1η μερα σχολειο - αγιασμος

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
in2dark
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20 Απρ 2014 10:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημερα

Εκανα αναζητηση και δεν ειδα καποια τετοια συζητηση.
Ο μεγαλος μου παει την επομενη βδομαδα στην πρωτη... Δεν θελω με τιποτα να παει να ακουσει τον τραγο αλλα δεν θελω και να του στερησω την χαρα της πρωτης μερας.

Καμια εμπειρια? Ιδεα?
Ευχαριστω!
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Προσωπικά έκανα πάντα το εξής:

Φρόντιζα να πάμε μισή ώρα αργότερα από την υποτιθέμενη ώρα έναρξης. Έτσι ο αγιασμός είχε ήδη γίνει, φτάναμε στη φάση που ο παπάς τελείωνε την ομιλία του (γιατί συνήθως δεν αρκούνται να κάνουν την τελετή, μια που έχουν βήμα, κάνουν και κάνα κήρυγμα). Στεκόμασταν πίσω πίσω και περιμέναμε να τελειώσει, και μετά το παιδί πήγαινε με τους συμμαθητές του κι εμείς περιμέναμε κάτω μέχρι να κατέβει με τα βιβλία.

Ειδικά στην πρώτη, τώρα, μπορεί να θες να είσαι από την αρχή για να γνωριστεί με τα άλλα παιδιά από πιο πριν. Προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητο - θα γνωριστεί μετά, εμείς έτσι το κάναμε και όλα μια χαρά. Και στις επόμενες τάξεις όμως μπορεί το ίδιο το παιδί να θέλει να πάει από νωρίς. Η δική μου π.χ. πέρσι ήθελε, επειδή άλλαξε σχολείο, και ήθελε να είναι από την πρώτη στιγμή στα δρώμενα. Στην περίπτωση αυτή το παίρνεις απόφαση.

Αλλά σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το σύστημα "μισή ώρα αργότερα και καθόμαστε πίσω πίσω".

Παρεμπιπτόντως, καλό θα ήταν αν τυχόν δεν είναι εξοικειωμένο με τη φάση της ομαδικής προσευχής που κάνουν, να του πεις τι ακριβώς γίνεται: ότι ένα παιδί, όποιο θέλει και αν θέλει, λέει μια προσευχή, και τα άλλα παιδιά κάνουν ησυχία και περιμένουν να τελειώσει. Φρόντισε να του εξηγήσεις ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωμένο αυτό να πει ποτέ προσευχή αν δεν θέλει αλλά ότι μπορεί να την πει ΑΝ θέλει, καθώς και ότι δεν είναι υποχρεωμένο να κάνει τον σταυρό του όπως κάνουν οι περισσότεροι. πες του ότι ακόμη κι αν του πει κάποιος δάσκαλος να το κάνει, μπορεί να αρνηθεί και να πει "ο μπαμπάς μου / η μαμά μου μου είπαν ότι αν δεν θέλω δεν χρειάζεται να το κάνω".

Και για τον αγιασμό μπορείς να του εξηγήσεις ένα δυο πράγματα, ας πούμε ότι πηγαίνει ένας παπάς και ψέλνει και λέει λίγα λόγια για τους Χριστιανούς, επειδή οι περισσότεροι είναι Χριστιανοί, και όσο ψέλνει και μιλάει εμείς περιμένουμε ήσυχα να τελειώσει. Κάτι απλό, να ξέρει τι να περιμένει. Και ότι μετά θα ανέβουν στις τάξεις και θα τους δώσουν βιβλία και θα γνωριστεί με τους συμμαθητές του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
in2dark
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20 Απρ 2014 10:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ευχαριστώ!!! Παρα πολυ κατανοητα!
Σημερα το πρωι ημουν στην περιοχη του σχολειου του και μπηκα να ρωτησω... Μου λεει ενας δασκαλος πως 9:30 αρχιζει ο αγιασμος. Ε δεν κρατηθηκα... Λεω τι ωρα τελειωνει για να ερθουμε για σχολειο???

Με κοιταξε καπως αλλα μου πε ενα μισαωρο κραταει η λειτουργια!

Νο κομεντ
Απάντηση