Προσηλυτισμός & βάπτιση

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστεύω όμως ότι μπορούμε να βρούμε χρήματα και ελπίζω η ένωση σας να είναι καθαρή καθώς μισώ την διαφθορά και την διαπλοκή περισσότερο από όσο μισεί ο διάολος το λιβάνι, έτσι για να πούμε και κάτι χριστιανικό μέρες που' ναι
Δεν ξέρω πως το εννοείς αυτό αλλα όπως είδες και μονος σου αν και δεν είσαι μέλος ένα άλλο μέλος το οποιο διαφωνούσε μαζί σου (νομίζω) προσφέρθηκε να κατάθεση την πρόταση για εσένα.

Και εφόσον υπέρ ψηφίστηκε θα προχωρήσει εφόσον υπάρχουν 1)Οι εθελοντές να το αναλάβουν 2)τα απαραίτητα χρήματα
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες στα ενδότερα!

για την ερώτηση σου,
http://union.atheia.gr/%CE%B5%CE%BD%CE% ... %83%CE%B7/
αλλά ίσως θέλεις να διαβάσεις το email πρώτα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Να προσθέσω ότι κόβομεν και απόδειξη που εκπίπτει από την εφορία.
Απόδειξη χειροποίηση, σφραγισμένη και συμπληρωμένη με μεράκι και αγνά υλικά. : brrr :
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε: Δεν ξέρω πως το εννοείς αυτό αλλα όπως είδες και μονος σου αν και δεν είσαι μέλος ένα άλλο μέλος το οποιο διαφωνούσε μαζί σου (νομίζω) προσφέρθηκε να κατάθεση την πρόταση για εσένα.
Ναι…
Οφείλω να ομολογήσω ότι αυτός ο λόγος, δηλαδή ότι κάποιο μέλος το οποίο διαφωνούσε μαζί μου προσφέρθηκε να ανεβάσει την πρόταση μου προς ψήφιση, μου λέει πολλά…

Επίσης μου λέει πολλά ότι μετά από μια «αιματηρή» αντιπαράθεση όλων μας, τελικά αυτό που υπερίσχυσε ήταν το εμείς και όχι το εγώ του καθενός…
Δηλαδή η στάση του kapages στο τέλος εμένα προσωπικά με εξέπληξε…
Και ίσως αυτό, δηλαδή ότι το εμείς είναι πάνω από το εγώ, να είναι το σημαντικότερο από όλα…
apeleytheros έγραψε:Καλώς ήρθες στα ενδότερα!...αλλά ίσως θέλεις να διαβάσεις το email πρώτα.
Θα περιμένω το email καθώς στο link δεν βλέπω τα χρήματα που πρέπει να πληρώσει κάποιος για να εγγραφεί…
AoratiMelani έγραψε:Να προσθέσω ότι κόβομεν και απόδειξη που εκπίπτει από την εφορία.
Απόδειξη χειροποίηση, σφραγισμένη και συμπληρωμένη με μεράκι και αγνά υλικά. : brrr
Εκτός από τον ΕΝΦΙΑ στο πατρικό της μάνας μου δεν πληρώνω πλέον φόρους την Ελλάδα… Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι παρ' ότι είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού εξακολουθώ να πληρώνω τους μισθούς των παπάδων, τον άγιο Zippo και τα άλλα χριστιανικά ευτράπελα…
Αλλά ευτυχώς δεν πληρώνω τόσο πολλά όσα εσείς… (έτσι για να γίνω και λίγο κακός :D)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην μπερδευεις τον εγωισμο με την ψευτοπερηφανεια.
Ο πραγματικος εγωιστης δεν αντεχει να συνεχισει να υποστηριζει μια λαθος αποψη, μονο και μονο επειδη το εκανε στο παρελθον, ειτε λογω παραβλεψης ειτε λογω ελλειψης στοιχειων.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

20 η 30 η 50 ευρώ τον χρονο.

Πληρώνεις όποια επιλογή θέλεις και μπόρις, δεν υπάρχει πρακτική διαφορά
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:Και ίσως αυτό, δηλαδή ότι το εμείς είναι πάνω από το εγώ, να είναι το σημαντικότερο από όλα…
:obscene-drinkingcheers: I'll drink to that. 8-)

Όπως είπε ο svoin, η βασική συνδρομή είναι 20 ευρώ, αλλά προτείνεται και συνδρομή των 30 ή των 50 ευρώ για όσους αντέχει το πορτοφόλι τους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Την τελείωσα την πληρωμή και είμαι μέλος πλέον… :-)
Το πρώτο που έκανα σαν μέλος ήταν να ψηφίσω υπέρ της πρότασης μου… δεν ξέρω εάν αυτό επιτρέπεται ή όχι αλλά εάν το τελικό αποτέλεσμα είναι με διαφορά μιας ψήφου τότε θα ανακαλέσω την ψήφο μου…

Όπως είχα πει στην πρόταση που έκανα το οικονομικό θέμα δεν θα πρέπει να είναι ο λόγος καταψήφισης καθώς μπορούμε να ασχοληθώ/ούμε με την ανεύρεση χρημάτων ειδικά για αυτόν τον σκοπό.

Τώρα θέλω καθοδήγηση από τους παλιούς για το πώς δουλεύει η ένωση.
Εάν έχω απορίες που μπορώ να απευθυνθώ;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Το 3 (σ.σ. επιχείρημα 3 σχετικά με το άρθρο 16.2 του Συντάγματος το οποίο ανέφερα στην πρόταση μου) είναι αρκετά χρωματισμένο από ιδεολογική άποψη, και υποβαθμίζει τα πρώτα. Γνωμη μου οτι πρεπει να φυγει.
Η άποψη μου ειναι ότι: αν με μια υπευθυνη δηλωση ο γονέας μπορεί να πάρει απαλλαγή από τα θρησκευτικά (όπως ισχύει σήμερα), μπορεί και να ζητήσει τα θρησκευτικά. Άρα δεν τίθεται θέμα σε σχέση με τη βάπτιση.Υπάρχει φυσικά θέμα (κακως το σχολειο χρησιμοποιειται για τη θρησκευτικη διαπαιδαγωγηση), αλλα όχι της παρούσης.
Πιθανώς να μην φαίνεται αμέσως η σχέση μεταξύ της βάπτισης (των εννόμων αποτελεσμάτων της βάπτισης) και του άρθρου 16.2 αλλά όμως υπάρχει.

Η απλή δήλωση με την οποία σήμερα το παιδί απαλλάσσεται από τα θρησκευτικά εγείρει την προφανή απορία / ερώτηση / βεβαιότητα ότι μια αντίστοιχη δήλωση θα υποχρέωνε το κράτος να του διδάξει θρησκευτικά.
Λάθος…
η απλή δήλωση με την οποία σήμερα το παιδί απαλλάσσεται από τα θρησκευτικά δεν είναι προϊόν της ελληνικής νομοθεσίας αλλά υποχρέωση της Ελλάδος βάση του ευρωπαϊκού δικαίου, με αποτέλεσμα μόνο αυτή η δήλωση απαλλαγής να έχει έννομα αποτελέσματα.

Το άρθρο 16.2 του συντάγματος είναι ο μόνος λόγος που για δεκαετίες η εκκλησία της Ελλάδος αλώνιζε και ακόμα αλωνίζει στα σχολεία.
Απόδειξη:
Ο πρώην υπουργός ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΟΣ σε έγγραφο του λέει πεντακάθαρα:
Το μάθημα των Θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό (άρ.16, παρ.2 του Συντάγματος) και διδάσκεται στις σχολικές μονάδες κτλ κτλ

Γιατί επικαλείται ο υπουργός το άρθρο 16.2 του Συντάγματος στον ισχυρισμό του ότι το μάθημα των θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό;
16.2 = «Η παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Κράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Ελλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.»

Καταλάβατε τώρα τα έννομα αποτελέσματα της βάπτισης;
Επειδή είσαι χριστιανός ορθόδοξος από την βάπτιση το μάθημα των χριστιανικών ορθόδοξων θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό γιατί έτσι λέει το Σύνταγμα σύμφωνα όχι μόνο με τον υπουργό αλλά και την κοινή λογική αυτού που διαβάζει το Σύνταγμα.

Βέβαια δεν λέει το Σύνταγμα ότι η θρησκευτική συνείδηση πρέπει να είναι η ορθόδοξη χριστιανική αλλά ποιος αβάπτιστος και επίσημα ΜΗ χριστιανός έχει μέχρι σήμερα παραπονεθεί ενώπιον δικαστηρίου, τόσο για προσηλυτισμό στην ορθοδοξία όσο και για την μη ανάπτυξη της δικής του θρησκευτικής συνείδησης από το Κράτος;
ΚΑΝΕΙΣ

Εάν πάει ένας μουσουλμάνος Έλληνας και πει ότι θέλει το κράτος να του αναπτύξει την μουσουλμανική συνείδηση τότε το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να το κάνει βάση του 16.2!!!!!
Αλλά ποιος μουσουλμάνος ή άλλος αλλόθρησκος ή ετερόδοξος Έλληνας το έχει σκεφτεί αυτό ώστε να το ζητήσει;
ΚΑΝΕΙΣ

Και τίποτα δεν πρόκειται να γίνει μέχρι κάποιος να το ζητήσει ενώπιον δικαστηρίου.

Από ότι βλέπω η πρόταση μου θα γίνει αποδεκτή με μεγάλη πλειοψηφία.
Όποιος θέλει να με βοηθήσει στην πραγματοποίηση της παρακαλώ να το δηλώσει εδώ.
Εάν δεν υπάρξει κανείς θα το κάνω μόνος μου αλλά πλέον σαν ένωση αθέων και όχι προσωπικά.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεωρώ ότι αυτό το θέμα πρέπει να επανέλθει καθώς έτσι απαιτείται από τις σημερινές δηλώσεις του Ιωάννη Λιάπη, aka Ιερώνυμος
ο κύριος Λιάπης λέει ότι το Σύνταγμα επιβάλλει την χριστιανική εκπαίδευση πράγμα το οποίο είναι έτη φωτός από την πραγματικότητα. Ο λόγος που η χριστιανική εκπαίδευση, δηλαδή τα χριστιανικά θρησκευτικά, είναι υποχρεωτικό μάθημα είναι λόγω των εννόμων αποτελεσμάτων της βάπτισης.
Αυτό δεν χωρεί πλέον νομικής αμφισβήτησης καθώς είναι αποδεδειγμένο.

Η ερώτηση που θέτω τώρα είναι γιατί να αφήσουμε τον Λιάπη να λέει ψέματα και βασισμένος πάνω σε αυτά τα ψέματα να δηλώνει ότι η υπουργός λέει ανοησίες.

Προτείνω να εκδώσει η Ένωση δελτίο τύπου και να πάρει θέση λέγοντας ότι πουθενά δεν λέει το Σύνταγμα για χριστιανική εκπαίδευση των μαθητών αλλά για θρησκευτική εκπαίδευση.
Πράγμα που σημαίνει ότι οι μουσουλμάνοι πρέπει να διδάσκονται το κοράνι όπως οι χριστιανοί τα χριστιανικά θρησκευτικά.
Κανονικά, σύμφωνα με το Σύνταγμα, θα έπρεπε από μόνο του το κράτος να διδάσκει το κοράνι στους μουσουλμάνους μαθητές.

Όπως πολλάκις έχω πει το 16.2 του συντάγματος είναι η αχίλλειος πτέρνα του συστήματος και νομίζω ότι στην σημερινή πολυπολιτισμική Ελλάδα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε εναντίον του συστήματος.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Η βαπτιση δεν κολλαει πουθενα.
Κατα τα αλλα προσυπογραφω 100% το παραπανω σχολιο του Γιαννη.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ ωραία apeleytheros!!!

Θα ήθελα τώρα να κάνω ξανά την εξής επισήμανση:
Το μάθημα των χριστιανικών θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό σύμφωνα με το άρθρο 16.2 του συντάγματος, το οποίο όμως υποχρεώνει το κράτος να αναπτύξει την θρησκευτική συνείδηση και όχι την χριστιανική συνείδηση.

Εγώ λέω ότι τα έννομα αποτελέσματα της βάπτισης είναι ο λόγος που τελικά το κράτος σου αναπτύσσει την ορθόδοξη χριστιανική συνείδηση και όχι την θρησκευτική συνείδηση γενικώς και αορίστως.

Εσείς διαφωνείτε…
Ωραία…
Τότε για ποιο λόγο επικαλούνται όλοι το 16.2 του συντάγματος κάθε φορά που λένε ότι τα χριστιανικά θρησκευτικά είναι υποχρεωτικό μάθημα;

Την έχω θέσει επανειλημμένα αυτήν την ερώτηση χωρίς να πάρω ποτέ απάντηση.
Μπορείτε να δώσετε μια απάντηση που να εξηγεί νομικά για ποιον λόγο επικαλούνται όλοι το 16.2 του συντάγματος κάθε φορά που λένε ότι τα χριστιανικά θρησκευτικά είναι υποχρεωτικό μάθημα;

Είναι επίκαιρο θέμα και κάλλιστα θα μπορούσαμε να κάνουμε μια ανέξοδη καμπάνια.
Ειδικά τώρα που ο Λιάπης εκτέθηκε μπροστά στην κάμερα με αυτά που είπε.
Και ειδικά τώρα που έχουμε την υπουργό με «το μέρος μας».

Νομίζω ότι ο συνεργαζόμενος δικηγόρος της Ένωσης θα μπορούσε να δώσει μια νομική απάντηση στην ερώτησή μου.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Αφού κανείς μας δεν είναι μέσα στο μυαλό αυτών που επικαλούνται το 16.2 και μπορούμε μόνο να υποθέτουμε, υποθέτω ότι το επικαλούνται όχι λόγω βάφτισης, αλλά λόγω επικρατούσας. Το κράτος πρέπει να αναπτύξει θρησκευτική συνείδηση στα παιδιά, η επικρατούσα θρησκεία είναι η ΧΟ, άρα το κράτος διδάσκει ΧΟ. Παράλογο;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είμαι νομικός, αλλά συμφωνώ με το σκεπτικό του Τεμπελόσκυλου.

Μπορεί το άρθρο 16 παρ. 2 του Συντάγματος να αναφέρεται σε θρησκευτική και όχι σε χριστιανική συνείδηση, όμως οι υποστηρικτές του να παραπέμψουν στο άρθρο 3 παρ. 1 που αναφέρει ότι επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η ορθόδοξη χριστιανική. Ως εκ τούτου, θεωρητικά είναι αυτονόητο ότι η θρησκευτική συνείδηση στην Ελλάδα συνάδει με την ορθόδοξη χριστιανική.

Από την άλλη, το Υπουργείο Παιδείας θα μπορούσε να απαντήσει ότι δεν παραβιάζει σε καμία περίπτωση το άρθρο 16 παρ. 2, δεδομένου ότι πράττει ότι λέει το Σύνταγμα. Το Υπουργείο δεν ανακοίνωσε κατάργηση του μαθήματος των θρησκευτικών, ούτε αντικατάστασή του με κάτι άλλο.

Αλλά δίνει το δικαίωμα απαλλαγής απ' αυτό με πιο απλές διαδικασίες (κάτι δηλαδή που γινόταν ούτως ή άλλως), βασισμένο κι αυτό με τη σειρά του σε άλλο άρθρο του Συντάγματος (μιας και το Σύνταγμα επικαλείται ο Αρχιεπίσκοπος). Το άρθρο 13 παρ. 1 αναφέρει ότι η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη, ενώ το ίδιο άρθρο παρ. 2 αναφέρει ότι ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.

Κοντολογίς: Το κράτος διδάσκει τα θρησκευτικά όπως το Σύνταγμα ορίζει και δίνει το ελεύθερο της επιλογής ώστε κάποιος μαθητής να αρνηθεί να το διδαχτεί, όπως επίσης το Σύνταγμα ορίζει.

Από κει και πέρα, καλά νομικά ξεμπερδέματα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ερμηνεία στην περίπτωση -όπως αυτή- που το ίδιο το σύνταγμα αντιφάσκει οφείλει να είναι με τη δική μας σκοπιά, για δύο λόγους:
Ο ένας είναι η επίκληση των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της ανεξιθρησκίας, που έχει μεγαλύτερη βαρύτητα απ' οτιδήποτε άλλο, κι ο άλλος η στάση που κρατείται και η πολιτική που ακολουθείται σε περιπτώσεις άλλων δογμάτων, όπως π.χ. οι μουσουλμάνοι, των οποίων τα παιδιά φυσικά ουδόλως υποχρεώνουν σε χριστιανικό μάθημα, αλλ' απεναντίας προσλαμβάνει το ίδιο το κράτος μας ιεροδιδασκάλους και μεριμνά ώστε να παρακολουθούν οι συγκεκριμένοι μαθητές ειδικά μουσουλμανικά σχολεία. Ως εκ τούτου θα ήταν απίστευτη αδικία να αντιμετωπιστούμε ή αντιμετωπιζόμαστε εμείς διαφορετικά και σαφώς φασιστικά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Να επισημάνω παράλληλα το ότι το Σύνταγμα επίσης απαγορεύει τον προσηλυτισμό, χωρίς να προσδιορίζει θρήσκευμα. Με δεδομένο ότι ο προσηλυτισμός ορίζεται ως η βίαιη ή αθέμιτη (με υλικά ανταλλάγματα) προσπάθεια ένταξης σε θρήσκευμα, το να απαγορεύεις σε κάποιον να αποφύγει την οποιαδήποτε θεολογική διδασκαλία εφόσον το επιθυμεί, θέτοντας οποιαδήποτε προσκόμματα είναι προσηλυτισμός και απαγορεύεται ρητά*. Ακόμα και η τακτική των καλών βαθμών ως κίνητρο να παραμένουν οι μαθητές σε ένα μάθημα που δεν τους ενδιαφέρει συνιστά προσηλυτισμό σύμφωνα με τον ορισμό της λέξης, όχι το να του απαγορεύεις να βγεί από την αίθουσα επ απειλή απουσίας, κακού βαθμού, απώλειας του σχολικού έτους.

Γενικά, τα προσωπικά δικαιώματα (πχ ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης) έχουν μακράν μεγαλύτερη προτεραιότητα από τις επιθυμίες της κοινωνίας (ας τα αναφέρουμε ως συλλογικά δικαιώματα) (πχ επιθυμία για ανάπτυξη συγκεκριμένης θρησκευτικής συνείδησης, ακόμα και αν τεκμαιρόταν κάτι τέτοιο.). Δεν θυμάμαι τους ακριβείς νομικούς όρους αλλά η συγκεκριμένη ιδέα είναι βασικός πυλώνας του νομικού συστήματος, και στην Ελλάδα και εννοείται στην Ευρώπη.

*πολύ περισσότερο ρητά, από όσο αόριστα και με ερμηνευτικές ακροβασίες, προβλέπεται η ανάπτυξη συγκεκριμένης θρησκευτικής συνείδησης.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Παράλογο;
Δεν θα έλεγα παράλογο αλλά αβάσιμο.

Επικρατώ δεν σημαίνει επικρατώ επί των ιδεών σου και των δραστηριοτήτων σου.
Και πάνω από όλα δεν σημαίνει επικρατώ επί των ελευθεριών σου και των δικαιωμάτων σου.
Επικρατώ σημαίνει επικρατώ πλειοψηφικά όπως αναφέρει το λεξικό, σε σύγκριση ή αναμέτρηση. Ο όρος χρησιμοποιήθηκε κατά κόρο στις πρόσφατες εκλογές και το γεγονός ότι η επικρατούσα θρησκεία είναι εκείνη της Aνατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας δεν σημαίνει ότι οι άλλοι χάνουν τα δικαιώματα τους και τις ελευθερίες τους. Σημαίνει ότι η θρησκεία της Aνατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας επικρατεί πλειοψηφικά σε σύγκριση με άλλες θρησκείες ή δόγματα.

Εάν ήταν έτσι τότε το άρθρο 3 του συντάγματος θα ήταν αντίθετο με τα υπόλοιπα άρθρα περί θρησκευτικής ελευθερίας, ανεξιθρησκείας, θρησκευτικής έκφρασης κτλ.
Άσε που θα ήταν αντίθετο με την ευρωπαϊκή νομοθεσία.

Επί πλέον να συμπληρώσω στο σχόλιο του apeleytheros περί προσηλυτισμού ότι στα παλαιά Συντάγματα αναφερόταν ότι ο προσηλυτισμός κατά της επικρατούσας θρησκεία απαγορεύεται. Από το Σύνταγμα του 1975 η αναφορά στην επικρατούσα θρησκεία αφαιρέθηκε όχι ως πλεονασμός αλλά επειδή είναι καταδικαστέος και ο προσηλυτισμός της επικρατούσας κατά άλλων δογμάτων.
Με την λογική του Τεμπελόσκυλο δεν θα έπρεπε να ήταν έτσι.

όπως π.χ. οι μουσουλμάνοι, των οποίων τα παιδιά φυσικά ουδόλως υποχρεώνουν σε χριστιανικό μάθημα, αλλ' απεναντίας προσλαμβάνει το ίδιο το κράτος μας ιεροδιδασκάλους και μεριμνά ώστε να παρακολουθούν οι συγκεκριμένοι μαθητές ειδικά μουσουλμανικά σχολεία
Εγώ αυτό δεν το ήξερα ότι όντως γίνεται.
Το ανέφερα επειδή το είχα υποθέσει σαν συνέπεια του 16.2 του Συντάγματος.
Εάν η λέξη επικρατούσα είχε το νόημα που το Τεμπελόσκυλο αποδίδει τότε για ποιον λόγο να μπει το κράτος στην διαδικασία που περιέγραψε ο tasos_didymoteicho, ο οποίος λόγω κατοικίας σε μέρος με μεγάλη μουσουλμανική κοινότητα θα ξέρει καλύτερα;

Το 16.2, ενώ μιλά για την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης γενικά, κάνει υποχρεωτικά τα χριστιανικά θρησκευτικά επειδή όταν πας στο σχολείο είσαι λόγω βάπτισης ήδη χριστιανός ορθόδοξος.
όπως π.χ. οι μουσουλμάνοι, των οποίων τα παιδιά φυσικά ουδόλως υποχρεώνουν σε χριστιανικό μάθημα,
Γιατί άραγε ουδόλως τα υποχρεώνουν σε χριστιανικό μάθημα;
Γιατί δεν έχουν βαπτιστεί χριστιανοί ορθόδοξοι θεωρώ εγώ.
Ή μήπως πρέπει να φέρουν βεβαίωση από τον ιμάμη ότι είναι μουσουλμάνοι;

Ας υποθέσουμε ότι το Σύνταγμα αντιφάσκει, το οποίο όντως αντιφάσκει όπως αναφέρεται στην σχετική βιβλιογραφία, και ο καθείς δίνει την δική του ερμηνεία.
Σε αμφίσημες ή πολυσήμαντες έννοιες ιστορικά έχει αποδειχτεί ότι κερδίζει πάντα η ερμηνεία που «συμπλέει με το ρεύμα της εποχής».
Εάν το κίνητρο που πέταγαν τις «μάγισσες» στην φωτιά ήταν ορθολογικό τότε θα τις πετάγαμε ακόμα. Το «ρεύμα της εποχής» τις έκαιγε ζωντανές.

Σήμερα το «ρεύμα της εποχής» είναι με την δική μας ερμηνεία, τόσο στην Ελλάδα (με τα όποια πισωγυρίσματα) όσο και στην Ευρώπη. (πολύ περισσότερο στην Ευρώπη)
Εγώ εισηγούμαι να υιοθετήσει η Ένωση την άποψη που προτείνω και να αντιπαρατεθούμε στην δήλωση του Λιάπη ότι το Σύνταγμα επιτάσσει χριστιανική εκπαίδευση, πράμα τελείως άτοπο.

Η αντιπαράθεση αυτή όχι μόνο δεν στοιχίζει αλλά επί πλέον είναι πλήρως ορθολογική.
Εάν δεν είναι θα σας παρακαλούσα να την αμφισβητήσετε αλλά με επιχειρήματα και όχι με αφορισμούς.

Κάνω μια πρόταση για την στρατηγική της Ένωσης και καλώ τα μέλη της γραμματείας, τα οποία είναι τα μόνα που μπορούν χαράξουν στρατηγική, να τοποθετηθούν επί της πρότασης μου.
Δεν το εισηγούμαι για ένα μόνο ποστ στο facebook αλλά για μια πάγια θέση της Ένωσης.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Φυσικά και τα μουσουλμανάκια (και όλα τα μη-χριστιανόπουλα) υποχρεώνονται στα ίδια θρησκευτικά με τους υπόλοιπους, αλλά προφανώς μπορούν να πάρουν απαλλαγή. Αν πάρουν απαλλαγή, το κράτος προβλέπει ότι μπορούν να διδαχθούν το Κοράνι. Εδώ η σχετική εγκύκλιος.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση