Χριστούγεννα…

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Με αφορμή τον διευθυντή ενός σχολείου στην Ιταλία, δείτε εδώ το σχετικό άρθρο στα αγγλικά, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τον εορτασμό των Χριστουγέννων από άθεους. Τόσο από οικογένειες που και οι δύο γονείς είναι άθεοι όσο και από οικογένειες όπου μόνο ο ένας γονέας είναι άθεος.
Τα Χριστούγεννα δεν είναι απλά μια θρησκευτική γιορτή αλλά επί πλέον μια παραδοσιακή γιορτή, γεγονός που πρέπει να προσεχτεί ιδιαίτερα καθώς η παράδοση είναι ένας από σημαντικότερους μοχλούς διάδοσης του χριστιανισμού.

Θα ήθελα μερικές γνώμες επί του θέματος εάν είναι δυνατόν…
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Απο οτι λενε ταυτιζεται με την εβραικη γιορτη χανουκα,που ηταν η αντισταση των μακαβαιων απεναντι στον Αντιοχο τον Επιφανη και στον βιαιο εξελληνισμο των ιουδαιων που επιχειρησε.Η γεννηση του "θειου βρεφους" εαν ειδωθει συμβολικα σημαινει οτι γεννηθηκε το πρωτο ψηγμα αντιστασης κι αυτος που θα τον πιστεψουν με το καλο,η την βια,με το ψεμα και την παραπλανηση οι μη εβραιοι για να χασουν την εθνικη τους ταυτοτητα.Η εκδικηση δηλαδη των εβραιων προς την δυση και με το ισλαμ αργοτερα προς την ανατολη.Αυτες τις αμαρτιες ακριβως εννοει ο χριστιανισμος μιλωντας δια στοματος εβραιων που κοντεψε να αφανιστει η "πιστη" τους και να εξελληνιστουν.Και αυτο ειναι το βαθυτερο νοημα των χριστουγεννων.

Κατα του λοιπου ομως ειναι φαγοποτι,αγορες και διασκεδαση αλλα σε καμμια περιπτωση αυτο που λενε ως "η χαρα των γιορτων" γιατι στην πραγματικοτητα οι ανθρωποι κανουν τελειως συμβατικα πραγματα χαριν των κοινωνικων σχεσεων κι οχι γιατι τους αρεσει.Κι ο εξωραισμος των γιορτων ειναι στην ουσια ο συγκεκαλλυμενος εξαναγκασμος που τις συνοδευει.

Και λιγοι μπορουν να φυγουν και να περασουν τις γιορτες μακρια απο το οικειο περιβαλλον μαζι με ανθρωπους που δεν τους εξαναγκαζει καμμια συμβατικοτητα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

κοιταξτε οι τσε γκε βαρες της αθειας στην λεξη και μονο χριστουγεννα πασχα γιορτη γινονται σαν τον ταυρο οταν ειδε το κοκκινο πανι [οχι αυτο που λατρευεις εσυ γιατρε μου] θα σε πουνε χιλλιους δυο λογους να μην τα γιορταζετε

στα σοβαρα τωρα θεματα με το μνημονιο και την κριση οι γιορτες για ολους τους ανθρωπους ειναι η χαρα του φιλελευθερου δηλαδη απλες καθημερινες μερες
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η παράδοση είναι ένας από τους πλέον ισχυρούς συνεκτικούς παράγοντες μιας κοινωνίας.
Επίσης αποτελεί μεγάλο κομμάτι του πλαισίου μέσα στο οποίο ανατρεφόμαστε, με αποτέλεσμα να αποκτά συναισθηματική αξία για την πλειοψηφία των ανθρώπων.
Με άλλα λόγια, οι περισσότεροι άνθρωποι νιώθουν την παρόρμηση να τηρούν τις παραδόσεις, διότι έτσι νιώθουν κοινωνικά ενταγμένοι και σε επαφή με την παιδική τους ηλικία και με αυτό που αποτελεί τον "εαυτό" τους έτσι όπως διαμορφώθηκε κατά την ανατροφή τους.

Για τους λόγους αυτούς, θεωρώ ότι η παράδοση είναι μια σημαντική αξία την οποία χρειάζεται να λάβουμε υπ' όψη μας και να στηρίξουμε, αναζητώντας την ισορροπία με τις άλλες αξίες μας μέσα από τη σύνθεση με τις ιδεολογικές πεποιθήσεις μας. Το να προσπαθήσουμε να την καταργήσουμε ή να της εναντιωθούμε είναι όχι μόνο οδυνηρό αλλά και μάταιο: οι άνθρωποι μπορεί να πάψουν να πιστεύουν σε μεταφυσικές οντότητες, ποτέ όμως δεν θα πάψουν να θέλουν να γιορτάζουν όλοι μαζί με μια κοινή αφορμή και με κοινές παραμέτρους (έθιμα, τελετουργίες).

Τα παραπάνω είναι εκ των υστέρων σκέψεις, ιδεολογήματα που φτιάχνω με το μυαλό μου για να ερμηνεύσω και να υποστηρίξω την προσωπική μου στάση απέναντι στις παραδόσεις, που είναι ακριβώς αυτή: τηρώ όσες από αυτές δεν έρχονται σε σύγκρουση με την ιδεολογία μου ή με κάποιες άλλες αξίες που για μένα είναι σημαντικότερες. Συγκεκριμένα, στολίζω το σπίτι τον Δεκέμβριο με φωτάκια, γιρλάντες, δέντρο με μπιχλιμπίδια (αλλά όχι φάτνη), δίνω και δέχομαι δώρα την Πρωτοχρονιά, κόβω βασιλόπιτα (αλλά χωρίς κομμάτι Χριστού, Παναγίας και αγίων), το Πάσχα βάφω και ζωγραφίζω αυγά, ψήνω τσουρέκια και κουλουράκια, τρώω μαγειρίτσα (αλλά δεν πηγαίνω στην εκκλησία το βράδυ της Ανάστασης), γενικώς μπήκατε στο νόημα. Όσο για το "τι γιορτάζω" μια που δεν πιστεύω στη γέννηση και την ανάσταση του Χριστού, γιορτάζω το μεγάλωμα της ημέρας μετά το χειμερινό ηλιοστάσιο, την ημερολογιακή πρωτοχρονιά, την έλευση της άνοιξης, τέτοια πράγματα - που στην τελική είναι και οι πραγματικές αιτίες γύρω από τις οποίες δομήθηκαν εκ των υστέρων οι διάφορες θρησκευτικές γιορτές.

Αυτά είναι τα έθιμα με τα οποία μεγάλωσα, η παιδική μου ηλικία, η παράδοσή μου. Νιώθω όμορφα με αυτά και θέλω να τα διατηρήσω - με τον δικό μου τρόπο - απορρίπτοντας όσα δεν μου ταιριάζουν (και γιατί όχι να δημιουργήσω και νέα αν μπορέσω).

Θεωρώ ότι είναι μακράν προτιμότερο και ευκολότερο να προσαρμόσουμε τις θρησκευτικές γιορτές στα καθ' ημάς, παρά να επιχειρήσουμε να τις καταργήσουμε. Έτσι αλώνεται η παλιά παράδοση και δημιουργείται η νέα. Έτσι έκαναν όλες οι νέες θρησκείες και οι νέες κουλτούρες που επιβλήθηκαν σε παλαιότερες. Το κάστρο από μέσα παίρνεται. ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Θα πρότεινα να συγχωνεύσω το θέμα μ' αυτό: "Άθεοι σε κοινωνίες ένθεων".
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτήν την στιγμή βρίσκομαι σε μια μεγάλη διαμάχη που δεν ξέρω μέχρι που θα φτάσει καθώς στον παιδικό που πάνε τα παιδιά μου τους βάζουν να τραγουδούν χριστουγεννιάτικα τραγούδια και να διαβάζουν χριστουγεννιάτικες ιστορίες του χριστούλη και της παναγίτσας. Η υπεύθυνη δεν είναι θρησκευόμενη και γι’ αυτό την είχαμε επιλέξει όταν πήγαμε τα παιδιά στον παιδικό.
Σήμερα που την ρώτησα για ποιον λόγο τα παιδάκια τραγουδούν και διαβάζουν μαλακίες μου είπε ότι έτσι είναι η παράδοση…

Η παράδοση είναι το μέγα εργαλείο με το οποίο βλακείες όπως αυτές του χριστού και της παναγίας κατάφεραν να γίνουν αποδεκτές από ευφυείς ανθρώπους όπως παραδείγματος χάριν ο Newton.
Γιατί όπως πολύ σωστά είπες Μελάνη Επίσης αποτελεί μεγάλο κομμάτι του πλαισίου μέσα στο οποίο ανατρεφόμαστε, με αποτέλεσμα να αποκτά συναισθηματική αξία για την πλειοψηφία των ανθρώπων.
… Αυτά είναι τα έθιμα με τα οποία μεγάλωσα, η παιδική μου ηλικία, η παράδοσή μου. Νιώθω όμορφα με αυτά και θέλω να τα διατηρήσω


Η παράδοση είναι ένας από τους λόγους που μεγάλωσες ως χριστιανή ορθόδοξη στην Ελλάδα. Στο Ιράν και αλλού η παράδοση τους κάνει μουσουλμάνους.
Η παράδοση είναι το εργαλείο όπου αλλοπρόσαλλες καταστάσεις γίνονται τόσο δικές σου ώστε τις θεωρείς κτήμα σου.

Ο λόγος που αηδιάζεις στην σκέψη να φας μια ακρίδα ζωντανή είναι λόγω παράδοσης. Εάν υπήρχε μια παραδοσιακή συνταγή με ακρίδες σε λιαστή ντομάτα και την μαγείρευαν οι γονείς σου, οι γείτονες, οι δάσκαλοι σου κλπ θα τις έτρωγες και εσύ τώρα τις ακρίδες, όπως τις τρώνε αλλού.
Η τεράστια αηδία που νιώθεις στην σκέψη ότι τρως ζωντανή μια ακρίδα δεν είναι δικό σου συναίσθημα. Είναι των άλλων το οποίο μέσω της παράδοσης έγινε και δικό σου.
Και όχι απλά δικό σου αλλά πολύ δικό σου…

Όπως το συναίσθημα της γαλήνης ενός χριστιανού μέσα στην εκκλησία…
Η απόδειξη ότι ο θεός υπάρχει, όπως μου είχε κάποτε πει ένας χριστιανός ρωτώντας με: «πως είναι δυνατόν να νοιώθω τέτοια γαλήνη με το που μπαίνω μέσα σε μια εκκλησία;»
Του είπα την ιστορία με τις ακρίδες και κατάλαβε…
Αυτός κατάλαβε αλλά πολλοί άλλοι νομίζουν ότι αυτό το ισχυρό συναίσθημα που τους δένει με τον χριστιανικό θεό είναι δικό τους…
Και αδυνατούν να δουν ότι και το δέσιμο του αλλάχ με τον μουσουλμάνο ακριβώς με τον ίδιο τρόπο αναπτύχθηκε.

Εάν εσύ Μελάνη κατάφερες να νικήσεις την ιδέα του θεού και το δέσιμο μαζί του μέσω των χριστουγέννων δεν σημαίνει ότι θα τα καταφέρουν και τα παιδιά σου ή τα παιδιά των άλλων που μοιράζονται την ίδια θέση με σένα.

Γι’ αυτό και είμαι αντίθετος με την παράδοση, έστω και εάν ο τρόπος με τον οποίο ανέπτυξες την σκέψη σου στο ποστ σου ήταν ορθολογικός.
Το γεγονός ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και όχι μουσουλμάνοι ή άθεοι είναι προϊόν της παράδοσης.
Όπως αντίστοιχα οι Άραβες είναι μουσουλμάνοι.
Το γεγονός ότι η θρησκεία του καθενός δεν είναι αποτέλεσμα επιλογής αλλά επιβολής είναι κάτι που περνάει στα ψιλά από όλους…
Εάν είχες δώσει τον πάπα για υιοθεσία στην ηλικία των 2 ετών σε μια ανάδοχη οικογένεια στην Τεχεράνη τώρα ο πάπας θα ήταν μουφτής.

Όλοι θα συμφωνήσουν με αυτό που μόλις έγραψα.
Άλλα όλοι νομίζουν ότι το ισχυρό συναίσθημα γαλήνης που νοιώθουν μέσα σε μια εκκλησία παραδείγματος χάριν είναι δικό τους.

Θεωρώ ότι είναι μακράν προτιμότερο και ευκολότερο να προσαρμόσουμε τις θρησκευτικές γιορτές στα καθ' ημάς, παρά να επιχειρήσουμε να τις καταργήσουμε. οι χριστιανοί πάντως δεν σκέφτηκαν έτσι…
Και κατάφεραν να γυρίσουν την γιορτή του ηλιοστασίου σε μια παγκόσμια ημέρα χριστιανοσύνης…
Και κατάφεραν επίσης να μετατρέψουν την επιβολή θρησκεύματος με το έτσι θέλω σε παράδοση…
Την βάπτιση για την οποία με κράξατε και με κράζετε ακόμα όταν λέω ότι είναι μοχλός επιβολής και διάδοσης του χριστιανισμού
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:κοιταξτε οι τσε γκε βαρες της αθειας στην
Ο Τσε Γκε Βαρα ειναι ξαδερφος του Φου Μαν Τσου φιλε Αριστοτελη; ;)
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο καθένας κάνει το δικό του μίγμα, εφοσον θελει να συμμετεχει στη κοινωνια.
Αν θελεις τη προσωπική μου γνώμη, η παραδοση απο μονη της δεν αρκει για να διατηρησει οτιδηποτε ζωντανο, μακροπροθεσμα.
Η χρησιμοτητα του και η επικαιροποιηση του ειναι πολυ πιο σημαντικα στοιχεια.
Αυτος ειναι ο λογος που στις δυτικες κοινωνιες, ο χριστιανισμος φθινει, περαν των αριθμων των χριστιανων, τοσο σε επιπεδο αντιληψεων (οι περισσοτεροι χριστιανοι δεν πιστευουν σε θεμελιωδεις αρχες της πιστης τους), οσο και σε επιπεδο επιρροης στο καθημερινο γιγνεσθαι των ανθρωπων.

Σαφώς, είναι απαράδεκτο, να υποχρεώνονται τα άθεα παιδιά στο σχολείο να τραγουδούν χριστιανικά τραγούδια, λόγω παράδοσης ή οποιουδήποτε άλλου λόγου.

Αλλά, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να υποχρεώσουμε το σχολείο να καταργήσει τις χριστιανικές εορτές, ή τη κοινωνία να σταματήσει τη περιφορά του επιτάφειου, να επιλέξει διαφορετικές ημέρες για τις αργίες της αργίες κλπ.

Ο χρυσος κανονας ειναι ο εξης:

Η πλειοψηφία νικάει, εφόσον δεν αναγκαζομαστε να συμμετεχουμε ενεργητικα σε αυτο που θελει.
Δεν έχουμε νομιμο δικαιωμα να παραπονουμαστε για ολες τις παθητικες επιπτωσεις επανω μας , για αυτο που κανει.
Εχουμε δικαιωμα να επιζηταμε "ευλογες" προνοιες για τη διασφαλιση των δικων μας ελευθεριων, αν η παθητικη επιπτωση ειναι πολυ μεγαλη.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως με εξαίρεση την πρωτομαγιά, η οποία στην ουσία είναι απεργία και όχι αργία :-), όλες οι μεγάλες γιορτές, αργίες και παραδόσεις των Ελλήνων είναι είτε για το Ελλάς, 25 Μαρτίου & 28 Οκτωβρίου, είτε για το Χριστιανών – Πάσχα, Χριστούγεννα, δεκαπενταύγουστο, βαφτίσια κτλ.

Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών οι παραδόσεις...
Αυτό το κομμάτι του εαυτού μας που έγινε τόσο δικό μας ώστε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ότι στην ουσία είναι φυτευτό μέσα μας.

Και αν δούμε και τις παραδόσεις τις σχετικές με γάμους αλλά και το μεγάλωμα των κοριτσιών με μόνο στόχο να παντρευτούν νωρίς και να κάνουν παιδιά και οικογένεια τότε αντιλαμβάνεται κάποιος τον λόγο που όλα αυτά έχουν γίνει παράδοση και είναι ένα κομμάτι του εαυτού μας.
Ακόμα και σήμερα μια ανύπαντρη τριαντάρα δακτυλοδείχνεται…
Για τριανταπεντάρα δεν το συζητάμε…
Την σκοτώνουν με το βλέμμα τους…
Και όχι στα χωριά μόνο…

Παιδιά, της Ελλάδος παιδιά,
που σκληρά πολεμάτε πάνω στα βουνά,
παιδιά στη γλυκιά Παναγιά
προσευχόμαστε όλες να `ρθετε ξανά.

Αναρωτιέμαι ποιος Έλληνας δεν έχει συγκινηθεί ακούγοντας την Βέμπο και βλέποντας τα άρματα να παρελαύνουν στην παρέλαση υπό το βλέμμα του κάθε Καμμένου…

Αλλά μαλακίες λέω…
Καθώς ο καθένας από εμάς είναι συνειδητά Έλληνας.
Έχει συνειδητά γεννηθεί στην Ελλάδα και επομένως έχει επιλέξει και τις παραδόσεις του, οι οποίες είναι ένα κομμάτι του εαυτού του…

Για αυτό λένε ότι υπάρχουν πιο πολλοί φυλακισμένοι έξω από την φυλακή…
Τα φυλακισμένα μυαλά του καθενός μας είναι ο μοχλός που ανίκανοι κυβερνούν έχοντας τις τύχες μας στα χέρια τους.
Όχι μόνο στην Ελλάδα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τωρα αν πω να γινει αργια η 4η και η 31η αυγουστου θα με πειτε οτι τρολαρω παλυ?
εμ αν δεν εχεις τι να πεις λες και λιγα ακυρα

παντος διαφωνισα ριζικα με την αποψη πως ενας αθεος δεν δικαιουτε να παιρνει δωρο χριστουγεννων η να καθεται εκεινες της μερες
αλλο ο ανθρωπος αλλο το τι πιστευει καποιος

παντος και αρκετοι αθεοι νομιζω ειναι υπερ της καταργησεις τον δωρων το ειπε καποιος στο φορουμ ετσι? και το εκανε πραξη η τροικα

γενικα παντος οι γιορτες ειναι καλες
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

Yianis, ότι όταν λες Newton, μιλάς για τον μυστικιστή/αλχημιστή και Αρειανιστή Isaac Newton;

Γιατί αν εννοείς αυτόν, δεν νομίζω ότι η παράδοση και τα χριστούγεννα ήταν το πρόβλημά του.
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:γενικα παντος οι γιορτες ειναι καλες
:violin: :band-singer: :big-band: :Drums: :harp: :piano:

I'll drink to that. :obscene-drinkingcheers:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μελανη ελα απο την πολη μας να παμε να πιουμε εσυ κρασι εγω χημο και να τραγουδαμε το οοο ομορφη θεσσαλονικη
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το επιχείρημα μου με τον Newton έχει να κάνει ότι ακόμα και ιδιοφυείς άνθρωποι μπορούν να πιστεύουν σε αλλοπρόσαλλες μαλακίες εάν γεννηθούν και γαλουχηθούν μέσα σε αυτές. Ο Newton ήταν θρησκευόμενος άνθρωπος...

Η απόδειξη, ότι αυτό που λέω είναι ακριβώς έτσι και όχι περίπου έτσι, είναι το παράδειγμα με την ακρίδα.
Κανείς δεν γεννήθηκε με μια έμφυτη αηδία προς την βρώση εντόμων.
Παρομοίως κανείς δεν γεννήθηκε χριστιανός, μουσουλμάνος, Έλληνας, Τούρκος ή δεν ξέρω τι άλλο.
Όλοι έγιναν από τον περίγυρο τους – γονείς, συγγενείς, γείτονες, δάσκαλοι, γιατροί κτλ – με την μέθοδο της επίκλησης στην αυθεντίας, ως επί το πλείστον, αλλά και της παράδοσης ανάμεσα στ' άλλα.

Και οι παραδόσεις, οι οποίες είναι σχεδόν όλες θρησκευτικές, βοηθούν πολύ στην εδραίωση της μαλακίας σαν μια πραγματικότητα.
Έκαναν πολύ κόπο οι πρώτοι χριστιανοί να καταργήσουν παγανιστικές παραδόσεις και να εδραιώσουν χριστιανικές και τα κατάφεραν μια χαρά.
Εδώ στο Ελλάς, όπου όλοι σχεδόν φουσκώνουν από περηφάνια για τους αρχαίους, ξεχνούν ότι κανείς από όλους αυτούς ήταν χριστιανός. Επίσης έχουν μείνει ένα κάρο μνημεία από τότε αλλά ούτε μια παγανιστική παράδοση την οποία να γιορτάζουμε σήμερα με το ίδιο πάθος που υμνούμε τους αρχαίους.

Που ακριβώς δεν συμφωνείτε;

Μια δράση της Ένωσης θα έπρεπε να είναι η δημιουργία γιορτών που δεν έχουν σχέση με την θρησκεία. Η δημιουργία της γιορτής της αλληλεγγύης, η οποία θα γιορτάζεται όπως τα χριστούγεννα αλλά όχι παραλλήλως θα ήταν μια καλή ιδέα παραδείγματος χάριν.


Τα παιδιά μου πάντως που δεν έχουν ιδέα από Χριστούγεννα δεν έχουν πρόβλημα που δεν τα γιορτάζουν. Παίζουν και γελούν όπως τις άλλες μέρες και δεν τους λείπει ούτε το δέντρο, ούτε τα κάλαντα και σίγουρα δεν χρειάζεται να δουν τον Σκρουτζ και το πνεύμα των Χριστουγέννων προκειμένου να εκτιμήσουν την ζωή.
Και εδώ στο χωριό που ζω και όλοι ξέρουν όλους γουστάρω πολύ που το σπίτι μου είναι το μόνο αστόλιστο…
Ευεργέτης των κυράδων είμαι στην ουσία…
Τους δίνω λόγο ύπαρξης καθώς έχουν να λένε πολλά πίσω από τις γρίλιες των παραθύρων τους για τον Έλληνα της διπλανής πόρτας...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Με αφορμή τον διευθυντή ενός σχολείου στην Ιταλία, δείτε εδώ το σχετικό άρθρο στα αγγλικά, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τον εορτασμό των Χριστουγέννων από άθεους. Τόσο από οικογένειες που και οι δύο γονείς είναι άθεοι όσο και από οικογένειες όπου μόνο ο ένας γονέας είναι άθεος.
Τα Χριστούγεννα δεν είναι απλά μια θρησκευτική γιορτή αλλά επί πλέον μια παραδοσιακή γιορτή, γεγονός που πρέπει να προσεχτεί ιδιαίτερα καθώς η παράδοση είναι ένας από σημαντικότερους μοχλούς διάδοσης του χριστιανισμού.

Θα ήθελα μερικές γνώμες επί του θέματος εάν είναι δυνατόν…
αν είναι άθεοι κι οι δυο γονείς ουδέν πρόβλημα, το παιδί ακολουθεί την πεπατημένη. αν πάλι είναι μόνο ο ένας έχει σημασία να ρωτήσουμε ποιός από τους δύο, ο πατέρας η η μάνα; αν είναι η μάνα πάλι μικρό το πρόβλημα αν είναι όμως ο πατέρας πρέπει να αφεθεί το παιδί υπό την θρησκευτική επιρροή της μάνας του μέχρι να μεγαλώσει και να καταλάβει μόνο του γιατί ο μπαμπάς του δεν σταυροκοπιέται και δεν πάει στην εκκλησία.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αθειστικες γιορτες? μαλιστα :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:αν είναι η μάνα πάλι μικρό το πρόβλημα αν είναι όμως ο πατέρας πρέπει να αφεθεί το παιδί υπό την θρησκευτική επιρροή της μάνας του μέχρι να μεγαλώσει και να καταλάβει μόνο του γιατί ο μπαμπάς του δεν σταυροκοπιέται και δεν πάει στην εκκλησία.
E; Γιατι τετοια διαφορα; Το ενα εκ των δυο φυλων κατουρησε στο πηγαδι και υποκειται σε αλλους κανονες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τεμπελόσκυλο την 09 Δεκ 2015 09:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Fixed quote
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

HELLADISTAN έγραψε:
E; Γιατι τετοια διαφορα; Το ενα εκ των δυο φυλων κατουρησε στο πηγαδι και υποκειται σε αλλους κανονες;
γιατί η γνώμη του πατέρα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα, και το παιδί δεν πρέπει να επηρεάζεται εξ αρχής για τόσο σημαντικά ζητήματα, έχοντας μάλιστα να αντιμετωπίσει και μια εκπαίδευση στο σχολείο που πιθανόν να τον φέρει σε δύσκολη θέση. μεγαλώνοντας θα καταλάβει τις αντιφάσεις των θρησκευτικών με τα μαθήματα της φυσικής της ιστορίας και της βιολογιας,τότε αν θέλει να ψαχτεί γιατί ο πατέρας του είναι άθεος έχει καλώς αλλιώς ας ακολουθήσει τον θρησκευτικό δρόμο της μάνας του. άλλωστε η φυσική πρώτη παιδαγωγός του παιδιού είναι η μάνα.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:
HELLADISTAN έγραψε:
E; Γιατι τετοια διαφορα; Το ενα εκ των δυο φυλων κατουρησε στο πηγαδι και υποκειται σε αλλους κανονες;
γιατί η γνώμη του πατέρα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα

άλλωστε η φυσική πρώτη παιδαγωγός του παιδιού είναι η μάνα.
Συγνωμη, δεν ειχα καταλαβει οτι μιλουσαμε για το μεσαιωνα... :facepalm:
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

HELLADISTAN έγραψε:
Συγνωμη, δεν ειχα καταλαβει οτι μιλουσαμε για το μεσαιωνα... :facepalm:
γενικά πολλά δεν έχεις καταλάβει, και με τι πνεύμα μιλάω για για μια οικογένεια με θρησκεύομενη μητέρα και άθεο πατέρα η θα πρέπει να το διαλύσουν η να σεβαστεί ο ένας τον ρόλο του άλλου.. αλλά σε κάθεπερίπτωση το παιδί μιας τέτοιας οικογένειας καλύτερο είναι να γίνει ένας χριστιανός με αμφιβολίες ανάμεσα στις γνώμες τον γονιών του παρά ένας φανατικός άθεος.
Απάντηση