Θρησκευτικά διάβασες; - του Πιτσιρίκου

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θρησκευτικά διάβασες;

Στην Ελλάδα, την μοναδική χώρα της Ευρώπη που δεν έχει γίνει ακόμα διαχωρισμός Κράτους-Εκκλησίας, προέκυψε θέμα με το αν θα γίνει ευκολότερη η χορήγηση απαλλαγής των μαθητών από τα Θρησκευτικά.

Όλα ξεκίνησαν με μια δήλωση της αναπληρώτριας υπουργού Σίας Αναγνωστοπούλου για αλλαγή του τρόπου χορήγησης απαλλαγής.

Μετά τις αντιδράσεις του Αρχιεπισκόπου Αθηνών, Ιερώνυμου, ο υπουργός Παιδείας, Νίκος Φίλης, το πήρε πίσω και δήλωσε ότι δεν θα γίνει ευκολότερη η χορήγηση απαλλαγής από τα Θρησκευτικά.

Σε αυτό το σημείο, έρχομαι εγώ να εκφράσω μια απορία:

Θα αφήνατε ποτέ το παιδί σας μόνο του στο ίδιο δωμάτιο με τον Ιερώνυμο, τον Φίλη ή την Αναγνωστοπούλου;

Όχι, ε;

Οπότε, πώς εμπιστεύεστε την παιδεία του παιδιού σας σε τέτοιους τύπους;

Είναι ελεύθερο το παιδί σας να αποφασίσει για τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις ή όχι;

Καλά, όχι, γιατί πριν καν προλάβει να μιλήσει, μάλλον το έχετε χώσει στην κολυμπήθρα και το έχετε βαφτίσει, ενώ αυτό έκλαιγε και όλοι οι υπόλοιποι γελούσατε, γιατί είστε και σαδιστές.

Τόσοι προοδευτικοί, τόσοι φιλελεύθεροι, τόσοι αναρχικοί σε αυτή την χώρα, και περιμένουν από τον Ιερώνυμο και τον Φίλη να αποφασίσουν αν τα παιδιά τους θα κάνουν Θρησκευτικά.

Στην Ελλάδα, υπάρχουν σύλλογοι γονέων. Επίσης, υπάρχουν μαθητικά συμβούλια.

Γονείς και μαθητές να αποφασίσουν τι θα γίνει με το θέμα της απαλλαγής από το μάθημα των Θρησκευτικών.

Καθημερινά, ακούω πολλούς ανθρώπους να λένε πως θέλουν λιγότερο κράτος, ενώ οι αναρχικοί δεν θέλουν καθόλου κράτος.

Έλεος πια με όλους αυτούς που συνέχεια λένε πως θέλουν λιγότερο κράτος αλλά φέρνουν οι ίδιοι το κράτος μέσα στα πόδια τους και μέσα στα μυαλά τους και στα μυαλά των παιδιών τους.

Η πίστη του καθενός είναι προσωπική του υπόθεση, και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να του την στερήσει.

Από την άλλη, κανείς δεν μπορεί να επιβάλει σε κάποιον αν και σε ποιον θα πιστεύει.

Πολύ δύσκολες σκέψεις στην Ελλάδα του 2015.

(Με την ευκαιρία, όντως ο Μαρξ έγραψε πως η θρησκεία είναι το όπιο του λαού αλλά δεν σταμάτησε εκεί, όπως κάνουν όλοι όσοι αναφέρουν αυτή την φράση. Ο Μαρξ συνεχίζει πως δεν μπορείς να καταργήσεις την θρησκεία με νόμο. Οι άνθρωποι αποφάσισαν για την ύπαρξη του Θεού -γιατί είχαν αυτή την ανάγκη-, οπότε μόνο οι άνθρωποι μπορούν να καταργήσουν τον Θεό. Απλά, στην αταξική κοινωνία -όταν υπάρξει- οι άνθρωποι ίσως να μην έχουν πια ανάγκη τον Θεό. Αυτό έγραψε ο Μαρξ. Οπότε, ας μην τον παρουσιάζουν διάφοροι τύποι σαν δογματικό. Μόνο δογματικός δεν ήταν ο Μαρξ. Σε αντίθεση με πολλούς από αυτούς που τον μνημονεύουν.)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειναι απλοποιηση και υπεκφυγη το να θεωρει καποιος οτι η πιστη ειναι προσωπικη υποθεση.Υπαρχει σε καθε χωρα και ενα κοινωνικο καθεστως το οποιο και εξαρταται και οχι απο την μορφη του πολιτευματος.Παροτι προεδρευομενη κοινοβουλετικη δημοκρατια και κανενας δεν ασκει ελεγχο στα φρονηματα το κοινωνικο καθεστως εναξαρτητως της πολιτικης διοικησης ασκει κοινωνικη πιεση που δυσκολα μπορει καποιος να ξεφυγει απο αυτο.

Ενα παραδειγμα,μπορει καποιος να αρνηθει να κανει ενα σαρανταημερο μνημοσυνο για καποιο συγγενικο προσωπο του που πεθανε?Ολοι περιμενουν τα σαραντα κι αυτος θα πει οτι δεν θα τα κανει?Το πιθανοτερο ειναι να ευθυγραμμιστει με την θεληση των πολλων κι ας αδιαφορουν ολοι αυτοι για το κοστος του μνημουνου,εκαναν αυτοι κι απαιτουν κι απο τους αλλους να πραξουν.

Οποτε οχι και παλι οχι,δεν ειναι η πιστη προσωπικη υποθεση αλλα ειναι ξεκαθαρος κολλεκτιβισμος και αγελαιοποιηση κι οποιος ξεφευγει στιγματιζεται κοινωνικα ακομα και στις μεγαλες πολεις,κι ας μην αναλυσουμε στα χωρια το τι ισχυει.

Και η πιστη δεν μετραει μπροστα στην πραξη,πολλες φορες ακουγονται σε συζητησεις οτι "εγω ολα αυτα που λεει η θρησκεια δεν τα πολυπιστευω",η οτι "οι παπαδες δεν ακολουθουν αυτα που λενε" και διαφορα αλλα τετοια.Μην πιστευεις,ποιος νοιαστηκε για το τι πιστευεις,απο την στιγμη που δαπανας το χρημα και τον χρονο σου στα εθιμα που επιβαλλει η θρησκεια αυτο ακριβως ειναι και το ζητουμενο.Η κοινωνικη αποβλακωση και η οικονομικη αφαιμαξη,κι εχει κανεις την δυναμη για να αντισταθει σε αυτο.

Πολυ δυσκολα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν υποθεσουμε οτι ειμασταν ενα κρατος με 90% αθεους και ειχαμε αποκτησει την εθνικη μας ανεξαρτησια μετα απο πολεμο με ενα σκοταδιστικο θρησκευτικο κατακτητη, σε σημειο που να βαλουμε την αθεια στο Συνταγμα μας.
Η ελλειψη πιστης ηταν κομματι της παραδοσης, ο φοβος και ο φανατισμος απεναντι στο φαινομενο της θρησκειας διαχυτος, ακομα και μετα απο τοσα χρονια.

Εσυ Μελανι θα ηθελες να υπαρχει μαθημα ηθικης αθειας στο σχολειο το οποιο θα διδασκεται στο παιδι σου; Θα διδασκει την αξια της ανοχης απεναντι στους πιστους, θα ερμηνευει με ψυχολογικους ορους την αναγκη τους να πιστευουν; Αλλα θα αποδεικνυει με επιχειρηματα γιατι η πιστη αυτη ειναι εωλη;
Ή θα ηθελες τα παιδια των αθεων (που οπως καταλαβαινεις δεν θα ηταν αγγελικα πλασμενοι), να λαβουν την σχετικη παιδεια απο τους γονεις τους;

Δεν ειμαι κρατιστης σε καμια περιπτωση, αλλα ειμαστε σιγουροι οτι ειναι ωφελιμη η καταργηση του 15.2 ως προς την αναπτυξη θρησκευτικης συνειδησης μεσω της δημοσιας παιδειας;

Εγω παντως οσο περισοτερο το σκεφτομαι, τοσο πειθομαι οτι μια κακη θρησκειολογια, εστω και διδασκομενη απο θεολογους, με εμφαση στους ΧΟ, ειναι προτιμοτερη απο το τιποτα.
Να υπαρχει κατι, να φαινεται, να του ασκειται κριτικη, να βελτιωνεται συνεχως.
Όπως βελτιωνεται το μαθημα της ιστοριας.

Δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στο μεσο ελληνα γονεα και ιερεα να διδαξει στα παιδια του ηθικες αξιες μεταμφιεμενες σε θρησκευτικο δογμα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Μπορεί να είναι υπέρ της θέσης μας (νομίζω) αλλά πρέπει να πω ότι το κείμενο είναι τελείως ασυνάρτητο.

