Πού ήταν η εκκλησία όταν εγώ κυνήγησα τον Παστίτσιο; [lifo]

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
parfe
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010 09:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Το μεταφέρω από τη Lifo.
Το είχε πάρει λίγο προσωπικά το θέμα ο Αρχηγός της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, ή μου φαίνεται;
Σφακιανάκης: Πού ήταν η εκκλησία όταν εγώ κυνήγησα τον Παστίτσιο; http://www.lifo.gr/now/digital-life/66086
Ο επικεφαλής της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος απαντά σε ερώτηση για τον χλευασμό αγίων στο ίντερνετ

Τον εκνευρισμό του επικεφαλής της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος προκάλεσε ερώτηση στη διάρκεια του Διεθνούς Συνεδρίου Ψηφιακών Μέσων και Ορθόδοξης Ποιμαντικής που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο στο Καβούρι. Ο κ. Μανώλης Σφακιανάκης ερωτήθηκε για το πώς μπορεί κάποιος να καταγγείλει μπλόγκερς που χλευάζουν αγίους και ξέσπασε: «Όταν εγώ κυνήγησα το δημιουργό της σελίδας στο Facebook με την ονομασία Γέροντας Παστίτσιος που ήταν η εκκλησία να με υπερασπιστεί; Ούτε μία δήλωση στήριξης δεν άκουσα τότε που με κατέκριναν όλοι για τη σύλληψη», είπε ο κ. Σφακιανάκης. Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα, το ξέσπασμά του αιφνιδίασε τους κληρικούς, οι οποίοι παρόλαυτά τον χειροκρότησαν.

Πηγή: http://www.lifo.gr 11.5.2015 | 20:13
http://www.lifo.gr/now/digital-life/66086
Άραγε μια τέτοια ύφους δήλωση από ένα εκτελεστικό όργανο της πολιτείας (αστυνομικό αξιωματούχο) θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί υπερασπιστικά από τον συλληφθέντα δημιουργό της σελίδας, εάν αποφασίσει μελλοντικά να πάει την υπόθεσή του στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου;
Το λέω αυτό γιατί εδώ στην Ελλάδα με λειτουργούς που φέρουν τέτοιες απόψεις όπως ο επικεφαλής της ΔΗΕ ή τα Δικαστήρια και τους νόμους που έχουμε, δεν τον βλέπω τον άνθρωπο να δικαιώνεται ούτε στη ...δευτέρα παρουσία (no pun intended)

Κερασάκι: Για όσους δεν το πρόσεξαν τον τίτλο του συνεδρίου στο κείμενο, τον επαναλαμβάνω: Διεθνές Συνέδριο Ψηφιακών Μέσων και Ορθόδοξης Ποιμαντικής :shock:
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μαλλον βλεπει τον εαυτο του ως εναν προδρομο της θρησκευτικης αστυνομιας που πολλοι ονειρευονται.Αλλα σε ολους θα πρεπει να γινει συνειδηση οτι ειναι εντελως αλλο πραγμα η εννοια του κρατους ως μιας συγχρονης πολιτειας κι αλλο αυτο της θρησκευτικης εξουσιας το οποιο ειναι παντελως ανεξελεγκτο και εν πολλοις αντιμαχεται την συγχρονη διοικηση γιατι χανει συνεχως προνομια,αλλα παρολα αυτα εξακολουθει να ειναι ως εξουσια πανισχυρη.

Και φυσικα αλλο ειναι η Εκκλησια της Ελλαδος,κι αλλο η καθε εκκλησιαστικη,παραεκκλησιαστικη οργανωση,μοναστηρι,σκητη,προσκηνυμα,μοναχος,ιερομοναχος,κοσμοκαλογερος,η κι ενας εξωγηινος ακομα που εχοντας την καταλληλη περιβολη μπορει να εκφερει την οποιαδηποτε αποψη και να μην κρινεται αλλα να ειναι εκ των προτερων σεβαστη λογω "της ιεροτητος".Κι απο πανω να ξυνιζεται οποτε ακουει κι απο ενα "οχι".
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι ψιλοσεληνιασμένοι αυτό τον καιρό στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ο Σφακιανάκης της ΔΗΕ είναι γνωστός θεούσος, δεν πέφτω κι απ' τα σύννεφα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Σίμων Resurrected : Πού ήταν o Σφακιανάκης όταν εγώ κυνήγησα τους χλευαστές του Κθούλου ; [http://forum.atheia.gr]
État de siège
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τωρα παλι αυτα των παρεμβασεων της νομοθεσιας περι προσβολης,βλαστημιας και τα λοιπα νομιζω οτι ειναι περιττα εφοσον οι αμαρτωλοι θα κριθουν μετα θανατον και θα καιγονται αιωνιως εις το πυρ στο εξωτερο και θα γλιτωσουμε επιτελους κι απο αυτους τους κακοριζιδες τους αθεους.

Γιατι το κρατος και η νομοθεσια τελικα ποιον νομιζει οτι ταχα προστατευει,διοτι αμα δεν υπηρχε αυτο το λεγομενο κρατος δικαιου θα ειχαν πεσει ως τωρα απειροι αφορισμοι,λιθοβολισμοι και διαφορα αλλα εξοντωτικα βασανιστηρια γιατι η καθε θρησκεια ζητα απο το κρατος υποδουλωση και οχι προστασια,ασχετως αν μονιμως εμφανιζει αυτη τον εαυτο της ως θυμα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

truleysi έγραψε:Είναι ψιλοσεληνιασμένοι αυτό τον καιρό στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Εικόνα
τι να του έλεγαν κι αυτοί αν όντως τους τα είχε σπάσει;
Απάντηση