Συγκέντρωση διαμαρτυρίας 11-4-10 Μητροπολ Αθηνών & Θεσ/νίκης

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Λυκόφρων έγραψε:Παιδιά, εκτός από Αθήνα και Θεσσαλονίκη, νομίζω πως θα μπορούσε να γίνει κάτι και σε Ηράκλειο, Πάτρα, Λάρισα κι ενδεχομένως και Γιάννενα. Επί του οργανωτικού: έχει στηθεί στο facebook μια κεντρική σελίδα για Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Έχει όμως κανείς κάποια ιδέα για το πως θα ενημερωθούν / συντονιστούν άτομα από άλλες πόλεις που τυχόν θέλουν να συμμμετάσχουν;
Το ανέφερα στους βασικούς διοργανωτές της εκδήλωσης (τους διαχειριστές της ομάδας στο FB και γενικά ήταν της γνώμης ότι αυτό θέλει πολύ προετοιμασία και οργάνωση και δεν έδειξαν ενδιαφέρον. Αν εσύ έχεις δικούς σου ανθρώπους και νομίζεις ότι μπορεί να μαζευτεί κόσμος, στήσ' το εσύ και το προωθούμε. Πιστεύω ότι και από την ομάδα του
FB αν δουν ότι υπάρχει έτοιμος κόσμος θα το προωθήσουν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Θα είμαι πάλι εκεί. Άντε ρε παιδιά, ελάτε να γίνουμε πολλοί!!

Dtango αυτό μου ακούγεται λίγο σαν δικαιολογία. Η συγκεκριμένη συγκέντρωση δεν είναι συγκέντρωση άθεων, είναι συγκέντρωση πολιτών - και έτσι πρέπει να είναι. Είναι για άτομα που θέλουν να φορολογηθεί η εκκλησία (και ίσως και 1-2 άλλα πράγματα σχετικά με την συμμόρφωση της εκκλησίας πάντα). Δεν είναι μόνο άθεοι προφανώς. Την Κυριακή παίζει να έχουμε και χριστιανούς (μου έχουν πει 1-2 φίλες χριστιανές πως θα προσπαθήσουν να έρθουν)...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Θα είμαι πάλι εκεί. Άντε ρε παιδιά, ελάτε να γίνουμε πολλοί!!

Dtango αυτό μου ακούγεται λίγο σαν δικαιολογία. Η συγκεκριμένη συγκέντρωση δεν είναι συγκέντρωση άθεων, είναι συγκέντρωση πολιτών - και έτσι πρέπει να είναι.
Έχεις δίκιο! Εν μέρει είναι δικαιολογία διότι για κάποιο λόγο η πολύωρη απουσία από το σπίτι είναι για μένα απαγορευτική.
Πρέπει να υπάρχει, εκτός από σοβαρός, και ουσιαστικός λόγος για να το αποφασίσω.

Στην συγκέντρωση που είχε προγραμματιστεί τότε, για την ίδρυση του φορέα, είχα δηλώσει συμμετοχή και θα ερχόμουν. Η εν λόγω συγκέντρωση είναι κι αυτή σοβαρή αλλά όχι τόσο ουσιαστική όσο θα ήταν εκείνη αν πραγματοποιούταν.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η ομάδα πολιτών "Υπογράψτε για να φορολογηθεί και η εκκλησία" με αφορμή το κάλεσμα σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας την Κυριακή 11 Απριλίου στις 12 το μεσημέρι έξω από τις Μητροπόλεις Αθηνών και Θεσσαλονίκης εξέδωσε το παρακάτω κείμενο:

Σήμερα η Ελλάδα συγκλονίζεται από την μεγαλύτερη δημοσιονομική κρίση που έχει γνωρίσει σε καιρό ειρήνης.

Την ώρα αυτή η πνευματική ηγεσία της Εκκλησίας περιχαρακώνεται γύρω από τη διατήρηση των κεκτημένων της, ασκώντας ασφυκτική πολιτική πίεση προς όλες τις κοινοβουλευτικές παρατάξεις.

Την ώρα αυτή η κυβέρνηση υπαναχωρεί από τις εξαγγελίες της για συμμετοχή όλων, ανάλογα με τις δυνάμεις τους, στην αντιμετώπιση της κρίσης:
• Υλοποιεί όλες σχεδόν τις εξαγγελθείσες περικοπές και τα τεκμήρια για τους ιδιώτες,
• Ο φόρος επί των εισοδημάτων της Εκκλησίας από ακίνητα, εξαγγέλθηκε 20% και κατέληξε στο νομοσχέδιο ουσιαστικά σε 10%.
• Ο φόρος δωρεάς ακινήτων στην Εκκλησία εξαγγέλθηκε 5% και κατέληξε 0,5%.
• Ο φόρος δωρεάς χρημάτων στην Εκκλησία εξαγγέλθηκε 10% και κατέληξε 0,5%.

ΟΜΩΣ

Η Εκκλησία είναι ο τελευταίος τσιφλικάς στην Ελλάδα:
• Έχει στην κυριότητά της 1.300.000 στρέμματα γης.
• Μερικές χιλιάδες αστικά ακίνητα.
• Περίπου 9.000.000 μετοχές της Εθνικής Τράπεζας και μετοχές στην Τράπεζα Πειραιώς και στην Τράπεζα της Ελλάδος.
• Ξενοδοχεία και χώρους διασκέδασης και εστίασης.
• Η οικονομική λειτουργία της Εκκλησίας κρύβεται σε 10.000 περίπου νομικά πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου αλλά και σε εταιρείες.
• Τελευταία ανακαλύφθηκαν και οι μη Κυβερνητικές Οργανώσεις.

Το Κράτος πληρώνει στην Εκκλησία 268.000.000 ευρώ ετησίως για μισθοδοσία και συντάξεις ιερέων.


Η Εκκλησία έχει μερίδιο ευθύνης στη δημοσιονομική κρίση με:
• Την ένταξη της μισθοδοσίας και της συνταξιοδότησης των κληρικών στον κρατικό προϋπολογισμό,
• Τις ετήσιες κρατικές επιχορηγήσεις των Μονών του Αγίου Όρους,
• Την κρατική αναγνώριση των οθωμανικών τίτλων κατοχής ως τίτλων κυριότητας εκκλησιαστικών ακινήτων,
• Την εμπλοκή κληρικών σε σκάνδαλα διαπλοκής με φορείς κρατικής εξουσίας, κυβερνητικούς και δικαστικούς,
• Την αδιαφανή διακίνηση κονδυλίων μέσω μη κυβερνητικών εκκλησιαστικών οργανώσεων

ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ
• Να γίνει καταγραφή και έλεγχος του τρόπου κτήσης της ακίνητης περιουσίας της Εκκλησίας και όλων των εκκλησιαστικών φορέων που λειτουργούν ως ΝΠΔΔ.
• Να επιβληθεί πόθεν έσχες στους ιεράρχες.
• Η Εκκλησία της Ελλάδας να φορολογηθεί για τα εισοδήματά της, όπως όλα τα Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου που επιδιώκουν μη κερδοσκοπικό σκοπό.
• Να θεσπιστεί ειδικός εκκλησιαστικός φόρος που θα βαρύνει μόνο τους πιστούς κάθε Θρησκείας και θα αποδίδεται στην αντίστοιχη θρησκευτική ή εκκλησιαστική οργάνωση
• Να αποτελέσει ο φόρος αυτός την μοναδική πηγή μισθοδοσίας των κληρικών

Η ομάδα πολιτών «ΥΠΟΓΡΑΨΤΕ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ»

Υπογράψτε εδώ : http://www.petitiononline.com/taxchu
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η συγκέντρωση πραγματοποιήθηκε χωρίς απρόοπτα, με ικανοποιητική συμμετοχή (τριπλάσια περίπου άτομα από την προηγούμενη φορά) και με μεγάλη επιτυχία. Είχαμε δυο μεγάλα ολοκαίνουργα ολοδικά μας πανώ και άφθονα φυλλάδια. Το ενημερωτικό κείμενο διανεμήθηκε σε διερχόμενους και η ανταπόκριση ήταν ως επί το πλείστον θετική, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Η εκδήλωση καλύφθηκε από δημοσιογράφο του Alter οπότε μάλλον θα μας δείτε στις βραδινές ειδήσεις (όχι εμένα γιατί είπα να μην βγάζω συνέχεια τη μούρη μου στο γυαλί).

Το ενημερωτικό κείμενο θα κατατεθεί αύριο στη Βουλή, με κοινοποίηση στα Υπουργεία Οικονομικών και Παιδείας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

100 ατομα ηταν σιγουρα
εγω δεν ειχα ουτε καν εξαιρεσεις ν αντιμετωπισω
μονο ενας απο ενα μαγαζι κατι ειπε
αλλα τελικα εκανε πλακα (με ψαρωσε, και μετα γελαγε ο μλκς)

προσωπικα το καλυτερο μου ηταν που το εδωσα σε μια παρεα με παιδακια
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Πέρασα κατά τις 12:30 για να κόψω κίνηση, αλλά το κλίμα ήταν πολύ αγωνιστικό για τα γούστα μου και αποχώρησα ησύχως. Συνθήματα όπως "Κάτω η θεοκρατία" ακούγονται ακραία στα αυτιά ενός σκεπτικιστή.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

εντάξει την άλλη φορά θα ψάλουμε το ω γλυκύ μου έαρ
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Skeftomilos έγραψε:Συνθήματα όπως "Κάτω η θεοκρατία" ακούγονται ακραία στα αυτιά ενός σκεπτικιστή.
Αν έλεγε "Κάτω ο Χριστιανισμός", μαζί σου. Η θεοκρατία θα έπρεπε να ενοχλεί πρωτίστως τους Χριστιανούς.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σκεπτικισμός δεν σημαίνει αξιακός μηδενισμός,ούτε ότι όλες οι απόψεις είναι κατά τεκμήριο ισοδύναμες.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

nature έγραψε:προσωπικα το καλυτερο μου ηταν που το εδωσα σε μια παρεα με παιδακια
Τι εννοείς "παιδάκια"; Τι ηλικίας; Ειλικρινά ελπίζω ότι δεν εννοείς ανήλικα, γιατί θα γίνω μπουρλότο! Τα παιδιά δεν έχουν καμμιά δουλειά να εμπλέκονται στα πολιτικά!
Skeftomilos έγραψε:Πέρασα κατά τις 12:30 για να κόψω κίνηση, αλλά το κλίμα ήταν πολύ αγωνιστικό για τα γούστα μου και αποχώρησα ησύχως. Συνθήματα όπως "Κάτω η θεοκρατία" ακούγονται ακραία στα αυτιά ενός σκεπτικιστή.
Ρε συ Σκεφτόμυλε, ας ερχόσουν να μας πεις ένα γεια! Εγώ στεκόμουν στη γωνία και μοίραζα ενημερωτικά φυλλάδια!

Το συγκεκριμένο σύνθημα με ενόχλησε κι εμένα. Ήταν άσχετο με τα αιτήματά μας. Το συγκεκριμένο πανώ ανήκε στα παιδιά της ομάδας "η υπεύθυνη πρόταση για το διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους" (και αυτή είναι στο facebook) και δεν ξέρω πώς τους ήρθε ότι κολλούσε. Είπα κάποια στιγμή ότι είναι άσχετο, άλλοι όμως το κρίνανε σχετικό και παρέμεινε.

Πρώτα απ' όλα δεν υπάρχει "θεοκρατία" γιατί δεν υπάρχει κανένας "θεός στον ορίζοντα. Παπαδοκρατία υπάρχει, αυτό ναι, αλλά δεν εστιάζαμε εκεί στη συγκεκριμένη διαδήλωση. Τέλος πάντων υπό μια ευρεία έννοια μπορεί κανείς να πει ότι η παπαδοκρατία που ασκείται εις το όνομα του "θεού" οδηγεί στην προνομιακή μεταχείριση μεταξύ άλλων και στο φορολογικό. Ξαναλέω ότι δεν ήμουν σύμφωνη με το συγκεκριμένο σύνθημα, αλλά κατανοώ το σκεπτικό εκείνων που ήταν.

Επίσης με ενόχλησε το γεγονός ότι φωνάξανε συνθήματα - και αυτό και τα άλλα. Προτιμώ τη σιωπηλή διαμαρτυρία. Η φωνή ανεβάζει τα αίματα και οξύνει τα πνεύματα και δεν υπήρχε λόγος για κάτι τέτοιο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

[youtube]cDVMwaZOza0[/youtube]

Το βίνετο βρίσκεται στο μπλογκ "Έχουμε πόλεμο μην το γελάς μωρό μου".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Σκεπτικισμός δεν σημαίνει αξιακός μηδενισμός,ούτε ότι όλες οι απόψεις είναι κατά τεκμήριο ισοδύναμες.
Συμφωνώ ότι κάποιες απόψεις είναι πιο ίσες από τις άλλες.
Οι δικές μου απόψεις είναι εκτός συναγωνισμού καθότι βρίσκονται μονίμως υπό διαμόρφωση.
AoratiMelani έγραψε:Ρε συ Σκεφτόμυλε, ας ερχόσουν να μας πεις ένα γεια! Εγώ στεκόμουν στη γωνία και μοίραζα ενημερωτικά φυλλάδια!
Μελάνη θα σε χαιρετούσα αν το ήξερα. Δεν πειράζει, την άλλη φορά. :-)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Απάντηση