προσβολή προσώπων και συμβόλων της Ορθοδοξίας

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
debaser
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Μαρ 2015 22:42

Καλησπέρα αγαπητοί,

μήπως γνωρίζει κανένας τι ακριβώς ισχύει με την προσβολή προσώπων και συμβόλων της Ορθοδοξίας; Έχω αναρτήσει κάπου στο ίντερνετ μία φωτό - δεν την έχω δημιουργήσει ο ίδιος - που απεικονίζει τον Παϊσιο δεμένο με ζουρλομανδύα. Κι έχω έναν τύπο να με απειλεί σε σχόλιά του με μήνυση. Κατά πόσο ευσταθούν οι απειλές του; Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αν ευσταθούν δεν ξέρω (δηλαδή δεν ξέρω αν θα τις πραγματοποιήσει - δεν είμαι και προφήτης).

Πάντως βάσιμες είναι. Μπορεί άνετα να σε καταγγείλει για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος βάσει των άρθρων 198 και 199 του ποινικού κώδικα.

Δεν αποτολμώ να σε συμβουλέψω, διότι αν ο τύπος φτάσει στην καταγγελία, ο εισαγγελέας είναι υποχρεωμένος να ασκήσει δίωξη, και τα δικαστήρια κοστίζουν. Ρώτα καλύτερα έναν δικηγόρο και αποφάσισε τι κόστος είσαι διατεθειμένος να καταβάλλεις για να γίνεις υπέρμαχος της ελεύθερης έκφρασης. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
debaser
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Μαρ 2015 22:42

ευχαριστώ πολύ.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Παντως οπως αποδειχθηκε μεσα στην οικονομικη κριση οι ανθρωποι καθυβριζαν με περισση διαθεση τους πολιτικους και το πολιτευμα θεωρωντας κατι τετοιο μαλιστα κι ενα ειδος ιερου καθηκοντος.Κι απο την αλλη ιερο ταμπου ειναι οι υπερπολυτιμες πεποιθησεις του καθε φρενοβλαβους που οραματιζεται πισωγυρισμα στο βυζαντιο κι οτιδηποτε αλλο θελει να νομιζει.

Ομως εχουν χρημα αμυθητο οχι μοναχα για μια δικη,αλλα για διαφθορα ολακερου του πλανητη και η ανοδος της χρυσης αυγης απο 0,12% στο 12% πως φανταζεται αραγε κανεις οτι συνεβη αν οχι με την βοηθεια του χρηματος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
debaser
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Μαρ 2015 22:42

Ασ' τα. Αυτά τα θέματα πονάνε όταν τα πιάνουμε. Αλλά τι να κάνεις; Να σηκωθείς να φύγεις από τη χώρα; Έχει και τα καλά της, βλέπεις...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μια διόρθωση σε όσα είπα παραπάνω: ο εισαγγελέας, εφόσον λάβει καταγγελία, είναι υποχρεωμένος να σχηματίσει δικογραφία. Το αν θα ασκήσει δίωξη θα εξαρτηθεί από τα στοιχεία της δικογραφίας (και από τα μυαλά που κουβαλάει, υποθέτω).

Δεν είμαι δικηγόρος, πάντως, αυτά που λέω τα ξέρω από την μικρή επαφή που έχω με το θέμα και με αντίστοιχες περιπτώσεις. Πάντως το ότι είναι αναδημοσίευση και όχι δικό σου πρωτότυπο δεν σε σώζει. Ίσως λειτουργήσει ως ελαφρυντικό όσον αφορά την ποινή, αλλά το αδίκημα υφίσταται (απ' όσο ξέρω πάντα και απ' όσο καταλαβαίνω).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχει και η συγνώμη. μπορείς να την ζητήσεις και να δηλώσεις πώς δεν είχες ως στόχο τον γέροντα αλλά αυτούς που υπερβάλλουν με ψευδείς αφηγήσεις περί θαυμάτων που υποτείθεται πως τα πραγματοποίησε ο καλόγερος παισιος. που ξέρεις;
ίσως το εκτιμήσει αν βέβαια υπάρχει ειλικρινή συγνώμη από πλευράς σου. βλέπεις οι χριστιανοί είναι παράξενα πλάσματα. βρίζουν τις μανάδες τους στα γήπεδα και το κάνουν γαργάρα, αλλά αν πρόκειται για την πίστη τους τρελαίνονται.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω παλι νομιζω οτι ολοι οι αντιδραστικοι χρησιμοποιουν τον Παισιο ως μερος μιας ευρυτερης υποκουλτουρας η οποια εχει περασει υπογειως μεσα στην ελληνικη κοινωνια μεσα απο εκπομπες τηλεπωλησεων βιβλιων εντελως παρακμιακου περιεχομενου με στοχο την αποβλακωση της κοινωνιας κι εν τελει τον εκφασισμο της.

Και φυσικα ως αλλοι κουτσαβακηδες ξετιλυγουν τις υπερπολυτιμες πεποιθησεις τους σαν ζωναρι απλωμενο καταμεσης κι αλλοιμονο σε αυτον που θα το πατησει που ευκολα δεν ξεμπλεκει μετα.Η συζητηση που γινονταν για το αντιρατσιστικο νομοσχεδιο περιλαμβανονται μεσα σε σε αυτο το νομοσχεδιο τετοιες πρακτικες περιπτωσεις,οπου εκει που σε χρωσταγαν να φτανουν να σε παιρνουν και το βοδι απο πανω.

Γιατι αλλοιμονο εαν οι πολυτιμες πεποιθησεις και η υποτιθεμενη προσβολη τους θα γινεται αντικειμενο δικαστικης διαμαχης.Αλλα βασει μιας τετοιας λογικης ας ιδρυσουμε τοτε απευθειας οπως οι μουσουλμανοι μια θρησκευτικη αστυνομια να λυνεται το καθε ζητημα αμεσα με το σουρουπο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση