Νέα "γνωστή θρησκεία"

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Τι θα λέγατε για να κατοχυρώσουμε μία νέα θρησκεία ως "γνωστή θρησκεία", όπως αναφέρεται και στο Σύνταγμα της Ελλάδας;
Δηλαδή να ερωτηθεί επίσημα ποιές είναι οι προϋποθέσεις αναγνώρισης μιας θρησκείας η οποία θα εμπίπτει στο άρθρο 13 του Συντάγματος και σε ό,τι άλλο αυτό συνεπάγεται.
Ιδανικά θα μπορούσε να είναι το FSM, το οποίο και δημιουργήθηκε από το ίδιο ακριβώς σκεπτικό στην Αμερική (sorry, pink unicorn :roll: )
Αν ζητάει ως μία προϋπόθεση, ας πούμε 20,000 πιστούς, αυτοί θα βρεθούν μέσω FB :D
Τι λέτε;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξαιρετική ιδέα!Το μοναδικό minus είναι ότι το συνταγματικό δίκαιο ορίζει ως προϋπόθεση δράσης της γνωστής θρησκείας τη συμμόρφωσή της με τα χρηστά ήθη.
Οπότε θέτω προς συζήτηση κάποιες τελετουργικές πινελιές που θα εμπλούτιζαν το νέο μας θεωρητικό κατασκεύμασμα,εξετάζοντάς τες όμως με το ρίσκο να αποκλίνουν από τη συνταγματικά προστατευμένη κοινωνική ηθική.
α)Τελετουργική θανάτωση όσων παρακολουθούν φανατικά ριάλιτι μαγειρικής και ακούν Έλλη Κοκκίνου ή Ονιράμα και έπειτα κατανάλωση κρέατος,αποσπασμένου από τα σώματά των σε προσδιορισμένες ημέρες του εορτολογίου μας,εν είδει νηστείας.
β)Βίαιη απομάκρυνση των ασκητών γνωστού δόγματος από τα κελιά τους και καταναγκαστική παρακολούθηση αισθησιακών ταινιών,σκληρού τύπου.
γ)Διανομή των food treats of bread,εν είδει πρόσφορου,ζυμωμένα με διασκεδαστικές ουσίες που ίσως οδηγήσουν και εμάς στα απαραίτητα,για την θρησκευτική μας καταξίωση,οράματα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η σκέψη αυτή κυκλοφορεί εδώ και χρόνια εντός κι εκτός δικτύου, νομίζω όμως ότι οι προϋποθέσεις για να ιδρύσεις θρησκεία είναι μάλλον απαγορευτικές (δεν ξέρω ποιες είναι, το υποθέτω, θα πρέπει να το μάθουμε), γι' αυτό και οι γι' αυτό και οι δωδεκαθεϊστές / παγανιστές δεν είναι αναγνωρισμένη θρησκεία (όπως έμαθα πρόσφατα), γι' αυτό και στο νομοσχέδιο για χωρισμό εκκλησίας-κράτους που κατατέθηκε το 2005 στη Βουλή από την Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (και απορρίφθηκε φυσικά) ένα από τα ζητούμενα είναι "απλοποίηση της διαδικασίας ίδρυσης θρησκείας".

Αξίζει όμως να το κοιτάξουμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

με τα σημερινα δεδομενα η αναγνωριση θρησκειας ως γνωστης γινεραι εμμεσα οτνα η δικαιοσυνη ασχοληθιε μαζι της

ενας απο τους στοχους της εγκλησης κατα Αμβροσιου εινια και αυτος :)
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

To FSM είναι καλύτερο νομίζω, έχει και ευαγγέλιο ;)
:big-band:
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ευαγγέλιο έχει και η Έρις (Discordia), και πιο ωραίο κατά τη γνώμη μου.

Αλλά το FSM έχει μεγάλη απήχηση και θα βγουν περισσότερα φράγκα. :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Ευαγγέλιο έχει και η Έρις (Discordia), και πιο ωραίο κατά τη γνώμη μου.
All Hail Eris!

Για ένα διάστημα ήμουν Discordian χωρίς όμως να πιστεύω σε μεταφυσικά και παρόμοια. Πρέπει να έχω κάπου καταχωνιασμένα και το Principia Discordia, του Malaclypse the Younger. Αυτό έγινε όταν διάβασα το Illuminatus Trilogy των Robert Anton Wilson και Robert Shea.

Πραγματικά το Illuminatus Trilogy είναι εμπειρία να το διαβάσεις. Όποιος δεν το έχει διαβάσει, πραγματικά το προτείνω, και ίσως να το ξαναπιάσω το καλοκαίρι. [Θα κοιτάξω να δώ αν μπορώ να βρώ και το Principia Discordia, αν δεν το έχω δανείσει σε κανέναν και το ξεχνάω...]
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Principia Discordia ή πιο αναλυτικά,

Principia Discordia, OR How I Found Goddess And What I Did To Her When I Found Her
Wherein is Explained Absolutely Everything Worth Knowing About Absolutely Anything


Οι πέντε εντολές των δισκορδιανών:
KNOW YE THIS O MAN OF FAITH!
I - There is no Goddess but Goddess and She is Your Goddess. There is no Erisian Movement but The Erisian Movement and it is The Erisian Movement. And every Golden Apple Corps is the beloved home of a Golden Worm.
II - A Discordian Shall Always use the Official Discordian Document Numbering System.
III - A Discordian is Required during his early Illumination to Go Off Alone & Partake Joyously of a Hot Dog on a Friday; this Devotive Ceremony to Remonstrate against the popular Paganisms of the Day: of Catholic Christendom (no meat on Friday), of Judaism (no meat of Pork), of Hindic Peoples (no meat of Beef), of Buddhists (no meat of animal), and of Discordians (no Hot Dog Buns).
IV - A Discordian shall Partake of No Hot Dog Buns, for Such was the Solace of Our Goddess when She was Confronted with The Original Snub.
V - A Discordian is Prohibited of Believing what he reads.
(υπογράμμιση δική μου)

Αγαπημένα μου αποσπάσματα από τη δισκορδιανή βίβλο:

Ο κόσμος είναι χάος, άρα, υπάρχει θεός!
There walked into the room a chimpanzee, shaggy and grey about the muzzle, yet upright to his full five feet, and poised with natural majesty. He carried a scroll and walked to the young men.
"Gentlemen," he said, "why does Pickering's Moon go about in reverse orbit? Gentlemen, there are nipples on your chests; do you give milk? And what, pray tell, Gentlemen, is to be done about Heisenberg's Law?" He paused. "SOMEBODY HAD TO PUT ALL OF THIS CONFUSION HERE!"
(υπογράμμιση δική μου)

Πώς να αυτοχειροτονηθείτε ιερέας:
ORDINATION AS A POEE PRIEST
There are no particular qualifications for Ordination because if you want to be a POEE Priest then you must undoubtedly qualify. Who could possibly know better than you whether or not you should be Ordained?
THE ERISIAN AFFIRMATION
BEFORE THE GODDESS ERIS, I (name or holyname), do herewith declare myself a POEE BROTHER of THE LEGION OF DYNAMIC DISCORD. HAIL HAIL HAIL HAIL HAIL ERIS ERIS ERIS ERIS ERIS ALL HAIL DISCORDIA!
Ανώτατο αξίωμα του δισκορδιανισμού είναι ο πάπας, και πάπες είμαστε όλοι ανεξαιρέτως:
Official POPE Card
* THE BEARER OF THIS CARD IS A GENUINE AND AUTHORIZED ~ POPE ~
So please Treat Him Right GOOD FOREVER
Genuine and authorized by The House of Apostles of ERIS
Every man, woman and child on this Earth is a genuine and authorized Pope
-Reproduce and distribute these cards freely-
POEE Head Temple, San Francisco
A =POPE= is someone who is not under the authority of the authorities.
Περισσότερα αποσπάσματα θα βρείτε στο wikiquote, και φυσικά στη δισκορδιανή βίβλο (έδωσα σύνδεσμο στην αρχή του σχολίου μου).

Ειλικρινά αν κάποιοι θέλουν να ιδρύσουμε θρησκεία της έριδος, εγώ μέσα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

All Hail Discordia!

Μέσα κι εγώ. Μην ξεχνάμε και τον ιερό αριθμό των Discordians: to 5. Γι'αυτό και οι 5 εντολές.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

...αν κάναμε τη μούντζα ιερό χαιρετισμό? :mrgreen: (πέντε δάκτυλα, γιου νόου!)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Η μούτζα είναι καθαρά ελληνική. Μάλιστα έχω ακούσει για παρεξηγήσεις στο εξωτερικό, επειδή κάποιοι νόμιζαν ότι τους μούτζωναν ενώ οι άνθρωποι απλά τους χαιρετούσαν, ή κάτι παρόμοιο.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Η μούτζα είναι καθαρά ελληνική. Μάλιστα έχω ακούσει για παρεξηγήσεις στο εξωτερικό, επειδή κάποιοι νόμιζαν ότι τους μούτζωναν ενώ οι άνθρωποι απλά τους χαιρετούσαν, ή κάτι παρόμοιο.
Έξω, λένε '5' με την παλάμη ανοιχτή... ;)









(ΠΡΟΣΟΧΗ: Στο ουδέτερο -και τονισμένο στη λήγουσα-, είναι εντελώς άλλο πράγμα... :oops: )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EmilofCrete την 07 Απρ 2010 20:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Η μούτζα είναι καθαρά ελληνική.
Ακριβώς! κι εμείς θα έχουμε την Ελληνορθόδοξη Εκκλησία της Έριδος! Τα τρία Ε! (έχω ένα κάτι με τα τρία κάτι - τα τρία Α - άθρησκοι, αγνωστικιστές και άθεοι - και τώρα τα τρία Ε).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Από περιέργεια, επισκέφτηκα το άρθρο της Wikipedia, και ομολογώ ότι ο όρος "Double Moutza" μου προκάλεσε νευρικό γέλιο.
:lol:

Turns out ότι δεν είναι αποκλειστικά ελληνική η χειρονομία...
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Από περιέργεια, επισκέφτηκα το άρθρο της Wikipedia, και ομολογώ ότι ο όρος "Double Moutza" μου προκάλεσε νευρικό γέλιο.
Εννοείς αυτήν; Εικόνα
noxteryn έγραψε:Turns out ότι δεν είναι αποκλειστικά ελληνική η χειρονομία...
Φτού! Χάσαμε μια ''πρωτιά''... :(
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Εικόνα

Μούτζα-smiley (και double μούτζα μάλιστα!)

Πολύ μπροστά!
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Μπάϊ φάρ! :mrgreen:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

καλή φάση η ίδρυση θρησκείας, με ψήνει πιο πολύ από το σοβαρό ακτιβισμό.

Μήπως οι 12θεΪστές/παγάνες δεν κατάφεραν να ιδρύσουν κάτι γιατί δεν τα βρήκαν μεταξύ τους? Δεν ξέρω κάτι απλά υποθέτω, μου φαίνεται πολύ ευκολο να υπάρχουν διαφωνίες μιας και βάζω στοίχημα δε θα μπορούν να συμφωνήσουν ποιός θεός από τους 12 είναι ο πιο γαμάτος :D :D
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:καλή φάση η ίδρυση θρησκείας, με ψήνει πιο πολύ από το σοβαρό ακτιβισμό.

Μήπως οι 12θεΪστές/παγάνες δεν κατάφεραν να ιδρύσουν κάτι γιατί δεν τα βρήκαν μεταξύ τους? Δεν ξέρω κάτι απλά υποθέτω, μου φαίνεται πολύ ευκολο να υπάρχουν διαφωνίες μιας και βάζω στοίχημα δε θα μπορούν να συμφωνήσουν ποιός θεός από τους 12 είναι ο πιο γαμάτος :D :D
Ε, μα ο Δίας φυσικά! :bow-blue: :character-burgerking: :bow-yellow:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε: Μήπως οι 12θεΪστές/παγάνες δεν κατάφεραν να ιδρύσουν κάτι γιατί δεν τα βρήκαν μεταξύ τους? Δεν ξέρω κάτι απλά υποθέτω, μου φαίνεται πολύ ευκολο να υπάρχουν διαφωνίες μιας και βάζω στοίχημα δε θα μπορούν να συμφωνήσουν ποιός θεός από τους 12 είναι ο πιο γαμάτος :D :D
Εγω βασικα ειχα παντα την απορια πως θυμουνται ποιοι ειναι και οι δωδεκα. Αν ρωτησεις ενα 12θειστη να σου ποιοι ειναι οι 12, ποσες πιθανοτητες εχει να τους θυμαται ολους και να μην κανει και λαθος; :D
Απάντηση