Ειρηνική Διαμαρτυρία - Κυριακή 21 Μαρτίου, Μητρόπολη Αθηνών

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Μην ανησυχείς και τόσο!Ανάμεσα στο τουρλουμπούκι που έγινε, πάλι καλά να λες που σας βγάλανε και στον αέρα!Πάντως εγώ περίμενα - και ήθελα - εσάς στο στούντιο, με τον Άνθιμο δίπλα και τον Μπουμπούκο επίτιμο καλεσμένο!!! :) :violence-duel: :violence-hammer:
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αν μη τι άλλο, οι δύο αυτές μαζώξεις αποτελούν τρανταχτό παράδειγμα ότι δε χρειάζεται να βγει όλη η Ελλάδα στο δρόμο για να προβληθεί ένα ζήτημα.

Επιπλέον, παρά το βιαστικό της διοργάνωσης, το timing υπήρξε πολύ σωστό, αφού η δράση μας ενσωματώθηκε επιτυχώς με τα ρεπορτάζ περί αντιδράσεων της εκκλησίας να φορολογηθεί με το 20%.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ναι EvanT, αυτό ήταν καταλυτικό.
Αν η δράση γινόταν πριν ένα χρόνο ή δύο μήνες, πιθανόν να μην το μαθαίναμε ούτε εμείς :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εικόνα
Η φωτό ανέβηκε στο fb από το ελληνάκι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μου ανεβάζει πολύ το ηθικό το γεγονός ότι έρχονται διάφοροι γνωστοί και μου λένε "σε είδα στην τηλεόρααση, μπράβο, συγχαρητήρια, κάποιος πρέπει να τα πει, εγώ μαζί σας" και τέτοια.
Βέβαια, αυτοί που με είδαν και σκέφτηκαν "σα δε ντρέπονται, οι αλήτες, τίποτα δεν σέβονται" μάλλον δε θα έρθουν να μου το πούνε :mrgreen: (μπορεί πάλι και να έρθουν... θα δούμε...).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Φοβάμαι ότι, αν ζούσες εδώ όπου ζω εγώ, δύο είναι οι πιθανότητες: ή θα κολλάγανε στο γεγονός της εμφάνισης στο γυαλί (και όχι στην ουσία), ή θα σε σταμπάρανε για "Γιαχωβά".
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Μπράβο ρε παιδιά!
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Την εκπομπή του Παπαδάκη την έγραψε κανείς;
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Εγω κι ο nespa και μαλλον κι αλλοι
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Σήμερα στον Παπαδάκη με πήρε πολύ από κάτω, δεν κατάφερα να μιλήσω και να πω όλα όσα θα ήθελα και όπως θα τα ήθελα. Δυστυχώς δεν έχω ούτε τσαμπουκά ούτε θράσος για να βγω και να φωνάξω, παθαίνω άγχος και τρακ και κομπλάρω και τραυλίζω και μπερδεύομαι και τέρμα.
Εγώ μια χαρά σε βρήκα! Είδα το βίντεο του Παπαδάκη στο facebook σήμερα ( και ) και βρήκα και την τοποθέτησή σου πολύ σωστή αλλά και (παραδόξως) θετική την ανταπόκριση απ' το σύνολο σχεδόν του panel.

Μπράβο σε όλους όσους συμμετείχαν!

Νομίζω το απόλυτο θράσος είναι το επιχείρημα που ακούγεται τελευταία ότι λόγω των 700.000 στρεμμάτων που έδωσε κάποτε η εκκλησία στο ελληνικό κράτος πρέπει όλοι οι έλληνες να πληρώνουμε τους μισθούς των παπάδων ...επ' αόριστον! Καταρχήν, πώς απέκτησε η εκκλησία αυτή τη Γη ώστε να μπορεί να την πουλάει στο ελληνικό κράτος; Δεύτερον, πότε θα καλυφθεί το ποσό αυτό ώστε να σταματήσουμε να πληρώνουμε τους παπάδες;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το ανέβασε ο Νέσπα στο φατσοβιβλίο.

Άστρον, είναι μύθος αυτό με τα 700.000 στρέμματα, δεν είναι αυτός ο λόγος που γίνεται η μισθοδοσία. Αυτό ήθελα να πω και δεν κατάφερα να το πω, και γι' αυτό ζοχαδιάστηκα. Η μισθοδοσία ξεκίνησε το 1945, με τη συμφωνία η εκκλησία να πληρώνει στο κράτος το 25% των εσόδων των ιερών ναών από τις υποχρεωτικές εισφορές των ορθόδοξων οικογενειών στην ενορία τους. Το ποσοστό αυτό αργότερα αυξήθηκε σε 35%, αλλά δεν καταβαλλόταν κανονικά, κοινώς η εκκλησία διέφευγε της υποχρέωσής της (επομένως χρωστά λεφτά στο δημόσιο, τρέχα γύρευε πόσα). Επί Ανδρέα Παπανδρέου καταργήθηκε τελείως η εισφορά αυτή, αλλά η μισθοδοσία συνεχίστηκε (ωραίο σύστημα, έτσι);

Τα 700.000 στρέμματα δόθηκαν όντως το 52 όχι ως αντάλλαγμα της μισθοδοσίας, αλλά ως αντάλλαγμα για ίσης αξίας αστικά ακίνητα και μετρητά - δηλαδή ουσιαστικά πουλήθηκαν.

Επομένως δεν υπάρχει κανένα τέτοιο χρέος, μύθος είναι.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=129147
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Μελανη-ενημερωτικα-ποια εισαι?Αυτη στη Μητρόπολη ή αυτή στο στουντιο?
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αυτή με το βιμπράτο στην φωνή :mrgreen:
Spoiler: Εμφάνιση
No hard feelings darling, ξέρω ότι δεν παρεξηγείσαι με τίποτα.
Αλλωστε εγώ θα είχα περισσότερο τρακ!!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση