Atheist Census - Βάλτε ένα χεράκι

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Βάλτε ένα χεράκι βρε παιδιά να ανεβάσουμε λίγο το ποσοστό στην Ελλάδα, μέχρι και η Τουρκία μας έχει συντρίψει σε άθεους (όχι πως έχω κάτι με τη γειτονική χώρα αλλά όπως και να έχει το Ισλάμ είναι πιο δογματικό).

http://www.atheistcensus.com/
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Από καιρό σε καιρό το υπενθυμίζουμε στην σελίδα μας και την ομάδα Έλληνες Άθεοι και Αγνωστικιστές στο facebook, δυστυχώς το φβ επιτρέπει μόνο μια μόνιμη ανάρτηση κάθε φορά σε αυτές τις σελίδες και υπάρχουν διάφορα άλλα θέματα στα οποία θέλουμε να στρέφουμε την προσοχή.

Θα μπορούσαμε πάντως να το κάνουμε να εμφανίζεται μόνιμα στην ιστοσελίδα μας μαζί με τις άλλες δράσεις μας (το μεταφέρω στην σχετική ομάδα εργασίας).
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Το είχα στο μυαλό μου να το γράψω εδώ και εγώ.

https://www.facebook.com/ateistfelsefe

https://www.facebook.com/Nonteist.Video

Για όποιον ενδιαφέρεται να επισκεφτεί τις σελίδες το felsefe σημαίνει φιλοσοφία και το sayfası σελίδα. Το ateist το καταλαβαίνουμε όλοι νομίζω.

Υπόψην έχω δει και τις δύο σελίδες να αλλάζουν όνομα κατά καιρούς, να εξαφανίζονται και να επανεμφανίζονται.

Βέβαια οι Τούρκοι μας ξεπερνούν σε άθεους, αλλά μη ξεχνάμε πως μιλάμε για μια χώρα με 75 εκατομμύρια πληθυσμό. Τα λάικς είναι σχετικά λίγα σαν ποσοστό.

Οι σελίδες τους είναι σχετικά καθαρές από τρολ, ύβρεις, περιορίζονται σε λινκς και απλές ατάκες. Νομίζω θα ήταν δύσκολο για αυτούς να πράξουν και αλλιώς.
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αληθεια ειναι οτι οι Τουρκοι ειναι δεκατετραπλασιοι απο εμας στη συγκεκριμενη σελιδα οποτε και σε σχετικους ορους υπαρχει μια υστερηση, ισως λογω κεμαλισμου ή μεγαλυτερης διαδοσης της σελιδας. Δε νομιζω οτι ειναι καταλληλο μετρο συγκρισης. Καταλληλοτερο ειναι πιστευω η Ιταλια.

Η υποεκπροσωπηση των γυναικων και η υπερεκπροσωπηση των νεων δειχνει οτι εχουμε πολυ δρομο ακομα σε παγκοσμιο επιπεδο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχουμε σελίδα από την Ιταλία?

Ούτε γκουγκλ δεν μπορώ να κάνω τους Ιταλούς, το μόνο που ξέρω να λέω ειναι ντόλτσε βίτα από την ταινία του Φελίνι! Άντε και κανένα τσάο μπέλα.
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

932? Ω τι φρίκη του λιγοστού! o tempora. o mores, o ignorantia imperialis!

greece 11.000.000 - 932
turkey 75.000.000-14000

population turkey/greece=6.81

atheists turkey /greece= 15

2.2 φορές περισσότεροι οι τουρκοι αθεοι αναλογικά
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Ντροπή μας και αίσχος. Να το διαφημίσουμε λιγάκι στο φέισμπουκ.

Και το βίκιπαιδεία παρουσιάζει την Ελλάδα με 3% ποσοστό άθεων/αγνωστικιστών. Από τα χαμηλότερα στην Ευρώπη και με διαφορά από άλλα κράτη αν και υπάρχει σχετικό νήμα με αυτό το θέμα αλλού.
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Claire έγραψε:Έχουμε σελίδα από την Ιταλία?

Ούτε γκουγκλ δεν μπορώ να κάνω τους Ιταλούς, το μόνο που ξέρω να λέω ειναι ντόλτσε βίτα από την ταινία του Φελίνι! Άντε και κανένα τσάο μπέλα.
Ενοουσα τα αποτελεσματα της ιστοσελιδας για την Ιταλια, οχι καποια αλλη σελιδα.

Country: Italy
Entries: 3,709

Ενταξει, μη διεκτραγωδουμε τυχον υποεκπροσωπηση σε μια ιστοσελιδα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Claire έγραψε:Ντροπή μας και αίσχος. Να το διαφημίσουμε λιγάκι στο φέισμπουκ.

Και το βίκιπαιδεία παρουσιάζει την Ελλάδα με 3% ποσοστό άθεων/αγνωστικιστών. Από τα χαμηλότερα στην Ευρώπη και με διαφορά από άλλα κράτη αν και υπάρχει σχετικό νήμα με αυτό το θέμα αλλού.
Νομίζω στο wikipedia η δημοσκόπηση είναι παμπάλαια, και έγινε μετρώντας τους βαπτισμένους. Είναι ολίγον τι άκυρη. Και εμένα με βάπτησαν οι γονείς μου χριστιανό αλλά το έκαναν μόνο και μόνο για να ευχαριστήσουν τα πεθερικά.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:
Claire έγραψε:Έχουμε σελίδα από την Ιταλία?

Ούτε γκουγκλ δεν μπορώ να κάνω τους Ιταλούς, το μόνο που ξέρω να λέω ειναι ντόλτσε βίτα από την ταινία του Φελίνι! Άντε και κανένα τσάο μπέλα.
Ενοουσα τα αποτελεσματα της ιστοσελιδας για την Ιταλια, οχι καποια αλλη σελιδα.

Country: Italy
Entries: 3,709

Ενταξει, μη διεκτραγωδουμε τυχον υποεκπροσωπηση σε μια ιστοσελιδα.
1.32 φορές περισσότεροι αθεοι ιταλοι αναλογικα. όχι, έχεις απόλυτο δίκιο, υφίσταται υποεκπροσωπηση σε μια ιστοσελιδα, αλλά δεν διεκτραγωδουμε αυτό...
τα πεθερικά είναι το θέμα, η γαμημένη φήφος τους, η διερραγμένη ανατροφή τους και τα δανεικά ιδεώδη τους
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση