Ειρηνική Διαμαρτυρία στη Θεσσαλονίκη - Κυριακή 21 Μαρτίου

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

http://www.facebook.com/home.php?#!/eve ... 5532179378
Ημερομηνία: Κυριακή 21 Μαρτίου 2010
Ώρα: 9:00 π.μ. [χωρίς καθυστερήσεις!!!]
Τοποθεσία: Ναός της Παναγούδας (Μικρή Παναγία)
Οδός: Εγνατία 138
Πόλη: Θεσσαλονίκη

Ενώ η οικονομία της χώρας καταρρέει και στους πολίτες επιβάλλονται αιματηρές θυσίες, ο πλουσιότερος οργανισμός της χώρας, η Εκκλησία, αρνείται να αναλάβει τις ευθύνες της.
Συγκεντρωνόμαστε ειρηνικά, φέρνουμε την καλή μας διάθεση και τις πικέτες μας έξω από το ναό της Παναγούδας κι ενώνουμε τις φωνές μας!

"Κανένας δεν μπορεί, εξ αιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από τις υποχρεώσεις του προς το Κράτος."
Αρθρο 13 παρ.4 του Συντάγματος
Αφορμή για την εκδήλωση δόθηκε η έκδοση αυτής της εγκυκλίου που θα αναγνωσθεί αύριο από άμβωνος σε όλες τις εκκλησίες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
αφηρημενη
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 17:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Ουφ! Δε βρίσκω ούτε έναν που να θέλει να πάει! Θα πάρω την τσίμπλα μου (βάρβαρη ώρα...) και θα πάμε παρέα.
Φωτιά στη συνήθεια να μάθεις να βάζεις κι εκεί που όλα μοιάζουν με τάξη φτιαγμένα, εσύ να τ'αλλάζεις.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Καλά τα πήγαμε τελικά. Μαζευτήκαμε καμιά 20αριά άτομα, μας πήραν και πολλά κανάλια, δεχτήκαμε τα μπράβο από τους περισσότερους πιστούς που βγαίνανε από την εκκλησία. Όλα κυλήσανε ομαλά και ήσυχα. Επιτυχία κατά γενική ομολογία, αν και ο Άνθιμος δε μας έκανε την τιμή να μας μιλήσει. Περιμένω να μας δω το βράδυ σε ΑΝΤ1, Alpha, Skai και ίσως και ΕΡΤ. Να δω πώς τα περάσατε κι εσείς στην Αθήνα ;)
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ήδη κυκλοφόρησε και ένα slideshow με φωτογραφίες από την εκδήλωση:

Το άρθρο εδώ: http://tvxs.gr/node/54939/307075
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ωραία όλα, σύντροφε, αλλά γιατί δε σε βλέπω στις φωτό; Κρατούσες το πλακάτ μπροστά στη μούρη σου? :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Μα είμαι στις φωτογραφίες!!! :shock:
BTW, μόλις μας έδειξε και ο ΑΝΤ1.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Οκέι αν είσαι στις φωτογραφίες, το ερώτημα επανέρχεται αμείλικτο: γιατί δεν σε βλέπω; Μάλλον θέλω οφθαλμίατρο!

Γαμώτο δεν είδα τις ειδήσεις. Ελπίζω να τα γράψει κανείς τα βίντεο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Αόρατη Μελάνη σε έδειξε πριν από λίγο το ALTER!!! Δυστυχώς δεν το έγραψα.

Πάντως όλα τα λεφτά ήταν οι ατάκες! "Τον παπά τον παχύ ...μάλλον δεν τον φορολόγησαν" :lol: .
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δε σε αδικώ. Ξύπνησα στις 8 μετά από ξενύχτι. Το μαύρο μου το χάλι είχα (ω, τι φωτοαγένεια, γιαραμπή μου). Τρεις καφέδες ήπια συνολικά για να συνέλθω. On second thought, καλύτερα που δε με βλέπεις :mrgreen:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Για πείτε ρε παιδιά εσείς πού το είδατε, πώς έδειξε? Κάναμε καλή εντύπωση ή μοιάζαμε γραφικοί? Και κυρίως, έχω φωτογένεια? :mrgreen:

Α ξέχασα να σας πω ότι ήταν και ο Λυκόφρονας από το 12830, πιάσαμε γνωριμία, ωραίος τύπος.
Επίσης ήταν ο Γιώργος, ο Nespa και το Ελληνάκι από το φόρουμ, καθώς και το Βρομιστεράκι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Εγώ το είδα ως αξιοπρεπέστατη εκδήλωση. Φρονώ πως ο Άνθιμος στεναχωρήθηκε που δεν κάναμε τσαμπουκάδες για να έχει να μας κράξει. Πάντως φάνηκε πεπεισμένος πως μας έστειλε το ΣΥΡΙΖΑ. Κούνια που τον κούναγε.

Πάντως εσάς δε σας βοήθαγε και ο χώρος, οπότε η καθιστική διαμαρτυρία ήταν η καλύτερη λύση. Εμάς η ορθοστασία μας βόλεψε καλύτερα λόγω διάταξης του χώρου.

Προσωπικά χάρηκα γιατί δώσαμε έναυσμα στον κόσμο να αρχίσει να διαμαρτύρεται. Ήταν πολλοί που μας πλησίαζαν και μας πιάναν την κουβέντα με θετικές προθέσεις. Εκείνη δε η κυρία με το κόκκινο ταγέρ έδωσε ρέστα!

Εσείς τι αντιδράσεις είχατε από τον κόσμο;
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σε γενικές γραμμές θετικές, αλλά και κάποιες αρνητικές.

Γενικά σε μας δεν είχε κόσμο καθόλου.
Κάτι γκρουπ από τουρίστες που μας κόιταζαν περίεργα (βρέθηκε τυχαίως ένας Ολλανδός δημοσιογράφος και μας πήρε και συνέντευξη).
Ένας τύπος ενοχληθηκε και έλεγε ότι δεν έχουμε δικαίωμα να έιμαστε εκεί γιατί είναι χώρος της εκκλησίας και θα φωνάξει αστυνομία. Δυστυχώς έπιασε καυγά με έναν εθνικιστή που είχε έρθει για τη διαδήλωση (έχει και μπλογκ, λέγεται Απολλώνειος), αλλά εκείνη τη στιγμή δεν βρισκόταν μαζί με τους υπόλοιπους, ήταν παράμερα. Εμείς δεν συμμετείχαμε στον καυγά γιατί ήμασταν συγκεντρωμένοι καθιστοί με τα πλακάτ και μας έπαιρνε η κάμερα. Μόλις μπόρεσα πλεύρισα τον Απολλώνειο και του είπα να χαμηλώσει τους τόνους, του είπα ότι είμαστε μια ομάδα και σαν ομάδα θέλουμε να δώσουμε καλή εικόνα, εκείνος ενοχλήθηκε κι έφυγε (ευτυχώς). Ο κύριος κάλεσε την αστυνομία, η οποία ήρθε, κάτι του είπε κι έφυγε (ήταν ειδοποιημένοι από τους διοργανωτές της εκδήλωσης για την παρουσία μας εκεί, οπότε ήμασταν καθ' όλα νόμιμοι).
Ένας παπάς επίσης τα έβαλε με τους δημοσιογράφους επειδή ήταν "σε χώρο της εκκλησίας", του είπαν ότι η πλατεία είναι δημόσια, τσατίστηκε κι εφυγε. Αργότερα όμως επανήλθε και μας έπιασε κουβέντα, συμφώνησε με τα αιτήματα, γίναμε κολλητοί, βγήκαμε και φωτογραφία (υπάρχει στο FB).
Μια γυναίκα κάποια στιγμή πλησίασε και μας φώναξε "το ξέρετε ότι η εκκλησία δίνει σε τόσο κόσμο ένα πιάτο φαΐ?" και έφυγε χωρίς να ακούσει τις απαντήσεις μας.
Κατά τα άλλα ο κόσμος συμφωνούσε μαζί μας, κάποιες "καθωσπρέπει κυρίες " πλησίασαν κι έκαναν χιούμορ κι έλεγαν "μπράβο παιδιά" και τέτοια, άλλος μας έδωσε τα στοιχεία του για να του στείλουμε πληροφόρηση, κάποιοι έπιασαν κουβέντα... γενικά ακούστηκε πολύ το "γιατί μόνο η εκκλησία, όλοι να πληρώσουνε" κι εμείς εξηγούσαμε ότι συμφωνούμε φυσικά, ότι δεν λέμε να πληρώσει ΜΟΝΟ η εκκλησία αλλά ΚΑΙ η εκκλησία που ως τώρα δεν έδινε φράγκο.
Κάποιες στιγμές ανέβηκαν λίγο οι τόνοι, μπήκα πάλι στη μέση (θα γίνω διαμεσολαβητής του ΟΗΕ μου φαίνεται) και τους μάζεψα, και συνεχίστηκε ομαλά η συζήτηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:On second thought, καλύτερα που δε με βλέπεις :mrgreen:
Σε είδα, σε είδα! Τι νομίζεις, κι εγώ την τύφλα μου δεν βλέπω! Δεν είσαι και γκρο πλάνο, πώς να το κάνουμε!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
EvanT έγραψε:On second thought, καλύτερα που δε με βλέπεις :mrgreen:
Σε είδα, σε είδα! Τι νομίζεις, κι εγώ την τύφλα μου δεν βλέπω! Δεν είσαι και γκρο πλάνο, πώς να το κάνουμε!
Εγώ στην LCD 42" τον είδα γίγαντα :D :D :D :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Σε είδα, σε είδα! Τι νομίζεις, κι εγώ την τύφλα μου δεν βλέπω! Δεν είσαι και γκρο πλάνο, πώς να το κάνουμε!
Ομολογουμένως κράτησα low-profile. Πρώτη φορά βγαίνω στο κουρμπέτι και ήμουν κατάτι αγχωμένος. Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι ακτιβιστές σαν εσένα :mrgreen:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Λυκόφρων
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 23 Μαρ 2010 22:54
Όνομα Ιστότοπου: 12830.gr

AoratiMelani έγραψε:Α ξέχασα να σας πω ότι ήταν και ο Λυκόφρονας από το 12830, πιάσαμε γνωριμία, ωραίος τύπος.
Κι εσύ καλή είσαι... : brrr :

Μια χαρά ήσουν στον Παπαδάκη! Σε καταλαβαίνω που αγχώθηκες, όταν συμφωνεί μητροπολίτης μαζί σου, είναι επόμενο να αναρωτιέσαι που έκανες λάθος. :lol:

Θα τη θυμάμαι πάντως για καιρό αυτή την Κυριακή. Ακόμα χαίρομαι!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες στο φόρουμ σύντροφε! Προσβλέπω κι εγώ στα επόμενα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση