Χριστιανισμός-που αυξάνεται που μειώνεται...

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Εδώ δεν λέει αξιωματούχοι και δημόσιοι υπάλληλοι, λέει "μέλη του κόμματος". Και πριν πεις "όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι πρέπει να είναι μέλη του κόμματος" θα σε ενημερώσω ότι η Κίνα έχει εργατικό δυναμικό περίπου 800 εκατομμύρια εκ των οποίων περίπου το 50% εργάζεται στον δημόσιο τομέα, δηλαδή περίπου 400.000.000.
Το δε κομμουνιστικό κόμμα έχει 88.000.000 μέλη. Άρα κάτι δεν πάει καλά σε όλη αυτή τη "συλλογιστική".
Μάλλον δεν καταλαβες.Κανένας πιστός δε μπορεί να λάβει ανώτερη θέση καθώς απαιτείται να είναι μέλος του κόμματος και για να είναι στο κόμμα πρέπει να είναι άθεος (ή να αποκρύψει τις πεποιθήσεις του και να προσποιηθεί τον άθεο). Ετσι η καλύτερη θέση εργασίας που μπορεί να πάρει ένας πιστός είναι μια δευτερεύουσα θέση ασήμαντη.Αυτο δεν είναι διάκριση;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Άρα λοιπόν ο αρχικός ισχυρισμός σου ότι για να γίνεις δημόσιος υπάλληλος πρέπει να είσαι μέλος του κόμματος είναι μπούρδα και τώρα ο ισχυρισμός σου είναι ότι για να πάρεις καλή θέση στο δημόσιο πρέπει να είσαι μέλος του κόμματος.
Πρώτον να δούμε πόσες φορές θα αλλάξεις άποψη στην πορεία της κουβέντας. Και δεύτερον που το λέει αυτό, ότι δηλαδή "για να λάβεις ανώτερη θέση πρέπει να είσαι μέλος του κόμματος"; Μπορείς να μου βρεις αυτόν τον νόμο;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Άρα λοιπόν ο αρχικός ισχυρισμός σου ότι για να γίνεις δημόσιος υπάλληλος πρέπει να είσαι μέλος του κόμματος είναι μπούρδα και τώρα ο ισχυρισμός σου είναι ότι για να πάρεις καλή θέση στο δημόσιο πρέπει να είσαι μέλος του κόμματος.
Πρώτον να δούμε πόσες φορές θα αλλάξεις άποψη στην πορεία της κουβέντας. Και δεύτερον που το λέει αυτό, ότι δηλαδή "για να λάβεις ανώτερη θέση πρέπει να είσαι μέλος του κόμματος"; Μπορείς να μου βρεις αυτόν τον νόμο;
Ασφαλώς. Στην Κίνα όπως και στις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ το κλειδί που ανοίγει όλες τις πόρτες είναι η κάρτα μέλους του ΚΚ.Αυτό νομίζω ουδείς ενημερωμενος το αμφισβητεί.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Α, άρα η απάντηση είναι ότι το ξέρουν όλοι οι ενημερωμένοι. Μάλιστα, οκ.

- Ποιός το λέει αυτό ρε αγόρι μου;
- Όλος ο κόσμος το λέει.
- Ποιοί όλοι το λένε δηλαδή;
- Ε όλοι, ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Κώστας ο Γκοτζίλας, ο Πέτρος ο Μπαλτάς, ο Πεταλούδας ο Νίκος

[youtube]nBZH4hL1YXY[/youtube]
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ο γιατρος ανετα θα γινοτανε ο προεδρος της ενωσης σας ειναι πραγματικα απιστος σε ολα

δεν πιστευει τιποτα και θελει αποδειξεις ακομα και αν η μερα εχει 24ωρες και γιατι

γιατρε μονος σου ειπες πως στην κινα δεν υπαρχει πλεων κομμουνισμος θα σε πω και κατι ακομα που δεν ξερεις

σε ολες σχεδων της χωρες υπαρχει αντιπαθεια για τον κομμουνισμο ειδικα σε οσες τον ειχανε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αυτή η κακή μου συνήθεια να θέλω αποδείξεις πριν αποδεχτώ κάτι...

Ευχαριστώ πάντως Αρίστο που μου είπες κάτι που δεν το ήξερα. Από δω και πέρα θα το ξέρω.

Να σου πω όμως κι εγώ κάτι που το ξέρεις: Στις περισσότερες χώρες του κόσμου υπάρχει αντιπάθεια για την αθεΐα. Άρα η αθεΐα είναι λάθος και άρα υπάρχει θεός, σωστά;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Α, άρα η απάντηση είναι ότι το ξέρουν όλοι οι ενημερωμένοι. Μάλιστα, οκ.

- Ποιός το λέει αυτό ρε αγόρι μου;
- Όλος ο κόσμος το λέει.
- Ποιοί όλοι το λένε δηλαδή;
- Ε όλοι, ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Κώστας ο Γκοτζίλας, ο Πέτρος ο Μπαλτάς, ο Πεταλούδας ο Νίκος

[youtube]nBZH4hL1YXY[/youtube]
Αρνεισαι ότι η κάρτα μέλους του ΚΚ ανοίγει όλες τις πόρτες όπου υπάρχει κομμουνισμός;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Το θέμα δεν είναι αν το αρνούμαι. Το θέμα είναι σε ποια βάση εσύ το δέχεσαι και ΚΥΡΙΩΣ το αν μπορεί να ανοίξει μια πόρτα αν δεν είσαι μέλος του ΚΚ.

Η απάντηση σ'αυτά είναι η εξής: Όσον αφορά το πρώτο το δέχεσαι γιατί έτσι σου έχουν πει από τα ΜΜΕ και οι υποχρεωτικά αντικομμουνιστές ακαδημαϊκοί στη δύση. Στοιχεία που να λένε ότι πχ το 90% των θέσεων με εισόδημα άνω των (βάλε εδώ ένα ποσό που να θεωρείται υψηλό για τα κινέζικα δεδομένα) κατέχεται από μέλη του κομμουνιστικού κόμματος δεν έχω δει από κανέναν.

Όσον αφορά το δεύτερο προφανώς και δεν είναι αλήθεια αν κοιτάξει κανείς κάποια απλά δεδομένα. Για κάποιες θέσεις στον κρατικό μηχανισμό αυτό βέβαια ισχύει αλλά δεν ισχύει για όλες τις θέσεις, ούτε καν για όλες τις "καλές" θέσεις και σίγουρα δεν ισχύει καθόλου για τον ιδιωτικό τομέα.

Τέλος να επισημάνω ότι δεν θεωρώ ότι το ΚΚ της Κίνας είναι πια κομμουνιστικό κόμμα παρά τον τίτλο του.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το θέμα δεν είναι αν το αρνούμαι. Το θέμα είναι σε ποια βάση εσύ το δέχεσαι και ΚΥΡΙΩΣ το αν μπορεί να ανοίξει μια πόρτα αν δεν είσαι μέλος του ΚΚ.

Η απάντηση σ'αυτά είναι η εξής: Όσον αφορά το πρώτο το δέχεσαι γιατί έτσι σου έχουν πει από τα ΜΜΕ και οι υποχρεωτικά αντικομμουνιστές ακαδημαϊκοί στη δύση. Στοιχεία που να λένε ότι πχ το 90% των θέσεων με εισόδημα άνω των (βάλε εδώ ένα ποσό που να θεωρείται υψηλό για τα κινέζικα δεδομένα) κατέχεται από μέλη του κομμουνιστικού κόμματος δεν έχω δει από κανέναν.

Όσον αφορά το δεύτερο προφανώς και δεν είναι αλήθεια αν κοιτάξει κανείς κάποια απλά δεδομένα. Για κάποιες θέσεις στον κρατικό μηχανισμό αυτό βέβαια ισχύει αλλά δεν ισχύει για όλες τις θέσεις, ούτε καν για όλες τις "καλές" θέσεις και σίγουρα δεν ισχύει καθόλου για τον ιδιωτικό τομέα.

Τέλος να επισημάνω ότι δεν θεωρώ ότι το ΚΚ της Κίνας είναι πια κομμουνιστικό κόμμα παρά τον τίτλο του.
Μπορεί να μη το θεωρεις Κομμουνιστικό είναι όμως αθεϊστικό. Επίσης δε μας ενδιαφέρει σε αυτή τη κουβέντα ο ιδιωτικός τομέας.Να συμπλήρωσε για τη διδασκαλία των "ανοησιων" μας στα σχολεία. Αν δούμε την Ευρώπη μπορεις να δεις ότι σε πολλές χώρες της ΕΕ το μάθημα των Θρησκευτικών έχει ομολογιακο χαρακτήρα: http://konstantinosholevas.gr/portfolio ... deia/.Αυτά όμως δεν τα θυμάσαι.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ναι, και τι με νοιάζει που σε πολλές χώρες της Ευρώπης το μάθημα είναι ομολογιακό;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ναι, και τι με νοιάζει που σε πολλές χώρες της Ευρώπης το μάθημα είναι ομολογιακό;
Δεν πήγαινε για εσένα αυτό πήγαινε σε όσους επιζητούν αλλαγή των Ελληνικών θρησκευτικών προβάλλοντας ως επιχείρημα ότι είμαστε η μόνη χώρα που τα έχει αυτά στην Ε.Ε.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Oliman έγραψε:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ναι, και τι με νοιάζει που σε πολλές χώρες της Ευρώπης το μάθημα είναι ομολογιακό;
Δεν πήγαινε για εσένα αυτό πήγαινε σε όσους επιζητούν αλλαγή των Ελληνικών θρησκευτικών προβάλλοντας ως επιχείρημα ότι είμαστε η μόνη χώρα που τα έχει αυτά στην Ε.Ε.
Βέβαια η κατάντια της Δυτικής Ευρώπης είναι τέτοια που οι άθεοι αναγκάζονται να υπερασπιστούν την χριστιανική ταυτότητα της Ευρώπης(αφού οι χριστιανοί της Ευρώπης κοιμούνται): http://m.huffpost.com/us/entry/924901
Απάντηση