Εκκλησιαστικά ιδρύματα

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ξεκινάω ένα νήμα για διάφορα εκκλησιαστικά ιδρύματα και τις σχέσεις τους (οικονομικές και άλλες) με το Κράτος. Υπάρχει ήδη ένα νήμα για το Γηροκομείο Αθηνών.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος csar την 23 Ιούλ 2016 13:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Είναι λίγο σιτεμένη η επίκαιρη ερώτηση αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι θα είχε κάποιο ενδιαφέρον, γι' αυτό και δεν την είχα αναρτήσει πιο πριν. Τελικά, νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον. Και το ενδιαφέρον είναι ότι αν κάποιο ίδρυμα έχει σχέση με κάποια θρησκεία/Εκκλησία, τότε όλοι οι έλεγχοι νομιμότητας πετιούνται από το παράθυρο και η αποδέσμευση χρημάτων είναι άμεση και χωρίς πολλά πολλά. Δεν λέω, φιλανθρωπικό ίδρυμα είναι, να το σώσουν· να μην πεταχτούν οι τρόφιμοι στον δρόμο. Αλλά ας γίνει και κανένας οικονομικός ή άλλος έλεγχος στα προηγούμενα ΔΣ, για να βρεθεί πώς και γιατί συσσωρεύτηκαν τόσα χρέη (από ό,τι έχω καταλάβει τα χρέη στην ΔΕΗ είναι της τάξης των εκατομμυρίων).

Αριθμός: 889
Τύπος: Επίκαιρη ερώτηση
Σύνοδος/Περίοδος: Α' Σύνοδος ΙΖ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)
Θέμα: Σχετικά με τη χρηματοδότηση του Ιδρυματος για το Παιδί "Παμμακάριστος"
Κόμμα: ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Ημερομηνία: 21/05/2016
Ημ. τελευτ. τροποπ.: 03/06/2016
Καταθέτων: Βορίδης Χρήστου Μαυρουδής (Μάκης)
Υπουργός: Υπ. Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Περίληψη ερώτησης
Το Ίδρυμα για το Παιδί «Η Παμμακάριστος» είναι ΝΠΙΔ μη-κερδοσκοπικού χαρακτήρα και σήμερα παρέχει υπηρεσίες σε 36 παιδιά και περίπου 65 εφήβους (κυρίως με αυτισμό ή νοητική υστέρηση) και 24 οικότροφες κοπέλες. Το ίδρυμα βρίσκεται σε δεινή οικονομική κατάσταση, μεταξύ άλλων και λόγω των σημαντικών καθυστερήσεων στην εξόφληση των νοσηλίων του ΕΟΠΥΥ, τις ανείσπρακτες οφειλές από τα ασφαλιστικά ταμεία και την μη πληρωμή ενταλμάτων που αφορούν συμβατική υποχρέωση του ΥΠΕΚΑΚΑ.

Πώς θα διασφαλίσετε την λειτουργία του ιδρύματος και την απρόσκοπτη συνέχιση της κοινωνικής προσφοράς του;

Περίληψη απάντησης
(Απάντησε η Αν. Υπ. Θ. Φωτίου)

Το Ίδρυμα «Παμμακάριστος» είναι ΝΠΙΔ (συνεπώς το Κράτος δεν μπορεί να επέμβει στην διοίκησή του) και το διαχειρίζεται ένα τάγμα καθολικών μοναχών (το ΔΣ ορίζεται από τον Δήμαρχο Μαραθώνα μετά από πρόταση των μοναχών). Τα χρέη του ιδρύματος ξεκινούν από το 2012 αλλά σύμφωνα με τον ΕΟΠΠΥ έχουν εξοφληθεί όλες οι οφειλές του προς το ίδρυμα μέχρι και τον Δεκέμβριο του 2015 (εκτός από 4 μήνες του 2013, τους Αύγουστο και Οκτώβριο-Δεκέμβριο) με πρόχειρο λογιστικό έλεγχο στο 90% της μηνιαίας δαπάνης.

Το ΥΠΕΚΑΚΑ πέρσι έδωσε (μέσω της Περιφέρειας) περίπου €120.000 το α΄εξάμηνο, €85.000 το β’ εξάμηνο και άλλα €70.000 από το Κρατικό Λαχείο. Φέτος μπορώ να δώσω τα ίδια («τα έχω έτοιμα») και η Περιφερειάρχης, Ρ. Δούρου, διαβεβαίωσε ότι θα δώσει κι αυτή. Αλλά δεν ξέρω σε ποιον να τα δώσω διότι το ίδρυμα δεν έχει ΔΣ (αυτοί που πήγαν να αναλάβουν, όταν είδαν την κατάσταση και με αυτά που τους πρότεινε η ηγουμένη, παραιτήθηκαν αυτόχρημα, διότι φοβήθηκαν ποινικές ευθύνες). Η ηγουμένη διαβεβαίωσε ότι το θέμα του ΔΣ θα λυθεί την επόμενη εβδομάδα.

Οι ασφαλιστικές εισφορές μπήκαν στην ρύθμιση των δώδεκα μηνών. Για την ΔΕΗ «θα παρέμβω για να προσπαθήσω να κάνω το παν». Αλλά πρώτα πρέπει να λυθεί το πρόβλημα του ΔΣ. Πάντως το πρόβλημα είναι γενικότερο. Τα φιλανθρωπικά ιδρύματα είναι ΝΠΙΔ και το κράτος δεν έχει δυνατότητα παρέμβασης στην διοίκησή τους.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση