Περί φανερού δείπνου

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
jbrookham
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016 09:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Με αφορμή τον φανερό δείπνο, από την μεριά των θρήσκων-θρησκόληπτων χρησιμοποιούνται πολύ τα εξής : "Να πάτε σε μια μουσουλμανική χώρα / σε ένα καταυλισμό προσφύγων να τα κάνετε αυτά, ναα σας πάει", "Γιατί δεν εναντιώνεστε στο Ραμαζάνι προκαλώντας τους μουσουλμάνους" κλπ. Μία πολύ προφανής απάντηση είναι ότι εφόσον ζούμε στην Ελλάδα, στην ορθοδοξία αντιτασσόμαστε.

Επίσης το ότι σώνει και καλά πρέπει να σεβόμαστε τις θρησκευτικές πεποιθήσεις παντός είδους.

Γνώμες ;...
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

1. Πολλοι απο εμας πηγαινουμε στους καταυλισμους προσφυγων και βοηθαμε (και ας μη πιστευουμε στον Τζιζας που ειπε "ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με, γυμνός, καὶ οὐ περιεβάλετέ με, ἀσθενὴς καὶ ἐν φυλακῇ, καὶ οὐκ ἐπεσκέψασθέ με" το οποιο οι φασισταλιμπαν το γραφουν στα @@ρια τους.)

2. "Ναι ξερεις φιλε, το Ραμαζανι πραγματι ολοι οι αθεοι σταματαμε να τρωμε και να πινουμε απο την ανατολη εως τη δυση του ηλιου :roll: "

Νομιζω πως ετσι καλυπτεσαι μια χαρα.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατά την διάρκεια του Ramadan οι χριστιανοί, ως ένδειξη σεβασμού προς άλλες κοσμοθεωρίες, όντως δεν τρώνε από ανατολή έως δύση του ηλίου.

Για αυτόν τον λόγο απαιτούν από τους άθεους, μια ξένη προς αυτούς κοσμοθεωρία, να νηστεύουν την big Παρασκευή.

Εμένα πάντως σωστό μου φαίνεται…

Τι είπες;
Τρώνε κανονικά οι χριστιανοί κατά την διάρκεια του Ramadan και ζητούν σεβασμό μόνο για την δική τους κοσμοθεωρία;

Και που βλέπεις το παράξενο;
Έχεις εσύ ποτέ βρίσει τον εαυτό σου επειδή πέρασες με κόκκινο;
Τα άλλα τα μουνόπανα όμως που περνούν με κόκκινο τους γαμάς την παναγία άμα λάχει να’ ουμε…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

1. Δεν εναντιωνομαστε σε τίποτα, απλώς βαρεθήκαμε να νηστεύουμε μια ζωή και είπαμε να το κόψουμε γιατί μας χάλαγε.

2. Από πότε το να μην τηρείς τα έθιμα μιας θρησκείας στην οποία δεν ανήκεις αποτελεί ασέβεια;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Μα εναντιωνόμαστε εξ ορισμού, καθώς το ραμαζάνι και τρώμε μια χαρά και το οινόπνευμα μας το πίνουμε. Απλώς οι χριστιανοί δεν ξέρουν πότε πέφτει το Ραμαζάνι για να κάνουν τη συσχέτιση, και δεν τους ενδιαφέρει να την κάνουν κιόλας.
Στο φετινό Ραμαζάνι, θα είμαστε στο pride.


Θεωρώ την κατηγορία εντελώς υποκριτική, στην πραγματικότητα είναι μια κρυφή νοσταλγία για τις εποχές που θα μπορούσαν να μας κόψουν το κεφάλι που τους αψηφούμε, όπως φαντάζονται ότι κάνουν στις πολιτισμένες μουσουλμανικές χώρες. (hint, Ινδονησία πχ, μέσα στο ραμαζάνι και εκτός αυτού, μια χαρά λειτουργούν καταστήματα που σερβίρουν ότι θέλουν, χοιρινό συμπεριλαμβανομένου, όπως μας λένε μέλη μας που μένουν εκεί μόνιμα)


Καλώς ήρθες!!!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
gall0ws
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016 20:16
Όνομα Ιστότοπου: -

A propos, από στομάχι πως είμαστε? -μαθαίνω πως ο Καλαβρύτων παρεκάλεσε τον Εσταυρωμένο Ιησού να γίνει το κρέας "δηλητήριο και να τους τρυπήσει το στομάχι. Να γίνει πέτρα και να μην το χωνέψουν".
εἰμὶ δ΄ ἐγὼ θεράπων μὲν Ἐνυαλίοιο ἄνακτος
καὶ Μουσέων ἐρατὸν δῶρον ἐπιστάμενος.
ΑΡΧΙΛΟΧΟΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Το δικό μου μια χαρά. Για άλλα δε ξέρω αν και υποψιάζομαι ότι την κατάσταση του δικού του στομαχιού περιέγραφε ο Καλαβρύτων, επειδή ξανάκουσε ότι υπάρχουν άθεοι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Μια χαρά το στομάχι. Η σόδα είναι πιό δυνατή απο το θεό του Αμβρόσιου.

Παρεμπιπτόντως χάρηκα πολύ που γνώρισα αρκετούς απο εσάς και γι' αυτό οφείλω να είμαι ευγνώμων στην Εκκλησία που με τις αντιδράσεις της μ' έπεισε να σηκωθώ απο τον καναπέ μου να έρθω...

Το σημαντικό είναι που φάνηκε οτι -παρά τις άναρθρες κραυγές των Χριστιανοταλιμπάν και των 'και εγώ άθεος είμαι αλλά...'- τελικά έγινε η εκδήλωση δίπλα απο την εκκλησία και κανείς δεν ενοχλήθηκε. (Εμείς μάλιστα κατα λάθος φεύγοντας πέσαμε και μέσα στον επιτάφιο μπροστά στη James Joyce Pub! :lol: )

Καλό στο μέλλον ας θυμόμαστε οτί 10 "εύθικτα" χριστιανο-ορκ της Χ.Α στο Facebook και ένα φασιστοπαπαδαριό εν τέλει δεν αντιπροσωπεύουν ούτε κατ' ελάχιστον τον μέσο κάτοικο αυτής της χώρας (Ναι! Ακόμα και αυτής της χώρας!).
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο wepolitics στην ερώτηση που έκανε κάποιος "Θεωρείτε εύστοχη ή άστοχη την κίνηση της Ένωσης Αθέων για πάρτυ κρεοφαγίας την Μ.Παρασκευή;"41% απάντησε εύστοχη και 59% άστοχη (τη στιγμή που γράφω έχουν απαντήσει μόνο 22 άτομα οπότε μπορεί λίγο να αλλάξει αργότερα). Δεν τα λες και άσχημα ποσοστά (αν και κρίνοντας από το σχετικά ανεβασμένο επίπεδο των μελών του site, τα αποτελέσματα στον γενικό πληθυσμό θα είναι λίγο χειρότερα για μας).

btw υπάρχει και ερώτηση αν το άγιο φως είναι απάτη ή θαύμα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ επειδή δεν πολυτρώω κρέας την μεγάλη Παρασκευή έφαγα γεμιστά (χωρίς κιμά) οπότε την γλίτωσα την κατάρα. Επιπλέον vesid το 44% είναι πολύ καλό ποσοστό αν μάλιστα λάβεις υπόψη σου ότι τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι άθεοι που γνωρίζω μάλλον θα απαντούσαν ότι η ενέργεια είναι άστοχη.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του καταστατικού της Ένωσης, το οποίο κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπήρχε καθώς είναι σχεδόν ίδιο με το 16.2 του Συντάγματος το οποίο η Ένωση πολεμά, η δράση αυτή θα μπορούσε να ήταν άστοχη καθώς είναι καθαρά προκλητική υπό αυτήν την προοπτική.

Σύμφωνα όμως με το άρθρο 1 του καταστατικού της Ένωσης η δράση είναι πλήρως εύστοχη καθώς η ίση αντιμετώπιση «των πολιτών από το κράτος ανεξαρτήτως των θρησκευτικών ή φιλοσοφικών τους πεποιθήσεων» είναι MUST τόσο από το ελληνικό Σύνταγμα όσο και από τις κυρωμένες διεθνείς συνθήκες, οι οποίες μάλιστα είναι όχι μόνο ισότιμες με το Σύνταγμα αλλά υπερτερούν αυτού και των νόμων σε περίπτωση αντίθεσης.

Η κατά κανόνα επιβολή των φιλοσοφικών πεποιθήσεων και παραδόσεων των χριστιανών στους άλλους συμπολίτες τους χωρίς κανέναν σεβασμό προς τις δικές τους φιλοσοφικές τους θέσεις, καταπατώντας κάθε μορφή δικαίου, καταστεί την δράση της Ένωσης απαραίτητη για να αναδειχτεί, επιτέλους, η ανισότητα με την οποία το κράτος αντιμετωπίζει τους πολίτες τους σε αντίθεση τόσο με το εθνικό Σύνταγμα όσο και με τις διεθνείς κυρωμένες συμβάσεις.

Βλέπε παραδείγματος χάριν υποχρεωτικά ορθόδοξα θρησκευτικά, πληρωμή μισθών ιερέων, προβολή της φιλοσοφίας των χριστιανών από το κράτος κτλ κτλ

Όταν εσύ λες ότι είναι άστοχη που το στηρίζεις;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όταν εσύ λες ότι είναι άστοχη που το στηρίζεις;
Δεν βλέπω σε τι εξυπηρετεί τον στόχο της αποδοχής της αθεΐας ως ισότιμης στάσης ζωής.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ηταν ακυρο μεχρι που αποδειχθηκε οτι δεν ηταν (ακυρωσεις κρατησεων λογω φοβου αντιδρασης πιστων).
Η Ενωση εγινε πλεον ευρεως γνωστη, ειναι ευκαιρια για πολλα...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Όταν εσύ λες ότι είναι άστοχη που το στηρίζεις;
Δεν βλέπω σε τι εξυπηρετεί τον στόχο της αποδοχής της αθεΐας ως ισότιμης στάσης ζωής.
Εγώ από την άλλη πιστεύω, ότι και μόνο ακόμα μία μαζική υπενθύμιση ότι υπάρχουν άθεοι, εξυπηρετεί τον στόχο της αποδοχής της αθεΐας ως ισότιμης στάσης ζωής. Παρόλο που ο σκοπός της της μάζωξης ήταν εξ αρχής κοινωνικός για εμάς δηλαδή όχι για τους χριστιανούς, ο διάλογος που προέκυψε, οι απειλές και οι διάδοχες ακυρώσεις από σχεδόν όλα τα καταστήματα, έδωσαν και νέο προσανατολισμό στην εκδήλωση, αυτόν που θυμίζει την ανάγκη αποδοχής και φανερώματος απέναντι στις διάφορες συμπεριφορές του όχλου.
Το πρόβλημα είναι αυτού που προκαλείται, όχι του αυτού που θέλει να φάει σουβλάκια στο σουβλατζίδικο, το οποίο θα δούλευε έτσι και αλλιώς εκείνη τη μέρα και ώρα και θα τον εξυπηρετούσε αν δεν έλεγε ότι είναι άθεος.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μπα δεν εφαγες γυρο γιατρε μου? δε σκεφτικες οτι μπορει να σε κραξουνε τωρα οι υπολοιποι?

εγω αντιθετα πιστευω απαλευθερε πως δεν θα σε αποδεχτουνε με τον ορο υπαρχουνε και αθεοι οποτε σεβαστη η θεση τους αλλα οι πλειοψηφια θα πει
κοιταξτε τους δεν σεβονται την ημερα και απο αντιδραση τρωνε
[σε καμια περιπτοση δεν θα πουνε μπραβο στης δηλωσεις του παπα ενωειτε φυσικα και θα δεχτουνε το δικαιωμα σου να μην νηστευεις οποια μερα ειναι αλλα αυτο το κανουμε συναντηση για φαι εκεινη την μερα για αντιδραση-να γνωριστουμε-λοιπα μονο καλο δε θα κανει για τους εαυτους σας στην κοινη γνωμη]

ξερω στα παλια σας τα αρχεια τα γραφεται απλα καλος ειναι να ακουγονται ολες οι αποψεις κυριος τα αρνητικα

αυτα τελος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Όταν εσύ λες ότι είναι άστοχη που το στηρίζεις;
Δεν βλέπω σε τι εξυπηρετεί τον στόχο της αποδοχής της αθεΐας ως ισότιμης στάσης ζωής.
Για να βρεθεί λύση σε ένα κοινωνικό πρόβλημα θα πρέπει πρωτα το πρόβλημα αυτό να γίνει ευρέως γνωστό ώστε να πάρει και τον χαρακτηρισμό του «κοινωνικού».

Αυτήν την στιγμή η πλειοψηφία των συμπολιτών μας θεωρεί ότι οι έννοιες Έλληνας και χριστιανός ορθόδοξος είναι ταυτόσημες.
Μπορεί να πιστεύω ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων, και επομένως και των Ελλήνων, είναι αφελείς και αδιάφοροι αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω ότι είναι συνειδητά ανήθικοι.
Όταν λοιπόν οι συμπολίτες μας μάθουν ότι ο Έλληνας δεν είναι απαραίτητα χριστιανός και ότι είναι άδικο έως ανήθικο να προσπαθεί μια ομάδα, η οποία μοιράζεται τις ίδιες φιλοσοφικές απόψεις, να επιβάλει τις απόψεις της με το ζόρι στους άλλους τότε ο δρόμος για την εύρεση της λύσης ανοίγεται διάπλατος.

Η κίνηση λοιπόν ήταν εύστοχη διότι η δημοσιότητα που τράβηξε έδωσε ένα κίνητρο στον αδιάφορο να σκεφτεί ότι μπορεί και να έχουμε δίκιο.
Να έχουμε δίκιο όχι στο ότι δεν υπάρχει θεός αλλά στο ότι δεν μπορεί η μια ομάδα να επιβάλει τις απόψεις της στις άλλες ομάδες, οι οποίες τελικά ΥΠΑΡΧΟΥΝ, και επί πλέον να χρηματοδοτείται από αυτές τις ΑΛΛΕΣ.

Εγώ αποχώρησα από την Ένωση και έχω τσακωθεί με σχεδόν όλη την γραμματεία αλλά εάν μου ζητηθεί η οικονομική ενίσχυση της Ένωσης για παρόμοιες δράσεις, οι οποίες γίνονται αντιληπτές στο ευρύ κοινό, και όχι για διαλέξεις όπου οι θεατές είναι εμείς κι εμείς και οι οποίες έχουν ελάχιστο ή μηδενικό αντίκτυπο, τότε είμαι πρόθυμος να συνεισφέρω.

Εμένα προσωπικά με ενοχλεί τόσο πολύ αυτή η κατάντια να υποδεχόμαστε με αγήματα μια φωτίτσα που συμμαχώ και με τον διάολο προκειμένου να επιτευχθούν οι στόχοι της Ένωσης.
Πόσο μάλλον και με μερικούς ανθρώπους που απλά έχω τσακωθεί…
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Προτείνω για να είμαστε δίκαιοι να γίνει κάποια εκδήλωση και για το Ραμαζάνι...Προτείνω μάλιστα για όνομα της εκδήλωσης το ''Ναμαζάνι''....το θέμα είναι σε πια πόλη θα γίνει....παρακαλώ να το σκεφτουμε σοβαρά....΄για πόλεις προτείνω την Κομοτηνή ή την Ξάνθη και την Αθήνα....θα το ανεβάσω και σε θέμα...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μπα δε γινεται θα σας πουνε ρατσιστες και ξενοφοβικους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:μπα δε γινεται θα σας πουνε ρατσιστες και ξενοφοβικους
Αντιδράσεις πάντα υπάρχουν το θέμα είναι να μη μας φοβίζουν!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Γιατί να μας πουν ξενοφοβικούς; Ξένοι είναι οι μουσουλμάνοι της Κομοτηνής και της Ξάνθης; Ή μήπως γενικά λέμε μαλακίες για να περάσει η ώρα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση