Θρησκευτικά στο δημοτικό. Και τώρα;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:
απο την ορθόδοξη κατήχηση, στην άθεη κατήχηση.

αφήστε τα παιδιά να κάνουν ότι θέλουν. ο φανατισμός σε μια ιδεολογία είναι κακός σύμβουλος στην ανατροφή ενός παιδιού.
άρα συμφωνείς να μην γίνεται νηπιοβάπτιση?
:lol: :lol: :lol:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα συμφωνήσω με τον Breadfan (και την Μελάνη).
Και στις δύο κόρες μου είχαμε μία στάση παρόμοια με αυτήν που αναφέρουν.
Τους λέγαμε την πραγματικότητα με απλά λόγια που να μπορούν να γίνουν κατανοητά ανάλογα με την ηλικία τους. Και οι εξηγήσεις αύξαναν σε πολυπλοκότητα όσο αυτές μεγάλωναν.
Δεν πήραν απαλλαγή από τα θρησκευτικά, καθώς και να υπήρχε τότε αυτή η δυνατότητα, σκεφτήκαμε πως αυτό μάλλον προβλήματα θα τους δημιουργούσε. Με την κριτική σκέψη και μόνον (έτσι νομίζω), αντιμετώπισαν όλες τις δυσκολίες των θρησκευτικών μαθημάτων και των κοινωνικών συνεπειών τους. Η μικρή μάλιστα πήγε και ένα χρόνο κατηχητικό, διότι πήγαινε η καλύτερή της φίλη!
Είχαμε, πως να το πω, εμπιστοσύνη και στην δική μας επιρροή και στην κριτική ικανότητα των παιδιών μας. Και δεν πέσαμε έξω :D
Μια χαρά αθεϊστριες είναι και οι δυο (το έχω ξαναγράψει). Η μεγάλη είναι της "απορριπτικής" σχολής, δηλαδή μόλις κάποιος πιστός (όποιας θρησκείας) προσπαθήσει να της την πει, αδιαφορεί παντελώς, κατεβάζει τα ρολά και διακόπτει τις διπλωματικές σχέσεις.
Η μικρή είναι του καυγά, οπότε αρχίζει την επίθεση με την πρώτη κουβέντα και δεν σταματάει αν δεν τον διώξει από τον χώρο της.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Και εγώ πάντως όπως τα λέει η μελάνη ο breadfan και ο λοξίας θα πράξω. Δεν υπάρχει λόγος να φορτίσω τα παιδιά μου με τα δικά μου πιστεύω. Οταν θα είναι σε θέση τα ίδια να αποφασίσουν και να υπερασπιστούν την επιλογή τους ας το πράξουν.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

άρα συμφωνείς να μην γίνεται νηπιοβάπτιση?
η βάφτιση πρέπει να γίνεται μόνο άν ο άνθρωπος το θελήσει και αφού πιστέψει στον χριστό απο μόνος του.
δέν υπάρχει λόγος να βαφτίζεται ένα παιδί.
τα περι αμαρτωλότητας των νεωγνών τα θεωρώ χαζομάρες.
ένα μικρό παιδί τί αμαρτεία μπορεί να έχει?
(άλλωστε και ο χριστός έίπε όσοι γίνουν σαν τα παιδιά αυτοί θα μπούν στην βασιλεία των ουρανών.)


η βάφτιση ενός νηπίου όμως δέν είναι κατήχηση.

τα θρησκευτικά στο σχολείο είναι μια μορφή κατήχησης, αλλα μόνο οι γονείς και το σπίτι μπορούν (άν μπορούν) να επηρεάσουν ένα παιδί.

όσο άσχημο είναι να υπάρχει θρησκευτική κατήχηση με αυστηρή νηστεία και λιβάνι,
το ιδιο άσχημο είναι να υπάρχει άθεη κατήχηση.
(για μένα τουλάχιστον)

άν ήμουν άθεος θα έλεγα στο παιδί: εγώ δέν πιστεύω στον θεό και τα θεωρώ παραμύθια, αλλα εσύ είσαι υπέυθηνος να αποφασίσεις τί θεωρείς σωστό και τί θα ακολουθήσεις.
δική σου η ζωή δικές σου οι αποφάσεις.

και σάν ένθεος κάτι ανάλογο θα έλεγα.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:

όσο άσχημο είναι να υπάρχει θρησκευτική κατήχηση με αυστηρή νηστεία και λιβάνι,
το ιδιο άσχημο είναι να υπάρχει άθεη κατήχηση.
(για μένα τουλάχιστον)

άν ήμουν άθεος θα έλεγα στο παιδί: εγώ δέν πιστεύω στον θεό και τα θεωρώ παραμύθια, αλλα εσύ είσαι υπέυθηνος να αποφασίσεις τί θεωρείς σωστό και τί θα ακολουθήσεις.
δική σου η ζωή δικές σου οι αποφάσεις.

και σάν ένθεος κάτι ανάλογο θα έλεγα.
Δεν υπαρχει αθεη κατηχηση εκτος και αν θεωρεις την επιστημη και την πραγματικοτητα κατηχηση.
Δηλαδη αν θεωρεις το να εξηγουμε στα παιδια πως λειτουργει κατι,γιατι υπαρχει κατι και απο τι ειναι κατασκευασμενο ειναι κατηχηση.

παρολα αυτα Σιννερ και σχετικα με κατι που ειπε ο πεθερος μου (η μικρη στην τριτη δημοτικου 7 χρονων πρεπει να διαβαζει επικουρο) σκεφτομαι αν θα μπορουσαμε να κανουμε ενα αναγνωστικο σκεψης για παιδια . Αρκετοι απο μας εχουμε μικρα παιδια ισως θα μπορουσαμε να βοηθηθουμε απο τους παλαιοτερους σκεπτικιστες για την δημιουργια σκεπτικισμου στα παιδια μας με συμβουλες οπως αυτες για το αν πρεπει να ακολουθησουν τα θρησκευτικα στο σχολειο ή οχι και πως να τα αντιμετωπισουν. Δεν με νοιαζει αν τελικα βγει ενθεη η κορη μου αλλα θα με ενοχλουσε να μην ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ.
Δεν θα ηταν ωραιο η δημιουργια ενος βιβλιου π.χ Επικουρος για παιδια και νηπια. ;)
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καταρχάς να πω ότι η προσέγγιση της Μελάνης είναι η καλύτερη που έχω δει.

Δεν θεωρώ πως είναι ανάγκη να προβληματίζεται το παιδί για το τί θα κάνει στο σχολείο και για το αν διαφέρει από τα άλλα παιδάκια. Τα πράγματα κυλάνε μόνα τους καμιά φορά, κι αν μάθει από τους γονείς να σκέφτεται και να αμφισβητεί ε δεν θα το επηρεάσει τόσο η κατήχηση και σίγουρα θα ψαχτεί μόνο του - που είναι και το πιο σωστό.

Βέβαια η κατάργηση αυτής της αηδίας στο σχολείο είναι απαραίτητη, είναι δυνατόν να βάζουν μικρό παιδί να γράφει γιατί ο θεούλης μας αγαπάει; Θα τους άξιζε να γράψει κάνα παιδάκι καμιά "καφρίλα" του στυλ "μάλλον δεν μας αγαπάει γιατί πέθανε ο πατέρας μου από καρκίνο όταν ήμουν 4 και υποφέραμε οικογενειακώς".. Ξέρω, είναι χοντρό αλλά συγχύζομαι έτσι που παραμυθιάζουν τα παιδιά...

Εμάς πάντως στο δημοτικό ο δάσκαλος μας είχε πει ότι ο Αδάμ και η Εύα είναι παραμύθι κι ότι η εξέλιξη είναι η εξήγηση της δημιουργίας του ανθρώπου!!!!!! Μεγαλώνοντας τον εκτίμησα πολύ...

Sinner συμφωνώ πως τα παιδιά πρέπει να αποφασίζουν μόνα τους αλλά δεν είναι πάντα τόσο απλά τα πράγματα. Αν κάνω παιδιά πολύ ευχαρίστως να μην τους πω τίποτε απολύτως για την αθεΐα. Αρκεί να μην τους κάνουν κήρυγμα και στο σχολείο. Όταν κάποιος κάνει πλύση εγκεφάλου σ'ένα παιδάκι πρέπει να ακούσει και την άλλη άποψη... Δεν λέω να το πρήξεις, αλλά να του μιλήσεις απλά για να έχει στο μυαλό του πως η "μοναδική αλήθεια" του χριστιανισμού δεν είναι και τόσο μοναδική.. ούτε και τόσο αλήθεια...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

SinneR έγραψε:άν ήμουν άθεος θα έλεγα στο παιδί: εγώ δέν πιστεύω στον θεό και τα θεωρώ παραμύθια, αλλα εσύ είσαι υπέυθηνος να αποφασίσεις τί θεωρείς σωστό και τί θα ακολουθήσεις.δική σου η ζωή δικές σου οι αποφάσεις.
Εγώ αυτό κάνω πάντως.Όταν μάλιστα μου είπε ο μικρός πως ούτε αυτός πιστεύει στο θεό του είπα ότι είναι πολύ μικρός για να έχει αποφασίσει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:η βάφτιση ενός νηπίου όμως δέν είναι κατήχηση.
:doh:
Σαν να πάρω στον γιό μου κασκόλ του βάζελου και εισιτήριο διαρκείας, και να περιμένω να αποφασίσει μόνο του τι ομάδα θα γίνει, κάτι τέτοιο λες μάλλον.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Scifimom εγώ τουλάχιστον στο σχολείο αν και άθεη αρκετά χρόνια πριν τελειώσω είχα την εξής τακτική: ερωτήσεις στο μάθημα (που έφερναν πάντα σε δύσκολη θέση την καθηγήτρια ;) ) και στα τέστ ότι λέει το βιβλίο σαν παραμύθι. Τώρα βέβαια δεν νομίζω ότι θα ανεχόμουν ούτε αυτό αλλά συνήθως στην σχολική ηλικία έχουμε λιγότερο κατασταλαγμένες απόψεις. Οπότε αυτό που μάλλον θα έλεγα στο παιδί μου θα ήταν να μη φοβάται να ρωτήσει και να συζητήσει είτε με τη δασκάλα (πάντα ευγενικά) έιτε μαζί μου, και στο μάθημα να γράφει αυτά που λέει το βιβλίο χωρίς απαράιτητα να τα πιστεύει. Απαλλαγή θα σου πρότεινα να πάρεις μόλις και αν σου ζητήσει το ίδιο το παιδί αφού το έχει σκεφτεί καλά. Πάντως μη φοβάσαι.. Είναι τόσο παραμύθι τα βιβλία που από το δημοτικό είχαμε πάψει να τα παίρνουμε στα σοβαρά. Το ότι είναι απαράδεκτη κατήχηση και πρέπει να καταργηθεί είναι βέβαια προφανές αλλά μάλλον έχουμε δρόμο για αυτό...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό που θα πω είναι κάπως άσχετο με το θέμα αλλά έχει σχέση με τα θρησκευτικά στο σχολείο κτλ. Εγώ πάω τώρα Δευτέρα Λυκείου και στο μάθημα των θρησκευτικών συμμετέχω κανονικά σε συζητήσεις λέγοντας ελεύθερα την γνώμη μου αν διαφωνώ σε κάποιο θέμα. Πριν λίγες μέρες μίλαγα με ένα κορίτσι ( δεν κάνουμε και πολύ παρέα οπότε δεν ήξερε τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις ) και λέγαμε σχετικά με το μάθημα των θρησκευτικών. Με λίγα λόγια είπε ότι δεν ασχολείται καθόλου με το μάθημα αλλά είπε το εξής. ''Έγώ δεν δίνω σημασία όπως η Τάδε που κάθεται και ανοίγει συζητήσεις και λέει διάφορα σατανιστικά-αθεϊστικά στον θρησκευτικό''. Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι αν και οι συμμαθητές στην τάξη μου αντιμετωπίζουν αυτά που λέω ως σατανιστικά και με θεωρούν σατανιστή! Ίσως είμαι υπερβολικός αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα οι συμμαθητές μου να νομίζουν ότι σφάζω κουνέλια σε ξέφωτα! :twisted:

Εσείς πως το βλέπετε αυτό; Πιστεύετε ότι οι περισσότεροι που λένε κατά των θρησκειών αντιμετωπίζονται έτσι; Αν στην Δευτέρα Λυκείου αντιμετωπίζουν έτσι τις απόψεις μας, στο Γυμνάσιο και στο Δημοτικό πως θα κάνουν;

ΥΓ. Ρώτησα τι έλεγε η Τάδε στον θρησκευτικό και έλεγε ότι ο Χριστιανισμός υποβιβάζει την γυναίκα!
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
Αναζητείται ο Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 11:53
Όνομα Ιστότοπου: -

πραγματι οταν καποιος ειναι απο κουμουνηστης και ολυμπιακος μεχρι θρησκολιπτος η αθεος, οταν εχει καποιον κοντα του φιλο φιλη και συζητανε και συμφωνουν σε αρκετα οι πλιοψυφια αμεσος θα πει οτι και ο αλλος το ιδιο ειναι, το θεμα ειναι οτι αν εσυ νιωθεις καλα με τον φιλο φιλη σου αδιαφωρεις για της οποιες θεσεις εχει εκεινος εκεινη
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Εμάς πάλι στο Λύκειο θα περνούσαν την θεολόγο για σατανίστρια :p

Σε ερώτηση παιδιού για την κόλαση και πως είναι (δεν θέλω να το σχολιάσω πολύ γιατί θα μου βγει κακία, αλλά ναι, πίστευε στα πάντα :p) απάντησε κάτι του στυλ "τι βλακείες είναι αυτές;" και εκνευρίστηκε πραγματικά που υπήρχαν νέα παιδιά στην εποχή μας που πιστεύουν σε τέτοια πράγματα :D

Πάντως δεν ξέρω βρε fanisoleo μου, προσωπικά θα έλεγα πως όχι, δεν υπάρχουν άνθρωποι που αν κάνεις ερωτήσεις (και μάλιστα λογικές) ή εκφράσεις αμφιβολίες για τον χριστιανισμό θα σε πουν σατανιστή. Βέβαια μάλλον κάνω λάθος γιατί είμαι στον κόσμο μου! Και μ'έχουν πει και σατανίστρια. Αλλά ήμουν και 24 τότε κι όχι 16 - κι απλά έσκασα στα γέλια.... Στο δημοτικό πάντως τα παιδάκια δεν κάνουν τίποτα, δεν έχουν την ιδέα του σατανισμού στο μυαλό τους, αλλά μπορεί να αποκλείσουν το παιδάκι γιατί είναι διαφορετικό - γι'αυτό καλύτερα να αποφεύγονται τέτοιες αποκαλύψεις (σε τρίτους εννοώ) σ'αυτές τις ηλικίες, δεν φταίνε σε τίποτα τα παιδιά.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο αδελφός μου στο γυμνάσιο διαφωνούσε συνεχεια με τον θρησκευτικό και η συμμαθητές του τον παρότρυναν και όλας να μπει σε κόντρα γιατί γινότανε συζήτηση μεταξύ τους και χανότανε μάθημα. Όταν γράψανε εξατάσεις απάντησε σε όλες τις ερώτησης (18 νομίζω έγραψε) και στο τέλος έγραψε "και ζήσανε αυτή καλά και εμείς καλύτερα" :P
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:η βάφτιση ενός νηπίου όμως δέν είναι κατήχηση.
Σωστά, δεν είναι κατήχηση. Είναι ισόβια εξασφάλιση της "ψήφου" του νεοφώτιστου υπέρ του κόμματος της Ελληνορθόδοξης Χριστιανικής Εκκλησίας. Το βαφτίζουν, άρα γίνεται χριστιανός (οποία λαμπρή λογική!), άρα έχουμε τόσα εκατομμύρια πιστούς.


Η κατήχηση γίνεται με την ανατροφή και την παιδεία, όχι με τον νηπιοβαπτισμό. Βουτώντας απλά έναν άνθρωπο στην κολυμπήθρα δεν θα γινει χριστιανός. Αν του γεμίσεις όμως το μυαλό από πολύ μικρό με τους χριστιανικούς μύθους θεωρώντας δεδομένη την αλήθεια τους και δαιμονοποιώντας την απόρριψή τους, τότε ναι, γίνεται χριστιανός χωρίς να το καταλάβει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
founder
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008 21:22

Οι παρακάτω αναρτήσεις έχουν αποδοθεί σε άγνωστο συγγραφέα (λεπτομέρειες εδώ). Παρακαλώ ο αυθεντικός συγγραφέας της, να μας ενημερώσει ώστε να αποκατασταθούν οι αναρτήσεις.

viewtopic.php?f=36&t=657&p=12351#p12351
viewtopic.php?f=36&t=657&p=11687#p11687
viewtopic.php?f=36&t=657&p=11600#p11600


Ευχαριστώ
Απάντηση