Απαλλαγή από φόρους υπέρ θρησκευτικών δραστηριοτήτων

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια χαρά παιδιά και καλώς σας βρήκα.

Εχω μια πρόταση που μου φαίνεται πιό ρεαλιστική και εφαρμόσιμη από κάποιο δημοψήφισμα.

Είχα την σκέψη από όταν μια γνωστή μου που έμενε στη Σουηδία μου είχε πει πως ανακοινώνουν ότι από τις 100 π.χ. κορώνες που πληρώσανε σαν φόρο οι 7 πάνε στην παιδεία, οι 11 για υγεία κλπ. (κάνω κι εγώ κάτι συγκρίσεις… ). Το ξαναθυμήθηκα περνώντας τυχαία από εδώ απλά παίζει λίγο παραπάνω ¨πατριωτισμός¨ από ότι θα ήθελα (εννοείται όμως ότι αξίζει συγχαρητηρίων η ιδέα).

Γιατί λοιπόν να μην οργανωθεί (πολύ καλά όμως) μια μαζική καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη για υπολογισμό, δημοσιοποίηση και τελικά απαίτηση επιστροφής, του ποσοστού εκείνου του φόρου που πληρώνουμε όλοι (θρησκευόμενοι και μή) και το οποίο το Ελληνικό κράτος κατασπαταλά εντελώς αντιπαραγωγικά σε χρηματοδότηση θρησκευτικών δογμάτων (ενός συγκεκριμμένου) χωρίς να μας ρωτήσει; Και είτε να επιστρέφεται το ποσό αυτό σε όποιον δεν επιθυμεί να χρηματοδοτεί ¨αέρα κοπανιστό¨ είτε να σταματήσει να επιβαρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό και άρα τους φορολογούμενους.

Υπέρ:
- Αφορά τους πάντες και άρα έχει περισσότερες πιθανότητες να προχωρήσει. Εννοείται οι άθεοι να πιστωθούμε την πρωτοβουλία αλλά νομίζω πως θα κινητοποιούσε και πολλούς που ίσως δεν το ψάχνουν φιλοσοφικά αλλά σίγουρα δεν τρελαίνονται να πληρώνουν για ανεγέρσεις ναών (πόσους ακόμα πια;) ή τους μισθούς δεν ξέρω πόσων καλοθρεμμένων αργόσχολων. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν το στήσουμε σωστά έχετε να δείτε συντριπτικά ποσοστά ¨οικονομικά¨ άθεων στην Ελλάδα.

- Πράξη και όχι λόγια, οργανωμένη κίνηση από πολίτες που αδικούνται φανερά και τρόπος να ελέγξεις την κυβέρνησή σου σε λιγότερο από 4 χρόνια. Όπως έλεγε κι ο V αυτοί πρέπει να φοβούνται εμάς και όχι το αντίθετο (υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο σε επόμενο στάδιο).
Πράγμα που μας πάει στο:

Δυσκολίες:
- Δεν έχω ιδέα ποιά νόμιμη διαδικασία θα πρέπει να ακολουθηθεί, σε ποιά νομική βάση θα στοιχειοθετηθεί η αυθαιρεσία και η αντισυνταγματικότητα του να δίνεις χρήματα φορολογούμενων για σκοπούς που δεν εξυπηρετούν το κοινό συμφέρον αλλά ένα ιερατείο.
Εδώ είναι απαραίτητη η συμμετοχή νομικού (να συνταχθεί σωστά η καταγγελία και αφού υποβληθεί από ένα ικανό πλήθος ενδιαφερόμενων να μπορεί να προσυπογραφεί και ενισχυθεί από άλλους στη συνέχεια). Κι αν δεν εμφανίζεται εδώ κάποιος φίλτατη Μελάνη μπορούμε πάντα να απευθυνθούμε στον e-lawyer με το αζημίωτο, αν συμβάλουμε πολλοί μαζί δεν νομίζω να τίθεται οικονομικό πρόβλημα (αν και τον κόβω για δικό μας και ότι ψοφάει για κάτι τέτοια).

Ε, κι αφού ο όλος συντονισμός γίνει από το διαδίκτυο θα το παίξουν και τα ΜΜΕ ή μπορούμε για αρχή να απευθυνθούμε σε προβεβλημένους ανθρώπους να συμμετάσχουν, να το κοινοποιήσουν στα blogs τους κ.ο.κ.

Τι λέτε;

(Αν οι διαχειριστές το θεωρούν εκτός θέματος ας μεταφερθεί σε νέο θέμα με τίτλο ¨Απαλλαγή από φόρους υπέρ ιερατείων¨).
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ναι αλλά το petition αυτή την στιγμή έχει μαζέψει γύρω στα 5000 άτομα. Νομίζω ότι είναι ένας σημαντικός αριθμός ατόμων, και δεν νομίζω ότι μπορεί τόσο εύκολα να αγνοηθεί.

Τέλος πάντων εγώ έγραψα και άρθρο στο blog, για το συγκεκριμένο προτρέποντας όλους να υπογράψουν.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Η ιδέα του Α.Γ. είναι εξαιρετική, αλλά κατά την άποψή μου e-άθεοι και e-ανώνυμες υπογραφές ποιούν οπήν εντός κενού.
Φαντάζομαι ότι η απώλεια της ανωνυμίας αποτελεί το βασικότερο εμπόδιο στην δημιουργία αθεϊστικού φορέα. Αν υπάρξει επίσημος φορέας θα υπάρξει και επίσημη άποψη η οποία θα ακουστεί.

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δηλώστε γιατί είστε κατά της δημιουργίας Κοινότητας-Κοινωνίας-Κίνησης-Κόμματος (αν θέλετε) άθεων.
FIRST THING FIRST!
Ας αφήσουμε τις υπεκφυγές! Ή θα κάνουμε κάτι ή θα αερολογούμε εσαεί.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δηλώστε γιατί είστε κατά της δημιουργίας Κοινότητας-Κοινωνίας-Κίνησης-Κόμματος (αν θέλετε) άθεων.
Ε εντάξει δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαραίτητη μια τέτοια κίνηση. Θεωρώ αρκετό ένα καλό συντονισμό για πολύ συγκεκριμένες δράσεις όπως την παραπάνω και με ισχυρή συμμετοχή κάτι στο οποίο το forum μπορεί να ανταποκριθεί. Μη σου πώ ότι θα είναι και αποτρεπτικό να ιδρυθεί Κοινότητα-Κοινωνία-Κίνηση-Κόμμα.
dtango έγραψε:Φαντάζομαι ότι η απώλεια της ανωνυμίας αποτελεί το βασικότερο εμπόδιο στην δημιουργία αθεϊστικού φορέα.
Το καταλαβαίνω αυτό με την ανωνυμία αλλά δεν είναι ανάγκη και να απωλεσθεί τουλάχιστον μέχρι ένα σημείο. Εγώ ας πούμε είμαι πρόθυμος να δώσω τα στοιχεία μου μόνο στο φορέα που θα δεχθεί την καταγγελία (ΣτΠ) και στη δικαστική αρχή που θα την εξετάσει. Μέχρι εκεί. Απο κεί και πέρα οι (μη) θρησκευτικές πεποιθήσεις μην ξεχνάμε πως είναι ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο και θεωρώ πως προστατεύονται αλλά δεν νομίζω πως αφαιρείται κύρος από την όποια διεκδίκηση η οποία θα (πρέπει να) γίνει από ένα σημαντικό αριθμό πολιτών. Σίγουρα πάντως αυτό είναι ένα επίσης θέμα για το οποίο χρειάζεται συμβουλή νομικού.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ατίθασος Γιός έγραψε:Ε εντάξει δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαραίτητη μια τέτοια κίνηση. Θεωρώ αρκετό ένα καλό συντονισμό για πολύ συγκεκριμένες δράσεις όπως την παραπάνω και με ισχυρή συμμετοχή κάτι στο οποίο το forum μπορεί να ανταποκριθεί. Μη σου πώ ότι θα είναι και αποτρεπτικό να ιδρυθεί Κοινότητα-Κοινωνία-Κίνηση-Κόμμα.
Irish atheists challenge blasphemy law
An atheist group in the Irish Republic has defied a new blasphemy law by publishing a series of anti-religious quotations on its website.

“Atheist Ireland” είναι προφανώς ένας φορέας, an atheist group. Εμείς δεν είμαστε καν μια ομάδα άθεων. Επίσης προφανώς, είμαστε οι μόνοι ευρωπαίοι άθεοι που δεν έχουν οργανωθεί.

Φίλε Α.Γ., τις απόψεις σου, δυστυχώς, τις συμμερίζονται εκτός των ιδρυτών ετούτου του φόρουμ και οι παλαιότεροι χρήστες. Ωστόσο, εγώ εννοώ να μην καταλαβαίνω γιατί δεν τολμάμε να κάνουμε την αρχή: Ένα μέρος του φόρουμ θα αφιερωθεί στα μέλη της κοινότητας και, κατά την άποψή μου, αντί για αποτρεπτική η κίνηση αυτή θα αποδειχτεί παραγωγική εφόσον όσοι θεωρούν τους εαυτούς τους άθεους θα θέλουν να αναγνωριστούν ως μέλη της κοινότητας.
Όσον αφορά την ανωνυμία, όσοι έχουν την δυνατότητα να την αποχωριστούν (εγώ είμαι συνταξιούχος και δεν έχω ανάγκη κανέναν, αλλά αυτό, όπως λες, δεν ισχύει για όλους) έχει καλώς, όσοι δεν μπορούν, ας την κρατήσουν και εμφανίζονται οι επώνυμοι όπου αυτό είναι απαραίτητο. Λύσεις βρίσκονται αλλά, βεβαίως, όταν υπάρχουν προβλήματα. Μένοντας στην αφάνεια και την σκιά δεν έχουμε προβλήματα αλλά ούτε και λύνουμε προβλήματα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δηλώστε γιατί είστε κατά της δημιουργίας Κοινότητας-Κοινωνίας-Κίνησης-Κόμματος (αν θέλετε) άθεων.
αγαπητέ Dtango, εσύ που είσαι υπέρ, γιατί δεν το ιδρύεις?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ατίθασος Γιός έγραψε:- Δεν έχω ιδέα ποιά νόμιμη διαδικασία θα πρέπει να ακολουθηθεί, σε ποιά νομική βάση θα στοιχειοθετηθεί η αυθαιρεσία και η αντισυνταγματικότητα του να δίνεις χρήματα φορολογούμενων για σκοπούς που δεν εξυπηρετούν το κοινό συμφέρον αλλά ένα ιερατείο.
Εδώ υπάρχει ένα ακόμη πρόβλημα: αρκετοί θα υποστηρίξουν ότι τα χρήματα αυτά δαπανώνται για κοινό συμφέρον, επειδή η ανάγκη του θρησκεύεσθαι αφορά μεγάλη μερίδα των πολιτών. Πολλά τα επιχειρήματα υπέρ και κατά κι από τις δύο πλευρές και μεγάλη η αντιπαράθεση που θα ακολουθήσει.
Ατίθασος Γιός έγραψε:Εδώ είναι απαραίτητη η συμμετοχή νομικού ... μπορούμε πάντα να απευθυνθούμε στον e-lawyer με το αζημίωτο, αν συμβάλουμε πολλοί μαζί δεν νομίζω να τίθεται οικονομικό πρόβλημα
Πόσο πολλοί; Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί, αλλά εδώ στο φόρουμ είμαστε τρεις κι ο κούκος, και μιλάμε για πολλά έξοδα.

Δεν λέω ότι δεν γίνεται, αλλά είναι περίπλοκο, δαπανηρό και χρονοβόρο. Άσε που, επειδή αφορά χρήμα, θα πολεμηθεί άγρια.
Είμαι της γνώμης ότι για να πάψει η χρηματοδότηση της εκκλησίας χρειάζεται πολιτική βούληση. Αν δεν υπάρχει αυτή, δεν πάει να χτυπιόμαστε εμείς εδώ κάτω. Και την πολιτική βούληση του ΓΑΠ την είδαμε: καλεί τον αρχιεπίσκοπο στο υπουργικό συμβούλιο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:αγαπητέ Dtango, εσύ που είσαι υπέρ, γιατί δεν το ιδρύεις?
Αγαπητή Μελάνη, την ερώτηση αυτή μου την έχεις κάνει και στο παρελθόν και απάντησα ότι δεν μπορώ επειδή βρίσκομαι στην αντιπολίτευση. Όταν γίνω κυβέρνηση θα το ιδρύσω. ;)

Να κάνω όμως κι εγώ μια ερώτηση; Τι είναι εκείνο που θα κάνει κάποιον να μας πάρει στα σοβαρά αν τύχει και μας διαβάσει; Αν παρακολουθούσα τα blogs σας θα είχα πολλά να γράψω σχετικά αλλά μόλις πριν από λίγο έριξα μια ματιά να δω αν ακόμα υπάρχουν, και υπάρχουν. Πολλοί που γράφουν στα blogs σας συνεχίζουν να μην καταδέχονται το φόρουμ. Παραπονιέσαι όμως ότι εδώ στο φόρουμ είμαστε τρεις κι ο κούκος, πράγμα που σημαίνει ότι κι εσύ από το φόρουμ περιμένεις να γίνει ότι γίνει.

Δεν γνωρίζω τους ιδρυτές, αλλά είμαι βέβαιος ότι ο Διαγόρας είναι ένας από αυτούς. Ο Διαγόρας λοιπόν έχει 300 δημοσιεύσεις στο φόρουμ από τις οποίες μόνο οι δέκα είναι δημόσιες και έχει και ένα blog, αθεϊστικού προσανατολισμού, το οποίο διαπρέπει. Γιατί λοιπόν απορείς που είμαστε τρεις κι ο κούκος την στιγμή που οι ιδρυτές διασκεδάζουν παίζοντας με τα μπλογκάκια τους και σνομπάρουν το φόρουμ;

Ξεχνάς ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός; Εμείς τι περιμένουμε; Τις συνθήκες του τελικού παντός για να κάνουμε αρχή;

Τέλος, θα σε παρακαλέσω πολύ την νοοτροπία του «πήγαινε αλλού και κάνε αυτό που θέλεις» να την εγκαταλείψεις. Εδώ είμαστε μια ομάδα, έστω και άτυπη, και ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει την άποψή του και να διαφωνεί με κάποιον ή και με τους πάντες. Κατάθεσε την άποψή σου αλλά μην μου λες να ιδρύσω άλλο φόρουμ ή μια κοινότητα επειδή δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου (οι οποίες δεν αρέσουν και σε κανέναν άλλον, εδώ που τα λέμε).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

dtango έγραψε:...αλλά μην μου λες να ιδρύσω άλλο φόρουμ ή μια κοινότητα επειδή δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου...
Say what?!?!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
dtango έγραψε:...αλλά μην μου λες να ιδρύσω άλλο φόρουμ ή μια κοινότητα επειδή δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου...
Say what?!?!
Όταν η Μελάνη λέει…
AoratiMelani έγραψε:αγαπητέ Dtango, εσύ που είσαι υπέρ, γιατί δεν το ιδρύεις?
…εννοεί γιατί δεν πας κάπου αλλού να το ιδρύσεις; Το γνωρίζω από προηγούμενη διαφωνία μας:
AoratiMelani έγραψε:Όποιος θέλει φόρουμ που να το συντονίζουν όλα τα ενεργά μέλη, το λογισμικό είναι τσάμπα, ας στήσει ένα και καλή επιτυχία.
Έχει τύχει να διαβάσω τα ιστολόγια μερικών αξιόλογων άθεων bloggers. Αυτούς δεν θα μπορούσαμε να τους καλέσουμε να λάβουν μέρος στις συζητήσεις του φόρουμ αλλά, αν υπήρχε η κοινότητα, θα μπορούσαμε να τους καλέσουμε να γίνουν μέλη.
Όπως υπάρχει στο φόρουμ ένας χώρος για τις συνομιλίες των συντονιστών, ένας ανάλογος χώρος θα υπήρχε για τα μέλη της κοινότητας και αυτή θα ήταν όλη η περίφημη και δύσκολη να πραγματοποιηθεί αρχή.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως το βλέπω εγώ απλά κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή και τις νομικές διαδικασίες για να δημιουργήσει τον σύλλογο. Είμαι σίγουρος ότι μετά θα τον ακουλουθήσουν και άλλη (ίσος και από εδώ μέσα) και δεν νομίζω να έχει κανεις πρόβλημα στο forum να τους δόση βήμα (subforum). ως σύλλογο.

