Κάτι δεν πάει καλά...

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Λόγω της πολυετής μου ενασχόλησης με τα ελληνικά fora (ειδησεογραφικά, πληροφορικής, επιστημονικά και λοιπά) και του απότομου και αγενή γενικά χαρακτήρα του νεοέλληνα που του βγαίνει και όταν γράφει (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) είμαι πάντα καχύποπτος, ακόμα και όταν πρόκειται για αθεϊστικά site ή blog. Υπάρχει πολύ καφρίλα, απανθρωπιά και παραλογισμός, ακόμα και εκεί που δεν το περιμένεις.
Το παρακάτω κείμενο ανήκει σε έναν blogger που δηλώνει αναρχικός, κυνικός, πανθεϊστής. Διαβάστε το και σχολιάστε τι πιστεύετε. Προσωπικά μου κάνει εντύπωση ότι ο συντάκτης θεωρεί ότι με την στοχοποίηση και το βίαιο ξέσπασμα θα αλλάξει κάτι, όπως και τα σχόλια κάτω από το κείμενο που τον επιβραβεύουν.

Κι έλληνας να ‘τανε…

Πήγα χθες στον φούρνο να πάρω ψωμάκι, γύρισαν οι πολλοί από τις διακοπές κι είχε κόσμο πολύ και ουρά. Πίσω από μένα ένας πακιστανός με ξυρισμένο κεφάλι κι αξύριστη γενειάδα τα πάνω κάτω. Μπροστά από μένα στην ουρά μια καλλίγραμη κοπέλλα στην ηλικία της κόρης μου με καυτό σορτσάκι μπλουζάκι τιραντάκι χάρμα οφθαλμών. Όταν ήρθε η σειρά της έπιασε ψιλοκουβέντα με τον φούρναρη. Ο πακιστανός από πίσω μάλλον βιαζότανε οπότε κάτι άρχισε να μουρμουρίζει στην γλώσσα του με τα δόντια σφιγμένα. Σαφώς δεν ήξερε ότι έχω μαθητές πακιστανούς και κουτσά στραβά κάποιες λέξεις τις πιάνω και μου σηκώθηκε η τρίχα όταν διέκρινα τις λέξεις κεφάλι μαστίγιο θάνατος. Γύρισα και τον κοίταξα όλο αηδία λέγοντάς του στ’ αγγλικά ότι εδώ τις αγαπάμε τις γυναίκες και τις προσέχουμε και να προσέχει τι λέει σε δημόσιους χώρους. Το βλέμμα του έσταζε μίσος και δεν μπορούσε να ξεκολλήσει από τα καπούλια της νεαρής αλλά κάποια στιγμή κατάφερε να γυρίσει το βλέμμα με κοίταξε υπεροπτικά με το ύφος του ανώτερου όντος και μου απάντησε κάτι σαν «εδώ δεν είστε άντρες και χρειαζόμαστε σαρία ο αλλάχ είναι μεγάλος».

Ξύλο αγαπητοί μου. Πολύ ξύλο. Μάτωσαν οι γροθιές μου να τον κοπανάω. Γκρέμισα τις μισές βιτρίνες του φούρνου με το κεφάλι του να κάνει κρακ σε κάθε μια από αυτές. Είχε σχεδόν λιποθυμήσει από τα κλωτσίδια, δόντια στο πάτωμα κι αίματα στα τζάμια και σκεφτόμουν να τον δέσω απ’ έξω στο δέντρο και να τον μαστιγώσω ανηλεώς εφαρμόζοντας την σαρία που τόσο του αρέσει, αλλά άκουσα σειρήνες αστυνομίας και τον παράτησα μην έχουμε κι αυτόφορα αλλά πριν τον παρατήσω του έκανα την χειρότερη προσβολή που μπορείς να κάνεις σε ένα τέτοιο φανατικό υποκείμενο. Τον ξεβράκωσα εντελώς από την μέση και κάτω και φεύγοντας πήρα και την βερμούδα του μαζί την οποία πέταξα σ’ έναν κάδο παρακάτω. Ένας γείτονας αφού έφυγα τον τράβηξε φωτό με το κινητό ξεβράκωτο στο πάτωμα ανάμεσα στα δόντια του και το θέμα για μένα δεν τελείωσε εδώ. Αύριο θα πάω στο μαγαζί που δουλεύει θα του δείξω την φωτογραφία της απόλυτης προσβολής του και θα την κάνω και αφισοκόλληση καθημερινά έξω από το σπίτι του και ή θα αυτοκτονήσει ή θα φύγει. Είδαμε και πάθαμε να ψιλοξεφορτωθούμε τον χριστιανισμό ε όχι να φορτωθούμε και την σαρία!!! Υπάρχουν και όρια που δεν μπορούν να ξεπεραστούν!!!


http://kleitor.blogspot.com/2013/09/blog-post_8.html
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ωραια ψευτικη ιστορια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ίδιο νομίζω. Καλό θα ήταν όμως να τα καταδικάζουμε αυτά.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Επειδή τον Κλείτορα τον γνωρίζω προσωπικά... (νομίζω πέρασε και από εδώ ένα διάστημα)... εντάξει... είναι ιδιαίτερος τύπος... εντελώς δικός του. Δεν το αποκλείω να είναι πραγματική η ιστορία... Είναι στις «δυνατότητες» της ιδιαιτερότητος του χαρακτήρος του.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Άρρωστος ο τυπάς Άναρχε , και από τα σχόλια για την βία φαίνεται πόσο διεστραμμένο τρόπο σκέψης έχει . Δεν υπάρχει σωτηρία .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos την 10 Σεπ 2013 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ναι, στις αρχές του φόρουμ ήταν εδώ.

Η ιστορία πάντως μου φαίνεται αρρωστημένη, ανεξαρτήτως αν είναι αληθινή ή όχι.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αν ο πακιστανος ηταν χρυσαυγιτης και κοιτουσε με μισος μια νιγηριανη με μπουρκα αντι για ελληνιδα πιτσιρικα και ετρωγε αυτος το ξυλο απο τον αρρωστο τυπα, θα λεγατε τα ιδια;

Ή θα τον κανατε ηρωα τον Κλειτορα;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Σοβαρά μιλάς ? Αν ήταν χρυσαυγίτης και ... κοίταζε με μίσος , να άλλαζε τα δεδομένα ? Κατά τ' άλλα το παράδειγμά είναι άστοχο κατά περιπτώσεις μιας και ο χρυσαυγίτης ενδέχεται να είναι και αυτός βίαιος , και όπως στρώνει κανείς πολλές φορές είναι αναγκαίο να κοιμάται
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Μισό λεπτό,

ο τύπος αφηγείται πως έδειρε κάποιον που τον πρόσβαλε, προσωπικά.
Δεν αντέδρασε καθόλου βίαια για την τιμή της κοπέλας αλλά για την δική του.

Προσωπικά νομίζω η υπερβολική αντίδραση όπως του Κλείτωρα στην ιστορία μόνο εντείνει τα πάθη εκατέρωθεν.
Μια σφαλιάρα μέσα σε πολύ κόσμο θα αρκούσε.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Σαν την τουρκία που για την "τιμή" της οικογένειας σκοτώνουν την βιασθήσα κόρη ?

Η αντίδραση δεν ήταν υπερβολική egore , ήταν άρρωστη .

Άνθρωποι με τόσο χαμηλά επίπεδα empathy χρήζουν εγκλεισμού και ψυχοθεραπείας
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Στράτο είναι μόνο μια ιστορία σε ένα blog...
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι βρε , η υποτιθέμενη πάντα .
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:Σοβαρά μιλάς ? Αν ήταν χρυσαυγίτης και ... κοίταζε με μίσος , να άλλαζε τα δεδομένα ?

Για κάποιους σίγουρα.
stratos έγραψε:Κατά τ' άλλα το παράδειγμά είναι άστοχο κατά περιπτώσεις μιας και ο χρυσαυγίτης ενδέχεται να είναι και αυτός βίαιος , και όπως στρώνει κανείς πολλές φορές είναι αναγκαίο να κοιμάται
Ενώ ο ισλαμιστής που λέει μάλιστα όλα αυτά για τις γυναίκες, δεν ενδέχεται να είναι βίαιος...
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Για κάποιους σίγουρα.
Aυτό εννοούσα όταν έλεγα
stratos έγραψε:Κατά τ' άλλα το παράδειγμά είναι άστοχο κατά περιπτώσεις μιας και ο χρυσαυγίτης ενδέχεται να είναι και αυτός βίαιος , και όπως στρώνει κανείς πολλές φορές είναι αναγκαίο να κοιμάται
vesid έγραψε:Ενώ ο ισλαμιστής που λέει μάλιστα όλα αυτά για τις γυναίκες, δεν ενδέχεται να είναι βίαιος...
Vesid όταν λέω <ενδέχεται> , εννοώ υπάρχει το ενδεχόμενο να ΞΕΡΕΙΣ ότι ο άλλος είναι βίαιος , να είναι αποδεδειγμένα δηλαδή χρυσαυγίτης αυτής της τάξης , όχι να το υποθέσεις από το βλέμμα ... όλο μίσος .
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:Σοβαρά μιλάς ? Αν ήταν χρυσαυγίτης και ... κοίταζε με μίσος , να άλλαζε τα δεδομένα ? Κατά τ' άλλα το παράδειγμά είναι άστοχο κατά περιπτώσεις μιας και ο χρυσαυγίτης ενδέχεται να είναι και αυτός βίαιος , και όπως στρώνει κανείς πολλές φορές είναι αναγκαίο να κοιμάται
κατα περιπτωσεις , ενδεχεται να ειναι ολοι βιαιοι. Αυτο δεν συνιστα επιχειρημα περι αστοχιας του παραδειγματος.
Εγω μιλαω για τη περιπτωση του να (μην) αντιδρασει οπως ακριβως και ο Πακιστανος. Και να φταιει μονο για τη ρατσιστικη χολη προς τη Νιγηριανη και για αντιστοιχες για τη περιπτωση προσβολες προς τον ψυχοπαθη.

ειμαι σιγουρος οτι αρκετοι δεν θα διεκριναν τοσο ευκολα την αρρωστια της συμπεριφορας του, λογω ιδεολογικης/πολιτικης προκαταληψης υπερ των μεταναστων και κατα των χρυσαυγιτων. Αντιστοιχα, αρκετοι δεν τη διακρινουν απο αυτο το περιστατικο λογω αντιστροφης προκαταληψης κατα των μεταναστων. Για αυτο και τοσα ευνοικα σχολια γραφτηκαν στο μπλογκ.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

To κατα περιπτώσεις το εξήγησα , εννοούσα κατ' άτομα , αν π.χ. γνωρίζεις ότι ο άλλος είναι τραμπούκος .
kapages έγραψε:Εγω μιλαω για τη περιπτωση του να (μην) αντιδρασει οπως ακριβως και ο Πακιστανος. Και να φταιει μονο για τη ρατσιστικη χολη προς τη Νιγηριανη και για αντιστοιχες για τη περιπτωση προσβολες προς τον ψυχοπαθη.
Ναι , όπως σου απάντησα δεν αλλάζει τίποτα .
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Στράτο, το "για κάποιους" πήγαινε στους παρατηρητές όχι στο εκάστοτε θύμα.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ιστορία είναι άρρωστη όπως είπε κάποιος. Αναφέρει ότι επίτηδες τον ξεβράκωσε και θα πάει να τον βρει για να τον προσβάλλει. Η βία γεννάει βία. Το αν κάποιος έδειρε άγρια έναν καρπαζοεισπράκτορα μετανάστη που και αυτός με τη σειρά του ζει σε ένα περιβάλλον γεμάτο πίεση και άγχος (και το εκδηλώνει με μισογυνισμό) δεν αλλάζει τίποτε προς το καλύτερο, χώρια το ότι ο θύτης δεν διαφέρει από έναν χρυσαυγίτη. Νομίζω ότι η ένωση άθεων θα πρέπει να λάβει θέση και να αποστασιοποιηθεί και καταδικάσει ατομικές πράξεις βίας και εκδίκησης. Αλλιώς μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένη στο μέλλον αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

http://en.wikipedia.org/wiki/RanXerox

σαν ιστορία φαντασίας ειναι παρωχημένη, το εικονογραφημένο άνωθι απο το 80' και γενικα, η αδικαιολογητη υπερμετρη βια, ταραντινο και τα ρέστα΄ δεν ειναι πρωτοφανές ή σημαντικό, και δεν εκπλησσει που διασκεδαζει μερος των αναγνωστων

σαν πραγματική ιστορια, εχει θεματάκια ο κλειτωρ, όχι όμως και τόσο ακραία που να χρειαζονται εγκλεισμο με νευροληπτικα και λίθιο.

αυτά μας μαράνανε? και Δεν Εχουμε Ξεφορτωθεί τον χριστιανισμό, ας είμαστε λίγο πιό γειωμένοι θα έλεγα...
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ibraim Bielidopoulos έγραψε:Η ιστορία είναι άρρωστη όπως είπε κάποιος. ... η ένωση άθεων θα πρέπει να λάβει θέση και να αποστασιοποιηθεί και καταδικάσει ατομικές πράξεις βίας και εκδίκησης. Αλλιώς μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένη στο μέλλον αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.
σιγά τα αυγά

άρρωστη δεν εχει καν αρχίσει να είναι


η ενωση εκτεθειμένη αν συνεχιστει τί? οι αλλοι ανθρωποι στον φουρνο τί εκαναν? κερινα ομοιώματα ηταν ή κομπαρσοι σε αλλη ταινία?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση