Χριστούγεννα…

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείς τον όρο "φανατικός" στη μία εκ των δύο εκδοχών. Όποια κι αν είναι αυτή.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείς τον όρο "φανατικός" στη μία εκ των δύο εκδοχών. Όποια κι αν είναι αυτή.
γιατί από την πλευρά της μητέρας λόγω της θέσης της στην σημερινή κοινωνία οι όποιες απόψεις της είναι πιο αδύναμες ως πρότυπο για το παιδί σε σχέση με αυτές του πατέρα.
ο πρώτος από τους δύο γονείς που θα αμφισβητήσει το παιδί όσον αφορά τα πιστεύω του είναι η μητέρα. και μετά ο πατέρας.
ο πατέρας εμπνέει το δέος και ταυτόχρονα την εμπιστοσύνη στο μικρό παιδί, σε αντίθεση με την μητέρα που του εμπνέει την ασφάλεια και την στοργή. οι ρόλοι και των δύο γονέων είναι διακριτοί και δεν αναπληρώνονται.
το να δεχθεί μια διαπαιδαγώγηση με παραμύθια και θρησκευτικές ιστοριούλες από την μητέρα δεν θα του κάνουν και τόσο κακό ίσα ίσα θα του εξάψουν την φαντασία. και θα τις συνδέσει αργότερα ως τρόπο διαπαιδαγώγησης ενώαπό τον πατέρα θεωρεί τις απόψεις του έστω και φανταστικές αλάνθαστες. έτσι γενιέται ο φανατισμός όσον αφορά πολιτική,θρησκεία, ποδσφαιρο κ.α. η ηλιθιότητα και ο φανατισμός δεν κληρονομούνται αλλά μπορούν όμως να να μεταδοθούν.
μετά τα χριστούγεννα εκτός από θρησκευτική γιορτή είναι κυρίως παραδοσιακή τα παιδιά χαίρονται με τους στολισμούς τα φώτα τα δώρα τα γλυκά την ξεκούραση και το σμίξιμο της οικογένειας έστω για λίγο πέρα από την καθημερινή ρουτίνα για την απόκτηση του επιούσιου έτσι θα μπορούσαμε να πούμε πως αυτές οι μέρες είναι κυρίως για τα παιδιά.
τότε για αυτόν τον λόγο μπορούμε ακόμη και οι άθεοι να πούμε καλά χριστούγεννα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

διαφωνω ριζικα θεοφιλε θεωρω πως ο γιος η η κορη θα ακολουθησουν την θρησκεια αν η μητερα ειναι θρησκευομενη
ο πατερας ειναι λιγο αδιαφωρος μιας και ειναι αυτος που δουλευει ολη μερα [καλα οταν υπηρχανε δουλειες] και δε νομιζω να καιγεται και τοσο αν ο γιος του θα πηγαινει στην εκκλησια

τωρα οσο αναφωρα τους αθεους γονεις εκει εχουμε αλλο θεμα δεν ετυχε να γνωρισω ποτε καποιους αλλα προφανος τα δικα τους μη πιστευω θα τους τα περασουν και εκεινοι θα νιωθουνε νομιζω μια ελευθερια οταν δε θα ειναι υποχρεωμενοι να νηστευουνε το πασχα
απο εκει και περα στα υπολοιπα δε ξερω πως μπορει να φερετε καποιος αθεος με αθεους γονεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:
tasos_didymoteicho έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείς τον όρο "φανατικός" στη μία εκ των δύο εκδοχών. Όποια κι αν είναι αυτή.
γιατί από την πλευρά της μητέρας λόγω της θέσης της στην σημερινή κοινωνία οι όποιες απόψεις της είναι πιο αδύναμες ως πρότυπο για το παιδί σε σχέση με αυτές του πατέρα.
Στη κοινωνία του '50 ίσως...

...είναι τραγικό να ακούς ανθρώπους να έχουν τέτοιες ιδέες σήμερα. Άλλο το να έχεις φανταστικό φίλο και αλλό να καταργείς την ισότητα των δύο φύλων, εν έτει 2015...
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages εγραψε
Αν θελεις τη προσωπική μου γνώμη, η παραδοση απο μονη της δεν αρκει για να διατηρησει οτιδηποτε ζωντανο, μακροπροθεσμα.
Και το χειροτερο ειναι οτι οσο πιο οπισθοδρομικη,υπαναπτυκτη εως και απολιτιστη ειναι μια κοινωνια τοσο πιο φανατικα προσκολλημενη ειναι στα εθιμα της.Κι ακριβως αυτος ειναι και ο λογος που δεν εξελισσεται και μενει αιωνιως στασιμη.Τοπικα μικροσυμφεροντα και εξουσια εντοπιων παραγοντισκων.

Οποτε δεν ειναι να εκθειαζουμε και παρα πολυ τα εθιμα,ασχετως εαν τα τελευταια χρονια γινεται τεχνιεντως μια συντονισμενη προσπαθεια να ξαναγυρισει ο κοσμος εκει οπου τρομαξε για να φυγει.Εννοω αυτο το κλιμα το δηθεν οικογενειακο οπου μαζευονται τα σογια και τριβονται ο ενας στο ρουθουνι του αλλου μεσα σε ενα κλιμα δηθεν χαρωπο,αλλα κατα βαθος πολυ κουραστικο και μιζερο κι ολοι τους δεν βλεπουν την ωρα ποτε να τελειωσει το μαρτυριο για να γυρισουν στην ησυχια τους.

Κι αυτη ακριβως η δηθεν χαρα στην ουσια ειναι μοναχα κοινωνικες δεσμευσεις με τους ανθρωπους υπηρετες του εθιμου κι ολα μοναχα χαριν αυτου,παρα πολυ κουραση με ατελειωτες ετοιμασιες κι εκνευρισμος.Και ισως σε κοινωνιες αλλων εποχων αυτη να ηταν πραγματικη χαρα,διεξοδος και διασκεδαση γιατι δεν μπορουσαν να κανουν τιποτε αλλο.

Οταν μπορεις να διασκεδασεις,να φας,να ψωνισεις,να ερθεις και να πας οπουδηποτε ολες τις ημερες του χρονου και να κανεις οτι τραβαει η ψυχη σου,τοτε ποιο αλλο εκτος απο κουραση και καταπιεση μπορει να ειναι το νοημα των εορτων,εφοσον ολα απολυτως γινονται επιτακτικα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε φυσικα και ειναι μυζερα τα εθιμα και οι γιορτες στον κοσμο του νεοφιλελευθερισμου που τοσο θαυμαζετε βρε επικουρειε αλλα οσο και να χτυπιεστε οσο και αν μας βαζετε φορους ο λαος δε θα παρατισει ολα οσα αντιπαθειτε

κοψανε το δωρο η χαρα σας δε θα κοψουμε ομως και τα εθιμα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε αυτο που διαφωνω ειναι οτι σιγουρα η φορολογηση εως και υπερφορολογηση λογω κρισης ειναι αδικη,ομως διαχρονικα η τηρηση ολων των εθιμων ποτε δεν ηταν κατι το ανεξοδο,αντιθετως ειχε παντοτε ενα ιδιαιτερο χρηματικο κοστος.Και το να καλεις με καθε ευκαιρια και να τραπεζωνεις κοσμο ηταν παντοτε αποδειξη δυναμης κι ευμαρειας.Αλλα μεσα σε πεντε χρονια μνημονιου μπορει να αμφισβητηθηκαν πολλα εως και το πολιτευμα ακομα,ομως ουδεις σταθηκε κριτικα απεναντι σε τετοιου ειδους ασκοπες σπαταλες οι οποιες τοποθετουν το καθε εθιμο πιο πανω απο τις ανθρωπινες αναγκες με τον ανθρωπο υπηρετη του εθιμου ασχετως με το εαν πραγματικα μπορει η οχι,αρκει να υποτασσεται στην κοινωνικη πιεση που ασκειται.

Και αυτο ειναι που με εκνευριζει
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:
κοψανε το δωρο η χαρα σας δε θα κοψουμε ομως και τα εθιμα
Το πατροπαραδοτο εθιμο του να σου παρακρατουν μερος του μισθου σου ωστε να σου δωσουν τη ψευδαισθηση οτι εχεις αγοραστικη δυναμη στο τελος του χρονου.

Το πατροπαραδοτο εθιμο του να λες στο παιδι σου οτι ενας χαρακτηρας που εφτιαξε η coca cola ειναι ο φανταστικος του φιλος που του φερνει δωρα

Το πατροπαραδοτο εθιμο της...γαλοπουλας.

...

Καταλαβαινεις οτι 200 χρονια πριν ολα αυτα τα "πατροπαραδωτα" εθιμα δε θα ελεγαν τιποτα στον Ελληνα ναι; Δε θα ηξερε καν τι ειναι ολα αυτα...
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

HELLADISTAN Καταλαβαινεις οτι 200 χρονια πριν ολα αυτα τα "πατροπαραδωτα" εθιμα δε θα ελεγαν τιποτα στον Ελληνα ναι; Δε θα ηξερε καν τι ειναι ολα αυτα...

α τωρα λεμε σαν παραδειγμα πριν 200 χρονια? προφανως και πριν 200 χρονια αν ελεγες οχι σε κατι που λεγανε η της εξουσιας σε εκτελουσανε να το παρουμε σαν παραδειγμα?

καταλαβες τι ειπα για τα εθιμα? οι δανειστες η τροικα και ολο αυτο το φιλελευθερο μοντελο που δυστυχως υπαρχουν ελληνες που το θαυμαζουνε λενε να καταργηθουνε ολα αυτο και μονο πρεπει να σε κανουνε ακομα και αθεος να λες οχι ρε δε θα χαλασουμε τα εθιμα μας για εσας

εσυ θελεις να ζησεις σε μια κοινωνια που θα εργαζεσαι για 2 ευρω δε θα εχεις δικαιωμα για να λες κατι διαφωρετικο δε θα εχεις αργιες δε θα εχεις διακοπες θα πληρωνεις οτι λενε διχως αντιριση και δε θα εχεις ουτε και καποιο ιδανικο?

ασε που θα μας κοψουν και το ποδοσφαιρο :)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Ναι ειμαστε νεοφιλελευθεροι αθεοι που θυσιαζουμε παιδια στον αρχοντα μας το σατανα και θελουμε να δουλευεις 25 ωρες το 24 ωρο και να μη γιορταζεις χριστουγεννα. Μας καταλαβες και το μοχθηρο κολπο μας απετυχε. Οκ τωρα, τα βρηκαμε;

Ελα ρε συ Αριστοτελη, λες και μιλαω με τη κυρια Λουκα...

(Και αληθεια, ποτε ειδες εσυ ποτε νεοφιλελευθερισμο στην Ελλαδα;)
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

HELLADISTAN έγραψε:
...είναι τραγικό να ακούς ανθρώπους να έχουν τέτοιες ιδέες σήμερα. Άλλο το να έχεις φανταστικό φίλο και αλλό να καταργείς την ισότητα των δύο φύλων, εν έτει 2015...
τραγικό είναι σήμερα να μην αναγνωρίζεται από πολλούς δήθεν προοδευτικούς,ο σημαντικός παιδαγωγικός ρόλος της μητέρας που παίζει σπουδαίο ρόλο για την ανάπτυξη της διάπλασης του παιδιού και πόσο επίσης έντονα πατριαρχική είναι η κοινωνία ακόμη και σήμερα παραγκωνίζοντας τα όποια ιδεολογικά πρότυπα από την πλευρά της μητέρας έτσι ακούς ακόμη και σήμερα από παιδάκια να λένε εμένα ο μπαμπάς μου είναι τάδε ομάδα τάδε κόμμα, τάδε θρήσκευμα τάδε.... τάδε κ.τ.λ.
εκτός από τον φόβο πρός τον πατέρα το παιδί μπορεί να πάρει πολλά θετικά στοιχεία και από την μητέρα του.
εγώ π.χ. είμαι άθεος όμως οι γονείς μου ήταν βαθιά θρησκευόμενοι βέβαια διαφωνούσαμε σε πολλά αλλά δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω και τα θετικά της πίστης τους και της χριστιανικής ηθικής τους ως πρός την κοινωνική μου συμπεριφορά όπως να είμαι τίμιος, να ξεχωρίζω το δικιο από το άδικο και προπαντώς να μην βρίζω ποτέ τα θεία όχι από φόβο αλλά από σεβασμό πρός τα πιστεύω των άλλων. ο πατέρας μου ποτέ δεν είχε τον χρόνο να μου τα μάθει, η μητέρα μου με απλά δικά της λόγια μου πέρασε όλα τα παραπάνω για τα οποία είμαι περήφανος αν και δεν έχω ως πρότυπο την θρησκεία.
με απλά λόγια θέλω να πώ πως καμιά μητέρα δεν θέλει το κακό του παιδιού της απλώς σε αυτήν πέφτει το βάρος της διαπαιδαγώγησης έστω και χριστιανικό. ελπίζω να έγινα σαφής και να μην το θέτεις ρατσιστικά.
ο καθένας με τον ρόλο του.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σε αυτο το φορουμ ελλαδισταν σε αυτο το φορουμ ειδα μονο νεο φιλελεδες με αντιλαικες θεσεις και νομιζω πως οταν τα κομματα που ψηφιζουν μπουνε σε καμια κυβερνιση θα γινει αυτο που ειπα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πραγματι,η γνωριμη φιγουρα του αι Βασιλη ειναι δημιουργημα της coca cola,αυτο για να ειμαι ειλικρινης το ειχα ξεχασει.Τωρα σε αυτο που λεει ο Αριστοτελης οτι οι φιλελευθεροι δεν πιστευουν σε εθιμα και παραδοσεις ειναι απειρως καλυτερο να ζεις μια ζωη ελευθερη και να επιλεγεις τον τροπο που θελεις να την ζησεις.

Διοτι τα εθιμα οπως ειπα ειναι κοινωνικος εξαναγκασμος που ωραιοποιουσε με φτιασιδωματα την καταπιεση της εξουσιας.Ολοι μαζι εορταζουμε και ειμαστε χαρουμενοι,μια ολοκληρη κοινωνια νηστευει καταναγκαστικα,ολοι ανεξαιρετως συμμετεχουν σε λαικες εορτες,χορους και πανηγυρια.Και φυσικα οποιος δεν το πραττει ειναι εχθρος της πιστης μας και του πολυχρονεμενου μοναρχη μας.Και ποιος τολμουσε αραγε να μην συμμετασχει σε ολα αυτα τα εθιμα.

Ολες αυτες οι δυναστειες και οι τυρρανοι δεν εξαφανιστηκαν απο προσωπου γης,ειναι και περιμενουν στην γωνια για ενα νεο πισωγυρισμα του κοσμου,κι ολοι οι νοσταλγοι αυτων των καθεστωτων αυτοι ακριβως ειναι που τηρουν ολα αυτα τα εθιμα και κανουν οτι περναει απο το χερι τους να επηρεαζουν και τους υπολοιπους εφοσον δεν μπορουν να τους καρφωσουν για να τιμωρηθουν οπως τους αρμοζει κι αλλο δεν κανουν απο το να ευχονται ποτε θα ερθει αυτη η ωρα.

Και φυσικα το ιερατειο αυτη η φαμπρικα του ολοκληρωτισμου ειναι που δεν αφηνει τον κοσμο να φυγει μπροστα,λειτουργωντας ως το αθωο προσωπειο που εχει συσπειρωσει και μασκαρευει ολους τους ακραιους αντιδραστικους πισω του μεχρι να ερθει η ωρα που θα ξαναβαλουν για τα καλα στο χερι ολακερο τον πλανητη.Μισος πλανητης ακαματηδες παραμυθακια για εναν καλο θεουλη καθονται να λενε,ε αυτος ο καλος θεουλης ειναι ο καθε δυναστης που νομιμοποιει την δικη τους εξουσια.

Κι οταν ο ανθρωπος υποταχθει σε εναν θεο ειναι ηδη υποταγμενος και για οποιονδηποτε επιγειο δυναστη.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ψάχνοντας να στείλω μια χριστουγεννιάτικη κάρτα σε ένα φίλο μου βρήκα αυτή και είπα να την μοιραστώ μαζί σας γιατί μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις...

Αλλά μια εικόνα με μερικές λέξεις είναι η μόνη αλήθεια:


Εικόνα
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Yianis έγραψε:Πάντως με εξαίρεση την πρωτομαγιά, η οποία στην ουσία είναι απεργία και όχι αργία :-), όλες οι μεγάλες γιορτές, αργίες και παραδόσεις των Ελλήνων είναι είτε για το Ελλάς, 25 Μαρτίου & 28 Οκτωβρίου, είτε για το Χριστιανών – Πάσχα, Χριστούγεννα, δεκαπενταύγουστο, βαφτίσια κτλ.
Yianis, έχεις παραδείγματα από άλλα κράτη στα οποία υπάρχουν γιορτές που δεν είναι εθνικές ή θρησκευτικές (εξαιρουμένης της Πρωτοχρονιάς);
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου csar.
Δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα της ερώτησης αλλά ούτε και την ερώτηση.

Εάν δηλαδή δεν υπάρχει ούτε μια χώρα στον κόσμο όπου οι γιορτές και οι παραδόσεις δεν έχουν να κάνουν με το έθνος ή την θρησκεία αυτό δηλαδή τι θα σημαίνει;
Έτσι όπως θέτεις την ερώτηση είναι σαν να λες ότι καλώς έχουν…

Οι παραδόσεις είναι ο ιμάντας παραγωγής στο εργοστάσιο της εξουσίας, είτε εθνικής είτε θρησκευτικής…

ΥΓ
Στο Ελλάς πάντως ακόμα και η πρωτοχρονιά έχει καπελωθεί από την εκκλησία καθώς είναι η μέρα του αγίου Βασίλη…
Για αυτό εξάλλου δεν την εξαίρεσα μαζί με την πρωτομαγιά…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

να που ερχομαστε στα λογια μου
θελεις εσυ να καταργηθουνε ολες οι γιορτες ολες οι αργιες ετσι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Yianis έγραψε:...Στο Ελλάς πάντως ακόμα και η πρωτοχρονιά έχει καπελωθεί από την εκκλησία καθώς είναι η μέρα του αγίου Βασίλη…
Για αυτό εξάλλου δεν την εξαίρεσα μαζί με την πρωτομαγιά…
Μπα! Το περιτομημένο πετσάκι του αφεντικού τους γιορτάζουν... Ο Μπίλης έρχεται δεύτερος...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

Πάντως, εγώ αγόρασα πρόσφατα σε e-book μαζί με αφήγηση το A Christmas Carol και το συνιστώ ανεπιφύλακτα, ειδικά την αφήγηση.
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ντίκενς είναι αυτός! Δεν αμφισβητούμε τις Ιερές Γραφές! :D

Παραδοσιακές μη θρησκευτικές γιορτές είναι η πρωτοχρονιά και η πρωτομαγιά, που ήδη αναφέρθηκαν.
Ναι μεν συνδέθηκαν εκ των υστέρων με άλλα έθιμα ή γεγονότα - η πρωτοχρονιά με θρησκευτικά, η πρωτομαγιά με πολιτικά - αλλά ο πυρήνας τους παραμένει αρκετά εμφανής ώστε να μπορεί κανείς να τις γιορτάσει χωρίς να νιώθει καπελωμένος ή υποχρεωμένος να ακολουθήσει κάποιο θρησκευτικό/πολιτικό πρωτόκολλο κατά τον εορτασμό. Με δεδομένη την όλο και μεγαλύτερη εκκοσμίκευση της κοινωνίας σήμερα, είναι οι δύο παραδοσιακές γιορτές στις οποίες μπορούμε άνετα να εστιάσουμε ως "κοινό σημείο" όλων των ανθρώπων, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων.

Νεόκοπη μη θρησκευτική γιορτή που υπάρχει και είναι καλά και όλο και καλύτερα:
Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής, από τους πάντα πρωτοπόρους στον εκκοσμικισμό Γάλλους.
Επίσης έχουμε τις διάφορες Παγκόσμιες Ημέρες (της μητέρας, του πατέρα, της γυναίκας, του παιδιού, της μπριζόλας, να μη συνεχίσω! ).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση