Επικίνδυνο εκκλησάκι για μαθητές και διαβάτες

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο σύνδεσμος οδηγεί σε ψήφισμα, στο οποίο ο καθένας μπορεί να πατήσει το "συμφωνώ". Δεν ξέρω αν θα ήταν δόκιμο ή/και σκόπιμο να κάνουμε περισσότερο θόρυβο απ' τη μεριά της επίσημης Ένωσης...
Το εικονιζόμενο εκκλησάκι έξω από το 21ο ΔΣ Βόλου, επί της Γ. Δήμου αναγκάζει τους πεζούς να κατεβαίνουν στο οδόστρωμα, βρίσκεται δε ακριβώς δίπλα από είσοδο σχολείου. Επειδή τέτοια δεν υπάρχουν ούτε στην Καμπούλ παρακαλώ να κατεδαφιστεί άμεσα, ώστε να αποδοθεί ο δημόσιος χώρος του πεζοδρομίου και πάλι στους δημότες. Όποιος θέλει πάει και κτίζει [...]
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Παρόμοιο περιστατικό είχε γίνει στη Θεσσαλονίκη πριν από 5 χρόνια. Είχε χτίσει ο ναός της Παναγίας Παναγούδας στο πεζοδρόμιο της Παλαιών Πατρών Γερμανού (κεντρικού δρόμου της Θεσσαλονίκης) ένα εκκλησάκι (από αυτά που έχουν μία εικόνα και ένα παγκάρι και πάει ο κόσμος κάνει το σταυρό του και αφήνει τον οβολό του), το οποίο έκλεινε το δρόμο όχι τόσο για τους πεζούς αλλά για καροτσάκια (είτε ανάπηρων και για μωρά).

Σχετικό άρθρο στο http://panosz.wordpress.com/2009/05/18/ ... -kolasi-2/ και φωτογραφίες στο http://www.photoreportage.gr/index.php?event=2426

Το πιο αστείο ήταν το πώς ο παπάς του ναού αιτιολόγησε την κατασκευή, δεδομένου ότι ο ναός του είχε ήδη ένα παρόμοιο εκκλησάκι (
κυκλοφόρησε νομίζω στα ΜΜΕ αλλά είναι γνωστή στους ενορίτες της περιοχής (όπως συγγενικό μου πρόσωπο): Η αιτιολογία ήταν ότι επειδή ο ναός δεν είναι ακριβώς πάνω στο δρόμο και δε φαίνεται πολύ, το ίδιο δε φαίνεται και το άλλο εκκλησάκι που είχαν και για αυτό έχτισαν ένα ακόμα πάνω στο πεζοδρόμιο, .


Μέχρι και ο Δήμος Θεσσαλονίκης αποφάνθηκε ότι ήταν παράνομο και έπρεπε να φύγει, έφαγαν κράξιμο ακόμα και από τους πιστούς και τελικά το μετέφεραν νομίζω.

Όπως είναι γνωστό, οι νόμοι ισχύουν για όλους τους άλλους, όχι για την Εκκλησία.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Μα πάντα τα εκκλησάκια τα βάζουν οι χριστιανοί συγγενείς με την ελπίδα ότι θα σκοτωθούν και άλλοι στο ίδιο σημείο :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

λογικα, ατυχηματα θα παθουν μονο οι αρνητικοι/γκρινιαρηδες, ο Θεος προστατευει οσους διαβατες παρακαμπτουν το εκκλησακι με αγνη καρδια και ευχαριστηση.
Εκτος και αν ειναι πολυ πολυ αγνοι και καλοι, οποτε θα τους παρει κοντα Του...

;)
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Δεν ξέρω αν θα ήταν δόκιμο ή/και σκόπιμο να κάνουμε περισσότερο θόρυβο απ' τη μεριά της επίσημης Ένωσης...
Μια καταγγελία στο Δήμο Βόλου ίσως; Υπόψη δημάρχου & προέδρου δημοτικού συμβουλίου; Κοινοποίηση εδώ και στο φέισμπουκ (σελίδα και ομάδα), αν θέλετε το βάζουμε και στην ιστοσελίδα μας. Όχι δελτίο τύπου, όχι μηνύματα σε όλο τον κόσμο, δεν το κρίνω αναγκαίο.

Θα το προωθήσω σε μέλος μας στο Βόλο. ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Έτσι! ... θέλω να δω το Αγιορείτικο Βήμα Βόλου (υποθετική εφημερίδα) να κυκλοφορεί με πηχυαίους τίτλους "Η αθεϊστική Μαφία χτύπησε τον Αγιο Σπυρίδωνα!!!!" . Πλήθη μαυροντυμένων χριστιανών να αλαλάζουν με σταυρούς και εικονίσματα στα χέρια, παπάδες και καλόγερους να τσιρίζουν αποσπάσματα από το ευαγγέλιο ξαπλωμένοι στον δρόμο για να σταματήσουν την μπουλντόζα που έρχεται για την κατεδάφιση .

The Greatest Show on Earth που θα έλεγε και ο Dawkins :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:
État de siège
Απάντηση