Προσηλυτισμός & βάπτιση

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρώτον, η πράξη της βάπτισης δεν διαμορφώνει θρησκευτική συνείδηση ασχέτως του τι πιστεύεις εσύ, ο Άρειος Πάγος ή ο οποισδήποτε.

Δεύτερον, η βάπτιση στην συγκεκριμένη απόφαση χρησιμοποιείται ως ένδειξη ή απόδειξη για την αρχική θρησκευτική συνείδηση των παιδιών, με την λογική ότι αφού οι γονείς βάπτισαν τα παιδιά τους, θα τα έχουν οδηγήσει μέσω της διαπαιδαγώγησης στην διαμόρφωση της ανάλογης θρησκευτικής συνείδησης.
Δεν λέει ότι η πράξη της βάπτισης τα έκανε να υιοθετήσουν την ορθόδοξη κοσμοθεωρία. Κάτι τέτοιο θα ήταν ηλίθιο και πανεύκολο να αποδειχθεί λάθος. Πχ ρωτάς απλά έναν βαπτισμένο άθεο αν πιστεύει στον θεό.

Με λίγα λόγια σου λέει ότι τα μικρά παιδιά είναι χαζά και θα πιστέψουν ότι τους πεις. Αυτό είναι απόλυτα σωστό. Αν τα έχεις βαπτίσει σε καθολική εκκλησία το πιθανότερο είναι να προωθείς σε αυτά και την ανάλογη κοσμοθεωρία. Από την στιγμή που αυτό κάνεις, τα (μικρά) παιδιά σου την έχουν υιοθετήσει.

Αλλά ακόμη και αν δεν είχαν τα παιδιά υιοθετήσει την θρησκεία στην οποία βαπτίστηκαν επειδή πχ οι δύο γονείς προωθούσαν από την αρχή διαφορετική θρησκεία και επικράτησε ο γονέας της άλλης θρησκείας, σε μια μελλοντική διαμάχη η ίδια η βάπτιση μάλλον εκλαμβάνεται ως συμφωνία των γονέων ως προς το ποιά θρησκευτική διαπαιδαγώγηση θα ακολουθήσουν.
Αυτό που αναφέρεις είναι το άρθρο 13.2 αλλά είναι το μισό άρθρο. Το υπόλοιπο λέει «Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη.»

Δημόσια τάξη είναι το Σύνταγμα και οι νόμοι…
Δηλαδή σημαίνει ότι το Σύνταγμα προστατεύει την λατρεία των θρησκειών εφόσον η λατρεία δεν προσβάλλει την δημόσια τάξη.

Και η ουσία αυτού του νήματος από την αρχή του είναι ότι θεωρώ ότι υπάρχουν βάσιμοι λόγοι όπου μπορούμε να αποδείξουμε ότι η βάπτιση (ορισμός θρησκευτικής συνείδησης) προσβάλλει το άρθρο 13.1 του συντάγματος.
Άσκηση λατρείας είναι η πράξη (τελετουργικό) της βάπτισης και όχι η αναγνώρισή της από το κράτος. Οπότε θέλεις να αποδείξεις ότι και η πράξη της βάπτισης είναι παράνομη, δηλ. όχι μόνο η αναγνώρισή της από το κράτος όπως λες στα τελευταία σου ποστ. Κάτι τέτοιο θα είχε ως αναγκαία συνέπεια αυτό που λες ότι δεν επιθυμείς, δηλ. την τιμωρία όσων την κάνουν.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Πρώτον, η πράξη της βάπτισης δεν διαμορφώνει θρησκευτική συνείδηση ασχέτως του τι πιστεύεις εσύ, ο Άρειος Πάγος ή ο οποισδήποτε.
Η άποψη του Αρείου Πάγου δεν έχει σημασία. Σημασία έχει η δική σου άποψη, η οποία είναι υπεράνω Αρείου Πάγου…
Μάλιστα!!!

Εάν είχα γράψει εγώ τέτοιο πράγμα θα είχαν πέσει πάνω μου και θα με είχαν φάει όλοι.

