Θρησκευτικά στα ελληνικά σχολεία εξωτερικού

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αυτό το νήμα έχει σκοπό την συζήτηση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε οι γονείς-κάτοικοι εξωτερικού αλλά και την ενημέρωση των άλλων μελών.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Το ελληνικό σχολείο στην Βιέννη στεγάζεται σε κάτι αίθουσες στην ορθόδοξη εκκλησία της Βιέννης. Το προηγούμενο Σάββατο πήγε η σύζυγός μου να πάρει τον γιο μας από το σχολείο και ενώ είχε περάσει περίπου 15' από την ώρα που σχολούσαν κανονικά, οι μαθητές ήταν ακόμα μέσα στην αίθουσα. Επειδή βιαζόταν, μπήκε μέσα να τον πάρει και είδε έναν παπά να τους μιλάει.

Κάποιοι γονείς της είπαν ότι τα παιδιά τους που πηγαίνουν σε αυστριακό σχολείο, πρέπει να παρακολουθούν κάποιου είδους θρησκευτικά για να μπορούν να πάρουν απαλλαγή από τα θρησκευτικά του σχολείου. Υποψιάζομαι (χωρίς να έχω κάποιο στοιχείο) ότι ο αυστριακός νόμος ζητάει βεβαίωση από την Εκκλησία στην οποία ανήκει ο αιτών την απαλλαγή ότι είναι μέλος αυτής της Εκκλησίας και η ορθόδοξη εκκλησία στην Βιέννη απαιτεί παρακολούθηση κατήχησης από τα παιδιά προκειμένου να δώσει αυτήν την βεβαίωση.

Είμαι έξαλλος που δεν μας ενημέρωσαν ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο αλλά θέλω να ψάξω πρώτα αν αυτού του είδους η κατήχηση γίνεται σε βάρος των ελληνικών ή είναι επιπλέον ώρα. Από μία όχι εξαντλητική αλλά ούτε και πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο Διαδίκτυο, δεν μπόρεσα να βρω πόσες ώρες ανά εβδομάδα πρέπει να είναι το ελληνικό σχολείο ούτε το περιεχόμενο των μαθημάτων. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη

Πάντως το θέμα είναι ότι ο γιος μου θα είναι για τα άλλα παιδιά «αυτός που φεύγει όταν αρχίζουν τα θρησκευτικά» και αυτό με κάνει επίσης έξαλλο.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως σου είπα ήδη θα ρωτήσω από Δευτέρα πιο αναλυτικά τους αυστριακούς μου φίλους που έχουν παιδιά στο σχολείο.

Πάντως στην γερμανική Wikipedia γράφει αυτό που ήξερα. Δες εδώ εάν μιλάς καλά γερμανικά: Religionsunterricht in Österreich

Εδώ στην Αυστρία κάνουν αυτό που έπρεπε να κάνουν και στην Ελλάδα και με το οποίο απόρησες όταν το είπα, δηλαδή αναπτύσσουν την θρησκευτική συνείδηση που έχει ο καθένας, τουλάχιστον με τις μεγάλες θρησκείες. Οι άθεοι παίρνουν απαλλαγή τις πρώτες πέντε μέρες πριν αρχίσει το σχολικό έτος με μια απλή αίτηση του γονέα ή του μαθητή εάν είναι 14 ετών και πάνω.

Αυτό που είπες για τον παπά στο σχολείο μάλλον είναι σωστό…
Θεωρείται default ΧΟ αφού δεν έχεις δηλώσει απαλλαγή… (έτσι υποθέτω τουλάχιστον)

Εσύ θα πρέπει να δηλώσεις απαλλαγή αλλά μάλλον το έχασες το φετινό σχολικό έτος.
Εάν όμως έχεις εγκατασταθεί στην Βιέννη μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς θεωρώ ότι είναι λογικό να μπορείς να διεκδικήσεις την απαλλαγή ετεροχρονισμένα… (δεν το ξέρω… το πιθανολογώ)

Συμπέρασμα: Μια χαρά τα κάνουν εδώ οι απόγονοι του Χίτλερ…
Με τους απόγονους αυτών που σκότωσαν τον Σωκράτη είναι το πρόβλημα...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε καταλαβαινω με πιο σκεπτικο ισχυει το ΧΟ default και σε ξενες χωρες.

Εφόσον το παιδι δεν δηλωθηκε ρητα ως ΧΟ, μηπως εχεις δικαιωμα να υποβαλλεις μηνυση για αποπειρα προσυλητισμου; (δεν ξερω αν υπαρχει αντιστοιχη εννοια εκει, αλλα σιγουρα θα απαγορευεται βασει ΕΣΔΑ)
Από ότι καταλαβα, δεν ενημερωθηκες γραπτως ότι θα ερχεται ΧΟ παπας στο σχολειο. Άρα παραπλανηθηκες.
Ουτε και δηλωσες οτι το παιδι ειναι ΧΟ οταν το εγραψες.
Σωστα;

Στη θεωρία βεβαια όλα αυτα. Στη πραξη, καλο ειναι να ζητησεις εστω και καθυστερημενα απαλλαγη. Θα στη δωσουν, εφοσον εκαναν μαλακια, και το ξερουν.


ΥΓ. Η γυναίκα σου είναι άθεη;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

μπορεις να εξηγησεις λιγο το συστημα εκπαιδευσης εκει και τους γονεις που στελνουν τα παιδια και σε αυστριακο σχολειο;
Το σχολειο που αναφερεις παρεχει πληρη εκπαιδευση, ή ειναι συμπληρωματικο με σκοπο την εκμαθηση ελληνικων και διατηρηση της πολιτισμικης σχεσης με την Ελλαδα;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το σκεπτικό του default δεν είναι η ξένη χώρα αλλά το ελληνικό σχολείο το οποίο στεγάζεται σε ορθόδοξη εκκλησία…
Αφού δεν έχεις δηλώσει απαλλαγή και αφού η νομοθεσία επιτρέπει την διδασκαλία των θρησκευτικών της πίστης σου, που ακριβώς είναι το πρόβλημα που ο παπάς έκανε κήρυγμα / μάθημα χριστιανικών θρησκευτικών σε χριστιανούς ορθόδοξους;

Χτες ήμουν σε ένα φίλο ο οποίος ο ίδιος είχε πάρει απαλλαγή από τα θρησκευτικά όταν ήταν μαθητής. Μου είπε ότι είναι μια πολύ απλή υπόθεση και ο διευθυντής του σχολείου θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει.
Επίσης μου είπε ότι όταν γράφεσαι στο σχολείο δηλώνεις το θρήσκευμα σου. Αυτό το προσυπογράφω καθώς στην δική μου μόνιμη εγκατάσταση στην Αυστρία σε αρκετές αιτήσεις / δηλώσεις έπρεπε να γράφω το θρήσκευμα μου.
Εάν λοιπόν δηλώσεις άθεος το μάθημα των θρησκευτικών γίνεται προαιρετικό.
Έτσι μου είπε ο φίλος μου…
Περισσότερα και πιο έγκυρα από αύριο.

EDIT
Τι θρήσκευμα δήλωσες στο παιδί σου κατά την εγγραφή του στο σχολείο;
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Update…
Μόλις τώρα μια φίλη με παιδί 9 ετών στο σχολείο μου είπε το ίδιο.
Ότι δηλαδή στην αρχή της σχολικής περιόδου δηλώνεις το θρήσκευμα σου και παρακολουθείς το αντίστοιχο μάθημα. Όταν μαζευτούν αρκετά παιδιά από μια θρησκεία τότε γίνεται και το αντίστοιχο μάθημα, όπως θα έπρεπε και βάση του 16.2 στην Ελλάδα.
Αυτήν την στιγμή έχει άλλα θρησκευτικά για ευαγγελιστές, καθολικούς, διαμαρτυρόμενους και μουσουλμάνους.
Μου είπε επίσης ότι αυτό είναι εδώ στο Kärnten που είμαστε εμείς, ένα κρατίδιο μικρό σε πληθυσμό. Στην Βιέννη πιθανώς να έχουν και για άλλες θρησκείες εάν υπάρχουν αρκετά παιδιά.

Εάν δηλώσεις άθεος τότε δεν κάνεις τίποτα…
Και δεν χρειάζεται πιστοποιητικά που είπες και παρόμοια.
Απλά δηλώνεις το θρήσκευμα σου εάν έχεις στην αρχή της σχολικής περιόδου. Εάν δεν έχεις δεν κάνεις θρησκευτικά.
Τόσο απλά όσο θα έπρεπε…

Τώρα εάν στο ελληνικό σχολείο σου ζητούν άλλα πράγματα δεν μπορώ να ξέρω.
Πιθανολογώ όμως ότι οι νόμοι λειτουργίας των σχολείων είναι ίδιοι ανεξάρτητα του σχολείου.

ΥΓ1
Επί την ευκαιρία να σου πω ότι σε παιδιά με δεύτερη μητρική γλώσσα τα σχολεία είναι υποχρεωμένα να την διδάξουν.
Αυτό από συζήτηση με καθηγητή από το Graz… (άλλο κρατίδιο… η πρωτεύουσα της Steiermark / Στυρία στα ελληνικά)
ΥΓ2
Επίσης να πω ότι τίποτα από τα παραπάνω το έχω διασταυρώσει προσωπικά...
Απλά μεταφέρω αυτά που μου είπαν φίλοι αυστριακοί με παιδιά στο σχολείο.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Προφανώς δεν ήμουν αρκετά σαφής.

Δεν τίθεται θέμα απαλλαγής από τα Θρησκευτικά διότι πολύ απλά τα Θρησκευτικά δεν θα έπρεπε να διδάσκονται. Όταν λέω ελληνικό «σχολείο» εννοώ ότι τα παιδιά ουσιαστικά κάνουν 2 διδακτικές ώρες (1h 20') ελληνική γλώσσα το Σάββατο (κάποια παιδιά τις καθημερινές, το απόγευμα μετά το κανονικό σχολείο στο οποίο πηγαίνουν). Ούτε Ιστορία ούτε Γεωγραφία ούτε τίποτα άλλο. Νομίζω ότι ο παπάς μπήκε για πρώτη φορά το προηγούμενο Σάββατο και θα μπαίνει κάθε φορά τα τελευταία 15'.

Εγώ αυτό που θέλω να μάθω είναι τι ωρολόγιο πρόγραμμα και τι περιεχόμενο μαθημάτων προβλέπει ο νόμος για αυτά τα «ελληνικά σχολεία». Αυτό που θέλω είναι ο γιος μου να κάνει για δύο διδακτικές ώρες ελληνική γλώσσα και όχι ο,τιδήποτε άλλο, πολύ περισσότερο θρησκευτικά και θέλω να τους υποχρεώσω να το κάνουν. Και όποιος γονιός θέλει κατήχηση από τον παπά να πηγαίνει την Κυριακή μετά την Λειτουργία ή τον Εσπερινό. Δυστυχώς όμως έχω την εντύπωση ότι δεν αναφέρει τίποτα, διότι και όταν πήγαινε ο γιος μου στο ελληνικό «σχολείο» στο Κατάρ, η δασκάλα όλο ασάφειες και γενικότητες ήταν και τελικά δεν βγάλαμε άκρη.

Σχετικά με το πιστοποιητικό, αυτό που μάλλον γίνεται είναι ότι όπως είπες εφόσον υπάρχει ικανός αριθμός παιδιών κάποιου δόγματος δημιουργείται τμήμα που κάνει τα αντίστοιχα θρησκευτικά. Αν όμως δεν υπάρχει ικανός αριθμός μαθητών, τότε πρέπει να παιδιά να πάνε μία βεβαίωση ότι παρακολουθούν θρησκευτικά κάπου αλλού (π.χ. στην οικεία Εκκλησία) οπότε παίρνουν απαλλαγή από τα θρησκευτικά του σχολείου. Αν δεν πάνε την βεβαίωση, τότε μάλλον τα υποχρεώνουν να παρακολουθούν κάποιο από τα υπάρχοντα τμήματα.

Για τη μητρική γλώσσα το ήξερα αλλά ο γιος μου πηγαίνει σε διεθνές σχολείο και όχι σε αυστριακό. Οπότε δεν κάνει ούτε θρησκευτικά ούτε μητρική γλώσσα. Γι' αυτό θέλω να κάνει όσο περισσότερα ελληνικά γίνεται στο ελληνικό «σχολείο».
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εαν καταλαβα καλα για να παρει το παιδι απαλλαγη απο το μαθημα των θρησκευτικων σε αυστριακο σχολειο χρειαζεται απαραιτητα βεβαιωση απο το κατηχητικο της ενοριας οτι θρησκευεται και δεν χρειαζεται να παρακολουθει το μαθημα στο σχολειο?

Ωραια απαλλαγη με λιγα λογια και κριμα λογω ηλικιας που δεν ειναι καλογερος,η ιερομοναχος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ηθελα μια σαφη απαντηση στις ερωτησεις
"Ουτε και δηλωσες οτι το παιδι ειναι ΧΟ οταν το εγραψες.
Σωστα;"
"Τι θρήσκευμα δήλωσες στο παιδί σου κατά την εγγραφή του στο σχολείο;"

Δεν έμπεριέχουν κριτικη μεσα τους, πολλοι αθεοι εχουν βαπτισμενα παιδια (λογω συζυγου).
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Προφανώς δεν ήμουν αρκετά σαφής.
όντως δεν ήσουνα… :lol:
csar έγραψε:Για τη μητρική γλώσσα το ήξερα αλλά ο γιος μου πηγαίνει σε διεθνές σχολείο και όχι σε αυστριακό.
Πως βρέθηκε το παιδί σου στο ελληνικό σχολείο; Εσύ το πήγες από μόνος σου ή σου είπε το σχολείο στο οποίο πηγαίνει να πάει εκεί να κάνει αυτές τις 2 ώρες ελληνικά;

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το παιδί σου στο σχολείο που πηγαίνει δεν κάνει θρησκευτικά και εσύ από μόνος σου το πήγες στο ελληνικό σχολείο για να κάνει την γλώσσα…
Σε αυτήν την περίπτωση μάλλον θα πρέπει να τσακωθείς με τους υπευθύνους του ελληνικού σχολείου και ο νόμος είναι με το μέρος σου, αλλά θα πρέπει να τσακωθείς καθώς δεν νομίζω να θες να το πας νομικά…

Εάν τώρα στο ελληνικό σχολείο σε στείλανε από το διεθνή σχολείο ώστε να διδαχτεί ο γιός σου την μητρική του γλώσσα, τότε θα πρέπει να απευθυνθείς στο διεθνή σχολείο και να τους πεις ότι μπαίνει ο παπάς στην τάξη και κάνει θρησκευτικό κήρυγμα…
Και σε αυτήν την περίπτωση το θέμα θα λυθεί από το σχολείο που πάει ο γιος σου…
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

kapages έγραψε:Θα ηθελα μια σαφη απαντηση στις ερωτησεις
"Ουτε και δηλωσες οτι το παιδι ειναι ΧΟ οταν το εγραψες.
"Τι θρήσκευμα δήλωσες στο παιδί σου κατά την εγγραφή του στο σχολείο;"
Δεν τον έγραψα εγώ και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ακόμα κι αν είχε κάποια τέτοια ερώτηση η αίτηση της εγγραφής, ή σύζυγός μου θα το άφησε κενό. kapages, νομίζω μπερδεύεσαι με το ελληνικό σχολείο στην Ελλάδα, όπου στις αιτήσεις εγγραφής ζητάνε τέτοια στοιχεία. Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πολύ λάσκα.
Yianis έγραψε:Πως βρέθηκε το παιδί σου στο ελληνικό σχολείο; Εσύ το πήγες από μόνος σου ή σου είπε το σχολείο στο οποίο πηγαίνει να πάει εκεί να κάνει αυτές τις 2 ώρες ελληνικά;
Μόνοι μας τον πήγαμε για να μάθει να διαβάζει και να γράφει στα ελληνικά.
Yianis έγραψε:Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το παιδί σου στο σχολείο που πηγαίνει δεν κάνει θρησκευτικά και εσύ από μόνος σου το πήγες στο ελληνικό σχολείο για να κάνει την γλώσσα…
Σε αυτήν την περίπτωση μάλλον θα πρέπει να τσακωθείς με τους υπευθύνους του ελληνικού σχολείου και ο νόμος είναι με το μέρος σου, αλλά θα πρέπει να τσακωθείς καθώς δεν νομίζω να θες να το πας νομικά…
Ακριβώς αυτό. Στα διεθνή σχολεία (τα λεγόμενα IB --International Baccalaureate), γενικά δεν κάνουν θρησκευτικά. Επίσης από μόνοι μας τον πήγαμε στο ελληνικό «σχολείο». Έχω σκοπό να θέσω το θέμα όταν εγκατασταθώ κι εγώ στην Αυστρία. Αλλά θέλω να έχω κάποια νομικά επιχειρήματα και για αυτό θέλω να ξέρω τι λέει ο νόμος. Αν το πάμε με το τι θέλει ο κάθε γονιός στο τέλος είμαι σίγουρος ότι η πλειονότητα θα θέλει να παρακολουθούν τα παιδιά τα θρησκευτικά προκειμένου να πάρουν αυτό το χαρτί.

Ο νόμος που έχω βρει (Ν 4027-2011 - Ελληνόγλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικό) είναι τελείως ασαφής για μένα. Αν έχω καταλάβει καλά, το ελληνόγλωσσο σχολείο της Βιέννης ανήκει στην κατηγορία του άρθρου 2.1.ζ «εκπαιδευτικές μονάδες, που δεν εμπίπτουν στις προηγούμενες περιπτώσεις και δεν χορηγούν τίτλο σπουδών, που αναγνωρίζεται από εκπαιδευτικό σύστημα» για τα οποία μετά δεν αναφέρει τίποτα. Γι' αυτό ψάχνω κάποιον άλλο νόμο ή έστω κάποια εγκύκλιο που να καθορίζει τις ώρες παρακολούθησης, το περιεχόμενο των μαθημάτων κ.λπ.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Ο νόμος που έχω βρει (Ν 4027-2011 - Ελληνόγλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικό) είναι τελείως ασαφής για μένα. Αν έχω καταλάβει καλά, το ελληνόγλωσσο σχολείο της Βιέννης ανήκει στην κατηγορία του άρθρου 2.1.ζ «εκπαιδευτικές μονάδες, που δεν εμπίπτουν στις προηγούμενες περιπτώσεις και δεν χορηγούν τίτλο σπουδών, που αναγνωρίζεται από εκπαιδευτικό σύστημα» για τα οποία μετά δεν αναφέρει τίποτα. Γι' αυτό ψάχνω κάποιον άλλο νόμο ή έστω κάποια εγκύκλιο που να καθορίζει τις ώρες παρακολούθησης, το περιεχόμενο των μαθημάτων κ.λπ.
Δεν ξέρω εάν έχεις καταλάβει καλά…
Ξέρω όμως ότι εγώ έχω καταλάβει ακριβώς τα ίδια με σένα, βέβαια μετά από πολύ πρόχειρη έρευνα.

Από αυτό το αρχείο με σφραγίδα της ελληνικής πρεσβείας στην Βιέννη, δηλαδή επίσημο έγγραφο, αλλά και από την ίδια την ιστοσελίδα της μητρόπολης είναι πεντακάθαρο ότι το ελληνικό σχολείο στην Βιέννη, νηπιαγωγείο, δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο, είναι συμπληρωματικό του αυστριακού σχολείου.
Δεν είναι δηλαδή ισότιμο του αυστριακού ή του διεθνούς σχολείου στο οποίο πάει ο γιος σου και από το οποίο παίρνεις πτυχίο.
Άσε που πρέπει να είναι και δωρεάν.
Κατά την δική μου αίσθηση το σχολείο αυτό δεν είναι σχολείο που ρυθμίζεται από τον αυστριακό νόμο περί εκπαίδευσης αλλά κάτι σαν δωρεάν φροντιστήριο ελληνοχριστιανικής παιδείας με διευθυντή τον μητροπολίτη…
Και το βλέπω χλωμό να είναι ο αυστριακός νόμος στο πλευρό σου…
Θα ήταν εάν το παιδί σου πήγαινε σε αυστριακό σχολείο και το αυστριακό σχολείο σε έστελνε σ’ αυτό το ελληνικό σχολείο για την εκμάθηση της μητρικής γλώσσας που λέγαμε ότι δικαιούνται οι ξένοι…

Βέβαια οι παπάδες, τα κτίρια, τα αναλώσιμα και όλα τα υπόλοιπα πληρώνονται από το ελληνικό δημόσιο και επομένως νομικά, με το ελληνικό δίκαιο δηλαδή, θα μπορείς κάλλιστα να πεις ότι δεν επιθυμείς την θρησκευτική εκπαίδευση αλλά μόνο την εκμάθηση της γλώσσας…

Με λίγα λόγια το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι μάλλον πρέπει να τσακωθείς ή να βρεις άλλον τρόπο να μάθουν τα παιδιά σου ελληνικά……
csar έγραψε:Αν το πάμε με το τι θέλει ο κάθε γονιός στο τέλος είμαι σίγουρος ότι η πλειονότητα θα θέλει να παρακολουθούν τα παιδιά τα θρησκευτικά προκειμένου να πάρουν αυτό το χαρτί.
τι εννοείς «προκειμένου να πάρουν αυτό το χαρτί»; Ποιο χαρτί;

ΥΓ
Τηλέφωνο που πήρα για πληροφορίες και ώρα 09:40 τοπική δεν το σήκωσε κανείς…
Ελλάς και στην Αυστρία…
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως τα λέει ο Γιάννης είναι.


Χαρακτηριστικό πάντως είναι ότι στο νέο Νομο δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη θρησκεία ή ορθοδοξία.

αντίθετα στον παλιό νόμο 2413/1996 αναφερεται ρητα ότι
Σκοπος της ελληνικης παιδειας στο εξωτερικο (μεταξυ αλλων):
-η προβολη και διαδοση της ορθοδοξης παραδοσης

http://dide.fth.sch.gr/lows/n2413_1996.pdf

Αναφερει ομως ο νεος νομος στο Αρθρο 3, παραγραφος 4 ότι:
"Εκπαιδευτικά προγράμματα και εκπαιδευτικό υλικό
που .... αναρτώνται στην Ψηφιακή Πλατφόρμα
εκπαιδευτικού υλικού του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου
Μάθησης και Θρησκευμάτων...να χρησιμοποιούνται
από φορείς ελληνικής εκπαίδευσης."

στην οποία πλατφόρμα εχει 1584 ακτικειμενα στη θεματικη ενοτητα, "Θρησκευτικά".

http://photodentro.edu.gr/lor/simple-se ... ρησκευτικά

και οποία έκπληξη, αφορούν αποκλειστικά την ορθοδοξία (νομιζω δηλαδη δε, τα εψαξα ακομη)

ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΜΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ.

Στο σχολειο, ας πουμε οτι το καταλαβαινουμε να ειναι ΧΟ κατηχητικα.
Αλλα στο διαδικτυο γιατί;
Ενας μουσουλμανος γονιος, θα μπορουσε να θελέι να εχει προσβαση σε εκπαιδευτικο υλικο της θρησκειας του για κατ'οικον μαθημα.

Γιαννη θα ηθελα τη γνωμη σου επ' αυτου.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

OMG!

Διαβαστε και φριξτε για το τι λεει για την αθεϊα!

Καντε το κουιζ!

http://photodentro.edu.gr/lor/r/8521/4492

ειδικα στις συνεπειες της αθειας:
Ο ανθρωπος συμπεριφερεται χωρις φραγμους και ηθικες αναστολες
δημιουργια ψυχικου κενου και υπαρξιακης αγωνιας
οι οπαδοι του υλιστικου ευδαιμονισμου και της ατομικης χρησιμοθηριας λατρευουν τα συμβολα της ηδονιστικης εγωπαθειας!!

Αντε και γαμηθειτε υλιστικως ατομικως και ηδονιστικως ρε!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γνωριζατε παιδια ποτε πρωτοεμφανιστηκε το φαινομενο της αθεϊας;
Spoiler: Εμφάνιση
Από τοτε που οι πρωτοπλαστοι αρνηθηκαν να υπακουσουν στο θελημα του Θεου.

συγνωμη csar για το εκτος θεματος παραληρημα, αλλα αυτη ειναι η επισημη πηγη της νομιμης διδασκαλιας που θα τυχει το παιδι σου.

Παρε τα μετρα σου...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Έτσι είναι. Όταν ο θεός αποκάλυψε στους πρωτόπλαστους το θέλημά του και τους ζήτησε να υπακούσουν σε αυτό, είπε ο Αδάμ στην Εύα: Καλά ε, ο θεός δεν υπάρχει!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :lol: :lol: :lol:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έχουν μείνει στην εποχή που "άθεος" σήμαινε ακόμη "αρνησίθεος". Κάποιος να τους αγοράσει ένα σύγχρονο λεξικό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Yianis έγραψε:Δεν είναι δηλαδή ισότιμο του αυστριακού ή του διεθνούς σχολείου στο οποίο πάει ο γιος σου και από το οποίο παίρνεις πτυχίο.
Σωστό. Άλλωστε πώς να είναι ισότιμο και να δίνει και πτυχίο με 2 σχολικές ώρες την εβδομάδα μόνο;
Yianis έγραψε:Κατά την δική μου αίσθηση το σχολείο αυτό δεν είναι σχολείο που ρυθμίζεται από τον αυστριακό νόμο περί εκπαίδευσης αλλά κάτι σαν δωρεάν φροντιστήριο ελληνοχριστιανικής παιδείας με διευθυντή τον μητροπολίτη…
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Σαφώς και δεν ρυθμίζεται από τον αυστριακό νόμο αλλά ο δάσκαλος (ή οι δάσκαλοι, δεν ξέρω πόσοι υπάρχουν) είναι αποσπασμένος από το Υπ. Παιδείας και τον πληρώνει το ελληνικό κράτος. Δεν είναι δηλαδή αυτό το «σχολείο» κάποια πρωτοβουλία του εκεί μητροπολίτη. Και δηλαδή αν έπαιρνε την πρωτοβουλία κάποιος μαθηματικός να κάνει ένα τέτοιο σχολείο εμάθησης ελληνικής γλώσσας, θα έπρεπε να μπαίνει τα τελευταία 15' στην τάξη και να τους κάνει Μαθηματικά;
Yianis έγραψε:[...] με το ελληνικό δίκαιο δηλαδή, θα μπορείς κάλλιστα να πεις ότι δεν επιθυμείς την θρησκευτική εκπαίδευση αλλά μόνο την εκμάθηση της γλώσσας
Το παιδί δεν κάνει θρησκευτικά. Το παίρνει η σύζυγός μου όταν αρχίζουν τα θρησκευτικά και φεύγουν. Και δεν υπάρχει καμία αντίρρηση από κανέναν σε αυτό. Εμένα με ενοχλεί το ότι κάνουν θρησκευτικά την ώρα που θα έπρεπε να κάνουν ελληνική γλώσσα. Δηλαδή ενώ τα παιδιά πηγαίνουν εκεί για 80' την εβδομάδα, αντί να κάνουν 80' Γλώσσα, κάνουν 65' Γλώσσα και 15' Θρησκευτικά. Δεν έχω καμία αντίρρηση να κάνουν τα άλλα παιδιά Θρησκευτικά όση ώρα θέλουν. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι γίνεται σε βάρος του μαθήματος της εκμάθησης της Γλώσσας. Βέβαια αυτά δεν μπορώ ακόμα να τα στηρίξω νομικά (ότι δηλαδή πρέπει να διδάσκεται η γλώσσα για 2 σχολικές ώρες). Μπορεί ο νόμος να λέει ότι τα παιδιά πρέπει να κάνουν 60' Γλώσσα, οπότε όλα καλά. Αλλά αν λέει 2 σχολικές ώρες (ήτοι 80') Γλώσσα, τότε θέλω το παιδί μου να κάνει 80' Γλώσσα και όχι 60' για να πάρουν οι άλλοι αυτό το χαρτί.
Yianis έγραψε:
csar έγραψε:Αν το πάμε με το τι θέλει ο κάθε γονιός στο τέλος είμαι σίγουρος ότι η πλειονότητα θα θέλει να παρακολουθούν τα παιδιά τα θρησκευτικά προκειμένου να πάρουν αυτό το χαρτί.
τι εννοείς «προκειμένου να πάρουν αυτό το χαρτί»; Ποιο χαρτί;
Εννοώ αυτό το χαρτί.
csar έγραψε:Σχετικά με το πιστοποιητικό, αυτό που μάλλον γίνεται είναι ότι όπως είπες εφόσον υπάρχει ικανός αριθμός παιδιών κάποιου δόγματος δημιουργείται τμήμα που κάνει τα αντίστοιχα θρησκευτικά. Αν όμως δεν υπάρχει ικανός αριθμός μαθητών, τότε πρέπει να παιδιά να πάνε μία βεβαίωση ότι παρακολουθούν θρησκευτικά κάπου αλλού (π.χ. στην οικεία Εκκλησία) οπότε παίρνουν απαλλαγή από τα θρησκευτικά του σχολείου. Αν δεν πάνε την βεβαίωση, τότε μάλλον τα υποχρεώνουν να παρακολουθούν κάποιο από τα υπάρχοντα τμήματα.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση