Οι Τρεις Ιεράρχες στο σχολείο της κόρης μου

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Χθες η μεγάλη μου (Α Γυμνασίου) Επέστρεψε σπίτι λεγοντας πως αν δεν πάει την Πέμπτη (των τριών ιεραρχων) στην εκκλησια με το σχολειο της θα έχει ολοημερη αποβολη, δηλαδή 7 απουσιες αδικαιολόγητες.

Επειδη τα ψιλοπήρα που θα παρει εφτα απουσιες για μία ωρα εκκλησια είπα να ρωτησω. Οπότε σημερα πηγα στο Γυμνασιάρχη (Ευγενέστατος) και τον ρώτησα γιατι θα πάρει επτα απουσίες για μια ωρα εκκλησια. Ακολουθει ο διαλογος οσο θυμαμαι.

Ποιο είναι το παιδακι σας;
Το "τάδε" στην Α Γυμνασιου
Και εχετε κανονίσει να πάτε κάπου;
Οχι αλλα δεν επιθυμω να εκκλησιάζονται τα παιδια μου ειδικα για να τιμησουν μια γιορτή ανθρώπων που απείχαν πολυ από να είναι προστατες των γραμματων
Μα ειναι ο κανονισμός
Θελετε να πειτε οτι υπάρχει ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ που λέει οτι αν δεν παει στην εκκλησια θα παρει εφτα απουσιες;
Μάλιστα
Ωραια μπορειτε να μου δωσετε ενα αντίγραφο για να το κρατησω και να δω αν μπορω να κινηθω με καποιο τρόπο προς το υπουργειο;
Βεβαια

Κατεβαζει τον σχολικό κανονισμό και αρχιζει το ξεφυλλισμα εν τω μεταξυ συνεχίζει ο διάλογος

Αν δεν θελετε ας ελθει στις 8 να δωσει το παρον η μικρή και στις οκτωμισι φευγει
Ξερετε το θέμα δεν είναι αν θα "Δωσει το παρόν", είναι οτι θα παρει ΕΠΤΑ απουσιες χωρις να περάσουν ΕΠΤΑ διδακτικές ωρες ενω ταυτόχρονα θα υποχρεωθει να παρακολουθησει μία εξωσχολικη διαδικασία σε ημερα αργιας
Ε καλα αν υπάρχει πρόβλημα να μην της βαλουμε απουσια για μια φορα
Ξερετε και παλι δεν είναι αυτο το θέμα. Θελω να μάθω την επίσημη οδηγία για τη συγκεκριμενη γιορτη
Μα είναι οι προστατες των γραμματων
Εχμ οχι ακριβως, τα γραπτά τους καταφέρονται με μισος ενάντια στους Ελληνες, Τους χαρακτηριζουν βρωμερους γεματους πύον και πως τα γραπτά τους βρωμουν ακαθαρσίες
....... ναι ξερετε......
Εν πασει περιπτωση εξακολουθώ να θελω να μαθω αν υπάρχει επίσημη ανακοινωση που να αναφερει πως η απουσια απο τον εκκλησιασμό επιφερει επτα απουσιες.

Δεν θα παρουμε απουσίες

Το λετε για χαρη προς το παιδί μου, δεν βρίσκετε την εγκυκλιο, ή στ αληθεια γραφει οτι ειναι αργία
Οχι την βρηκα την εγκυκλιο, αναφερεται ως επίσημη αργία και δεν μπορουμε να παρουμε απουσιες. Ξερετε ομως να... μερικες φορες το χρησιμοποιουμε και ως μεσο εξαναγκασμού γιατι αλλιώς δεν θα πατούσε κανενας.
Κοιταξτε αυτο δεν ειναι δικο μου πρόβλημα αλλα αν αυτο που θελετε να βαλετε τα παιδια να κάνουν ηταν ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ, θα συμμετειχαν. Το να τα τραβατε σε μια εκκλησια για να ακουσουν βαρετες και ακαταλαβιστικες ανοησίες σε μερα αργίας... ε λογικο μου φαινεται να μην παταει κανενας
Μα αυτες ειναι οι οδηγίες
Ουτε αυτο ειναι δικό μου πρόβλημα ουτε και κανενός γονιου
Μα τα παιδια πρεπει να μαθουν πειθαρχία, να προετοιμαστουν για τον κόσμο
Ναι...και αυτο σηκώνει πολυ συζητηση, αν θεωρειτε οτι ο υποχρεωτικός εκκλησιασμός προετοιμάζει για "τον κόσμο" φοβαμαι οτι κάνετε μεγαλο λάθος. Γενικά το σχολείο δεν προετοιμαζει για τον κόσμο, κατι που διαπίστωσα μετα την αποφοίτησή μου με σκληρό τρόπο ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ. Εν πασει περιπτώσει λυσαμε την απορία μου, εχετε αργία αύριο, δεν θα παρετε απουσίες, σας ευχαριστώ πολύ

Μισό λεπτό... εσεις τι δουλεια κάνετε ;
(εδω μου ηλθε να τρολλαρω λίγο και να πω "θεολόγος" αλλα κρατηθηκα, είπα "γραμματεας" χαιρετησα και έφυγα).

Οποτε οσοι εχετε παιδακια σε Γυμνασιο-Λυκειο Δεν ειναι υποχρεωτικο να εκκλησιαστουν.

Μου αρεσε ο Γυμνασιάρχης, ήταν ευγενικός και ευχαριστος, ειμαι σιγουρη οτι θα τα ξαναπουμε στο μελλον μαζί.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

:text-yeahthat: Μ'έφτιαξες πρωινιάτικα!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat: :text-bravo: :text-goodpost:
Θα το πάω σε κάνα φέισμπουκ, συμφωνείτε; Ή θες να το κάνεις μόνη σου, scifimom -αν δεν το 'χεις κάνει ήδη;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ω, ναι...!
:-D
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

συμφωνώ να πάει στο facebook αν θέλει η scifimom. Ωραίος διάλογος, αν και εγώ θα ήμουν μάλλον νευριασμένος που χρειάστηκε να πάω στο σχολείο και να ζητήσω το λόγο από κάποιον που παραδέχεται απροκάλυπτα ότι εκβιάζει (πόσο μάλλον για να επιβάλλει εκκλησιασμό) χωρίς έρεισμα γιατί ...έτσι νομίζει.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Βαλτε το οπου θελετε, εγω στο fb εχω μονο μια περσονα και σε αυτην εχω φιλους διαφορους συμμαθητες των παιδιων μου, τον πατερα μου το αφεντικο μου κλπ και δεν θελω να περασω "κατηχηση", οπότε δεν θα το δημοσιεύσω στον τοιχο μου. οποιος θελει μπορει να το αναπαραγει.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Απελεύθερε οι μλκς που εχω ακουσει κατα καιρους απο δασκαλους και καθηγητες ως μαθητρια και ως μητερα μαθητριών γεμιζουν 7 εγκυκλοπαίδειες, ειλικρινα το να παω νευριασμενη δεν θα με εβγαζε πουθενα, αλλωστε αν πας φορτωμενος για καυγα δεν μπορεις να προβαλλεις τα σωστα επιχειρηματα, ενω τωρα που ημουν ηρεμη και ευγενικη ειχα και τα επιχειρηματα και τον τρόπο να τα προβαλλω. Νομιζω πως και ο γυμνασιαρχης βγηκε κερδισμενος απο αυτη τη διαδικασία, καλό του εκανε που φρεσκαρισε λιγο τον σχολικο κανονισμό.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραία, θα το πάμε και στη σελίδα και στην ομάδα. Να παραπέμπουμε με σύνδεσμο εδώ ή προτιμάς να γράψουμε αόριστα "ένα μέλος μας";
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Βαλτε συνδεσμο αυτο δεν με νοιαζει, οσο περισσοτεροι το δουν τοσο το καλυτερο
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Νταν.

ΕΔΙΤ
Κι εδώ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Από τον ηλεκτρονικό τύπο:
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/ar ... -shol.html

συμφωνεί με τα παραπάνω. Στο δημοτικό δλδ δεν την γλιτώνουν;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, βρε, το δημοτικό έτσι κι αλλιώς είναι πολύ πιο λάιτ στις απουσίες.

ΕΔΙΤ
Π.χ. στο δικό μας είπαν ότι πρέπει να πάνε οι μαθητές πέμπτης και έκτης επειδή κρατάνε εξαπτέρυγα, σημαίες (τεσπα, κάτι τέτοιες μαλακίες), ενώ οι λοιπές τάξεις αν θέλουν να πάνε πρέπει να τους πάνε οι ίδιοι οι κηδεμόνες τους.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Προφανώς τα πρακτικά προβλήματα είναι πάρα πολλά. Πρέπει να μετακινηθούν μέσα στους δρόμους και την κίνηση -με ασφάλεια- όλα τα κοντινά σχολεία και να πάνε στον πλησιέστερο ναό, να χωρέσουν μέσα (π.χ. εδώ βρέχει, καταχείμωνο έχουμε) κ.λπ. Είναι η γνωστή εφαρμογή των ελληνικών νομοθετημάτων που δεν έχει την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

«πρέπει» να πάνε οι μαθητές της 5ης-6ης;!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εντάξει, δεν φτάσαμε εκεί για να σου πω σίγουρα, αλλά και γι' αυτό αμφιβάλλω πολύ κατά πόσο υποχρεωτικό είναι. Σιγά μην είναι, εδώ που τα λέμε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Ξέρει κανείς κάποια πηγή (κατά προτίμηση εκκλησιαστική, λόγω κύρους που της δίνουν οι πιστοί) για κείμενα των τριών αυτών βλασταριών;
Είχα μια συζήτηση όπου ειπώθηκε η ανεκδιήγητη παπαριά ότι πρόκειται για γιορτή των γραμμάτων και της παιδείας.
Η απάντησή μου φυσικά ήταν "Nope!" και ότι πηγή βρίσκω και δείχνω για κείμενα απορρίπτεται (ως μη εκκλησιαστική που τα γράφει για να βλάψει την εκκλησία, τους βάζει ο διάβολος).
Τελικά υπάρχουν τα κείμενα από επίσημες πηγές (χωρίς αλλοιώσεις) ή έχει πέσει ο λογοκριτής επάνω και τα έχει ξεσκίσει.
Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά βιβλία που τα γράφουν αλλά εκεί συνήθως κάνουν το εξής κόλπο: βάζουν μια-δυο φράσεις που έχουν ελεεινό περιεχόμενο και ακολουθούν δυο-τρεις σελίδες χριστιανικής μπαρουφολογίας που αναλύει γιατί αυτά τα λόγια είναι καλά και δε λένε αυτό που φαίνεται να λένε αλλά κάτι άλλο που εμείς δεν καταλαβαίνουμε γιατί δεν είμαστε ούτε τόσο μορφωμένοι (όσο αυτοί που τα είπαν ή τα αναλύουν), ούτε ζούμε εκείνη την εποχή και, βεβαίως βεβαίως, ούτε είμαστε τόσο πιστοί.
Οπότε σπάει η ροή του λόγου του μίσους και του σκοταδισμού και μέχρι να φτάσεις στην επόμενη πρόταση έχεις ξεχάσει την προηγούμενη.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό έχει αρκετά έργα των τριών Ιεραρχών:
http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/# ... E%9F%CE%9D
Από τον Βασίλειο το "προς τους νέους" πρέπει να είναι σχετικό.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Και η Βίκι έχει κείμενα των τριών, χωρίς όμως απόδοση στη νεοελληνική.
It is by will alone I set my mind in motion.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Λεγοντας προστατες των γραμματων προφανως εννοειται οτι ρολος τους ειναι να καταστησουν την γνωση απροσπελαστη προς τον πολυ κοσμο,αντικαθιστωντας την με φλυαρες ασυναρτησιες που κανεις δεν καταλαβαινει.Το τι ακολουθησε απο εκει και περα ειναι γνωστο και περιγραφεται ως μεσαιωνας,δηλαδη παγκοσμιοποιηση της ψυχοπνευματικης καταστασης οπως ακριβως επικρατουσε στην βιβλικη ιουδαια,περισσοτερο γνωστη ως χριστιανισμος.

Οποτε η λεξη προστατης ομοιαζει περισσοτερο ως συνωνυμο του "νταβατζης".
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:
Μου αρεσε ο Γυμνασιάρχης, ήταν ευγενικός και ευχαριστος, ειμαι σιγουρη οτι θα τα ξαναπουμε στο μελλον μαζί.
μαλλον σου αρεσουν οι ευγενεστατοι ΜΑΛΑΚΕΣ

Εγω παλι θα τα επαιρνα ασχημα. δυστυχως για μενα δεν ειμαι ευγενεστατος μαλακας μαλλον ειμαι σκετος μαλακας. η αληθεια ειναι οτι στην πραγματικη ζωη δεν μπορω να τρολλαρω και τα περνω σοβαρα αντιθετα η Scifimom κερδιζει με το να ειναι ευγενικη και να πηγενει με το "σταυρο στο χερι"

να ξερετε οτι οι τρεις ιεραρχες δεν πανε μονο στα δημοτικα τα γυμνασια και τα λυκεια πανε και στα παιδικα και στα βρεφικα. Η μεγαλη (παιδικο) γυρισε με εργασια τους τρεις ιεραρχες (αγιους) αντε τωρα να της εξηγησω οτι ηταν κλεφτες και ψευτες

βγαλτε ρε παιδια αυτο το βιβλιο για μικρα παιδια
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Απάντηση