Τώρα βέβαια μάλλον θα βγει η Μελάνη και θα συμφωνήσει μαζί σου…
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Καταλαβαίνεις τι λέω; Αν σου πει ο Άρειος Πάγος (που σου εξηγώ ότι δεν λέει αυτό αλλά λέμε αν) ότι με την πράξη της βάπτισης οι άνθρωποι ξαφνικά αποκτούν συγκεκριμένη θρησκευτική συνείδηση εσύ θα το χάψεις;
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Καταλαβαίνεις τι λέω; Αν σου πει ο Άρειος Πάγος (που σου εξηγώ ότι δεν λέει αυτό αλλά λέμε αν) ότι με την πράξη της βάπτισης οι άνθρωποι ξαφνικά αποκτούν συγκεκριμένη θρησκευτική συνείδηση εσύ θα το χάψεις;
«…αφετέρου δε απαραδέκτως ισχυρίζονται ότι οι ανήλικοι αυτοί δεν είχαν διαμορφωμένη θρησκευτική συνείδηση.»

Εσύ λοιπόν τι καταλαβαίνεις από αυτό?
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Προφανώς και έχουν τα παιδιά θρησκευτική συνείδηση. Θρησκευτική συνείδηση έχει ο οποιοσδήποτε συμπεριλαμβάνει στην κοσμοθεωρία του θεούς, αγίους, αγγέλους, συνταγές επιτυχίας για την εύνοια του θεού κλπ (ή και αυτός που που έχει ακούσει για αυτά αλλά δεν τα συμπεριλαμβάνει). Όλα αυτά δεν προστέθηκαν στην κοσμοθεωρία του μόλις βαπτίστηκε, αλλά αφού άκουσε κάποιους να μιλάνε γι' αυτά (γονείς, συγγενείς, δάσκαλοι, φίλοι κλπ).
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Προφανώς και έχουν τα παιδιά θρησκευτική συνείδηση. Θρησκευτική συνείδηση έχει ο οποιοσδήποτε συμπεριλαμβάνει στην κοσμοθεωρία του θεούς, αγίους, αγγέλους, συνταγές επιτυχίας για την εύνοια του θεού κλπ (ή και αυτός που που έχει ακούσει για αυτά αλλά δεν τα συμπεριλαμβάνει). Όλα αυτά δεν προστέθηκαν στην κοσμοθεωρία του μόλις βαπτίστηκε, αλλά αφού άκουσε κάποιους να μιλάνε γι' αυτά (γονείς, συγγενείς, δάσκαλοι, φίλοι κλπ).
Ο τετράχρονος άκουσε τους γονείς του και τους φίλους του να μιλάνε για τον τζήζους και έγινε συνειδητά χριστιανός ορθόδοξος;!!!!;;;;

Πλάκα μου κάνεις, έτσι δεν είναι;

Άκουσε για να καταλάβεις τι συζητάω εγώ εδώ:
Στο δικό μου το μυαλό η απόφαση του Αρείου Πάγου είναι για γέλια. Ένα βρέφος επειδή βαπτίζεται αποκτά θρησκευτική συνείδηση… είναι για πολλά γέλια αυτή η απόφαση ΑΛΛΑ είναι απόφαση του ανώτατου ακυρωτικού δικαστηρίου της πολιτικής και ποινικής δικαιοσύνης της Ελλάδας και μας βολεύει στο σκεπτικό μας.

Με αυτήν την απόφαση πυροβολούν τα πόδια τους καθώς μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ως νομολογία πλέον και να αποδείξεις ότι με την βάπτιση ορίζεται η θρησκευτική συνείδηση και επομένως παραβιάζεται το 13.1 του συντάγματος.

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό;
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Πόσες φορές πρέπει να στο πω για να το καταλάβεις; Ο Άρειος Πάγος δεν εννοεί ότι με την βάπτιση το παιδί ξαφνικά αποκτά θρησκευτική συνείδηση, αλλά ότι η βάπτιση λέει πολλά για το είδος της θρησκευτικής συνείδησης που έχει αναπτύξει το παιδί (και ναι, όταν ένα παιδί πιστεύει σε θεούληδες, αγγέλους κλπ έχει θρησκευτική συνείδηση) και για τη συμφωνία που έχουν κάνει οι γονείς του για το ποιά θρησκευτική συνείδηση θα του καλλιεργήσουν.
Η ενδεχόμενη διαφωνία των γονιών είναι το μόνο πράγμα που ενδιαφέρει την δικαιοσύνη ως προς την θρησκευτική συνείδηση των παιδιών. Δεν το έχεις αντιληφθεί αυτό ακόμη;

Όσο για το 13.1 του συντάγματος επαναλαμβάνω:
Αν δεις και την δεύτερη παράγραφο του άρθρου, προφανέστατα το νόημά της "παραβίασης της θρησκευτικής συνείδησης" είναι ότι μπορείς να έχεις και να εκφράζεις τις θρησκευτικές πεποιθήσεις πεποιθήσεις που ήδη έχεις χωρίς να εμποδίζεσαι με οποιονδήποτε τρόπο. Ακριβώς δηλ. αυτό που σημαίνει και η φράση "ελευθερία της σκέψης".
Καμία σχέση με αυτό που εσύ καταλαβαίνεις, δηλ. τη μελλοντική ανάπτυξή της.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε: Πόσες φορές πρέπει να στο πω για να το καταλάβεις; Ο Άρειος Πάγος δεν εννοεί ότι με την βάπτιση το παιδί ξαφνικά αποκτά θρησκευτική συνείδηση
Λέει λοιπόν ο Άρειος Πάγος: «Περαιτέρω το τέκνο, έστω και ανήλικο, εφόσον έχει βαπτιστεί κατά το Ορθόδοξο Δόγμα, έχει αποκτήσει τη θρησκεία αυτή…»

Και εφόσον έχει αποκτήσει θρησκεία έχει αποκτήσει και θρησκευτική συνείδηση όπως λέει παρακάτω, η οποία μάλιστα θρησκευτική συνείδηση είναι και διαμορφωμένη.

«…αφετέρου δε απαραδέκτως ισχυρίζονται ότι οι ανήλικοι αυτοί δεν είχαν διαμορφωμένη θρησκευτική συνείδηση(εφόσον έχει βαπτιστεί κατά το Ορθόδοξο Δόγμα)
vesid έγραψε:ότι μπορείς να έχεις και να εκφράζεις τις θρησκευτικές πεποιθήσεις πεποιθήσεις που ήδη έχεις χωρίς να εμποδίζεσαι
μου αρέσει που το ήδη το έχεις κάνει μόνος σου bold… και που την βρήκε το βρέφος την χριστιανική ορθόδοξη συνείδηση;;;

Ο Άρειος Πάγος λέει ότι την βρήκε στην βάπτιση…
Εσύ που λες οτι την βρήκε;

Αυτοαναιρείσαι δύο φορές στην ίδια πρόταση και επί πλέον όταν μου λες «Πόσες φορές πρέπει να στο πω για να το καταλάβεις;» γίνεσαι εριστικός χωρίς λόγο.
Ο Άρειος Πάγος το έχει πει από το 1992 πάντως…
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

1) Ο Αρειος Παγος δεν λεει οτι το παιδι αποκτα θρησκευτικη συνειδηση με την πραξη της βαπτισης. Θες εξηγηση γι αυτο; Δες τα προηγουμενα ποστ μου.
2) Τα παιδια εχουν θρησκευτικη συνειδηση. Θες εξηγηση γι αυτο; Δες τα προηγουμενα ποστ μου.

Δεν εχω καμια ευθυνη για το οτι τα επιχειρηματα μου μπαινουν απο το ενα αυτι σου και βγαινουν απο το αλλο.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:1) Ο Αρειος Παγος δεν λεει οτι το παιδι αποκτα θρησκευτικη συνειδηση με την πραξη της βαπτισης.
«Περαιτέρω το τέκνο, έστω και ανήλικο, εφόσον έχει βαπτιστεί κατά το Ορθόδοξο Δόγμα, έχει αποκτήσει τη θρησκεία αυτή…»

Για ελληνικό λεξικό μπορείς να δεις αυτό το link http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Εχεις γραψει τα ιδια 500 φορες και τα εχω απαντησει αλλες τοσες. Ειτε δεν μπορεις να καταλαβεις ειτε δεν θελεις. Σορρυ αλλα δε μπορω να κανω κατι αλλο ουτε στη μια ουτε στην αλλη περιπτωση.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

«kapages » τι λες για όλα αυτά που λέει ο «vesid»;;;

Εσύ «τεμπελόσκυλο»;

Εσύ «tasos_didymoteicho»;

Εσύ «AoratiMelani»

Πόσο εκκωφαντικός μπορεί να είναι ο ήχος της σιωπής;;;;

Δεν έχει σημασία εάν ποδοπατείται η λογική. Σημασία έχει να μείνει ενωμένη η ομάδα, η αγέλη.

Βλέπεις «Άναρχε» πως και γιατί δουλεύει το σύστημα όπως δουλεύει;

Έχετε δίκιο παιδιά…
Δεν είναι γάιδαρος αυτό που πετάει.
Παχύ σπουργίτι είναι…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Λέω ότι προσωπικά δεν είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω σε κάποιον που πριν μερικές μέρες με έβριζε.
Off Topic
Εκτός κι αν πρόκειται για κάποιο τεχνικό θέμα, οπότε, ως διαχειριστής, επιβάλλεται να απαντήσω.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Λέω ότι προσωπικά δεν είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω σε κάποιον που πριν μερικές μέρες με έβριζε.
Δεν είμαι αναιδής και δεν βρίζω ποτέ εκτός και εάν με βρίζουν πρώτα.

Μήπως θα πρέπει να σου θυμίσω το post που έκανες για μένα ή το θυμάσαι;
Ήμουν σε άμυνα και όχι σε επίθεση όταν όντως σε έβρισα…
Εάν σε έβριζα από το πουθενά τότε θα είχες δίκιο…

Και παρ' ότι δεν σε έβρισα από το πουθενά θα πρέπει να είδες ότι σε προηγούμενο post ζήτησα συγνώμη από όλους όσους έθιξα, επομένως και εσένα, χωρίς καν να ζητήσω την δική σας συγνώμη για όλα αυτά που μου έχετε σύρει, καθώς δεν είναι η ρήξη ο λόγος που ποστάρω εδώ.

Αλλά από ότι βλέπω εσύ εξακολουθείς να ποστάρεις για ρήξη παρ' ότι είσαι διαχειριστής, ο οποίος μάλλον θα έπρεπε να λειτουργεί πυροσβεστικά με γνώμονα το κοινό συμφέρον της ένωσης.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Επειδή μάλλον έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα, να σε ενημερώσω ότι το φόρουμ δεν ισοδυναμεί με την Ένωση. Αυτή τη στιγμή γράφεις στο ανοιχτό τμήμα του φόρουμ, στο οποίο συμμετέχουν οι πάντες, ακόμα και πιστοί, ανεξάρτητα απ' το αν είναι μέλη της Ένωσης ή όχι. Όσα μέλη της Ένωσης σου έχουν απαντήσει, εμού συμπεριλαμβανομένου, εκφράζουν τον εαυτό τους και μόνο, και όχι τις επίσημες θέσεις της Ένωσης. Η μόνη επίσημη θέση της Ένωσης που έχει ειπωθεί σε αυτό το θέμα, είναι αυτή που μεταφέρω εδώ.

Από κει και πέρα, περισσότερα για την Ένωση και τον τρόπο λειτουργίας της, εδώ. Προσωπικά θεωρώ ότι με το να γράφεις στο ανοικτό τμήμα του φόρουμ και να φωνάζεις "γιατί δεν απαντάει η Ένωση", δεν κερδίζεις και τίποτα πέρα από το να δεις τις απόψεις όσων μελών συμμετέχουν στη συζήτηση. Υπάρχουν πιο άμεσοι τρόποι επικοινωνίας με την Γραμματεία, οι οποίοι περιγράφονται στο λινκ που δίνω παραπάνω.

Αυτά επί της διαδικασίας. Για την ουσία του θέματος εξακολουθώ να μην θέλω να σχολιάσω.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε: Από κει και πέρα, περισσότερα για την Ένωση και τον τρόπο λειτουργίας της, εδώ.
Σε αυτό το link που μου έδωσες γράφει αυτό ανάμεσα σε άλλα:
AoratiMelani έγραψε: Στο χώρο αυτό (σ.σ. της Μόνιμης Ηλεκτρονικής Συνέλευσης) κάθε μέλος της Εν.Α. έχει δικαίωμα ανά πάσα στιγμή να ανοίξει ένα δημοψήφισμα, υποβάλλοντας μια πρόταση για δράση. Οι κανόνες λειτουργίας της ΜΗΣ βρίσκονται αναρτημένοι εδώ, στον κλειστό χώρο
Από το προηγούμενο post όπου η θέση μου απορρίφθηκε όπως είπες άλλαξαν τα δεδομένα. Αυτό που είχα υποστηρίξει σαν δική μου άποψη, ότι δηλαδή η βάπτιση ορίζει το θρήσκευμα και την θρησκευτική συνείδηση, είναι πλέον νομολογία του Αρείου Πάγου.

Δεν θέλω να γίνω μέλος μόνο για να κινήσω ένα δημοψήφισμα. Μπορώ να γράψω το κείμενο προς ψήφισμα.
Ψηφήστε εσείς και απορρίψτε το ώστε να σιγουρευτώ ότι θα απορριφτεί από την πλειοψηφία και όχι μόνο από τον vesid και μετά φεύγω και γλιτώνετε οριστικά από μένα.

Εάν γίνει αποδεκτό μετά και μέλος γίνομαι και όσα χρήματα μπορώ να δώσω θα τα δώσω.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:«kapages » τι λες για όλα αυτά που λέει ο «vesid»;;;

Εσύ «τεμπελόσκυλο»;

Εσύ «tasos_didymoteicho»;

Εσύ «AoratiMelani»

Πόσο εκκωφαντικός μπορεί να είναι ο ήχος της σιωπής;;;;

Δεν έχει σημασία εάν ποδοπατείται η λογική. Σημασία έχει να μείνει ενωμένη η ομάδα, η αγέλη.

Βλέπεις «Άναρχε» πως και γιατί δουλεύει το σύστημα όπως δουλεύει;

Έχετε δίκιο παιδιά…
Δεν είναι γάιδαρος αυτό που πετάει.
Παχύ σπουργίτι είναι…
νομίζω ότι κατεγραψα την αποψη μου με σαφηνεια.
Εδω
Spoiler: Εμφάνιση
η αναγνωριση θρησκευτικης συνειδησης απο το κρατος χωρις τη συνειδητη συναινεση του ατομου ειναι αντισυνταγματικη,
συνεπως η αναγνωριση της βαπτισης απο το κρατος ειναι αντισυνταγματικη.

Το κρατος, ακομα και αν καταχωρει καποιον σαν ΧΟ μεσω της βαπτισης,
δεν θα επρεπε να θεωρει οτι αυτος εχει ντεφακτο χριστιανικη θρησκευτικη συνειδηση, οπως αναφερει ο Αρειος Παγος.
Με αυτο το τροπο του στερει το δικαιωμα της ελευθερης αναπτυξης της.
Αν ειναι υποχρεωτικο για το κρατος να καταγραψει τη θρησκευτικη συνειδηση, αυτο θα πρεπει να γινει κατα την ενηλικιωση, δινοντας το δικαιωμα στο ατομο να διαλεξει συνειδητα.

Συνεπώς, ειτε ο Αρειος Παγος θα πρεπει να αλλαξει την αποφαση του, ειτε θα πρεπει το κρατος να μην καταγραφει πουθενα την βαπτιση σαν γεγονος.

Αφου η θρησκευτικη συνειδηση ειναι μια νομικα και συνταγματικα προστατευομενη εννοια, δεν νοειται οτι μπορει να επελθει σε μια εποχη που το ατομο δεν διαθετει καν συνειδηση.
και εδω
Spoiler: Εμφάνιση
Εφοσον ο Αρειος Παγος αναγνωριζει θρησκευτικη συνειδηση στο παιδι μεσω της βαπτισης,
που επερχεται υπο συγκεκριμενες συνθηκες συνειδησιακης και οικογενειακης καταστασης των γονεων,
χωρις ομως να εχει διαμορφωθει καν συνειδηση στο παιδι,

δεν θα πρεπει να την καταγραψει και να της προσδωσει τελεσιδικο χαρακτηρα, τοσο νωρις,

αφου, εφοσον στο ενδιαμεσο διαφοροποιηθουν οι συνθηκες ανατροφης και συνειδησης του παιδιου,
η αρχικη καταγραφη δυναται να περιορισει ή να δημιουργησει δυσχερειες στην ελευθερη αναπτυξη της θρησκευτικης συνειδησής του .

πχ σε περιπτωση που οι εχοντες την επιμελεια γονεις θελησουν εγκαιρως να διαφοροποιησουν τη κατευθυνση της θρησκευτικης συνειδησης του παιδιου τους
πχ σε περιπτωση θανατου των γονεων, οι νεοι αναδοχοι γονεις μπορει να εχουν διαφορετικο θρησκευμα,
πχ βρειτε και εσεις , τιποτα...

ενώ, συμφωνα και με το Αρθρο 14, παραγραφος 2, της Διεθνους Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που επικυρωθηκε με το Νομο Νόμος 2101/1992:
"Τα Συμβαλλόμενα Κράτη σέβονται το δικαίωμα του παιδιού για ελευθερία σκέψης, συνείδησης και θρησκείας.
Τα Συμβαλλόμενα Κράτη σέβονται το δικαίωμα και το καθήκον των γονέων ή, κατά περίπτωση, των νόμιμων εκπροσώπων του παιδιού, να το καθοδηγούν στην άσκηση του παραπάνω δικαιώματος κατά τρόπο που να ανταποκρίνεται στην ανάπτυξη των ικανοτήτων του."

Αντιθετα, θα πρεπει το Κρατος να αναζητησει στοιχεια για το θρησκευμα του παιδιου μονο κατα το χρονικο διαστημα που αυτο ειναι απαραιτητο, ωστε να συμβαλλει, μεσω της δημοσιας παιδειας και εκπληρωνοντας το Συνταγματικο του καθηκον, στην περαιτερω αναπτυξη της.
Αυτο το χρονικο διαστημα, όπως έχει καθοριστει στη πραξη και συμφωνα με τις παιδαγωγικες πρακτικες που ακολουθουνται επι μακρον, δεν μπορει να ειναι νωριτερο απο την ηλικια των 6 ετών.

Επιπλέον, τα στοιχεια αυτα, προερχομενα απο την θρησκευτική καθοδηγηση και συνειδηση των γονεων και οχι του παιδιου, επ ουδενί δεν θα πρέπει διατηρουν την ισχυ τους περαν της ενηλικιωσεως του παιδιου,

και ετσι να υποκαθιστουν, να περιοριζουν και να επιβαρυνουν με διοικητικό φορτιο στη πραξη το δικαιωμα του ενηλικου πλέον ατομου, να διαμορφωνει και να δηλωνει αυτοβουλως τη θρησκευτικη του συνειδηση, συμφωνα με τις Συνταγματικες επιταγες.
Δεν γνωριζω χωρις νομικη γνωματευση, αν μπορουμε να στραφουμε εναντιον του Κρατους στη βαση μιας αποφασης του Αρειου Παγου και του συνταγματικου αρθρου,
που μπορουν να ερμηνευτουν διασταλτικα και να εχεις δικιο,
αλλα μπορει να ερμηνευτουν περιοριστικα και να εχει δικιο ο vesid.
Δεν χανουμε τιποτα να δοκιμασουμε μια επιστολη στο συνηγορο του Πολιτη, εφοσον η δικη σου απορριφθει.
Εγραψα και το σχετικο κειμενο, με τις οποιες μου γνωσεις.
Προσφερθηκα να καλυψω και μερος του κοστους περισσοτερο απο οσο μου αναλογει.
Εγω, αυτος που αποκαλεις τον μεγαλυτερο πολεμιο σου.

Τι αλλο θες απο εμενα; Ο vesid δινει τη δικη του ερμηνεια, και καλως τη δινει, ειναι χρησιμο να εχουμε υποψιν μας τον πιθανο αντιλογο.
Spoiler: Εμφάνιση
" Ο Άρειος Πάγος δεν εννοεί ότι με την βάπτιση το παιδί ξαφνικά αποκτά θρησκευτική συνείδηση, αλλά ότι η βάπτιση λέει πολλά για το είδος της θρησκευτικής συνείδησης που έχει αναπτύξει το παιδί (και ναι, όταν ένα παιδί πιστεύει σε θεούληδες, αγγέλους κλπ έχει θρησκευτική συνείδηση) και για τη συμφωνία που έχουν κάνει οι γονείς του για το ποιά θρησκευτική συνείδηση θα του καλλιεργήσουν.
Η ενδεχόμενη διαφωνία των γονιών είναι το μόνο πράγμα που ενδιαφέρει την δικαιοσύνη ως προς την θρησκευτική συνείδηση των παιδιών. Δεν το έχεις αντιληφθεί αυτό ακόμη;

Όσο για το 13.1 του συντάγματος επαναλαμβάνω:
Αν δεις και την δεύτερη παράγραφο του άρθρου, προφανέστατα το νόημά της "παραβίασης της θρησκευτικής συνείδησης" είναι ότι μπορείς να έχεις και να εκφράζεις τις θρησκευτικές πεποιθήσεις πεποιθήσεις που ήδη έχεις χωρίς να εμποδίζεσαι με οποιονδήποτε τρόπο. Ακριβώς δηλ. αυτό που σημαίνει και η φράση "ελευθερία της σκέψης".
Καμία σχέση με αυτό που εσύ καταλαβαίνεις, δηλ. τη μελλοντική ανάπτυξή της."
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Kapages αυτό που θα ήθελα από σένα είναι να γράψουμε μαζί ένα κείμενο το οποίο εσύ σαν μέλος θα βάλεις προς ψήφιση.

Μόλις ολοκληρωθεί η ψηφοφορία τότε μου λες τι αποφασίστηκε.

Δεν βλέπω να γίνεται κάτι άλλο.

Τι λες;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
τόσα χρονια, μια μεταφραση εχω αξιωθει να κανω για την Ενωση, και αυτη μιση...
challenge accepted.

Στειλε μου σε email τις επιστολες που εστειλες kapages@pathfinder.gr

Διορθωσε τα κειμενα μου με δικες σου προσθηκες και προτασεις

και τα λεμε...δια αλληλογραφιας.

μην περιμενεις οτι θα τελειωσουμε πριν το Πασχα, ειμαι Αλβανια αυτο το καιρο και δεν εχω χρονο.

Οταν τελειωσουμε ομως, θα το αναρτησω στην Ενωση για ψηφοφορια.
Ακομα και αν απορριφθει, θα εχεις ενα κειμενο για δικη σου αποκλειστικη χρηση για να παρεις και τη δοξα...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εντάξει…
Σου γράφω ένα email και θα στο στείλω μεθαύριο, καθώς αύριο έχω οδοντίατρο το πρωί και μετά ταξίδι στο Graz. Θα στο στείλω από το ξενοδοχείο την Τετάρτη ή την Πέμπτη το αργότερο.

Καλό βράδυ…
Απάντηση