Οποτε dtango απλά κάποιος πρέπει να πάρει την εθύνη να κάνει τον κόπο, εγώ για διαφορους λόγους δεν είμαι στην θέση να το κάνω. Αν εσύ είσαι , και θέλεις στα σοβαρά να δημιουργήσεις τον σύλλογο, δήλωσε το ότι θέλεις να προβείς σε αυτή την ενέργεια ώστε να δεις πόσους μπορείς να μαζέψεις από εδώ (και από αλλου) ώστε να κάνετε την κίνηση ομαδικά

Αλλα θα πρέπει να σε προειδοποιήσω ότι πολύ μπορεί να υποπτευτούν ότι θα χρησιμοποίησης τον υποτιθέμενο σύλλογο για να προώθησης την δίκια σου θεωρία περί δημιουργίας θεών. Οποτε μάλλον θα έπρεπε να δεσμευτείς ότι δεν θα κανεις κάτι τέτοιο πρώτα :)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Όπως υπάρχει στο φόρουμ ένας χώρος για τις συνομιλίες των συντονιστών, ένας ανάλογος χώρος θα υπήρχε για τα μέλη της κοινότητας και αυτή θα ήταν όλη η περίφημη και δύσκολη να πραγματοποιηθεί αρχή.
Εδώ που γράφεις DT, εδώ είναι "ο ανάλογος χώρος για τα μέλη της κοινότητας"! Λες να έχει γίνει η "αρχή"; :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Εδώ είμαστε μια ομάδα, έστω και άτυπη, και ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει την άποψή του και να διαφωνεί με κάποιον ή και με τους πάντες.
Συμφωνώ. Υποτίθεται πως έχουμε περισσότερα κοινά από ότι διαφωνίες και θέλουμε να κάνουμε και κάτι γι᾽ αυτά σαν ομάδα (για περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας).

Αγαπητέ Dtango δεν βλέπω νόημα στην εκδοχή ίδρυσης κόμματος γιατί κατά την γνώμη μου ένα κόμμα οφείλει να έχει θέσεις σε πολύ ευρύτερο πεδίο από το θρησκεύειν ή μη (ή από το γελοίο "Καπνιστικές Ομάδες για Τέχνη και Εικαστική Συγκρότηση", καταλαβαίνεις, άλλο που δεν θέλουν να μας πούνε και γραφικούς).
Εκεί που έχεις δίκιο είναι σε ότι αφορά την εκπροσώπηση, κάποια κοινότητα-σύλλογος-σωματείο ίσως απλοποιούσε κάποια πράγματα σε κάποια δράση (βλέπε παρακάτω), ίσως από την άλλη να προσθέτει περισσότερες έγνοιες σε κάποιους ανθρώπους από όσες θα ήθελαν, ίσως τέλος να μην είναι κι αναγκαία. Ισως δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από όσα λύσει (σύντομο ανέκδοτο: Πως μπορείς να γίνεις μια από τις συνιστώσες του συριζα; Συμμετέχεις σε μια συνεδρίαση και λες: "Διαφωνώ").

Για να ξαναγυρίσω στο θέμα, παραπάνω μίλησα για καλό συντονισμό σε πολύ συγκεκριμένες δράσεις. Μέχρι τώρα λοιπόν:

- ας ξεκαθαρίσουμε αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε για μια διεκδίκηση με οικονομικό περιεχόμενο: μου ζητούν φόρο και πάνε και τα πετάνε σε μισθούς για να γίνονται λειτουργίες, εξομολογήσεις, τρισάγια κλπ δηλαδή τρύπες στο νερό. Ας τα κάνουν αλλά από την τσέπη όσων το θέλουν όχι τη δική μας (και θεωρώ πως μεγάλη μερίδα των πολιτών ακριβώς επειδή αφορά χρήμα θα ενδιαφερθεί (αν της επικοινωνηθεί και σωστά).

- αν διερευνήσουμε ότι υπάρχει επαρκής κάλυψη από το Ελληνικό ή το Ευρωπαϊκό δίκαιο για μια τέτοια διεκδίκηση την πολιτική βούληση του ΓΑΠ την έχω γραμμένη εκεί που δεν πιάνει μελάνη (αόρατη ή ορατή) (no offence). Αλοίμονο αν περιμένουμε από τους πολιτικούς.
darkchilde έγραψε:το petition έχει μαζέψει γύρω στα 5.000 άτομα
- αν ισχύει (ελπίζω διαφορετικά άτομα και όχι να υπογράφει ένας 15 φορές) και ενδιαφερθούν οι περισσότεροι απ´αυτούς έχουμε μια ικανοποιητική αρχή και αν βάλει κι από 5-10 ευρώ ο ένας κάτι κάναμε και με το οικονομικό έτσι δεν είναι; (εδώ ο επίσημος φορέας που λέει ο dtango θα είχε λόγο ύπαρξης).

Ας ακούσουμε απόψεις κι άλλων.

@ διαχειριστές
μάλλον λάθος ήταν που ξεκίνησε σαν κουβέντα σε αυτό το θέμα. Μήπως να το μετακινούσαμε αυτόνομο με τον πιο πιασάρικο τίτλο ¨Απαλλαγή από φόρους υπέρ θρησκευτικών δραστηριοτήτων¨;
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Comte de Toulouse, Ατίθασος Γιός
Comte de Toulouse έγραψε:Εδώ που γράφεις DT, εδώ είναι "ο ανάλογος χώρος για τα μέλη της κοινότητας"! Λες να έχει γίνει η "αρχή"; :think:
Αναμφίβολα η αρχή έχει γίνει και έχω επανειλημμένα εκφράσει την ευγνωμοσύνη μου προς όσους άρχισαν αυτή την προσπάθεια. Όμως είναι ώρα πλέον να γίνει το επόμενο βήμα.
Δεν υπάρχουν μέλη κοινότητας, υπάρχουν μόνο χρήστες ενός φόρουμ και μάλιστα όλων των θρησκευτικών αποχρώσεων.

Διαμαρτυρόμαστε και ζητάμε χωρισμό Κράτους – Εκκλησίας αλλά για να είμαι ειλικρινής ποτέ μέχρι τώρα δεν μου είχε χτυπήσει τόσο άσχημα αυτό που με έκανε ο Α.Γ. να συνειδητοποιήσω: ότι με την βία μου παίρνουν χρήματα για να τα χαρίσουν στην εκλλησία.

Χρειάζεται ένας φορέας και το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι να φροντίσουμε να μάθουμε με ποιους τρόπους δημιουργείται μια οργάνωση. Αν αυτό έχει ήδη γίνει από τους ιδρυτές του φόρουμ, ας το ανακοινώσουν στα «μέλη της κοινότητας»!
Ατίθασος Γιός έγραψε: Αγαπητέ Dtango δεν βλέπω νόημα στην εκδοχή ίδρυσης κόμματος γιατί κατά την γνώμη μου ένα κόμμα οφείλει να έχει θέσεις σε πολύ ευρύτερο πεδίο από το θρησκεύειν ή μη…
Σωστά! Ο λόγος πάντως που γίνεται είναι για Κοινότητα. Κοινότητα Ελλήνων Άθεων, π.χ., το Κόμμα αποτελεί την.. μελλοντική συνέχεια ώστε να παραμείνει το αρχικό Κ. :)

Στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ απόλυτα. Δεν μπορούμε ούτε τις δυνατότητες μας να εκτιμήσουμε ούτε να αποφασίσουμε για οτιδήποτε χωρίς οργάνωση.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

κάποια μέλλη του forum δεν είναι έλληνες πολίτες. Αυτή θα γίνουν δεκτη στην συγκεκριμένη οργάνωση/σύλλογο ? ρωτάω επειδή στον σύλλογο υπάρχει ο προσδιορισμός "έλληνες"

άμα γίνουν δεκτη δεν φοβάσαι ότι θα χρησιμοποιηθεί αυτό το γεγονός από διαφορους "δημοκράτες πατριώτες" για να "αμαυρώσουν" τον σύλλογο ?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ατίθασος Γιός έγραψε:@ διαχειριστές
μάλλον λάθος ήταν που ξεκίνησε σαν κουβέντα σε αυτό το θέμα. Μήπως να το μετακινούσαμε αυτόνομο με τον πιο πιασάρικο τίτλο "Απαλλαγή από φόρους υπέρ θρησκευτικών δραστηριοτήτων";
Γεννηθήτω το θέλημά σου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:μην μου λες να ιδρύσω άλλο φόρουμ ή μια κοινότητα επειδή δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου
Μα δεν λέω αυτό. Λέω ότι αν θες σύλλογο τόσο διακαώς, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το προχωράς. Ρώτα δικηγόρο, κάνε κινήσεις, βάλε ανακοίνωση στο φόρουμ για να μαζέψεις κόσμο! Αλλά μου απάντησες ήδη με το
dtango έγραψε:δεν μπορώ επειδή βρίσκομαι στην αντιπολίτευση. Όταν γίνω κυβέρνηση θα το ιδρύσω. ;)
Κι εγώ θα παρατηρήσω, ότι ούτε κι εμείς (οι διαχειριστές του φόρομ) είμαστε "κυβέρνηση". Δεν έχουμε την πλειοψηφία της αθεϊστικής κοινότητας εδώ. Και ένας από τους λόγους που δεν έχω προσωθήσει εγώ προσωπικά την ίδρυση συλλόγου μέχρις στιγμής είναι και αυτός. Ένας άλλος είναι ότι δεν το έκρινα αναγκαίο. Ένας άλλος είναι αυτό που είπε κάποιος, ότι δεν έχω όρεξη να τρέχω (γιατί όποιος ιδρύσει τον σύλλογο θα έχει και το τρέξιμο, στην αρχή τουλάχιστον, για πληροφόρηση, ενημέρωση, επαφές, οργάνωση κουλουπού).

Αν κάποια στιγμή πιστέψω ότι χρειάζεται δημιουργία συλλογικού φορέα, θα το προτείνω. Αν το προτείνει και το προωθήσει κάποιος άλλος, και αν η συγκεκριμένη κίνηση μου αρέσει, μάλλον θα ακολουθήσω. Προς το παρόν όμως περιμένω.

Σε περίπτωση ίδρυσης ενός συλλόγου πάντως, εγώ τουλάχιστον δεν θα ήθελα να έχει την λέξη "άθεοι" ή "αθεϊα" ή "αθεϊσμός" στον τίτλο. Και σε καμμιά περίπτωση δεν θέλω την λέξη "έλληνες" - το πολύ πολύ την λέξη "ελλάδος" (με την έννοια όλοι εμείς που βρισκόμαστε στην ελλάδα, ασχέτως εθνικότητας). Θα προτιμούσα κάτι σαν "ελεύθερη σκέψη" ή "θρησκευτική ελευθερία" ή "ανθρωπισμός". Νομίζω ότι ο προσδιορισμός "άθεοι" θα μας περιορίσει, ενώ σίγουρα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι όχι άθεοι που θα ήθελαν να απαλλαγούν από την οικονομική δυναστεία της εκκλησίας και της θρησκευτικής παρέμβασης στα κρατικά θέματα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ιδέα να υπάρχει ένας σύλλογος που οργανωμένα να προβάλλει κάποια αιτήματα όλων ημών, που διαφωνούμε με την παρουσία της Εκκλησίας στην δημόσια ζωή του τόπου, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που επιθυμούν το χωρισμό Κράτους και Εκκλησίας, την φορολόγηση της Εκκλησίας, την απομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων από τα σχολεία και τα λοιπά δημόσια κτήρια, την κατάργηση του θρησκευτικού όρκου στα Δικαστήρια και αλλού.

Για να μην παρεξηγηθώ από κάποιους, σπεύδω να διευκρινήσω πως είμαι (φυσικά) υπέρ του δικαιώματος ο καθένας να πιστεύει αυτό που θέλει και να ασκεί τα λατρευτικά του καθήκοντα στους χώρους που είναι προορισμένοι γι’αυτό.

Δεν έχω ιδέα από νομικά (δυστυχώς) και από στήσιμο τέτοιων συλλόγων ή οργανώσεων. Είμαι όμως πρόθυμη να συνεισφέρω στο μέτρο που μπορώ.

Είναι ίσως βέβαια νωρίς για κάτι τέτοιο, αλλά μιας κι αναφέρθηκε, να πω πως συμφωνώ με τη Μελάνη, πως δεν πρέπει να υπάρχουν στην ονομασία ενός τέτοιου συλλόγου λέξεις που να δημιουργούν αποκλεισμούς και διακρίσεις. Μια τέτοια κίνηση αφορά όσους ζουν στην Ελλάδα και φορολογούνται ανεξαρτήτου εθνικότητας. Επίσης δεν αφορά αποκλειστικά τους άθεους, αλλά και άτομα διαφορετικών θρησκευμάτων, άθρησκους, αγνωστικιστές, ίσως ακόμα και κάποιους χριστιανούς (γιατί όχι?)
Απάντηση