Οι Τρεις Ιεράρχες στο σχολείο της κόρης μου

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αργία των 3 ιεραρχών θα καταργηθεί τελικά. Πιστεύω ότι κάποιοι εκπαιδευτικοί στην προσπάθειά τους να υπερασπιστούν την αργία φυσικά και όχι τους αγίους θέλησαν να προσδώσουν έναν επίσημο χαρακτήρα στην ημέρα. Του στυλ δεν είναι μια απλή μέρα που κωλοβαράμε αλλά πάμε και εκκλησία.
Scifimom, respect!
-God is black.
-Yes, she is.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Scifimom έγραψε:Μισό λεπτό... εσεις τι δουλεια κάνετε ;
(εδω μου ηλθε να τρολλαρω λίγο και να πω "θεολόγος" αλλα κρατηθηκα, είπα "γραμματεας" χαιρετησα και έφυγα)
:text-+1:

Σε αυτές τις περιπτώσεις με αυτούς τους ανθρώπους, όταν δεν τρολλαρεις κανεις παντα λαθος! :lol: :lol:

Σου μείνει μια πικρή γεύση διότι δεν καταλαβαίνουν ποτέ και δεν θα καταλάβουν ποτέ, οπότε κανε το χαβαλέ σου γλυκειά μου να το φχαριστηθεις.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

mpamiatzis έγραψε:
Scifimom έγραψε:
Μου αρεσε ο Γυμνασιάρχης, ήταν ευγενικός και ευχαριστος, ειμαι σιγουρη οτι θα τα ξαναπουμε στο μελλον μαζί.
μαλλον σου αρεσουν οι ευγενεστατοι ΜΑΛΑΚΕΣ

Εγω παλι θα τα επαιρνα ασχημα. δυστυχως για μενα δεν ειμαι ευγενεστατος μαλακας μαλλον ειμαι σκετος μαλακας. η αληθεια ειναι οτι στην πραγματικη ζωη δεν μπορω να τρολλαρω και τα περνω σοβαρα αντιθετα η Scifimom κερδιζει με το να ειναι ευγενικη και να πηγενει με το "σταυρο στο χερι"

Πρωτον και κυριον γιατι δεν ηλθες το Σαββατο στην ΟΣΣ ρε μαπα?

Δευτερον, ρε μπάμια, τι θα πετυχαινα αμα μπουκαριζα στο γραφειο και αρχιζα να ουρλιαζω? Ο Γυμνασιαρχης αποφοιτησε απο το σχολειο το 1975 Παναπει εχει φάει το Πατρίς Θρησκεια Οικογενεια με το πατοφτυαρο, εχει στη ραχη του 3000 χρονια υπηρεσίας με την αναλογη πλυση εγκεφαλου και περναει ησυχα τα τελευταια χρονια προ συνταξιοδοτησης σε ενα μικρο προαστειακο γυμνασιο με μονο 150 μαθητες το 98% των οποιων προερχονται απο το upper middle class δηλαδη χωρις επεισοδια, χωρις ξυλοδαρμους, χωρις χρυσαυγίτες, χωρις μεταναστες, χωρις τσιγγανακια, πιο βαρετα και απο σχολειο σε Αμερικάνικη σαπουνοπερα. Οποτε η μανα που φωναζει "δεν θα μου κανεις το παιδι μου χριστιανοταλιμπαν" στην καλυτερη φευγει καροτσακι απο το γραφειο και στη χειροτερη το παιδακι της γινεται αντικειμενο κατηχησης απο την ηλιθια θρησκευτικο, την πιο ηλιθια φιλολογο κλπ κλπ. Εγω ομως ζητησα τα νομιμα. Τον κανονισμό... ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ λεει αργία, όλοι ράβουν το ωραιο στοματακι τους (μαζι και οι ηλιθιες θρησκοληπτες), ο Γυμνασιαρχης επιστρεφει στο βαρετο σχολειο του και στην επομενη αντιπαραθεση θα θυμαται την ευγενικη και έξυπνη κυρία που δεν ουρλιαζε αλλα ζητησε τα νομιμα.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-bravo: :text-yeahthat: :text-+1:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

:text-bravo: :text-+1:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Να και η παναγία σε άλλο σχολείο... Και μάλιστα σε ...πόνημα για πρωτάκια.
http://prwtaki.blogspot.gr/2014/02/blog-post_9.html
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Αναρχος έγραψε:Να και η παναγία σε άλλο σχολείο... Και μάλιστα σε ...πόνημα για πρωτάκια.
Θα ξεράσω...
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:
Scifimom έγραψε:

Πρωτον και κυριον γιατι δεν ηλθες το Σαββατο στην ΟΣΣ ρε μαπα?

Δευτερον, ρε μπάμια, τι θα πετυχαινα αμα μπουκαριζα στο γραφειο και αρχιζα να ουρλιαζω? Ο Γυμνασιαρχης αποφοιτησε απο το σχολειο το 1975 Παναπει εχει φάει το Πατρίς Θρησκεια Οικογενεια με το πατοφτυαρο, εχει στη ραχη του 3000 χρονια υπηρεσίας με την αναλογη πλυση εγκεφαλου και περναει ησυχα τα τελευταια χρονια προ συνταξιοδοτησης σε ενα μικρο προαστειακο γυμνασιο με μονο 150 μαθητες το 98% των οποιων προερχονται απο το upper middle class δηλαδη χωρις επεισοδια, χωρις ξυλοδαρμους, χωρις χρυσαυγίτες, χωρις μεταναστες, χωρις τσιγγανακια, πιο βαρετα και απο σχολειο σε Αμερικάνικη σαπουνοπερα. Οποτε η μανα που φωναζει "δεν θα μου κανεις το παιδι μου χριστιανοταλιμπαν" στην καλυτερη φευγει καροτσακι απο το γραφειο και στη χειροτερη το παιδακι της γινεται αντικειμενο κατηχησης απο την ηλιθια θρησκευτικο, την πιο ηλιθια φιλολογο κλπ κλπ. Εγω ομως ζητησα τα νομιμα. Τον κανονισμό... ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ λεει αργία, όλοι ράβουν το ωραιο στοματακι τους (μαζι και οι ηλιθιες θρησκοληπτες), ο Γυμνασιαρχης επιστρεφει στο βαρετο σχολειο του και στην επομενη αντιπαραθεση θα θυμαται την ευγενικη και έξυπνη κυρία που δεν ουρλιαζε αλλα ζητησε τα νομιμα.
πρωτον γιατι γραφω καλυτερα χωρις να παταω το ποδι μου στο πανεπιστημιο (μην μου πεις οτι πηρες 10)
δευτερον, δεν διαφωνω ο δικο σου τροπος ειναι καλυτερος αλλωστε δεν ειπα να μπουκαρεις και να τον δειρεις αυτα ουτε εγω τα κανω. απλος στην ρεαλ ζωη μου καμια φορα δεν μπορω να κρυψω τον εκνευρισμο μου
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

9 πήρα για να σκάσεις χαχαχαχαχα
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

nor έγραψε:Η αργία των 3 ιεραρχών θα καταργηθεί τελικά.
Λίγο παλιό (συνέβη πριν περίπου 5 μήνες), όμως τυχαία πριν λίγο το πήρα χαμπάρι: Διαβάστε ανακοίνωση - παραλήρημα που εξέδωσε ο Ιατρικός Σύλλογος Δράμας γι αυτό το γεγονός. Φεστιβάλ ασυναρτησίας.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Ιατρικός Σύλλογος Δράμας ΝΠΔΔ
Δράμα 23 Απριλίου 2014
Προς
1) Πρέδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας, κ. Κάρολο Παπούλια
2) Πρωθυπουργό, κ. Αντώνη Σαμαρά
3) Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης, κ. Ευάγγελο Βενιζέλο
4) Υπουργό Παιδείας, κ. Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο

Κύριε Πρόεδρε

Αν και οι Ιατρικοί Σύλλογοι θεωρούνται ειδικοί σύμβουλοι σε θέματα Υγείας, λαμβάνοντας υπ’ όψιν την κρισιμότητα των ημερών που ζούμε, θα επιθυμούσαμε να ληφθούν σοβαρά οι παρακάτω σκέψεις μας:

Όσον αφορά το θέμα κατάργησης θρησκευτικών εορτών, δίνουμε συγχαρητήρια στον υπουργό παιδείας, διότι “ανεκάλυψε” το “μέγα” πρόβλημα που ταλαιπωρεί την παιδεία στην πατρίδα μας. Γνωρίζουμε ότι σε ένα σωστό εκπαιδευτικό πρόγραμμα , όταν καταργείτε κάτι, στην θέση του θα πρέπει να βάλουμε κάτι καλύτερο. Επίσης ότι για να είναι αποδοτικό και ψυχικά ωφέλιμο ανά 15ηθημερον χρειάζονται εκδρομές, επισκέψεις σε μουσεία, εκκλησίες, εργοστάσια, φυσικά τοπία κ.τ.λ. δηλαδή σε χώρους που αποδεικνύουν τον πολιτισμό κάθε χώρας, αλλά και ξεδιπλώνονται τα χαρίσματα, τα “τάλαντα” δηλαδή εκάστου μαθητού π.χ. καταργώντας την εορτή των τριών Ιεραρχών (που γνωρίζουμε το έργο και των τριών στην διατήρηση του πολιτισμού, που εδώ και 1700 χρόνια ονομάζουμε ” ελληνοχριστιανικού -“ας διαβάσει λίγη ιστορία ο κύριος Υπουργός – με τι θα την αντικαταστήσει; Με την bank holiday (εορτή τραπεζών) των Δυτικών;

Όταν π.χ. στο διαδίκτυο η google γνωστοποιεί ότι αποκλειστικά και μόνο, χρησιμοποιώντας την αρχαία ελληνική γλώσσα και αρίθμηση, συνεχίζει μέχρι το άπειρον,,, χωρίς διακοπή, είναι δυνατόν εδώ στην Ελλάδα να μην εμβαθύνουμε στις ρίζες της γλώσσας μας; Πως θα αποδώσουν τα νοήματα των αρχαίων συγγραφέων, αν δεν γνωρίζουν τα βασικά της γλώσσας μας; Π.χ. πως θα αποδώσετε στην νέα ελληνική γλώσσα την φράση: “ο πατήρ, δι’ υιού, εν Αγίω πνεύματι, ποιεί τα πάντα”. Εάν επιχειρήσετε να πείτε: ο πατήρ δια μέσον του Υιού κ.τ.λ. είσθε “αιρετικός”!!!

Μόνο ο γνώστης της αρχαίας ελληνικής γλώσσας στην πιο απλή μορφή της γνωρίζει ότι εννοεί της τρείς φύσεις της μιας, αδιαιρέτου, ομοουσίου και ομοθρόνου Αγίας Τριάδος. Ελπίζουμε να σας έχουμε πείσει ότι χρειάζονται σωστές και προς την αληθινήν πλευρά κινήσεις. Αν ο υπουργός παιδείας δεν μπορεί και δεν θέλει, ας παραιτηθεί. Διαφορετικά κύριε Πρωθυπουργέ είναι δικό σας χρέος να το κάνετε και να τοποθετήσετε στην θέση αυτή άτομα που υπερασπίσθησαν τον ελληνισμό και την ορθοδοξία διεθνώς π.χ. σαν την κυρία Γλύκαντζη- Αρβελέρ. (μπορεί να έχει ασθενές και γηρασμένο σώμα, αλλά στην ψυχή και το πνεύμα είναι νεάνιδα και μάχιμη).

Με εκτίμηση
Ο Πρόεδρος, Γεώργιος Γεωργιάδης, Παιδίατρος
Ο Γενικός Γραμματέας, Γεώργιος Ιντζές, Οφθαλμίατρος
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν π.χ. στο διαδίκτυο η google γνωστοποιεί ότι αποκλειστικά και μόνο, χρησιμοποιώντας την αρχαία ελληνική γλώσσα και αρίθμηση, συνεχίζει μέχρι το άπειρον,,, χωρίς διακοπή,
I don't get this
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Σάμπως κατάλαβαν κι οι ίδιοι τι μπαρούφα έγραψαν; Συντακτικά δεν βγαίνει κανένα νόημα και επί της ουσίας επίσης δεν προκύπτει τίποτα στοιχειωδώς κατανοητό. Τράτζικ, όλο το κείμενο.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

αυτοί πήραν πτυχίο ιατρικής έτσι;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ΟΥΔΕΙΣ ΜΩΡΟΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ, ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟΙ

έτσι λέει ο χωρίς πτυχίο φτωχός στο πνεύμα λαός μας

και εδώ να συνδέσω το θέμα με το έτερον θέμα της ομοιοπαθητικής που άνοιξε η scfimom. οι ομοιοπαθητικοί ιατροι έχουν πτυχίο ιατρικής και είναι μελή των κατα τοπων ιατρικων συλλογων

του τε στην είτε πας σε ομοιοπαθητικό είτε πας στο σκέτο ιατρό θα πεθάνεις
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

mpamiatzis έγραψε:
έτσι λέει ο χωρίς πτυχίο φτωχός στο πνεύμα λαός μας
άκυρο ο Όσκαρ Ουάιλντ το είπε νομίζω
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η παραπάνω ανακοίνωση είναι βασικό επιχείρημα για όσους νομίζουν ότι οι σπουδαστές σκληρών επιστημών είναι ορθολογικοί γενικά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Οι γιατροί για κάποιον λόγο αποτελούν εξαίρεση. Η γνώμη μου είναι πως η ιατρική στην καθημερινή της πρακτική δεν είναι τόσο θεωρητική επιστήμη όσο τεχνική στηιζόμενη σε επιστημονικές βάσεις. Φυσικούς ή βιολόγους άθεους είναι πολύ εύκολο να βρεις. Μαθηματικούς και γιατρούς όχι και τόσο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat: :text-+1:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ερώτηση των ΑΝΕΛ σχετικά με την συνάντηση της ΕνΑ με τον Υπ. Παιδείας και Θρησκευμάτων όπου τέθηκε το θέμα του εορτασμού της ημέρας των Τριών Ιεραρχών.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση