Α' Μπουγατσοφάγια / Οκτώβριος 2009

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δεδομένου ότι ήδη έχει προταθεί η ιδέα για μια συνάντηση στη Θεσσαλονίκη και δεδομένου ότι οι εκλογές φύγαν σχεδόν από τη μέση (και οι εξεταστικές για τους φοιτητές), μήπως να αρχίζαμε ένα brainstorming για τα περαιτέρω; Για χώρο, μέρα και ώρα θα είναι λίγο πιο εύκολο φαντάζομαι να οργανωθούμε σε σχέση με τους χαμουτζήδες ( : brrr : ) φίλους. Να ξεκινήσουμε με μια δήλωση ενδιαφέροντος; Ποιοι ενδιαφέρονται να βρεθούμε για έναν καφέ μέσα στον Οκτώβριο;
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν μένω θεσσαλονίκη οποτε μην με υπολογίζεται
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το είχα αναφέρει και συμφωνώ. Καλή φάση νομίζω είναι Κυριακή πρωί, όχι πολύ πρωί φυσικά. Ελπίζω μόνο να μπορώ κι εγώ γιατί συνήθως την Κυριακή έχω αγώνα. Εναλλακτικά υπάρχει και το Σάββατο μεσημέρι που, όπως και την Κυριακή το πρωί, δεν έχει πάρα πολύ κόσμο στο κέντρο, τουλάχιστον το φθινόπωρο.

Υπάρχει η λύση να πάμε για καφέ φυσικά. Αν είμαστε όμως αρκετοί νοματαίοι, νομίζω και μια Άθωνος δε θα μας χάλαγε καθόλου. Για πείτε και σεις.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:δεν μένω θεσσαλονίκη οποτε μην με υπολογίζεται
εγώ δεν είμαι καν ελλάδα οπότε ούτε εγω θα δώσω παρών :P
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

εγω θα ηθελα να συμμετεχω αλλα παιδες δεν με αφηνει η γυναικα μου(ολα σε αυτη την φορτωνω)
εγω μενω στις Σερρες οποτε δυσκολα να φτιαξω το προγραμμα μου
καποια στιγμη ομως θα ηθελα να σας γνωρισω απο κοντα και εκτιμω οτι η ωρα εκεινη δεν θα αργησει
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Γκρινιάρης

Αφού είναι για μπουγάτσες, πρέπει να είναι πρωί! Μη τα διαλύσουμε όλα! :lol:

Είμαι κοντοχωριανός, αλλά με τη κατάλληλη προειδοποίηση έρχομαι.

Ας μαζευτούν όμως πρώτα οι συμμετοχές, ώστε να μη βγούμε ραντεβού! : brrr :

Πάντως mpamiatzis, να φάμε καμιά μπουγάτσα στο «Ανώτερον», κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Γκρινιάρης έγραψε:Αφού είναι για μπουγάτσες, πρέπει να είναι πρωί! Μη τα διαλύσουμε όλα! :lol:

Είμαι κοντοχωριανός, αλλά με τη κατάλληλη προειδοποίηση έρχομαι.

Ας μαζευτούν όμως πρώτα οι συμμετοχές, ώστε να μη βγούμε ραντεβού! : brrr :

Πάντως mpamiatzis, να φάμε καμιά μπουγάτσα στο «Ανώτερον», κάποια στιγμή.
εγω σε προσκαλω για καφε Ν Υορκ πρικι σοφα κτλ το σαβατο. ελα να με βοηθησεις γιατι δεν αντεχω ποια τον συντηριτισμο των φιλων και γνωστων
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Off-topic: Έχοντας διαμορφώσει προ πολλού την πεποίθηση ότι στη νότιο Ελλάδα δεν ξέρουν να φτιάχνουν μπουγάτσα, μπαίνω κάποια στιγμή σε ένα μαγαζί στην Πάτρα, και παίρνω μπουγάτσα.
Δοκιμάζω, και ενθουσιάζομαι! Λέω στην ιδιοκτήτρια: "Επιτέλους, έφαγα μια καλή μπουγάτσα στην Πελοπόννησο! Εσείς τις φτιάχνετε;". Μου χαμογελάει, και μου λέει "Ναι... αλλά είμαι Σερραία!"

Σας ζηλεύω, όσους παρευρεθείτε... και όχι μόνο για τις μπουγάτσες. (Και για τα τρίγωνα Πανοράματος... :lol: )
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μπουγατσοσυναντηση? παρον εδω μεσα πειτεμε οποτε ειναι να ερθω, πρεπει να συναντιομαστε να γνωριζομαστε απο κοντα να γινουμε φιλοι και να βοηθαμε της ανθροπινες σχεσεις που εχουν χαθει στης μερες μας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Μέχρι στιγμής, δηλαδή, έχουμε σίγουρα τον Αριστοτέλη και τον Ευθύμη; Τι γίνεται; Άλλοι στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν; Ή πήγατε όλοι στα χωριά για εκλογές; Μήπως ν'αρχίσε να απογοητεύομαι;
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

θα μου στείλετε και εμένα με ACS να σας δώσω στοιχεία. Μϊα κρέμα μία τυρί παρακάλώ.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καρντάσι, καλύτερα να τα έγραφες "Μπουγατσοφάγεια", αλλιώς θυμίζουν "σφάγια" ή "αποφάγια"
Και δεν μας είπες αν πρόκειται για Μπουγατσοφάγεια μέ τυρί ή Μπουγατσοφάγεια μέ κρέμα : brrr :
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αν είναι μέρα που βολεύει, μπορεί να ανέβω κι εγώ. Έχω καιρό να δω την συμπρωτεύουσα και την έχω πεθυμήσει.

Προτιμώ Σάββατο ή Κυριακή ή τέλος πάντων αργία (εκτός από τις 24 του Οκτώβρη, γιατί έχω κανονίσει κάτι άλλο).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Δηλώνω κ εγώ συμμετοχή πέραν απροόπτου ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Παρακάμπτω τα επαναλαμβανόμενα, ελεεινά, χαμουτζίδικα σχόλια περί τυριού και κρέμας αναμένοντας απάντηση στο κρίσιμο ερώτημα που απασχολεί όλους τους Θεσσαλονικείς: "Πώς ρουφιέται το σουβλάκι με το καλαμάκι;"

Μέχρι να λαβω απάντηση σ'αυτό το φλέγον ζήτημα έρχομαι να προτείνω ως ημέρα συνάντησης το Σάββατο, 17 Οκτωβρίου για ένα καφεδάκι κατά τις 11(;) το πρωί. Εφόσον βρεθούμε μόνο διαμένοντες στη Θεσσαλονίκη μπορούμε να συναντηθούμε κλασσικά στην καμάρα και να κανονίσουμε επί τόπου πού θα πάμε. Αν έρθει και η Αόρατη Μελάνη (πράγμα που θα με χαροποιήσει ιδιαίτερα) μάλλον επιβάλλεται καφές στην παραλία ή/και στην Αριστοτέλους.
Comte de Toulouse έγραψε:Καρντάσι, καλύτερα να τα έγραφες "Μπουγατσοφάγεια", αλλιώς θυμίζουν "σφάγια" ή "αποφάγια"
Ορθή η παρατήρηση, αγαπητέ Κόμητα. Παραδρομή. Για το υπόλοιπο σχόλιο, βλ. παραπάνω.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Αναζητείται ο Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 11:53
Όνομα Ιστότοπου: -

EvanT έγραψε: ... έρχομαι να προτείνω ως ημέρα συνάντησης το Σάββατο, 17 Οκτωβρίου για ένα καφεδάκι κατά τις 11(;) το πρωί. Εφόσον βρεθούμε μόνο διαμένοντες στη Θεσσαλονίκη μπορούμε να συναντηθούμε κλασσικά στην καμάρα και να κανονίσουμε επί τόπου πού θα πάμε. Αν έρθει και η Αόρατη Μελάνη (πράγμα που θα με χαροποιήσει ιδιαίτερα) μάλλον επιβάλλεται καφές στην παραλία ή/και στην Αριστοτέλους.
αν ο καφες κρατησει και μετα τις 3 το μεσιμερι (οπως πρεπει να κραταει ενας θεσσαλονικιοτικος καφες χαλαρα) θα δειτε και την αφεντια μου.
Αν εμφανιστη και η αορατη εκτος απο μπουγατσα θα πραπει να πιειται καφε, να πιειτε ουζακι, κοντρα ουζακι, φαγητο, κοντρα καφε.... εεε καπου θα σας πετυχω
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θα έρθω με μπούρκα, για να διατηρήσω την αορατότητά μου. Άνευ απροόπτου αυτά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

"Πώς ρουφιέται το σουβλάκι με το καλαμάκι;"
όπως και το σάντουιτς με γύρο
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

ΓΜΤ δεν μπορώ στις 17 Οκτωβρίου παρα μόνο μετά τις 15:00 Θα είσαστε ακόμα εκεί?

Είμαι από Θεσσαλλλλλονίκη και με αρέσει επίσης

Scifimom
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Α, θα χαρώ πάρα πολύ να σε γνωρίσω! Αν θέλουν τα παιδιά να το κάνουμε πιο αργά, αλλιώς απλώς ορισμένοι θα το τραβήξουμε σε απογεματινό...

Α και οι Σερραίοι να αφήσουν τις δικαιολογίες και να τσακιστούν να έρθουν, και να φέρουν και τις μπουγάτσες μαζί τους!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση