θεούς.

Όταν ο Δίας εξέτασε τα σφαγμένα ζώα και τις προσφορές, διαπίστωσε ότι υπήρχε ένα κομμάτι περισσότερο. Η απάντηση που πήρε από τον νεαρό Ερμή, όταν του ανέφερε την διαφορά, ήταν ότι είχε βγάλει μερίδιο και για τον εαυτό του!

Μην μου πεις ότι συγκρίνεται σε ομορφιά και πνεύμα η ιστορία αυτή με τις μοντέρνες.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

'Θεός' ο Ερμής!

Όπως και να το κάνεις, το θράσος μερικές φορές είναι πολύ συμπαθητικό και αστειο. Ειδικά οταν στοχεύει στους ηγέτες, τους αλαζόνες, τα ψωνισμένα σύμβολα του γερασμένου μας συστήματος...

ΥΓ: Dtango κρύβε λόγια γιατί σε λίγο θα αρχίσουμε να αμφιβάλλουμε για το άν είσαι άθεος και συ και τότε ζήτω που καήκαμε!!!

Νόμιζα οτι μόνο την ΑΘηνά γουστάρεις όμως τώρα βλέπω οτι γουστάρεις εξίσου και τον Ερμή... Για πες κιάλλα, για πες... :mrgreen:

ποιοί ήταν κατα τη γνώμη σου οι θεομάχοι και ποιοί ήταν οι καθεστωτικοί θεοί του Ολύμπου?

Τη Δήμητρα που την έχω σε μεγάλη εκτίμηση, πως την 'κόβεις' ?
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:Νόμιζα οτι μόνο την ΑΘηνά γουστάρεις όμως τώρα βλέπω οτι γουστάρεις εξίσου και τον Ερμή... Για πες κιάλλα, για πες... :mrgreen:

ποιοί ήταν κατα τη γνώμη σου οι θεομάχοι και ποιοί ήταν οι καθεστωτικοί θεοί του Ολύμπου?
Ο Ερμής είναι ο θεός trickster, όπως τον αποκαλούν τα αγγλόφωνα βιβλία μυθολογίας, και είναι το αντίστοιχο του θεού των Βορείων Λόκι.
Ο Λόκι, στην τελική μάχη μεταξύ θεών και Γιγάντων, βρισκόταν στο στρατόπεδο των Γιγάντων εναντίον των θεών, ήταν επομένως θεομάχος
Τώρα για τους υπόλοιπους από το 12θεο, ο Όμηρος γράφει ότι η Θέτις, η μητέρα του Αχιλλέα, έσωσε τον Δία όταν η Ήρα, ο Ποσειδώνας και η Αθηνά ήθελαν να τον αλυσοδέσουν. (Α 399).
Στο πεδίο δε της μάχης τους παρουσιάζει να έχουν παραταχθεί ως εξής:
Ο Ποσειδώνας απέναντι στον Απόλλωνα (ο Αππόλωνας είναι το καθ…. που σκότωνε στρατιώτες επειδή του το ζήτησε ο ιερέας του).
Ο Άρης απέναντι στη Αθηνά
Η Ήρα απέναντι στην Άρτεμη
Ο Ερμής απέναντι στην Λητώ.
Radical έγραψε:Τη Δήμητρα που την έχω σε μεγάλη εκτίμηση, πως την 'κόβεις' ?
Γι αυτή δεν χρειάζεται να ρωτάς.
Η ιστορία της σχετίζεται άμεσα με τα ελευσίνια.
Εκβίασε τους θεούς και εκείνοι ενδώσανε και επιστρέψανε την Περσεφόνη.
Όσα ακούς για κορν φλέικς και νιφάδες βρώμης, μην τα συνδέεις με την Δήμητρα γιατί υποτιμούνται τα ελευσίνια.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Όσα ακούς για κορν φλέικς και νιφάδες βρώμης, μην τα συνδέεις με την Δήμητρα γιατί υποτιμούνται τα ελευσίνια.
εννοείς οτι τα ελευσίνεια δεν είχαν σχέση με την καλλιέργεια δημητριακών? ή δεν είχαν σχέση με την Δήμητρα?

ποια είναι η γνώμη σου για τα ελευσίνεια αλήθεια?
Απάντηση