Πως ενσωματώνουμε βίντεο από το YouTube

Σύντομοι οδηγοί για το πως γίνονται συγκεκριμένες ενέργειες στο φόρουμ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
founder
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008 21:22

Έστω ότι θέλω να ενσωματώσω το παρακάτω βίντεο:
[youtube]ZrDxe9gK8Gk[/youtube]


Το url της παραπάνω ταινίας είναι: το http://www.youtube.com/watch?v=ZrDxe9gK8Gk
Με κόκκινο έχω επισημάνει τον «κωδικό» του βίντεο.
Αυτός ο κωδικός μπορεί να βρίσκεται ελαφρά κρυμμένος στο url, όπως στο παρακάτω:
http://www.youtube.com/watch?v=ZrDxe9gK8Gk&feature=player_embedded
Σε αυτές τις περιπτώσεις, δύο είναι οι λύσεις:
  • Μαθαίνω να εντοπίζω τον κωδικό. Βρίσκεται πάντα ανάμεσα στο ?v= και στο επόμενο &
  • Στη σελίδα του Youtube το βρίσκω στο πεδίο URL. Στην επόμενη εικόνα το έχω επισημάνει με γαλάζιο.
Εικόνα

Γράφω λοιπόν αυτό το «κωδικό» στο κείμενο του άρθρου μου, το επιλέγω και το «περικυκλώνω» με τα TAG youtube.
Πρέπει να δείχνει έτσι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

[youtube]ZrDxe9gK8Gk[/youtube]
Αυτό ήταν.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω αν είδατε που έγραψα και στο Discord, ότι δεν μπορώ να βάλω βίντεο στο φόρουμ. Λόγου χάρη, από το βίντεο www.youtube.com/watch?v=qwmdxEa_Ytg βάζω ανάμεσα στα tags το qwmdxEa_Ytg αλλά δε δουλεύει. Δοκίμασε και ο svoin με άλλο βίντεο και τίποτα.

Μπορείτε να το δείτε και να με ενημερώσετε όταν λυθεί;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: 17 Μαρ 2021 09:18 Δεν ξέρω αν είδατε που έγραψα και στο Discord, ότι δεν μπορώ να βάλω βίντεο στο φόρουμ. Λόγου χάρη, από το βίντεο www.youtube.com/watch?v=qwmdxEa_Ytg βάζω ανάμεσα στα tags το qwmdxEa_Ytg αλλά δε δουλεύει. Δοκίμασε και ο svoin με άλλο βίντεο και τίποτα.

Μπορείτε να το δείτε και να με ενημερώσετε όταν λυθεί;
Check

They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: 17 Μαρ 2021 09:18 Δεν ξέρω αν είδατε που έγραψα και στο Discord, ότι δεν μπορώ να βάλω βίντεο στο φόρουμ. Λόγου χάρη, από το βίντεο www.youtube.com/watch?v=qwmdxEa_Ytg βάζω ανάμεσα στα tags το qwmdxEa_Ytg αλλά δε δουλεύει. Δοκίμασε και ο svoin με άλλο βίντεο και τίποτα.

Μπορείτε να το δείτε και να με ενημερώσετε όταν λυθεί;
[ media ] [ / media ]

χωρίς κενά και βάζεις όλο το url του video.
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

They are finite and we are unbound, undivided.
Απάντηση