Δημιουργία φορέα.

Κλειδωμένο
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

EDIT 15-1-10
Στο νήμα αυτό συζητάμε την ίδρυση ενός φορέα με σκοπό την προώθηση της εκκοσμίκευσης του κράτους.
Η επωνυμία είναι υπό συζήτηση. Μπορείτε να δείτε συγκεντρωμένες όλες τις προτάσεις εδώ και να υποβάλλετε τις δικές σας.
Η διακήρυξη των στόχων είναι υπό συζήτηση. Μπορείτε να δείτε συγκεντρωμένες όλες τις προτάσεις εδώ και να υποβάλλετε τις δικές σας.
Ο κατάλογος όσων έχουν δηλώσει ότι θέλουν να συμμετέχουν βρίσκεται εδώ. Μπορείτε να προσθέσετε εκεί το όνομά σας.
Ο φορέας κατά πάσα πιθανότητα θα έχει τη μορφή της Ένωσης Προσώπων, και ενδεχομένως θα συνεργαστεί με κάποια διεθνή ή ευρωπαϊκή οργάνωση-ομπρέλα όπου συμμετέχουν και άλλοι τέτοιοι φορείς, διατηρώντας ωστόσο την ανεξαρτησία του. Ο τρόπος λειτουργίας του φορέα είναι υπό συζήτηση.

Όλα τα παραπάνω θέματα καθώς και πολλά άλλα έχουν συζητηθεί και εξακολουθούν να συζητιούνται στο παρόν νήμα.


EDIT 17-1-10
Όσοι έχουν δηλώσει ότι την πρόθεσή τους να γίνουν επώνυμα μέλη του φορέα ήδη έχουν ξεκινήσει συζήτηση σε κλειστό χώρο με θέμα την επωνυμία του φορέα και τη διακήρυξη στόχων.
Το θέμα των ανώνυμων-επώνυμων μελών και των δικαιωμάτων τους συζητιέται παράλληλα, αλλά δίνεται προτεραιότητα στα δύο προηγούμενα θέματα.

svoin έγραψε:κάποια μέλλη του forum δεν είναι έλληνες πολίτες. Αυτή θα γίνουν δεκτη στην συγκεκριμένη οργάνωση/σύλλογο ? ρωτάω επειδή στον σύλλογο υπάρχει ο προσδιορισμός "έλληνες"
AoratiMelani έγραψε:Αν κάποια στιγμή πιστέψω ότι χρειάζεται δημιουργία συλλογικού φορέα, θα το προτείνω. Αν το προτείνει και το προωθήσει κάποιος άλλος, και αν η συγκεκριμένη κίνηση μου αρέσει, μάλλον θα ακολουθήσω. Προς το παρόν όμως περιμένω.

Σε περίπτωση ίδρυσης ενός συλλόγου πάντως, εγώ τουλάχιστον δεν θα ήθελα να έχει την λέξη "άθεοι" ή "αθεϊα" ή "αθεϊσμός" στον τίτλο. Και σε καμμιά περίπτωση δεν θέλω την λέξη "έλληνες" - το πολύ πολύ την λέξη "ελλάδος" (με την έννοια όλοι εμείς που βρισκόμαστε στην ελλάδα, ασχέτως εθνικότητας). Θα προτιμούσα κάτι σαν "ελεύθερη σκέψη" ή "θρησκευτική ελευθερία" ή "ανθρωπισμός". Νομίζω ότι ο προσδιορισμός "άθεοι" θα μας περιορίσει, ενώ σίγουρα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι όχι άθεοι που θα ήθελαν να απαλλαγούν από την οικονομική δυναστεία της εκκλησίας και της θρησκευτικής παρέμβασης στα κρατικά θέματα.
Χαίρομαι που το συζητάμε!
Αύριο θα πάω σε δικηγόρο να πάρω πληροφορίες (σήμερα πιστεύω ότι οι περισσότεροι και από αυτούς θα ψαρεύουν σταυρούς).

Οι παρατηρήσεις του Svoin και της Μελάνης είναι βεβαίως σωστές. Τα πάντα, άλλωστε, θα αποφασιστούν συλλογικά αν προχωρήσουμε.

Θα ζητήσω να μάθω για την ίδρυση ενός φορέα (συλλόγου, κοινότητας κ.τ.λ.) ο οποίος θα μπορεί να διεκδικήσει, δια της δικαστικής οδού, απαλλαγή των μελών του από εκείνο το ποσοστό της φορολόγησής τους το οποίο αποδίδεται στην Εκκλησία.

Αν κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει τι ακριβώς πρέπει να φροντίσω να μάθω, θα τον ακούσω ευχαρίστως.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
svoin έγραψε:Θα ζητήσω να μάθω για την ίδρυση ενός φορέα (συλλόγου, κοινότητας κ.τ.λ.) ο οποίος θα μπορεί να διεκδικήσει, δια της δικαστικής οδού, απαλλαγή των μελών του από εκείνο το ποσοστό της φορολόγησής τους το οποίο αποδίδεται στην Εκκλησία.
Δεν υπάρχει άμεση απόδοση στην εκκλησία. Υπάρχει "μη απόδοση από την εκκλησία στο κράτος", το οποίο λογιστικώς ερμηνευόμενο ισοδυναμεί με αυτό που λές. :geek:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Comte de Toulouse έγραψε:Δεν υπάρχει άμεση απόδοση στην εκκλησία.
Oι παπάδες από ποιόν πληρώνονται τα μισθά (sic) τους;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Δεν υπάρχει άμεση απόδοση στην εκκλησία.
Oι παπάδες από ποιόν πληρώνονται τα μισθά (sic) τους;
Αν τελικά μπούμε στον χορό, θα χορέψουμε!
Ίσως μπορούμε να μάθουμε από τον προϋπολογισμό του Κράτους.

Στην Ελλάδα, η έννοια των φορολογικών δαπανών περιγράφεται στο άρθρο 59 του ν. 2214/94, όπου ορίζεται ότι: «οι φορολογικές δαπάνες αφορούν σε ρυθμίσεις από τις οποίες προκαλείται άμεσα ή έμμεσα απώλεια φορολογικών εσόδων».
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Αν τελικά μπούμε στον χορό, θα χορέψουμε!
Κι εσύ θα σέρνεις τον χορό! :D
Λοιπόν, αν είναι να δημιουργηθεί φορέας, θα συζητήσω κι εγώ με τον Παναγιώτη τον Δημητρά ή/και με τον elawyer για μια γνώμη και για το ενδεχόμενο να αναλάβουν την νομική κάλυψη.

Επίσης, συμφωνώ με αυτό το σχόλιο της Δανάης (η υπογράμμιση δική μου):
Δανάη_ έγραψε:Η ιδέα να υπάρχει ένας σύλλογος που οργανωμένα να προβάλλει κάποια αιτήματα όλων ημών, που διαφωνούμε με την παρουσία της Εκκλησίας στην δημόσια ζωή του τόπου, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που επιθυμούν το χωρισμό Κράτους και Εκκλησίας, την φορολόγηση της Εκκλησίας, την απομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων από τα σχολεία και τα λοιπά δημόσια κτήρια, την κατάργηση του θρησκευτικού όρκου στα Δικαστήρια και αλλού.

[...]να πω πως συμφωνώ με τη Μελάνη, πως δεν πρέπει να υπάρχουν στην ονομασία ενός τέτοιου συλλόγου λέξεις που να δημιουργούν αποκλεισμούς και διακρίσεις. Μια τέτοια κίνηση αφορά όσους ζουν στην Ελλάδα και φορολογούνται ανεξαρτήτου εθνικότητας. Επίσης δεν αφορά αποκλειστικά τους άθεους, αλλά και άτομα διαφορετικών θρησκευμάτων, άθρησκους, αγνωστικιστές, ίσως ακόμα και κάποιους χριστιανούς
Θα με ενδιέφερε δηλαδή ένας σύλλογος με στόχο την επίτευξη του κοσμικού κράτους στην Ελλάδα, όχι ένας σύλλογος "ελλήνων άθεων".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με την Αόρατη Μελάνη.
Ένας σύλλογος για κοσμική Ελλάδα είναι πιο διακριτικός και πιο άμεσος στον στόχο μας.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Λοιπόν! Εκείνο που εγώ αποκόμισα από την επίσκεψή μου στην δικηγόρο είναι η διαπίστωση ότι ο δρόμος που οδηγεί στο στάδιο του δικηγόρου είναι μακρύς.
Κατ’ αρχήν χρειάζονται είκοσι μέλη επώνυμα (τα πέντε θα αποτελέσουν την προσωρινή διοίκηση) τα οποία θα υπογράψουν το καταστατικό. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει πρώτα να συνταχθεί το καταστατικό, το οποίο θα περιγράφει τον σκοπό για τον οποίο ιδρύεται ο σύλλογος, και μετά να βρεθούν τα μέλη που θα εγκρίνουν το καταστατικό και θα το υπογράψουν.
Βεβαίως, το γεγονός ότι απαιτούνται μόνο είκοσι μέλη επώνυμα δεν αποτελεί ουσιαστικά μειονέκτημα αφού τα υπόλοιπα μέλη θα μπορούν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους.
Το κατά πόσο γίνεται σε διάφορες δραστηριότητες, όπου απαιτούνται οι υπογραφές όλων των συμμετεχόντων στην συγκεκριμένη δραστηριότητα, να αρκεί η βεβαίωση του συλλόγου ότι έχει στην διάθεσή του τα στοιχεία των υπογραφόντων (όσων θελήσουν να τα καταθέσουν), δεν είναι του παρόντος.

Το κόστος της ίδρυσης συλλόγου, κατά την συγκεκριμένη δικηγόρο, είναι περίπου 650 Ευρώ.
Θα απαιτηθεί βεβαίως και κάποια έδρα για τον σύλλογο διότι η αίτηση γίνεται ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου της έδρας του συλλόγου (ή του σωματείου. Ρώτησα ποια η διαφορά μεταξύ συλλόγου και σωματείου, αλλά φαίνεται να μην υπάρχει όσον αφορά στην διαδικασία ίδρυσης).
Δεν νομίζω ότι στην αρχή θα χρειαστεί κάποιος συγκεκριμένος χώρος, οπότε μια διεύθυνση και ένας αριθμός τηλεφώνου θα είναι αρκετός για να αποφευχθούν έξοδα ενοικίασης γραφείου (διατίθεμαι να δώσω την διεύθυνση του σπιτιού μου και τον αριθμό του σταθερού τηλεφώνου μου).

Ο τίτλος φαντάζομαι ότι θα προκύψει μόνος του από τα άρθρα του καταστατικού. Υποδείγματα καταστατικών συλλόγων υπάρχουν στο διαδίκτυο. Άσχετα με το συγκεκριμένο αντικείμενο βέβαια, αλλά σαν απλά υποδείγματα ίσως φανούν χρήσιμα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ωραία, λοιπόν το επόμενο βήμα είναι η σύνταξη του καταστατικού. Αυτό θέλει σκέψη. Ας γίνουν εδώ διάφορες προτάσεις να τις επεξεργαστούμε.

(Παρεμπιπτόντως κι εγώ προσφέρω το σπίτι μου για προσωρινή έδρα, και προτίθεμαι να γίνω επώνυμο μέλος.)

Όσο για τα λεφτά, 650 διά του 20 μας κάνει 32 και μισό. Υποφερτό θα έλεγα για αρχή. Ας βάλουμε και μια ετήσια συνδρομή της τάξης των 20 ευρώ ανά μέλος και τα πιάσαμε τα λεφτά μας.

Το σημαντικότερο όμως είναι αν όντως έχει νόημα να ιδρυθεί σύλλογος, αν δηλαδή υπάρχουν δράσεις όπου ο σύλλογος θα μπορούσε να κινηθεί καλύτερα από τα μεμονωμένα άτομα. Αύριο θα κάνω ένα δυο τηλέφωνα κι εγω, μήπως μάθω κάτι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Zitanier έγραψε: Ένας σύλλογος για Kοσμική Ελλάδα είναι πιο διακριτικός και πιο άμεσος στον στόχο μας.
Πρώτη υποψηφιότητα για την ονομασία του μελλοντικού συλλόγου!
AoratiMelani έγραψε:(Παρεμπιπτόντως κι εγώ προσφέρω το σπίτι μου για προσωρινή έδρα, και προτίθεμαι να γίνω επώνυμο μέλος.)

Επώνυμα μέλη:
1. AoratiMelani
2. dtango
AoratiMelani έγραψε:Το σημαντικότερο όμως είναι αν όντως έχει νόημα να ιδρυθεί σύλλογος, αν δηλαδή υπάρχουν δράσεις όπου ο σύλλογος θα μπορούσε να κινηθεί καλύτερα από τα μεμονωμένα άτομα. Αύριο θα κάνω ένα δυο τηλέφωνα κι εγω, μήπως μάθω κάτι.
Πρώτα απ΄όλα, θα πρέπει να συνεχίσει να μακραίνει ο παραπάνω κατάλογος. :think:
Όσο για το αν έχει νόημα η ίδρυση του συλλόγου, η άποψή μου είναι πως και μόνο η δημοσίευση ενός καλογραμμένου καταστατικού θα προσελκύσει τους σκεφτόμενους ανθρώπους. Η ισχύς εν τη ενώσει!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Θα μπορούσαμε να το κάνουμε με την υποστήριξη του Center For Inquiry, που έχουνε σε πολλά μέρη του κόσμου παραρτήματα, και έχουν ακριβώς το εξής ως mission statement:
The mission of the Center for Inquiry is to foster a secular society based on science, reason, freedom of inquiry, and humanist values.
http://www.centerforinquiry.net/about

Αν ψάξετε στην σελίδα τους, θα βρείτε αρκετές πληροφορίες, έχουν legal department, έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα στο UN ECOSOC, του OHE, και άλλα πολλά.

Το να πάμε μόνοι μας ετσι στα κουτουρού, χωρις καν να ξέρουμε τι ακριβώς και πως... Το CFI θα έχει και παραδείγματα από καταστατικά σε άλλες χώρες, και είναι ήδη κατοχυρωμένος οργανισμός του ΟΗΕ. Θεωρώ πως αξίζει τον κόπο να γίνει μέσω διεθνούς οργανισμού με τα μέσα να βοηθήσει.

Αν πάμε μόνοι μας χωρίς να ξέρουμε τι και πως, χωρίς καν ιδέα τι θέλουμε να κάνουμε τότε δεν θα έχει καμμία επιτυχία, και θα διαλυθεί με την μία. Το να φτιάξεις έναν σύλλογο είναι εύκολο, βάζεις δυο βλακείες στο καταστατικό, και το αλλάζεις μετά όποτε θέλεις. Το να κάνεις κάτι ουσιαστικό όμως είναι τελείως διαφορετικό, και από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε τι και πως, και τι ακριβώς να κάνουμε, ποιούς ακριβώς στόχους να θέσουμε, θεωρώ ότι η βοήθεια από έναν διεθνή οργανισμό, θα είναι ανεκτίμητη.

Δυστυχώς δεν έχω την ώρα να κάνω οτιδήποτε για κάποιον τέτοιο σύλλογο. Και δεν προβλέπεται να έχω χρόνο και στο εγγύς μέλλον, αφού προτεραιότητα προς στιγμήν έχουν οι σπουδές που κάνω. Εκτός από απλό μέλος, δεν θα μπορώ να βοηθήσω.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Θα μπορούσαμε να το κάνουμε με την υποστήριξη του Center For Inquiry, που έχουνε σε πολλά μέρη του κόσμου παραρτήματα, και έχουν ακριβώς το εξής ως mission statement:
The mission of the Center for Inquiry is to foster a secular society based on science, reason, freedom of inquiry, and humanist values.
Αν πάμε μόνοι μας χωρίς να ξέρουμε τι και πως, χωρίς καν ιδέα τι θέλουμε να κάνουμε τότε δεν θα έχει καμμία επιτυχία, και θα διαλυθεί με την μία.
Συμφωνώ απόλυτα! Ελπίζω ότι τώρα, που φαίνεται να γίνεται η αρχή, θα αναζητηθούν όλες οι πληροφορίες.
Darkchilde έγραψε:Δυστυχώς δεν έχω την ώρα να κάνω οτιδήποτε για κάποιον τέτοιο σύλλογο. Και δεν προβλέπεται να έχω χρόνο και στο εγγύς μέλλον, αφού προτεραιότητα προς στιγμήν έχουν οι σπουδές που κάνω. Εκτός από απλό μέλος, δεν θα μπορώ να βοηθήσω.
Επώνυμα μέλη:.........…………………..Απλά μέλη:
1. AoratiMelani.........................1. Darkchilde
2. dtango
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αυτή είναι πολύ καλή ιδέα Darkchild!!

Έχετε και με και μένα υπ'όψιν για το σύλλογο, αλλά σαν τελευταία επιλογή (μην ξεκουβαλιέμαι από Θεσσαλονίκη :P) Βάλε με καλύτερα κι εμένα σαν απλό επώνυμο μέλος και άμα κολλήσουμε και δε βρίσκουμε ένα άτομο για προσωρινο διοικητικό όργανο, μπαίνω εγώ.

BTW, ως σύλλογος θα πρέπει να κρατάμε βιβλία και να υποβάλλουμε δηλώσεις; Γιατί, μάλλον θα πρέπει να είστε Αθηναίοι οι 5 πρώτοι για να τα χειρίζεστε αυτά.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:Αυτή είναι πολύ καλή ιδέα Darkchild!!

Έχετε και με και μένα υπ'όψιν για το σύλλογο, αλλά σαν τελευταία επιλογή (μην ξεκουβαλιέμαι από Θεσσαλονίκη :P) Βάλε με καλύτερα κι εμένα σαν απλό επώνυμο μέλος και άμα κολλήσουμε και δε βρίσκουμε ένα άτομο για προσωρινο διοικητικό όργανο, μπαίνω εγώ.

BTW, ως σύλλογος θα πρέπει να κρατάμε βιβλία και να υποβάλλουμε δηλώσεις; Γιατί, μάλλον θα πρέπει να είστε Αθηναίοι οι 5 πρώτοι για να τα χειρίζεστε αυτά.
Nαι, χρειάζεται, και θα χρειαστεί προσοχή με τον λογιστή που θα επιλεχθεί. Υπάρχουν πολλοί τσαρλατάνοι που έχουν κάψει κόσμο και κοσμάκη. Μπορώ να επιβλέπω τα βιβλία, αλλά δεν έχω κανένα λογιστικό δίπλωμα οπότε δεν μπορώ να βάλω υπεύθυνα την υπογραφή μου σε κάποια δήλωση της εφορίας.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Η σύσταση συλλόγου δεν χρειάζεται λογιστή και διπλογραφικά συστήματα, την στιγμή που δεν υπάρχει "κύκλος εργασιών", παρά μόνο λειτουργικά μικροέξοδα.
Η darkchilde δεν απαρνήθηκε την επωνυμία, παρά μόνο την διάθεση προσωπικού χρόνου, οπότε dt δεν χρειάζεται να είναι στα απλά μέλη, μπορεί να είναι στα 20 ιδρυτικά, αλλά όχι στο προεδρείο.
Ελπίζω να βοήθησα.

Disclaimer: Η ανωτέρω συμβουλευτική εργασία καθ' οιονδήποτε τρόπο δεν εξουσιοδοτεί τον βιαστικό Κύριο dt να με περιλάβει στην λίστα του είτε ως επώνυμο, είτε ως απλό μέλος.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ έχω εμπιστοσύνη στην λογίστριά μου, και επιπλέον είναι και άθεη :-). Θα μπορούσα να την ρωτήσω αν θέλει να αναλάβει, όχι άμεσα όμως γιατί έχει κάποια προσωπικά προβλήματα. Μπορώ να επικοινωνήσω μετά από κάνα δυο εβδομάδες. Δε φαντάζομαι να ιδρύσουμε το σύλλογο μέχρι τότε! :lol:

Σε σχέση με το CFI, βλέπω ότι έχει διάφορα παρακλάδια σε διάφορες χώρες, αναρωτιέμαι όμως, θέλουμε να γίνουμε δικό του παρακλάδι; Ή μήπως οι στόχοι μας είναι ελαφρώς διαφορετικοί; Και μήπως προτιμάμε να είμαστε πιο ανεξάρτητοι;

Τεσπα, θα μπορούσαμε να κάνουμε μια δοκιμαστική επαφή...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σκέφτομαι να τους στείλω κάτι τέτοιο:

I write to you on behalf of a number of members of the forum Atheia, of which I am administrator. We are considering creating an association for the promotion of the secular state here in Greece. In view of the fact that you are an international organism which promotes secularism, we would like to ask you for information on the process of creating such an association. We have not yet decided if we want to form part of the CFI network or create an independent organization.
If it were possible to see the statute of the CFI and/or those of its affiliates, or a model for a statute of such an association, it would be of great help. Any legal or other advice would be greatly appreciated.

Thank you in advance,...

πώς το βρίσκετε;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε: Η darkchilde δεν απαρνήθηκε την επωνυμία, παρά μόνο την διάθεση προσωπικού χρόνου, οπότε dt δεν χρειάζεται να είναι στα απλά μέλη, μπορεί να είναι στα 20 ιδρυτικά, αλλά όχι στο προεδρείο.
Ελπίζω να βοήθησα.

Disclaimer: Η ανωτέρω συμβουλευτική εργασία καθ' οιονδήποτε τρόπο δεν εξουσιοδοτεί τον βιαστικό Κύριο dt να με περιλάβει στην λίστα του είτε ως επώνυμο, είτε ως απλό μέλος.
Αγαπητέ κύριε CdT, μάλλον έπρεπε να είμαι πιο σχολαστικός και να ρωτήσω σχετικά την Darkchilde. O EvanT χαρακτηρίζει τον εαυτό του «απλό επώνυμο μέλος» και εγώ κάνω διάκριση μόνο μεταξύ εκείνων που θέλουν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους και όσων η επώνυμη παρουσία δεν τους δημιουργεί προβλήματα. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να θεωρούμε ιδρυτικό στέλεχος αλλά δεν συμπαθώ το προεδρείο διότι πρέπει να συνεχίσω να μπορώ να κάνω τις επαναστάσεις μου (βγήκα στην σύνταξη στα 51 μου διότι ακόμα και ως πλοίαρχος ήμουν κατά των εφοπλιστών, και φυσικά δεν μπορούσα να λειτουργήσω).
Διορθώνω την λίστα:

Επώνυμα μέλη:.........…………………..Απλά μέλη:
1. AoratiMelani.........................1. Comte de Toulouse ???
2. dtango
3. Darkchilde
4. EvanT
5. Comte de Toulouse???

Τώρα πρέπει να διορθώσεις την λίστα και να αναλάβεις και την σύνταξή της στο μέλλον για να αποφεύγονται λάθη.
Αστειεύομαι, αλλά ταυτόχρονα σοβαρολογώ διότι θα προτιμούσα να αναλάβεις την λίστα έστω και σαν outsider.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Σκέφτομαι να τους στείλω κάτι τέτοιο:
[…]
πώς το βρίσκετε;
Θα χρησιμοποιήσω μια φράση της Ιοκάστης:
Ιοκάστη έγραψε: :text-+1: μες στο μυαλό μου είσαι!!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Μέλη γίνονται μόνο όσοι είναι ενήλικες;
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Βλέπω (και μ’αρέσει :) ) πως η ιδέα για τον Σύλλογο προχωράει.
Προσωπικά να πω πως για διάφορους λόγους δεν μπορώ να ανήκω στα επώνυμα μέλη. Θα είμαι ένα απλό ανώνυμο μέλος. Αλήθεια, όμως, είναι αυτό εφικτό?

Συμφωνώ επίσης με το αγγλικό κείμενο της Μελάνης προς το CFI.

Ως προς το καταστατικό, πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να περιλαμβάνει όλα τα αιτήματα που θα αποτελούν άμεσους ή έμμεσους στόχους μας.

Κια μιας και αναφέρθηκε το ζήτημα της ονομασίας, ας κάνω κι εγώ την δική μου πρόταση :
«Σύλλογος Υπέρ του Διαχωρισμού Εκκλησίας – Κράτους». Σ.Δ.Ε.Κ. ή Σ.Υ.Δ.Ε.Κ.(όπως σας αρέσει).
Νομίζω πως περιλαμβάνει έμμεσα πολλά από τα αιτήματα, όπως φορολόγηση της Εκκλησίας, απομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων από τις Δημόσιες Υπηρεσίες και τα σχολεία, κατάργηση του θρησκευτικού όρκου κ.α. Και επίσης δεν κάνει διαχωρισμό εθνικοτήτων, αλλά αφορά όλους τους φορολογούμενους κατοίκους της Ελλάδας.
Κλειδωμένο