Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης (www.ekt.gr)

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Στο site του Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης μπορεί να βρει κανείς μεταξύ άλλων και διδακτορικές διατριβές (http://phdtheses.ekt.gr/eadd/).

Εκεί με μια απλή αναζήτηση με keyword "εκκλησία", βρήκα 5-6 ενδιαφέρουσες διατριβές τις οποίες και κατέβασα σε pdf. Επίσης βρήκα και τη διατριβή του κοινωνιολόγου Αλ. Σακελλαρίου (με τον οποίο η Ένωση έχει συχνή επαφή και κάποιου είδους συνεργασία, αφού είναι μέλος του ΔΣ της Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου και του Πολίτη, ΕΕΔΑΠ) «Δικτατορίες και Ορθόδοξη Εκκλησία στον 20ο αιώνα». Δυστυχώς η τελευταία ειναι διαθέσιμη μόνο σε hard copy και σε επικοινωνία μου μαζί του αυτό οφείλεται στο ότι σκέφτεται/προσπαθεί να την εκδόσει. Παρόλα αυτά, νομίζω ότι οποιοσδήποτε μπορεί να περάσει από το ΕΚΤ και να πάρει ένα αντίγραφο.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι το ΕΚΤ είναι ένας φορέας που καλό ειναι να τον έχουμε υπόψη.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση