Δ. Αθηναίων - μεταβολή θρησκεύματος σε πασταφαριανισμό

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Πρόκειται για καταγγελία που έγινε πριν ένα περίπου χρόνου για άρνηση μεταβολής θρησκεύματος από "Χ.Ο." σε "Εκκλησία του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος".

http://www.cityofathens.gr/symparastatis/node/618

^ Διαβάστε την τελευταία διαμεσολάβηση.

Από το Facebook του "Συμπαραστάτη του δημότη και της επιχείρησης" του Δ. Αθηναίων μαθαίνουμε σήμερα πως "το Υπουργείο Εσωτερικών έχει ήδη αποδεχτεί τα επιχειρήματα που αναλύονται στη διαμεσολάβηση και αναμένεται η γνωμοδότηση της νομικής διεύθυνσης του Δήμου".
Άβαταρ μέλους
kharvatis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2014 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγκλονιστική η σύμπτωση (δεν υπάρχουν συμπτώσεις). Σήμερα γράφτηκα εντελώς τυχαία στο φόρουμ, με αφορμή το ποστ στο FB αναφορικά με την αργία των 3 ιεραρχών κλπ, και έπεσα αμέσως εδώ.

Είχα σκοπό να ποστάρω και να συζητήσω αυτό το στόρυ, μιας και εγώ είμαι ο τύπος που ανακάτεψε το Δήμο. Και τώρα βλέπω αυτό το περί αποδοχής του Υπ.Εσ. και εντυπωσιάζομαι, γιατί ακόμα δεν έχω λάβει ενημέρωση.

Άσχετα με αυτή την εξέλιξη, το όλο θέμα (που ξεκίνησε τον Φεβρουάριο του 2013) έχει πολλές ενδιαφέρουσες πτυχές τις οποίες οφείλω κάποια στιγμή να δημοσιοποιήσω. Αν υπάρχει ενδιαφέρον από το φόρουμ, θα το κάνω. (Είναι ΠΟΛΥ γράψιμο.)


Σίσυφος έγραψε:Πρόκειται για καταγγελία που έγινε πριν ένα περίπου χρόνου για άρνηση μεταβολής θρησκεύματος από "Χ.Ο." σε "Εκκλησία του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος".

http://www.cityofathens.gr/symparastatis/node/618

^ Διαβάστε την τελευταία διαμεσολάβηση.

Από το Facebook του "Συμπαραστάτη του δημότη και της επιχείρησης" του Δ. Αθηναίων μαθαίνουμε σήμερα πως "το Υπουργείο Εσωτερικών έχει ήδη αποδεχτεί τα επιχειρήματα που αναλύονται στη διαμεσολάβηση και αναμένεται η γνωμοδότηση της νομικής διεύθυνσης του Δήμου".
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

kharvatis καλώ ήρθες! Κατ αρχήν εύγε για την πρωτοβουλία, κατά δεύτερον, ανυπομονούμε να ακούσουμε όλα όσα έχεις να πεις για το θέμα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

kharvatis έγραψε:Αν υπάρχει ενδιαφέρον από το φόρουμ, θα το κάνω. (Είναι ΠΟΛΥ γράψιμο.)

MOAR!
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον, καλώς τον. Μπράβο σου. Ναι, θα θέλαμε μερικά στοιχεία, έστω και περιληπτικά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
kharvatis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2014 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά εδώ δεν βρίσκω στη σελίδα του Συμπαραστάτη αυτό το περί αποδοχής επιχειρημάτων από το ΥΠΕΣ. Έστειλα μνμ στον ίδιο, αλλά δεν ξέρω αν θα απαντήσει. Είναι εξαιρετικά by-the-book.

Τώρα ανεξάρτητα με το θέμα της μεταβολής, η ιστορία στο σύνολό της είναι μεγάλη γιατί κατά την εξέλιξή της, όχι απλά δεν έγινε δεκτό το αίτημά μου χωρίς τεκμηρίωση (hence ο συμπαραστάτης), αλλά ψάχνοντας το δίκιο μου έπεφτα όλο σε νέες περιπτώσεις σοβαρής κακοδιοίκησης (νομίζω 4 στο σύνολο τελικά). Ακόμα και αν ολοκληρωθεί η μεταβολή, θα παραμείνουν στον αέρα αυτές οι περιπτώσεις (συμπεριλαμβανομένου και του θρησκ. διαχωρισμού), τις οποίες δυστυχώς μόνος μου δε θα μπορέσω να κυνηγήσω. Αυτό βέβαια είναι θέμα διοικητικό και πολιτικό και όχι αθεϊστικό και θρησκευτικό. Και αυτό είναι που αποτελεί το "μεγάλο στόρυ" που έγραψα πριν.

Κάτι που εμένα ενδιαφέρει περισσότερο, είναι το αν υπάρχει και άλλος έλληνας πολίτης που να έχει κάνει μεταβολή σε θρήσκευμα ..."όχι κοινό". Διότι πριν ξεκινήσω, είχα μιλήσει με διάφορα (άγνωστα σε μενα) άτομα στο facebook και μου έλεγαν διάφορες ιστορίες (επιτυχίας), οι οποίες τελικά ήταν αέρας κοπανιστός. Πλέον έχω την αίσθηση ότι είμαι ο πρώτος.

Στο μεταξύ, και μέχρι να ολοκληρωθεί η εξέταση της υπόθεσής μου, μια ΚΑΛΗ ιδέα κατ' εμέ θα ήταν κάποιος να πήγαινε στο ληξιαρχείο να κάνει αίτηση μεταβολής σε κάποιο "ασύνηθες" θρήσκευμα. Βέβαια εδώ μέσα έχω πέσει σε αισχρούς ΑΘΕΟΥΣ οπότε δεν έχω ελπίδες! :lol: :lol:
Αν παρ' ελπίδα θέλει κάποιος να το κάνει, θα χαρώ να δώσω τις πρώτες συμβουλές-survival guide. Ως προς τον Πασταφαριανισμό πάντως, εγώ πήγα κομπλέ με πιστοποιητικό θρησκευτικών φρονημάτων ΚΑΙ πιστοποιητικό χειροτονίας! (ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΙΕΡΕΑΣ)
:facepalm:
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

@kharvatis το είχε γράψει στο facebook του ο Βασίλης Σωτηρόπουλος.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kharvatis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2014 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:@kharvatis το είχε γράψει στο facebook του ο Βασίλης Σωτηρόπουλος.
Aν εχεις link ή ημερομηνία για να το ψάξω, I will appreciate.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Απο που δηλαδη προκυπτει η θρησκευτικη αυθεντια,οι δογματικες διαφορες καθοριζονται απο το σκληρο η το μαλακο σιταρι.Τα αμαρτηματα ποθεν?Λογω σαλτσας,κιμα,ασπρων η κιτρινων τυριων,μηπως σε συνδυασμο με μια καποια κρεμα γαλακτος,η μηπως παλι οχι.Ειναι μηπως κι αυτη ως ενα ακομα γεννημα του ανθρωπινου φοβου μπροστα στο αγνωστο,παρεχοντας με τη σειρα της ψευτικες ελπιδες λειτουργωντας τελικα ως αλλη μια τροχοπεδη της προοδου και πηγη ανειπωτης δυστυχιας πανω στην ανθρωποτητα.Η μηπως εχθρευεται ολους τους επιστημονες διατροφολογους ως αιρετικους,κι οσους διαφωνουν με αυτην τους χαρακτηριζει αντιπαστους?

Χρειαζεται οπωσδηποτε μια εμπεριστατωμενη κριτικη του φαινομενου του πασταφαριανισμου,ας πουμε "Ο αντιΠασταφαριαν",ειδαλλως δε λεει.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kharvatis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2014 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητέ εν Πάστα αδελφέ, η Εκκλησία μας έχει ήδη τα γνωστά προβλήματα με την αίρεση του Ροζ Μονόκερου... Ελπίζω να μην αποκτήσει και νέα.

ΣΤΟ μεταξύ: επιβεβαίωσα τα παραπάνω, ότι δηλαδή το ΥΠΕΣ έχει γνωμοδοτήσει υπέρ εμού, και τώρα φαίνεται ότι ο Δήμος μάλλον δε θέλει να παραδεχτεί έτσι απλά το σφάλμα του, και τώρα (άκουσον άκουσον) ελέγχει το ΚΥΡΟΣ της γνωμοδότησης του ΥΠΕΣ! Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου πάντως, και ότι με την τελική διευθέτηση της υπόθεσής μου θα μπει ένα μικρό λιθαράκι στον εξυγχρονισμό των ηθών (και θεσμών) του τόπου.

Για ό,τι νεότερο, θα ενημερώσω φυσικά.

Ramen
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

όπα, λίγα τα λόγια για τη Ροζ Μονόκερο!

Έχε χάρη που μας ενώνει ο κοινός εχθρός... :lol: :lol: :lol:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

kharvatis έγραψε:Ως προς τον Πασταφαριανισμό πάντως, εγώ πήγα κομπλέ με πιστοποιητικό θρησκευτικών φρονημάτων ΚΑΙ πιστοποιητικό χειροτονίας! (ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΙΕΡΕΑΣ)
:facepalm:
патера(Αγιε πατερα) θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα πολυ σοβαρα
1) Πως μπορω να χειροτονηθω και εγω??? (επισημος δηλαδη με ολο το λειτουργικο πειρατες, μακαροναδες και στριπτιτζουδες)
2) υπαρχει ασυμβιμβαστο μεταξυ Δ.Υ και ιερεα της μεγαλης εκκλησιας
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
kharvatis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2014 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

1) http://www.venganza.org/ordination/ (αρκεί να το θες βαθειά μέσα στην καρδιά σου)
2) ΔΞ/ΔΑ. Μπορείς να απευθύνεις την ερώτησή σου στο Υπουργείο Θρησκευμάτων Και Λίγης Παιδείας.


mpamiatzis έγραψε:
kharvatis έγραψε:Ως προς τον Πασταφαριανισμό πάντως, εγώ πήγα κομπλέ με πιστοποιητικό θρησκευτικών φρονημάτων ΚΑΙ πιστοποιητικό χειροτονίας! (ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΙΕΡΕΑΣ)
:facepalm:
патера(Αγιε πατερα) θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα πολυ σοβαρα
1) Πως μπορω να χειροτονηθω και εγω??? (επισημος δηλαδη με ολο το λειτουργικο πειρατες, μακαροναδες και στριπτιτζουδες)
2) υπαρχει ασυμβιμβαστο μεταξυ Δ.Υ και ιερεα της μεγαλης εκκλησιας
Άβαταρ μέλους
kharvatis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2014 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητοί εν ζυμαρικά αδελφοί,

με την αφορμή των 2 χρόνων από την αίτησή μου, να σας ενημερώσω για το που βρισκόμαστε.

Κατ' αρχήν, για όσους δεν το πήραν πρέφα, από τον Αύγουστο δεν υπάρχει Συμπαραστάτης του Δημότη. Ίσως υπάρξει στο μέλλον, ίσως όχι. Μόνον η Μακαρονότητά Του γνωρίζει. Δεν θα σχολιάσω περισσότερο τα του Δήμου ως προς τον "θεσμό" του ΣτΔ.

Με προτροπή του ΣτΔ (καθώς τελείωνε η θητεία του τον Αύγουστο - με ασαφές το μέλλον), προώθησα την υπόθεση στον Συνήγορο του Πολίτη, μέσω της κανονικής οδού της καταγγελίας.

Μέχρι στιγμής να θυμίσω ότι τόσο ο Συμπαραστάτης, όσο και το Υπ. Εσωτερικών, έχουν γνωμοδοτήσει υπέρ της αίτησής μου. Όμως το νομικό συμβούλιο του Δήμου, και μετά από τόσους μήνες, δεν έχει αποφασίσει ακόμα. (Προσωπικά πιστεύω ότι το έχουν πάρει τόσο προσωπικά, που θα κάνουν το παν να γίνει το δικό τους.)

Τα σημερινά νέα (από τον ΣτΠ) είναι ότι με αφορμή τον νέο νόμο (δε θυμάμαι τον αριθμό του) του 2014, θα προωθηθεί η έννοια της λίστας αναγνωρισμένων θρησκευμάτων, και αυτό είναι που περιμένει ο Δήμος για να αποφανθεί. (Φυσικά θα αποφανθεί αρνητικά.) Ο νόμος δεν έχει τεθεί ακόμα σε ισχύ, και ουδείς γνωρίζει πότε θα γίνει αυτό. Εθνικό Τυπογραφείο ολέ!

Άρα, όση και να είναι η αναμονή από δω και στο εξής, μπορώ να εικάσω (με απειροελάχιστες επιφυλάξεις) δύο πράγματα:
- Ο Δήμος δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει δεκτή την αίτησή μου.
- Ο νέος νόμος είναι πέρα για πέρα αντισυνταγματικός, και άρα κάποιος θα πρέπει να τον προσβάλει νομικά.

Αυτά τα νέα, σε συνδυασμό με την γελοία εικόνα του Σαμαρά στη πορεία jesuischarlie παράλληλα μετά την καταδίκη του Πατσίτσιου, καταλαβαίνουμε πάρα πολύ καλά ότι ο μεσαίωνας (στη λογική του κράτους και του Νόμου) έρχεται πιο κοντά.
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Έρρωσθε, εν ζυμαρικώ αδερφέ. Αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο έχεις κοινωνήσει το χαρμόσυνο μήνυμα του Προφήτη μας, Παστιτσίου, ή έχεις μείνει στην Παλιά Παρακαταθήκη του Μακαρονοτέρατος, σε κάθε περίπτωση χαίρομαι να συναντώ έναν άνθρωπο της Γραφής.

Για το θέμα που επιδιώκεις, τα Δεξιά Φασιστοταλιμπάνια που μας κυβερνούσαν φρόντισαν να περιορίσουν την αναγνώριση θρησκειών ορίζοντας ως "γνωστή θρησκεία" μόνο εκείνη για την οποία έχει δοθεί άδεια ίδρυσης ευκτηρίου οίκου/ναού. Δες το σχετικό νόμο εδώ :

http://www.opengov.gr/ypepth/?p=1858

https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-% ... BB-11.html

Φυσικά συμφωνώ με αυτά που γράφεις περί αντισυνταγματικότητας του νόμου.
kharvatis έγραψε:Αγαπητοί εν ζυμαρικά αδελφοί,

με την αφορμή των 2 χρόνων από την αίτησή μου, να σας ενημερώσω για το που βρισκόμαστε.

Κατ' αρχήν, για όσους δεν το πήραν πρέφα, από τον Αύγουστο δεν υπάρχει Συμπαραστάτης του Δημότη. Ίσως υπάρξει στο μέλλον, ίσως όχι. Μόνον η Μακαρονότητά Του γνωρίζει. Δεν θα σχολιάσω περισσότερο τα του Δήμου ως προς τον "θεσμό" του ΣτΔ.

Με προτροπή του ΣτΔ (καθώς τελείωνε η θητεία του τον Αύγουστο - με ασαφές το μέλλον), προώθησα την υπόθεση στον Συνήγορο του Πολίτη, μέσω της κανονικής οδού της καταγγελίας.

Μέχρι στιγμής να θυμίσω ότι τόσο ο Συμπαραστάτης, όσο και το Υπ. Εσωτερικών, έχουν γνωμοδοτήσει υπέρ της αίτησής μου. Όμως το νομικό συμβούλιο του Δήμου, και μετά από τόσους μήνες, δεν έχει αποφασίσει ακόμα. (Προσωπικά πιστεύω ότι το έχουν πάρει τόσο προσωπικά, που θα κάνουν το παν να γίνει το δικό τους.)

Τα σημερινά νέα (από τον ΣτΠ) είναι ότι με αφορμή τον νέο νόμο (δε θυμάμαι τον αριθμό του) του 2014, θα προωθηθεί η έννοια της λίστας αναγνωρισμένων θρησκευμάτων, και αυτό είναι που περιμένει ο Δήμος για να αποφανθεί. (Φυσικά θα αποφανθεί αρνητικά.) Ο νόμος δεν έχει τεθεί ακόμα σε ισχύ, και ουδείς γνωρίζει πότε θα γίνει αυτό. Εθνικό Τυπογραφείο ολέ!

Άρα, όση και να είναι η αναμονή από δω και στο εξής, μπορώ να εικάσω (με απειροελάχιστες επιφυλάξεις) δύο πράγματα:
- Ο Δήμος δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει δεκτή την αίτησή μου.
- Ο νέος νόμος είναι πέρα για πέρα αντισυνταγματικός, και άρα κάποιος θα πρέπει να τον προσβάλει νομικά.

Αυτά τα νέα, σε συνδυασμό με την γελοία εικόνα του Σαμαρά στη πορεία jesuischarlie παράλληλα μετά την καταδίκη του Πατσίτσιου, καταλαβαίνουμε πάρα πολύ καλά ότι ο μεσαίωνας (στη λογική του κράτους και του Νόμου) έρχεται πιο κοντά.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χαίρε Μακαρονότατε!

Συμπάσχω ως ομόθρησκος στο δράμα σου και στηρίζω τον αγώνα σου. Προτείνω δε εξ αφορμής του θλιβερού τούτου περιστατικού όπως προβούμε εις άμεσον αίτησιν προς αναγνώρισην της θρησκείας μας, με ίδρυση ευκτηρίου οίκου, βάσει του Άρθρου 2 του ως άνω νόμου.

Ιερέα έχουμε (εσένα), μη μου πεις ότι δεν θα βρεθούν 300 πρόθυμα άτομα στο facebook.

Ο νόμος βεβαίως και είναι αντισυνταγματικός. Βεβαίως και θα πρέπει να αναγνωριστεί αυτό. Είναι αδιανόητο να ανήκει κάποιος σε ένα θρήσκευμα που δεν έχει ευκτήριο οίκο στην Ελλάδα και να αρνούνται οι υπηρεσίες να το καταγράψουν. Είχαμε το περιστατικό των Μπαχάι που καταγράφηκαν ως Μουσουλμάνοι (επειδή ήταν από το Ιράν, άρα τι άλλο θα ήταν, κατά τους σοφούς υπαλλήλους του κράτους) και τώρα αυτό. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κατανοητό και σεβαστό.

Έτερον εκάτερον όμως, ένας ωραίος ευκτήριος οίκος με φετουτσίνι και νιόκι δεν μας χαλάει. Πρέπει να έχουμε κι εμείς τον λατρευτικό μας χώρο!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Respect και :text-bravo:

έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Έτερον εκάτερον όμως, ένας ωραίος ευκτήριος οίκος με φετουτσίνι και νιόκι δεν μας χαλάει. Πρέπει να έχουμε κι εμείς τον λατρευτικό μας χώρο!
Εγώ ήδη αντιμετωπίζω τις περισσότερες παστερίες ως ναούς εδώ και πολλά χρόνια.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το θέμα είναι όμως να αναγνωρισθεί και επισήμως. Να έχουμε και καμία φοροαπαλλαγή δια τις σάλτσες μας.

Δια να εισέλθεις στον Οίκο της Πάστας θα πρέπει να είσαι μέλος, φυσικά (εγγραφές στην είσοδο αντί συμβολικού αντιτίμου).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kharvatis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2014 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητοί αδελφοί, χαίρομαι τόσο με τα μηνύματα, που το μεσημέρι θα φτιάξω σπαγκέτι αλ πέστο.

Το θέμα του οίκου το γνωρίζω, και απ' ό,τι φαίνεται είναι σχετικά εύκολο να γίνει, αρκεί.... κάποιος να έχει έναν χώρο που του περισσεύει, ή να μαζευτούμε οι 300 (χλωμό ε) και να μπούμε στις άχαρες και δύσκολες διαδικασίες της συνεννόησης και των ΕΞΟΔΩΝ που συνεπάγονται της ίδρυσης εκκλησίας.

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΑΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ (είμαι καλός και στο κακό χιούμορ).

Να προσθέσω επίσης ότι πριν 2 χρόνια, σε μια (χλιαρή ομολογώ - αλλά με σκοπό την προστασία του ονόματός μου) έρευνα στο FB και στα 2-3 σχετικά group, είδα ότι δεν υπάρχει καθόλου momentum για σοβαρή ενασχόληση.

Όπως και να 'χει, και με τη σύμφωνη γνώμη του ΣτΠ, θα περιμένω την δημοσίευση του νόμου, την τελική απόφαση του Δήμου, και μετά βλεπουμε. Προσωπικά, θα προτιμούσα να ξοδέψω τα λεφτά μου στον δικηγόρο που θα ξεκινήσει την διαδικασία της προσβολής του νέου νόμου, παρά στην ίδρυση εκκλησίας :roll:

Το μόνο εύκολο και ανώδυνο που μπορείτε να κάνετε αδελφοί μου στο όνομά Του, είναι να πάτε όσοι περισσότεροι μπορείτε στα ληξιαρχεία σας και να ζητήσετε κι εσείς «μεταβολή θρησκεύματος» σε «Εκκλησία του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος». Χωρίς πολλά-πολλά, χωρίς κουβέντες, χωρίς χιούμορ, χωρίς εριστική διάθεση, χωρίς τίποτα. Απλώς κατάθεση της αίτησης.

Μπορείτε να επισυνάψετε μάλιστα και πιστοποιητικό θρησκευτικών φρονημάτων. Θα το βρείτε δωρεάν και εύκολα στην έδρα του Προφήτη μας, δοξασμένο το όνομά Του, Bobby Henderson. (Λέγεται letter of good standing.) Όσοι θέλετε να ξοδέψετε 20-30 δολάρια, μπορείτε φυσικά να γίνετε κι εσείς ιερείς, με το σχετικό πιστοποιητικό.

Με την ευκαιρία, να πω ότι οι υπηρεσίες του Δήμου στις διάφορες απαντήσεις τους δεν έκαναν καν σωστή αντιγραφή, και λένε σκέτο "εκκλησία του μακαρονοτέρατος" (ΟΙ ΒΛΑΣΦΗΜΟΙ!!!!!)
Απάντηση