Κατ' αρχάς τι σχέση έχει το αν θα άφηνα το παιδί μου μόνο του με κάποιον με το αν θα εμπιστευόμουν την εθνική παιδεία σε αυτόν. Στους γονείς μου εμπιστεύομαι τα παιδιά μου μόνα τους αλλά δεν τους εμπιστεύομαι την εκπαίδευσή τους. Παρόμοια, ακόμα και σε κάποιον που έχει ατελείωτα προσόντα να αράξει εθνική στρατηγική για την εθνική παιδεία, εφόσον δεν τον ξέρω προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να του αφήσω τα παιδιά μου. Έτερον εκάτερον.

Δεύτερον, δεν εμπιστεύομαι εγώ την εκπαίδευση του παιδιού μου στους Φίλη και Αναγνωστοπούλου (στον Ιερώνυμο ποιος εμπιστεύεται την εκπαίδευση των παιδιών; την άποψή του είπε) αλλά ο πρωθυπουργός ο οποίος εκλέχθηκε με το 35% του 60% του εκλογικού σώματος, δηλαδή από περίπου το 21-22% του εκλογικού σώματος. Αλλά αυτό είναι το πολιτικό μας σύστημα. Ας αλλάξει πρώτα το πολιτικό σύστημα και μετά συζητάμε.

Τρίτον, είναι δυνατόν να αφήσουμε τους συλλόγους μαθητών και κηδεμόνων να αποφασίσουν για το τι θα γίνει με το θέμα της απαλλαγής από τα Θρησκευτικά; Σιγά μην τους βάλουμε να αποφασίσουν και για την διάρκεια της σχολικής χρονιάς και για την ύλη των Μαθηματικών. Καλό είναι να υπάρχουν αυτοί οι σύλλογοι και να αποφασίζουν για μερικά πράγματα αλλά δεν είναι δυνατόν να αποφασίζουν για όλα.

Τέλος, δεν καταλαβαίνω τον συνειρμό του πώς η απαλλαγή από τα Θρησκευτικά στο σχολείο ή ακόμα και η κατάργησή του ισοδυναμεί με κατάργηση της θρησκείας με νόμο.
Off Topic
Έτσι γράφει αυτός ο Πιτσιρίκος; Απορώ πώς έγινε φίρμα.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Μπορεί να είναι υπέρ της θέσης μας (νομίζω) αλλά πρέπει να πω ότι το κείμενο είναι τελείως ασυνάρτητο.

Κατ' αρχάς τι σχέση έχει το αν θα άφηνα το παιδί μου μόνο του με κάποιον με το αν θα εμπιστευόμουν την εθνική παιδεία σε αυτόν.
Εγώ πάντως όταν ξεκίνησα να το διαβάζω σταμάτησα μόλις διάβασα αυτό που λες…
Πάντως τελείως ασυνάρτητο είναι πολύ επιεικής χαρακτηρισμός…
csar έγραψε:
Off Topic
Έτσι γράφει αυτός ο Πιτσιρίκος; Απορώ πώς έγινε φίρμα.
Off Topic
Δεν γίνεσαι φίρμα εάν δεν είσαι ασυνάρτητος… εδώ έχει γίνει φίρμα ο θεός χωρίς να υπάρχει :lol:
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Πιτσιρίκος έγραψε:Θα αφήνατε ποτέ το παιδί σας μόνο του στο ίδιο δωμάτιο με τον Ιερώνυμο, τον Φίλη ή την Αναγνωστοπούλου;
Spoiler: Εμφάνιση
Με τον πιτσιρίκο θα το αφήνατε; Είναι ένας τύπος που θεώρησε αστείο το κάτωθι την μέρα που κάηκαν ζωντανοί οι υπάλληλοι στη μαρφίν
Γενικώς, θα το αφήνατε με όποιονδήποτε δεν τον ξέρετε από πρώτο χέρι, ποιός είναι, τις προθέσεις και τα κίνητρα του;

Τι ηλίθιο επιχείρημα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Μην ασχολείστε με τον πιτσιρίκο, πάντα μαλάκας ήταν.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιεπ, ωστόσο ασχολήθηκε με το θέμα της απαλλαγής. Πουλάει το θέμα, πουλάει!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση