τι σύνταγμα θέλουμε

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Έλληνας είναι ο πιο φανατικός θρησκευτικά αδιάφορος. Μπορεί ο ίδιος να μην πατάει ποτέ στην εκκλησία, να φέρεται εντελώς αντιχριστιανικά, να ανεβοκατεβάζει για πλάκα χριστοπαναγίες αλλά άμα τον πείσουν (που θα τον πείσουν) οι παπάδες ότι υπάρχει εν εξελίξει οικουμενίστικη σιωνιστική συνομωσία για την άλωση της ορθοδοξίας και του ελληνισμού θα αρχίσει να σκούζει σα μπαμπουίνος.

Αντε να γραψω και σε αλλα τοπικ να μην λετε οτι σας την λεω μονο πολιτικα
αγαπητε εψαξες ποτε μηπως το ΓΙΑΤΙ να συμβει κατι τετοιο?
περα απο την δικια σου αποψη που λεει ΟΧΙ ακομα και σε ερωτιση που δεν σε κανανε εκατσες ποτε να σκεφτεις οτι αυτο που λες εσυ με τον τροπο που το λες ακομα και αν ειναι σωστο ο αλλος το καταλαβαινει σαν λαθος?
εκατσες ποτε να το σκεφτεις οτι ο τροπος σου ειναι λαθος ακομα και ΑΝ λεμε τωρα εχεις δικαιο?
οταν το σκεφτεις λιγο ξανα κανεις την ερωτιση
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

αγαπητε εψαξες ποτε μηπως το ΓΙΑΤΙ να συμβει κατι τετοιο?
Έχω κάποιες απόψεις και νομίζω ότι γενικά τις έχω πει αλλά νομίζω ότι το δικό σου γιατί μάλλον θα διαφέρει από το δικό μου.Γιατί δε μας λες τη δική σου άποψη αντί να ρωτάς για τη δική μου και μετά αν θες θα σου πως και εγώ πως το σκέφτομαι.
περα απο την δικια σου αποψη που λεει ΟΧΙ ακομα και σε ερωτιση που δεν σε κανανε εκατσες ποτε να σκεφτεις οτι αυτο που λες εσυ με τον τροπο που το λες ακομα και αν ειναι σωστο ο αλλος το καταλαβαινει σαν λαθος?
Τι; :?: :?: :?: :!: :!: :!:
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙ ΡΕ


Και όπως είναι γνωστό οι κομμουνιστές λένε OΧΙ στα πάντα γιατί έτσι.

Εκτος από τον Μεταξά, αυτός ήταν πατριώτης
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σβοιν κανωνικα επρεπε να πω αυτο που λεω σε οσους λενε τετοιες εξυπναδες αλλα επειδη με απευθινες τον λογο μετα απο μηνες δεν στην λεω :D αντιθετα σου στελνω χερετισματα

εγω σαν κοινωνικος που ειμαι και σαν υποστηρικτης του διαλογου ενωειται οτι θα ξαναπω αυτο που δεν καταλαβες κοινωνικε μου

οταν εσυ ο αθεος λες οτι να αλλαξει το συνταγμα γιατι λεει καποια πραγματα που δεν χρειαζονται οπως το Αγίας, Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας

εν μερη μπορει να εχεις και δικαιο διοτι το κρατος δεν ειναι επισημα χριστιανικο και εσυ αφου δεν εισαι χ,ο, ενωχλησε
οταν ομως μετα απο λιγα λεπτα εσυ ο ιδιος σαν γυναικουλα αλλης εποχης γιατι η γυναικα σημερα εχει αξιοπρεπεια θα βγεις στο δρομο με της αλλες γειτονισες και θα κραξεις πολυ τα παντα ολα επειδη σε δημοσια υπηρεσια ειδες εναν σταυρο μια εικονα και πρεπει να παρουμε ριζικες αλλαγες να εξαφανιστουν ολα αυτα απο παντου

ε και ο χριστιανος λαιτ θα πει οτι δεν ειναι τραγικο αυτο που λες και για να κανεις τοσο θεμα για το τιποτα το προβλημα το εχεις εσυ
και πολλα αλλα ακομα πραγματα που για εσενα και αρκετους ειναι σημαντικα αλλα για την πλειοψηφια ειναι εντελος μα εντελος ασημαντα

κραξτε τωρα ολοι ειστε πλειοψηφια θα παρετε τα λαικ σας θα πειτε του την ειπαμε και αλλα πολλα :D
εγω απλα εδωσα μια ερμηνια το τι θα πει η αλλη πλευρα και γιατι να ειναι ετσι τα πραματα αλλα κλασσικα θα φαω παλυ κραξιμο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εσύ τι θα πεις ? Γιατί αν θεωρείς ότι "Κράζετε τα πάντα όλα σαν γυναικούλες άλλης εποχής" μάλλον δεν λες μονο το τι θα πει η άλλοι πλευρά που δεν έχει καμια απόλυτος σχέση με εσένα και θέλεις απλά να παρουσίασης τον αντίλογο.

Για φέρε μας σε παρακαλώ το περιστατικό στο οποιο η παρουσία τον εικόνων στα δικαστήρια έγινε λάβαρο και μαζευτήκαμε η χιλιάδες τον άθεων "σαν γυναικούλες άλλης εποχής" και παραλύσαμε την πολιτική ζωή τις χώρας με τις παραλογες απαίτησης μας. Γιατί εγώ άλλους θυμάμαι να σηκώνουν λάβαρα και να κάνουν σαν "γυναικούλες άλλης εποχής" για το τι θα γραφή η ταυτότητα τους.

Βεβαια στο θολο σου μυαλό η ψύχραιμη αντίδραση σε μια παραλογη κατάσταση (Ναι είναι παραλογη η παρουσία τον εικόνων) είναι ανάλογη τις συμπεριφοράς "κατίνας" που υπονόησες.

Ασε τα "Θα πει κάποιος" και πες απευθείας "Θα πω εγώ", η τουλάχιστον άμα θέλεις να το παίξεις η ουδέτερη παρθένα κρύψε καλύτερα την άποψη σου
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τωρα η εγω ειμαι χαζος [ελα γελα σε βλεπω σε ακουω σβοιν και εσενα επισης αντμιν να κρυφογελας] η απλα δε καταλαβαινεις τι λεω

περα απο την δικια σου αποψη που λεει ΟΧΙ ακομα και σε ερωτιση που δεν σε κανανε εκατσες ποτε να σκεφτεις οτι αυτο που λες εσυ με τον τροπο που το λες ακομα και αν ειναι σωστο ο αλλος το καταλαβαινει σαν λαθος?
εκατσες ποτε να το σκεφτεις οτι ο τροπος σου ειναι λαθος ακομα και ΑΝ λεμε τωρα εχεις δικαιο?

τοσο δυσκολο ητανε δηλαδη? ειπα οτι θελω να πω την αποψη μου? ειπα οτι με νοιαζει εμενα η κοντρα σου?
ειπα απλα μια γνωμη για την απορια του κοινωνικου συγγνωμη του γιατρου του ικα σε κατι που ειπε

οταν αυτοι που σας ξερουνε ξερουνε τους αγωνες σας διαβαζοντας σας καθημερινα μπορουν και καταλαβαινουνε πολλα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

περα απο την δικια σου αποψη που λεει ΟΧΙ ακομα και σε ερωτιση που δεν σε κανανε
Από ποτε είναι αυτή η άποψη μου και ποτε το έκανα αυτό, φέρε τώρα τα περιστατικά όπου έγινε αυτό
εκατσες ποτε να σκεφτεις οτι αυτο που λες εσυ με τον τροπο που το λες ακομα και αν ειναι σωστο ο αλλος το καταλαβαινει σαν λαθος?
εκατσες ποτε να το σκεφτεις οτι ο τροπος σου ειναι λαθος ακομα και ΑΝ λεμε τωρα εχεις δικαιο?
Μια χαρά είναι ο τρόπος μου. Τραβα τώρα φέρε ποτε έγιναν αυτά που περιγραφής
τοσο δυσκολο ητανε δηλαδη? ειπα οτι θελω να πω την αποψη μου? ειπα οτι με νοιαζει εμενα η κοντρα σου?
ειπα απλα μια γνωμη για την απορια του κοινωνικου συγγνωμη του γιατρου του ικα σε κατι που ειπε
Δεν είπα ότι θέλεις να πεις την άποψη σου. Σε κατηγόρησα ότι είσαι υποκριτής και καλύπτεις την άποψη σου λέγοντας και καλά την αντίθετη γνώμη χάριν τις δικαιοσύνης
οταν αυτοι που σας ξερουνε ξερουνε τους αγωνες σας διαβαζοντας σας καθημερινα μπορουν και καταλαβαινουνε πολλα
Πες μου κάποιους από τους άγονες που σε κάνανε...συγνομη, που τους κανανε να καταλάβουν πολλά και τι ακριβος καταλαβαν
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

θα κουρασουμε και θα χαλασουμε το τοπικ συνεχισται
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, δεν θα πετάς ότι να ναι και θα φεύγεις.

Έδωσες μια συγκεκριμένη κατηγορια και θέλω απάντηση τώρα, φέρε τις περίπτωσις που έχει γίνει αυτό που λες.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εσυ λες ναι στην φορολογιση εκκλησιας ναι στον διαχωρισμο ναι στο να αλλαξει το συνταγμα
ο μεσος πιστος δεν εχει προβλημα να γινουν ολα τα παρακατω

ομως λιγο μετα λες να βγει το θρησκευμα απο ολα τα δημωσια εγραφα να βγουν οι εικονες απο δικαστηρια να καταργηθουν οι θρησκευτικες γιορτες και αλλα πολλα
ε ακομα και ο μεσος πιστος αυτα τα θεωρει ακραια και θα τον φερεις αντιπαλο σου απο εκει που θα ελεγε δεν εχει προβλημα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εάν η απαίτησης μου είναι παραλογες ας έρθουν να το αποδείξουν, μέχρι τότε μπορώ να απαιτώ ότι θέλω. Δεν πρόκειται να ορίσω το τι απαιτώ βάση του πόση συμφωνούν μαζί μου η όχι, αυτό ΕΙΝΑΙ παράλογο

Δεν σου ζήτησα όμως να μου αρίθμησης σε τι συμφωνούν και σε τι όχι η άλλοι μαζί μου. Έγραψες συγκεκριμένα πραγματα
εκατσες ποτε να σκεφτεις οτι αυτο που λες εσυ με τον τροπο που το λες ακομα και αν ειναι σωστο ο αλλος το καταλαβαινει σαν λαθος?
εκατσες ποτε να το σκεφτεις οτι ο τροπος σου ειναι λαθος ακομα και ΑΝ λεμε τωρα εχεις δικαιο?
οταν ομως μετα απο λιγα λεπτα εσυ ο ιδιος σαν γυναικουλα αλλης εποχης γιατι η γυναικα σημερα εχει αξιοπρεπεια θα βγεις στο δρομο με της αλλες γειτονισες
Ποτε ακριβώς συμπεριφερθήκαμε στον τρόπο μας σαν "γυναικούλες άλλης εποχής" και χωρίς αξιοπρέπεια ? Φέρε τώρα τα γεγονότα. Εκτος εάν θεωρείς την ίδια την απαίτηση κάποιον πραγμάτων, άσχετα από τον τρόπο που γίνετε, ως συμπεριφορά "γυναικούλας άλλης εποχής" και αναξιοπρεπή, οποτε καταρχήν θα έπρεπε να ντρέπεσαι και κατά δεύτερον ότι είπα στην αρχή αυτού του post.

Επίσης θέλω να μου πεις ακριβώς ποτε "απάντησα όχι πριν ακούσω καν την ερώτηση"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οταν αρκετοι καθημερινος σε ολα τα μιντια γκρινιαζουν για πραγματα που ειναι ασημαντα ναι αυτο ειναι γκρινια
και δεν αναφερθηκα σε εσενα αποκλειστικα αλλα σε πολλους αλλους που λενε απο την αρχη οχι σε καποιες αποψεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως το περίμενα, δεν εχής τίποτα να φέρεις. Λόγια του αέρα και κατηγοριες χωρίς κανένα στήριγμα. Θα τις τοποθετήσω λοιπόν εκεί που τους πρέπει
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δε το ξερα να λεω ο ταδε ειπε αυτο για να το πιστεψεις λιγο στο νετ να διαβαζεις καταλαβαινεις πολλα απο οσα λεω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολλοι τον εχετε για χαζο ή αφελη τον αριστο αλλα σας πουλαει και σας αγοραζει. Με μια του καταχωρηση μονο στον τομεα "συζητησεις για την αθεΐα" δημιουργησε δραμα.

Αριστο, οπως λεει και η υπογραφη ενος παλιου μελους του εμπερορ, "ωραιο τοπικ, ας το κανουμε κωλο".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

:lol: :lol: :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γεια σου ρε καρντασι που νιωθεις :)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

1. Ένα Σύνταγμα που δε θα αλλάζει 16 φορές σε 150 χρόνια, όταν οι Δανοί το'χουν αλλάξει 4 απ'το 1600 (αριθμοί και ημερομηνίες ελεγχόμενες και στο περίπου, ενδεικτικά).
2. Ένα Σύνταγμα που θα είναι επιγραμματικό, σαφές και θα καθορίζει το πνεύμα του πολιτεύματος και όχι τον αριθμό αγροτεμαχίων που μπορεί να αγοράσει πλάι πλάι όποιος έχει επώνυμο που αρχίζει από Ε, ύψος από 170-180 και ζυγό αριθμό τέκνων, αρκεί να μην είναι Υδροχόος.
3. Ένα Σύνταγμα που θα βασίζεται πάνω σε θεμελιώδη Ανθρώπινα Δικαιώματα του Πολίτη που θα παραμένουν απαραβίαστα όσο "μειοψηφία" κι αν είναι αυτός.
4. Ένα Σύνταγμα που δε θα έχει ουδεμία αναφορά σε θρησκεία, πλην ίσως του δικαιώματος του αυτοπροσδιορισμού που θα διευκρινίζει πάντως ότι καμιά ανεξιθρησκεία δεν υπερισχύει των λοιπών ατομικών ελευθεριών και ανθρωπίνων δικαιωμάτων που θα αναφέρονται σε αυτό.

Μπορώ να το κάνω και πιο συγκεκριμένο, αλλά περνάμε σε εναλλακτικές ιδέες κοινωνικής διαστρωμάτωσης, ριζική αλλαγή οικονομικού συστήματος, κτλ, άσ'το, θα βγούμε τελείως
Off Topic
offtopic
. Επί του θέματος, αυτά μπορώ να σκεφτώ.
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Η ΔΗΜΑΡ κατέθεσε επίκαιρη επερώτηση σχετικά με επικείμενη αναθεώρηση του Συντάγματος. Ουσιαστικά λέει ότι πέρασε η 5ετία από την προηγούμενη αναθεώρηση (άρα πλέον μπορεί να γίνει καινούρια αναθεώρηση) και θέτει θέματα που θεωρεί ότι πρέπει να συζητηθούν.

Τα κύρια θέματα είναι: το εκλογικό σύστημα, η διαφάνεια στη χρηματοδότηση των κομμάτων, η ευθύνη των υπουργών, η βουλευτική ασυλία, η πλήρης διάκριση των εξουσιών, οι αρμοδιότητες του Προέδρου της Δημοκρατίας, τα δημοψηφίσματα, ο έλεγχος στη λειτουργία των ΜΜΕ, η ενίσχυση των κοινωνικών δικαιωμάτων και η κατάργηση του άρθρου 86 (Δίωξη κατά μελών της Κυβέρνησης, Ειδικό Δικαστήριο)

Οι «σχέσεις Εκκλησίας και Κράτους» αναφέρονται τελευταίες στα δευτερεύοντα ζητήματα που θα πρέπει τεθούν.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν προλαβαίνει αυτή η Βουλή να ετοιμάσει τα πράγματα ώστε η επόμενη να είναι αναθεωρητική, με δεδομένο πάντα ότι θα γίνουν εκλογές το Φεβρουάριο-Μάρτιο λόγω ΠτΔ. Στην καλύτερη περίπτωση, αναθεώρηση του Συντάγματος θα γίνει με τη μεθεπόμενη Βουλή. Ο,τιδήποτε πιο γρήγορο θα είναι για μένα έκπληξη.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση