Ερωτηση ως προς την ονοματοδοσια και το θρησκευμα

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
yvonne
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016 10:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαίρετε. Έμαθα πρόσφατα πως μπορώ να διαγράψω το θρήσκευμα μου απο το ληξιαρχείο. Ετοίμασα τις ετήσεις που χρειάζονται και είμαι έτοιμη να τις καταθέσω. Επειδή όμως είμαι βαφτισμένη με 2 χριστιανικά ονόματα τα οποία δεν με αντιπροσωπεύουν όντας άθεη, θα ήθελα να αλλάξω κυριο όνομα και να το αντικαταστήσω με ένα το οποίο θα είναι άσχετο με τον χριστιανισμό. Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάνει κάποιος. Επίσης κάπου διάβασα πως χρειάζεται δικαστική απόφαση (δικηγόρο) , ομώς δεν έχω τα χρήματα επειδή ειμαι άνεργη. Είναι δυνατόν να μου χορηγηθεί από το κράτος δωρεάν δικηγόρος για αυτή τη διαδικασία, ή αυτό ισχύει για ποινικές υποθέσεις? Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλημέρα, και καλώς ήρθες!

Η διαδικασία για διαγραφή θρησκεύματος είναι όντως απλή και αυτή που περιγράφεται στο site.
Η διαδικασία για αλλαγή ονόματος θέλει δικαστήριο, στο οποίο θα παρουσιαστεί σπουδαίος λόγος, και η μεταβολή θρησκεύματος είναι τέτοιος.
Το έχει κάνει τουλάχιστον ένα μέλος μας (εδώ περιγράφεται η διαδικασία ) , ωστόσο το κράτος δεν καλύπτει νομικό σύμβουλο για τέτοια θέματα (καλύπτει μόνο για ποινικά θέματα όπως είπες).
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση