Νίκος Δήμου: Ο χρυσούς μεσαίων

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Μα ακόμα δεν εχω μάθει που είναι το "εκεί μέσα" για να ρωτήσω, δεν θα μοιραστείς το μυστικό μαζί μου ?
Πώς φαίνεται ότι είσαι ακόμη αμόλυντος! Για Ναϊτες, Ροδόσταυρους, "δεξαμενές σκέψης", στοές (υπόγειες και υπέργειες) και τα τοιαύτα δεν έχεις ακούσει ποτέ;

Ο Ibraim Bielidopoulos τα έχει γράψει κιόλας. Και μάλιστα και για κάποιους μεγάλους αξιωματούχους στην Ελλάδα!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ξέχασες τη λέσχη Μπίλντεμπεργκ, τους Reptilians και τα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών.
It is by will alone I set my mind in motion.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Ξέχασες τη λέσχη Μπίλντεμπεργκ, τους Reptilians και τα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών.
Και αυτούς και τα μαγειρέματά τους και κάτι παιδάκια που τους έχουν μπαμπάδες και σκοτώνουν την πλήξη τους με αθεϊες και προοδευτισμούς του "κοϊνού", τους ξέρω πολύ καλά.
Να είσαι σίγουρος. (Δεν είμαι δα και χθεσινός! Ούτε είχα μάνα αυτή του τζάμπα - μάγκα - του Μίντια Μαρ και των μίντια!). Κάποιοι άλλοι πετάν αετό ή και παριστάνουν.

Υ.Γ Εσύ ούτε ο Bohr θα ήξερες ότι ήταν Ροδοσταυρίτης, αν δεν στόλεγε ο Ιμπραήμ! Πόσο μάλλον κάποιοι σύγχρονοι.....
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Αλοπεριδόλη, 10mg ημερησίως.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

σκοτώνουν την πλήξη τους με αθεϊες και προοδευτισμούς του "κοϊνού".....
Ρε Μάκη το πήδηξες το νήμα με διαφημιστικά τσιτάτα και λούμπεν στερεότυπα :lol:
État de siège
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:
σκοτώνουν την πλήξη τους με αθεϊες και προοδευτισμούς του "κοϊνού".....
Ρε Μάκη το πήδηξες το νήμα με διαφημιστικά τσιτάτα και λούμπεν στερεότυπα :lol:
Εγώ φταίω ή εσείς που ρωτάτε!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Επιτέλους, είπες και κάτι σωστό!
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε:
svoin έγραψε:Μα ακόμα δεν εχω μάθει που είναι το "εκεί μέσα" για να ρωτήσω, δεν θα μοιραστείς το μυστικό μαζί μου ?
Πώς φαίνεται ότι είσαι ακόμη αμόλυντος! Για Ναϊτες, Ροδόσταυρους, "δεξαμενές σκέψης", στοές (υπόγειες και υπέργειες) και τα τοιαύτα δεν έχεις ακούσει ποτέ;

Ο Ibraim Bielidopoulos τα έχει γράψει κιόλας. Και μάλιστα και για κάποιους μεγάλους αξιωματούχους στην Ελλάδα!
A μάλιστα, συγχώρεσε με, νόμιζα ότι μιλούσες σοβαρά.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι κοσμικιστικες ή αθεϊστικες αποψεις κομματων και ατομων σε ορισμενα ζητηματα ειναι καλο να αναδεικνυονται, αυτο ομως σε καμια περιπτωση δε σημαινει ενστερνισμο και των υπολοιπων αποψεων των ενλογω κομματων και ατομων, οπως μπορει να καταλαβει καθε καλοπροαιρετος παρατηρητης.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Οι κοσμικιστικες ή αθεϊστικες αποψεις κομματων και ατομων σε ορισμενα ζητηματα ειναι καλο να αναδεικνυονται, αυτο ομως σε καμια περιπτωση δε σημαινει ενστερνισμο και των υπολοιπων αποψεων των ενλογω κομματων και ατομων, οπως μπορει να καταλαβει καθε καλοπροαιρετος παρατηρητης.
Αυτό όμως να το λέτε με έντονα, πριν και μετά το κείμενο, με την προσθήκη ότι είναι και τζάμπα προβολή (να υπάρχει και κίνητρο για τους δηλωσίες. Μπορεί να δείτε και κανέναν βουλευτή της ΧΑ, όπως άκουσα πριν λίγο στις ειδήσεις)!
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Λένε ότι στον Σκάϊ και στον Ευαγγελάτο, ο μέγας Δήμου έκανε και αυτή τη δήλωση:

«Θα σας πω και ένα μυστικό, έχουμε ήδη την στήριξη ξένων παραγόντων που μας λένε «προχωρήστε και εμείς θα χρηματοδοτήσουμε αυτή την προσπάθεια».

Να μας πει λοιπόν κάποιος υπεύθυνος αν και αυτή τη δήλωση θα την βάλουμε στο φέϊσμπουκ (εφόσον έγινε βέβαια);
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Δεν καταλαβαίνω, Μάκη. Εδώ μεταξύ μας δε συμφωνούμε σε άλλα πολιτικά ή οικονομικά θέματα. Πώς ειναι δυνατό να συμφωνούμε με τον Δήμου ή τον όποιο Δήμου σε όλα;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατά ποιον τρόπο αυτή η δήλωση αφορά την αθεΐα ?

Τώρα για όλα τα αλλα πήρες απάντηση αλλα κανεις τον κινέζο
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Κατά ποιον τρόπο αυτή η δήλωση αφορά την αθεΐα ?

Τώρα για όλα τα αλλα πήρες απάντηση αλλα κανεις τον κινέζο
Εγώ πήρα απάντηση ή εσύ έμαθες ότι υπάρχουν και αυτοί που στη βάση μιλάνε για θεούς και στην κορυφή είναι άθεοι;

Όταν θα μεγαλώσεις πάντως, θα μάθεις και συ ότι υπάρχουν και αυτοί, που απλώς μίσησαν αυτό που δεν μπόρεσαν κάποτε να γίνουν (Δήμου, Θεοδωράκης, Τέλογλου κλπ.)
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Δεν καταλαβαίνω, Μάκη. Εδώ μεταξύ μας δε συμφωνούμε σε άλλα πολιτικά ή οικονομικά θέματα. Πώς ειναι δυνατό να συμφωνούμε με τον Δήμου ή τον όποιο Δήμου σε όλα;
Και επειδή μας εκφράζει μία θέση του, θα την προβάλουμε αδιαφορώντας για τα άλλα που δείχνουν την αξιοπιστία του;
Ξέρεις τι θα σκεφθεί κάποιος; Κοίτα ρε την άποψη ποιού προβάλουν!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμπέρασμα: Δεν προβάλλουμε πλέον κανενός τις απόψεις, γιατί κανείς δεν είναι τέλειος, όλοι έχουν κάπου λερωμένη τη φωλιά τους. Επίσης, και μεταξύ μας κανείς δεν θα εγκρίνει την πρόταση άλλου για τον ίδιο λόγο. Άρα, Ένωση πάπαλα. Τι δεν καταλαβαίνετε;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Ξέχασες τη λέσχη Μπίλντεμπεργκ, τους Reptilians και τα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών.
Η αλλιώς ...

Εικόνα
État de siège
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Συμπέρασμα: Δεν προβάλλουμε πλέον κανενός τις απόψεις, γιατί κανείς δεν είναι τέλειος, όλοι έχουν κάπου λερωμένη τη φωλιά τους. Επίσης, και μεταξύ μας κανείς δεν θα εγκρίνει την πρόταση άλλου για τον ίδιο λόγο. Άρα, Ένωση πάπαλα. Τι δεν καταλαβαίνετε;
Αυτό κατάλαβες; Ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; Προβάλεις απρόσωπα τις απόψεις σου και δεν το παίζεις αβανταδόρος σε αυτούς που μπορεί και να σε δουλεύουν
λέγοντάς σε: κοίτα εγώ τι λέω; Πρόβαλέ με!
Εγώ γιατί να μην σκεφτώ ότι μπορεί και να με πούλησες;
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Μάκης έγραψε:Και επειδή μας εκφράζει μία θέση του, θα την προβάλουμε αδιαφορώντας για τα άλλα που δείχνουν την αξιοπιστία του;
Ξέρεις τι θα σκεφθεί κάποιος; Κοίτα ρε την άποψη ποιού προβάλουν!
Πάλι δεν καταλαβαίνω.

Ας πούμε ότι εγώ συμφωνώ σε κάτι με τον Κασιδιάρη, π.χ. ότι όσοι πολιτικοί έχουν πάρει μίζες, πρέπει να τις επιστρέψουν πολλαπλά και να μπουν φυλακή. Τότε σίγουρα θα βρεθούν κάποιοι και θα πουν ότι «Α, κοίτα ο csar συμφωνεί με τον Κασιδιάρη, άρα είναι Χρυσαυγίτης.»

Αν κατάλαβα καλά, εσύ προτείνεις να μην προβάλλω αυτήν μου τη θέση επειδή είναι και θέση του Κασιδιάρη και θα κακοχαρακτηριστώ;

Νομίζω ότι το ορθότερο είναι να κρίνουμε θέσεις και απόψεις και όχι τα άτομα που τις εκφράζουν.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν κρινω απο τις παραθεσεις σας, ο αστυνομος ειναι μπουζουκι και το νημα τελει κι επισημως εν αεροπειρατεια. Ελπιζω να μην το χασουμε απο τα ρανταρ και το βρουμε καπου στη ΝΑ Ασια.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση