Χριστούγεννα…

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον Άναρχο
Που ήσουν; Μου είχε λείψει το wit σου…
Αλλά απροπόνητος γύρισες καθώς μπέρδεψες το «πετσάκι» με το «πουτσάκι»…

Οι γραφές του χριστιανισμού είναι ίδιες εδώ και σχεδόν δύο χιλιάδες χρόνια…
Οι γραφές που έλεγαν ότι η γη είναι το κέντρο του κόσμου και καταδίκασαν τον Γαλιλαίο σε θάνατο είναι ίδιες με τις γραφές που τώρα είναι συμβατές με το big bang…

Οι γραφές που για εκατοντάδες χρόνια καταπίεζαν, καταδυνάστευαν, σκότωναν, λήστευαν, έκαναν πολέμους κτλ κτλ είναι ίδιες με τις γραφές που τα τελευταία εκατό πενήντα σχεδόν χρόνια υμνούν την αλληλεγγύη, την ενσυναίσθηση, την ειρήνη, την αγάπη κλπ κλπ.

Με λίγα λόγια ο Γαλιλαίος ήταν ο άνθρωπος που εξανάγκασε την εκκλησία σε συμβιβασμό ή εξαφάνιση. Και οι παπάδες διάλεξαν συμβιβασμό για να διατηρήσουν τουλάχιστον τα κεκτημένα.
Έτσι λοιπόν η εκκλησία έκανε hijacking την επιστήμη και έκανε τις κωλοφυλάδες της παλαιάς και καινής διαθήκης συμβατές με το big bang.
Παρομοίως, με έργα όπως αυτά του Ντίκενς, έκανε hijacking τις ανθρώπινες αξίες της αλληλεγγύης, της συναδελφικότητας, της ειρήνης και λοιπών.
Σήμερα δίνοντας το 0,00001% του μηνιαίου εισοδήματος της η εκκλησία εκμεταλλεύεται την πολιτική κατάντια των Ελλήνων διοργανώνοντας συσσίτια και ταυτίζοντας τον θεσμό της εκκλησίας με το "καλό" δίνοντας ανθρώπινο προσωπείο στον διάβολο που για εκατονταετίες πάταγε φρένο στην ανάπτυξη.

Ο Σκρουτζ και το πνεύμα των χριστουγέννων δεν έχει καμία σχέση με την θρησκεία. Δεν υμνεί την γέννηση του χριστού αλλά την αλληλεγγύη, την συμπόνια και λοιπές άλλες ανθρώπινες αξίες παντελώς άσχετες με την θρησκεία.

Αυτήν την στροφή των 180 μοιρών την έχουν κάνει τόσο καλά οι παπάδες που ακόμα και εσείς ενώ την βλέπετε από μακριά την μπανανόφλουδα στο τέλος την πατάτε.

Με δεδομένη την όλο και μεγαλύτερη εκκοσμίκευση της κοινωνίας σήμερα, είναι οι δύο παραδοσιακές γιορτές στις οποίες μπορούμε άνετα να εστιάσουμε ως "κοινό σημείο" όλων των ανθρώπων, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων.
Συμφωνώ και αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω ανοίγοντας αυτό το νήμα.

Επίσης έχουμε τις διάφορες Παγκόσμιες Ημέρες (της μητέρας, του πατέρα, της γυναίκας, του παιδιού, της μπριζόλας, να μη συνεχίσω! ).
Δυστυχώς περνάνε τόσο στα ψιλά που πολλοί δεν τις παίρνουν καν χαμπάρι.
Καμία σχέση δηλαδή με το βεληνεκές των χριστουγέννων και άλλων θρησκευτικών εορτών
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

Χαίρομαι που αναγνωρίζεις ότι η ιστορία του Ντίκενς δεν έχει ως αντικείμενο την θρησκεία, αλλά αξίες του ανθρωπισμού.
Σίγουρα είναι λοιπόν μια ιστορία που αξίζει να την διαβάσει κανείς και ας αναφέρει τα επονείδιστα Χριστούγεννα.

Σχετικά με τον Γαλιλαίο πάντως, δεν τον καταδίκασε ποτέ κανείς σε θάνατο. Επίσης, δεν γνωρίζω να έχει να λέει τίποτα η θρησκεία που να έχει καμία σχέση με το καθιερωμένο κοσμολογικό μοντέλο.
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Vagelford έγραψε:Σχετικά με τον Γαλιλαίο πάντως, δεν τον καταδίκασε ποτέ κανείς σε θάνατο.
όντως…
Αλλά θα καταδικαζόταν σε θάνατο σαν αιρετικός εάν, σε συνεννόηση με τον κολλητό του, δεν έκανε τον κινέζο στην ιερά εξέταση όπου τελικά καταδικάστηκε σε φυλάκιση, την οποία ο κολλητός του την μετέτρεψε σε κατ’ οίκο περιορισμό μέχρι που πέθανε. Και εάν έχεις κολλητό τον πάπα τότε η σίγουρη καταδίκη σε θάνατο περνάει ντούκου.
Δηλαδή εσύ από όλα αυτά που έγραψα εκεί κόλλησες;
Vagelford έγραψε:Επίσης, δεν γνωρίζω να έχει να λέει τίποτα η θρησκεία που να έχει καμία σχέση με το καθιερωμένο κοσμολογικό μοντέλο.
όταν λες θρησκεία εννοείς τις γραφές; Οι γραφές σίγουρα δεν το λένε γιατί εάν το έλεγαν τότε θα υπήρχε θεός.
Την συμβατότητα των γραφών όμως με την Μεγάλη Έκρηξη, στην οποία εγώ αναφέρθηκα, έχουν εκφράσει οι πάπηδες με τελευταίο τον τελευταίο πάπα.Δες εδώ παραδείγματος χάριν
Όχι μόνο το big bang αλλά και τον δαρβινισμό.
Το link είναι από την catholic herald. Δηλαδή καλύτερη απόδειξη της στροφής των παπάδων δεν θα μπορούσα να βρω: The Big Bang theory, originally hypothesised in 1927 by Jesuit priest and physicist Georges Lemaître.
Ακόμα και την επιστημονική ιδέα της Μεγάλης Έκρηξης πάνε να οικειοποιηθούν...

Μου κάνει εντύπωση που σε όλα αυτά που έγραψα μου απάντησες με τον τρόπο που μου απάντησες…
Όντως δεν καταδικάστηκε ποτέ ο Γαλιλαίος σε θάνατο και ήταν δική μου υπερβολή αλλά πολύ κοντά στην πραγματικότητα.
Και με 5 δευτερόλεπτα αναζήτηση στο Διαδίκτυο θα μπορούσες να βρεις όλου τους πάπες που θεωρούν το big bang συμβατό με τις θεμελιώδεις αρχές του χριστιανισμού.

Επομένως είναι εύλογη η ερώτηση μου: «μα καλά από όλα όσα έγραψα αυτά τα αστεία βρήκες να σχολιάσεις;»
Vagelford έγραψε:Χαίρομαι που αναγνωρίζεις ότι η ιστορία του Ντίκενς δεν έχει ως αντικείμενο την θρησκεία, αλλά αξίες του ανθρωπισμού.
Σίγουρα είναι λοιπόν μια ιστορία που αξίζει να την διαβάσει κανείς και ας αναφέρει τα επονείδιστα Χριστούγεννα.
Εσύ είσαι φυσικός από ότι έχω καταλάβει. Επιστήμονας δηλαδή.
Εάν τα χριστούγεννα κάνεις δώρο στο δεκάχρονο ανιψάκι σου, ή οποιοδήποτε άλλο παιδάκι για να μην μου πεις ότι δεν έχεις ανίψια, τον βιβλίο του Ντίκενς θα του πεις κιόλας να μην δώσει σημασία στα επονείδιστα, όπως εσύ ο ίδιος λες, χριστούγεννα;

Εάν παραδείγματος χάριν εσύ σαν φυσικός επιστήμονας στολίσεις το σπίτι σου και γιορτάσεις το μη θρησκευτικό πνεύμα των χριστουγέννων θα βάλεις και μια πινακίδα στα παράθυρα που θα λέει ότι γιορτάζεις μόνο το πνεύμα και όχι την γέννηση του χριστούλη;

Η μήπως πιστεύεις ότι τα παιδάκια απέναντι και δίπλα από το σπίτι σου δεν θα πουν «για να πιστεύει κοτζάμ επιστήμονας στον χριστό τότε ο χριστός υπάρχει»;
Και αν δεν το πουν τα ίδια τα παιδάκια θα το πουν σίγουρα οι γονείς τους!!!

Νομίζεις ότι οι άθεοι που γιορτάζουν την παράδοση των χριστουγέννων δεν συμμετέχουν στην διάδοση / επικύρωση του χριστιανισμού;
Argument from authority το λένε στα αγγλικά και σε περίπτωση που δεν το ξέρεις μπορείς να το διαβάσεις εδώ
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:
Vagelford έγραψε:Επίσης, δεν γνωρίζω να έχει να λέει τίποτα η θρησκεία που να έχει καμία σχέση με το καθιερωμένο κοσμολογικό μοντέλο.
όταν λες θρησκεία εννοείς τις γραφές; Οι γραφές σίγουρα δεν το λένε γιατί εάν το έλεγαν τότε θα υπήρχε θεός.
Την συμβατότητα των γραφών όμως με την Μεγάλη Έκρηξη, στην οποία εγώ αναφέρθηκα, έχουν εκφράσει οι πάπηδες με τελευταίο τον τελευταίο πάπα.Δες εδώ παραδείγματος χάριν
Όχι μόνο το big bang αλλά και τον δαρβινισμό.
Το link είναι από την catholic herald. Δηλαδή καλύτερη απόδειξη της στροφής των παπάδων δεν θα μπορούσα να βρω: The Big Bang theory, originally hypothesised in 1927 by Jesuit priest and physicist Georges Lemaître.
Ακόμα και την επιστημονική ιδέα της Μεγάλης Έκρηξης πάνε να οικειοποιηθούν...
Προφανώς ο κάθε πάπας μπορεί να λέει ότι θέλει. Αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει και καμία βάση. Δηλαδή τι πρέπει να μου πει εμένα το ότι ο πάπας λέει ότι το ΒΒ είναι συμβατό με τον χριστιανισμό;
Vagelford έγραψε:Χαίρομαι που αναγνωρίζεις ότι η ιστορία του Ντίκενς δεν έχει ως αντικείμενο την θρησκεία, αλλά αξίες του ανθρωπισμού.
Σίγουρα είναι λοιπόν μια ιστορία που αξίζει να την διαβάσει κανείς και ας αναφέρει τα επονείδιστα Χριστούγεννα.
Εσύ είσαι φυσικός από ότι έχω καταλάβει. Επιστήμονας δηλαδή.
Εάν τα χριστούγεννα κάνεις δώρο στο δεκάχρονο ανιψάκι σου, ή οποιοδήποτε άλλο παιδάκι για να μην μου πεις ότι δεν έχεις ανίψια, τον βιβλίο του Ντίκενς θα του πεις κιόλας να μην δώσει σημασία στα επονείδιστα, όπως εσύ ο ίδιος λες, χριστούγεννα;
Φυσικά και όχι. Σιγά μην δώσω και disclaimer μαζί με το δώρο. Το όποιο παιδάκι θα διαβάσει την ιστορία είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβει αυτό που πρέπει για την καλοσύνη που πρέπει να δείχνουμε και την αξία της οικογένειας και της συντροφιάς και την αλληλεγγύη κλπ.
Σε τελική ανάλυση ακόμα μεγαλύτερη αξία θα είχε να το συζητήσει κανείς μετά με το παιδάκι.
Εάν παραδείγματος χάριν εσύ σαν φυσικός επιστήμονας στολίσεις το σπίτι σου και γιορτάσεις το μη θρησκευτικό πνεύμα των χριστουγέννων θα βάλεις και μια πινακίδα στα παράθυρα που θα λέει ότι γιορτάζεις μόνο το πνεύμα και όχι την γέννηση του χριστούλη;

Η μήπως πιστεύεις ότι τα παιδάκια απέναντι και δίπλα από το σπίτι σου δεν θα πουν «για να πιστεύει κοτζάμ επιστήμονας στον χριστό τότε ο χριστός υπάρχει»;
Και αν δεν το πουν τα ίδια τα παιδάκια θα το πουν σίγουρα οι γονείς τους!!!

Νομίζεις ότι οι άθεοι που γιορτάζουν την παράδοση των χριστουγέννων δεν συμμετέχουν στην διάδοση / επικύρωση του χριστιανισμού;
Argument from authority το λένε στα αγγλικά και σε περίπτωση που δεν το ξέρεις μπορείς να το διαβάσεις εδώ
Όπως είπα και πριν, δεν χρειάζονται disclaimers προς τρίτους για ότι κάνω και δεν είμαι ιεροκήρυκας καμίας ιδεολογίας. Σε τελική ανάλυση στην καθημερινότητα τα μηνύματα που περνάει ο καθένας δεν τα περνάει με διακριτές πράξεις που συμβαίνουν μια φορά τον χρόνο, αλλά με τον τρόπο που ζει.

Η απέχθεια για τα επονείδιστα Χριστούγεννα πάντως σίγουρα δεν πετυχαίνει τίποτα. Αντιθέτως θα μπορούσε να στερήσει από κάποιον το πολύ όμορφο έργο του Ντίκενς.
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Vagelford έγραψε:Προφανώς ο κάθε πάπας μπορεί να λέει ότι θέλει. Αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει και καμία βάση. Δηλαδή τι πρέπει να μου πει εμένα το ότι ο πάπας λέει ότι το ΒΒ είναι συμβατό με τον χριστιανισμό;
Ο κάθε πάπας ΔΕΝ είναι ο κάθε πάπας… είναι ο θεσμός ο οποίος ευλόγησε αιματοχυσίες, ληστείες, τον αφανισμό πολιτισμών και πολλά άλλα εγκλήματα μπροστά στα οποία τα στρατόπεδα συγκεντρώσεως των ΝΑΖΙ είναι παιδική χαρά.

Όταν λοιπόν αυτός ο θεσμός λέει ότι ο Γαλιλαίος πρέπει να πεθάνει, άντε να φυλακιστεί για να μην μπλέξουμε πάλι, επειδή η θεωρία του ότι η γη κινείται γύρω από τον ήλιο είναι αντίθετη με τις γραφές και μετά ο ίδιος θεσμός λέει ότι οι ίδιες γραφές είναι συμβατές με το big bang τότε ο καθείς με κανά δύο byte brain μπορεί κάλλιστα να βγάλει το συμπέρασμα ότι είτε οι γραφές λένε μαλακίες και πρέπει να καούν, είτε αυτοί που εξηγούν τις γραφές είναι μαλάκες και πρέπει να τους ξεφορτωθούμε είτε και τα δύο, το οποίο είναι και το σωστότερο.

Εσύ σε αυτό λες ότι δεν υπάρχει καμία βάση και είσαι και άθεος.
Φαντάσου τι θα μου κάνουν οι χριστιανοί…
Φωτίτσα στην πλατεία θα ανάψουν…
Vagelford έγραψε:Το όποιο παιδάκι θα διαβάσει την ιστορία είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβει…
εάν τα παιδάκια καταλάβαιναν τότε οι μουσουλμάνοι, οι χριστιανοί, οι εβραίοι και οι λοιποί θα ήταν από επιλογή μουσουλμάνοι, χριστιανοί, εβραίοι και λοιπά.
Δεν πιστεύω να πιστεύεις ότι ο καθένας είναι από επιλογή χριστιανός, μουσουλμάνος ή δεν ξέρω τι άλλο.
Είναι αυτό που είναι γιατί όταν ήταν παιδάκια πιστεύανε τις μαλακίες που τους έλεγαν άνθρωποι στους οποίους είχαν σεβασμό. Μπαμπά, μαμά, δάσκαλο, γιατρό, επιστήμονα κτλ.

Επομένως καλύτερα να πάρεις ένα άλλο βιβλίο στο παιδάκι, από τα πάρα πολλά που υπάρχουν, το οποίο θα εξυμνεί την αλληλεγγύη και ας διαβάσει το βιβλίο του Ντίκενς όταν μεγαλώσει. Όταν δηλαδή θα έχει την νοημοσύνη να μην συνδέσει τα Χριστούγεννα με τις ανθρώπινες αξίες. Και δεν θα στερήσουμε από κάποιον το πολύ όμορφο έργο του Ντίκενς.
Vagelford έγραψε:Σε τελική ανάλυση ακόμα μεγαλύτερη αξία θα είχε να το συζητήσει κανείς μετά με το παιδάκι.
Πολύ σουρεαλιστικό…
Vagelford έγραψε: Σε τελική ανάλυση στην καθημερινότητα τα μηνύματα που περνάει ο καθένας δεν τα περνάει με διακριτές πράξεις που συμβαίνουν μια φορά τον χρόνο, αλλά με τον τρόπο που ζει.
Τον τρόπο με τον οποίο ζεις τον ξέρεις εσύ και οι οικείοι σου… οι άλλοι ξέρουν πολύ λίγα, συνήθως αυτά που κάνεις μια φορά τον χρόνο.
Βάζω στοίχημα ότι άμα πήγαινες μια φορά τον χρόνο στις πουτάνες θα πρόσεχες πολύ ποιος θα σε δει όταν μπαίνεις στο μπουρδέλο.
Ή επειδή το κάνεις μια φορά τον χρόνο δεν έχει σημασία για το τι θα πιστέψουν οι άλλοι για σένα;
Απάντηση