σαραντισμος

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε: @μπαμιατζή: να χαίρεσαι την κορούλα σου. Ελπίζω να μην περίμενες να "σαραντίσει" για να τη βγάλεις βόλτα...
thanks man...να σας πω και την ιστορια του σαραντισμου.

Την μικρη την βγαλαμε εξω στις 20 μερες αφου και η γιατρος μας (μαλλον αθεη) μας το επεβαλε (αν ηταν στο χερι μου θα εβγαινε απο το σπιτι 2 χρονων). χωρις να παρουμε την μιση ευχη (για οσουν δεν γνωριζουν στις 20 μερες διαβαζουν την λεχωνα και το παιδι και ετσι μπορει να βγει).

και ειχαμε σκοπο να μην την παμε για σαραντησμο αλλα που να ξεφυγουμε απο την μανα μου (την μανα του μπαμιατζη). αφου μαλωσα για κανενα μισαωρο ειπα να παω με τα κεφια της μανα μου και να κανουμε τον σαραντησμο. Πηγαν η μανα μου και η γυναικα μου(η οποια ειναι ποιο αρνητικη αλλα δεν μπορει να αντιδρασει στην μανα μου).
Εαν πηγαινε η γυναικα μου μονη της ειναι σαν να μην πηγε, οποτε το να πουμε στην μανα μου οτι καναμε σαραντησμο ενω δεν καναμε δεν επαιζε.

και η περιπετεια της γυναικας μου... εχω παρει τηλ την προηγουμενη και εχω μαθει ποτε τελιωνει η λειτουργια λεω στην μανα μου 9:30 μετα την λειτουργια θα πατε.
9:30 ερχεται στο σπιτι παιρνει τηλ στην εκκλησια το σηκωνει η καντηλαναφτισα(παιζει και γυναικα καντηλαναφτισα εκσυχρονισμος) τις λεει της μανα μου δεν τελιωσε η εκκλησια αλλα ειναι στα τελιωματα.
Φευγουν 9:30 και φτανουν 9:40 στην εκκλησια που μολις τελιωνε η λειτουργια. η μανα μου πιανει τον παπα
μανα: θελουμε να σαραντησουμε κτλ
παπας: εεεε καθηστε λιγο. ολοκληρη λειτουργια εκανα να μην ποιο ενα καφε ανθρωπος ειμαι και εγω εχω και μερικες εξομολογισεις να κανω.
μανα μου: τι εξομολογισεις το μωρο δεν μπορει να περιμενει , τοση ωρα περιμενουμε..
παπας: καλα κυρια μου ενα καφε θα πιω και ερχομαι
(η μανα μου οπως και εγω δεν πινει καφε και δεν μπορει να περιμενει)
9:55 η μανα μου παει στο γραφειακι του παπα
μανα μου: παπα δεν πιστευω να μας ξεχασες
παπας:εεε οχι τωρα τελιωνω
10:00 η μανα μου παει να ξαναποιασει το παπα αλλα η καντηλαναφτισα τις λεει ο παπας ερχεται. ο παπας ο παχυς ερχεται διαβαζει μια ευχη της λεχωνας παιρνει την μικρη με τα μολυσματικα του χερια και την σηκωνει κανοντας τα αμπρααα καταμπρα
λεει στην γυναικα μου να προσκυνησει, η γυναικα μου στραβοκαταπινει αλλα σταυροκαταπιεται και φιλαει τις εικονες.....

μανα μου: ειδες 5 λεπτα καναμε....


εριξα πολυ γελιο οταν μου τα ελεγε φανταζομουνα την μανα μου με τον παπα...
το απογευμα την πηγαμε στην γιατρο ειπε οτι ηταν μια χαρα

επιπροσθετος η μανα μου δεν χωνευει καθολου αυτον τον παπα διοτι πριν απο 3 χρονια ο μαλακας θα επνιγε την ανηψια μου κατα την βαπτιση.... το σκηνικο το εχω τραβηξει σε βιντεο αλλα για λογους πρωσοπικων δεδομενων δεν το ανεβασα ποτε....

έπεται το βαπτισμα και μαλλον δεν θα γλυτοσουμε το γαμο.... τι να κανω ρε παιδια να μαλωσω με την μανα μου αφου την νιωθω
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

mpamiatzis έγραψε:... τι να κανω ρε παιδια να μαλωσω με την μανα μου αφου την νιωθω
Αυτή όμως δε σε νοιώθει.Αστα mpamiazti όλο έτσι την πατάμε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ενταξει μωρε δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραματα, τι και αν πας σε ενα γαμο η σε μια βαφτιση μετα πατε και στο γλεντι τρωτε χορευετε ηθη και εθιμα μας ελληνες ειμαστε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Σύμφωνα με την παιδίατρό μας, το παιδί χρειάζεται ολιγόλεπτη έκθεση στον ήλιο κάθε μέρα.
Δεν θυμάμαι τους λόγους, αν και μου τους είχε πει, αλλά δεν χρειάζεται.
Είμαι σίγουρος ότι ήταν πολύ καλύτεροι απ' το "μην τη βγάλεις γιατί δεν κάνει".

Τη δική μου την έβγαλα βόλτα 13 ημερών (για να είναι σε θέση να έρθει και η μαμά της μαζί μας), και εκκλησία την έχω πάει μόνο μια φορά. Which reminds me... σχετικά με αυτά που λες για τη βάπτιση:

Την κόρη μου τη βάφτισα.
(Breadfan ducks to avoid heavy object thrown by Melani).
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν το ήθελαν κάποιοι θρήσκοι συγγενείς, τη βάφτισα με δική μου πρωτοβουλία.

Γιατί τη βάφτισα; Η απάντηση είναι απλή.

Μου αρέσουν τα ρουχαλάκια, το καπελάκι, το ότι γύρω απ' την κολυμπήθρα μαζεύονται αγαπημένα μου πρόσωπα που χαμογελάνε σαν μαλάκες.
Στη δική μου περίπτωση μου άρεσε το ότι κάποιοι φίλοι ήρθαν από του διαόλου τη μάνα στην Πάτρα για να μας δουν.
Επίσης μου άρεσαν οι γαρδούμπες και τα λοιπά πιάτα που πλακώσαμε μετά σε μια καταπληκτική ταβέρνα εκεί κοντά, που μας ήρθαν και τσάμπα, 16€ το άτομο (και σκάσαμε - το παραθέτω για να σκάσουν απ' τη ζήλια τους οι Αθηναίοι). Ήμασταν 25 άτομα όλα κι όλα, χωρίς σαματάδες, χωρίς προετοιμασίες, χωρίς να δώσουμε μια περιουσία.

Με λίγα λόγια τη βάφτισα για τον ίδιο λόγο που στολίζω χριστουγεννιάτικο δέντρο. Μου αρέσει το έθιμο.

Ο παπάς μου έδωσε ένα χαρτί και μου είπε ότι πρέπει να το καταθέσω στο ληξιαρχείο οπωσδήποτε εντός τριάντα ημερών. Αυτό μου το τόνισε δύο φορές. Του χαμογέλασα, και δεν του είπα τίποτα, για να μην τον στενοχωρήσω. Η Μυρτώ έχει το όνομά της από τριών ημερών, καθώς κάναμε ονοματοδοσία τη μέρα που βγήκαμε απ' το μαιευτήριο. Το χαρτί ακόμα το έχω, για να κοιτάζω την υπογραμμισμένη με κόκκινο στυλό φράση "εντός τριάντα ημερών", και να σκάω στα γέλια.
Λίγο αργότερα, μπροστά σε κόσμο και με εντελώς αθώο ύφος, ρώτησα: "Ε, απ' όσο ξέρω, κάτι παίρνετε για την τελετή, αλλά επειδή είμαι άσχετος με αυτά, πόσο χρεώνετε;". Ο παπάς έμεινε για λίγο αμήχανος, και μετά μου είπε ότι δεν χρεώνουν τίποτα. Πριν προλάβει να συμπληρώσει κάτι (όλοι ξέρουμε τι), του είπα χαρωπά: "Α, δωρεάν είναι; Ευχαριστούμε πολύ!" (Οι μαλάκες οι νονοί πήγαν και του έδωσαν 100€ μετά, χωρίς να μου το πουν, και μου στέρησαν τη χαρά, αλλά η αμηχανία του παπά εκείνη τη στιγμή τα άξιζε με το παραπάνω.)
Φεύγοντας, ο παπάς μου είπε, θα σας δούμε όταν έρθετε να την κοινωνήσετε, και απ' τη φάτσα μου κατάλαβε ότι πιο πιθανό είναι να δει τον Αχμαντινετζάν παρά εμένα.

Είμαι υπέρ του εθίμου της βάπτισης. Είμαι ακόμα πιο υπέρ, τη στιγμή που σου δίνει τη δυνατότητα αργότερα να ζητήσεις να ακυρωθεί η βάπτισή σου.
Το να φύγεις απ' το ποίμνιο είναι πιο ηχηρό απ' το να μην ενταχτείς ποτέ. (Αλήθεια, το έχουμε παρατήσει αυτό το thread ή μου φαίνεται;)

Θέλω να πιστεύω ότι η κόρη μου θα με συγχωρήσει που τη βάπτισα χωρίς την άδειά της, όπως εγώ έχω συγχωρήσει τους γονείς μου που έκαναν το ίδιο. Η μικρή πάντως, έδειξε τις προθέσεις της, αφού λίγο πριν τη δώσω στον παπά για να τη βάλει στην κολυμπήθρα, μου έριξε μια καλή κλωτσιά εκεί που δεν πρέπει να κλωτσάει αν θέλει να αποκτήσει αδερφάκι.

Πάντως, μην φοβάσαι και πολύ να στενοχωρήσεις λίγο τη μάνα σου. Είμαι σίγουρος ότι το εγγόνι της θα το αγαπήσει ακόμα και αν δεν το πηγαίνεις στην εκκλησία. Ο πατέρας μου έκανε μερικούς μήνες να χωνέψει ότι το παιδί μου (καλώς εχόντων των πραγμάτων) δεν θα κοινωνήσει ποτέ, αλλά το χώνεψε τελικά, και φυσικά μας αγαπάει όλους. Φρόντισε απλώς να εναντιώνεσαι με χαμόγελο και ευγένεια, και δεν νομίζω να δυσκολευτείς.
mpamiatzis έγραψε: ο παπας ο παχυς ερχεται διαβαζει μια ευχη της λεχωνας παιρνει την μικρη με τα μολυσματικα του χερια και την σηκωνει κανοντας τα αμπρααα καταμπρα
:lol: :lol: :lol: :lol:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε ναι ρε φιλε εθιμα μας ειναι αυτα βοηθανε και στης ανθροπινες σχεσεις θα ερθω στο γαμο σου θα ερθεις στο δικο μου θα μαζευτουμε οικογενιακα τα χριστουγεννα το πασχα θα βγουμε το βραδυ μαζι ολοι, φανταζεστε εναν κοσμο χωρις γιορτες και πανυγιρια? σπιτι και δουλεια? μυζερια [καλα οχι οτι μερικοι δεν κανουν τετια ζωη οχι απαραιτιτα γιατι το θελουν αλλα γιατι δε μπορουν με τα προβληματα] στο θεμα μας δεν ειναι τοσο τραγικο να πας εκκλησια της γιορτες η σε γαμους, αφου δε πιστευεις δεν τρεχει και τιποτα ασε που αρκετοι πανε απλα σαν να πηγαινουν στο μουσιο ναι το εχω ακουσει και αυτο απο αθεο, επισης μηπως νομιζετε οι πολιτικοι μας που πανε καθε κυριακη εκκλησια πανε γιατι πιστευουν?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Αναζητείται ο Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 11:53
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ε ναι ρε φιλε εθιμα μας ειναι αυτα βοηθανε και στης ανθροπινες σχεσεις θα ερθω στο γαμο σου θα ερθεις στο δικο μου θα μαζευτουμε οικογενιακα τα χριστουγεννα το πασχα θα βγουμε το βραδυ μαζι ολοι, φανταζεστε εναν κοσμο χωρις γιορτες και πανυγιρια? σπιτι και δουλεια? μυζερια [καλα οχι οτι μερικοι δεν κανουν τετια ζωη οχι απαραιτιτα γιατι το θελουν αλλα γιατι δε μπορουν με τα προβληματα] στο θεμα μας δεν ειναι τοσο τραγικο να πας εκκλησια της γιορτες η σε γαμους, αφου δε πιστευεις δεν τρεχει και τιποτα ασε που αρκετοι πανε απλα σαν να πηγαινουν στο μουσιο ναι το εχω ακουσει και αυτο απο αθεο, επισης μηπως νομιζετε οι πολιτικοι μας που πανε καθε κυριακη εκκλησια πανε γιατι πιστευουν?
Εσυ φαντάζεσαι εναν κόσμο οπου αυτές oi μαζώξεις δεν θα γίνονται για ΗΛΙΘΙΟΥΣ λογους όπως γάμοι, βαφτίσεις, γιορτές και Θρηκευτικά έθιμα? Αλλα θα ανήκουν αν όχι στην καθημερινότητα, στην μηνότητα (απο το μήνας :P) Κανείς δεν νομίζω να κατηγροεί την μαζώξεις και τις συνευρέσεςι που φυσικά υπάρχει χαρά και αγάπη. αλλα αν γίνουν για άλλους λόγους μπορεί να γίνουν και δημιουργικές και πιο χαρούμενες και πιο μεγάλες.
Άβαταρ μέλους
Αναζητείται ο Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 11:53
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ε ναι ρε φιλε εθιμα μας ειναι αυτα βοηθανε και στης ανθροπινες σχεσεις θα ερθω στο γαμο σου θα ερθεις στο δικο μου θα μαζευτουμε οικογενιακα τα χριστουγεννα το πασχα θα βγουμε το βραδυ μαζι ολοι, φανταζεστε εναν κοσμο χωρις γιορτες και πανυγιρια? σπιτι και δουλεια? μυζερια [καλα οχι οτι μερικοι δεν κανουν τετια ζωη οχι απαραιτιτα γιατι το θελουν αλλα γιατι δε μπορουν με τα προβληματα] στο θεμα μας δεν ειναι τοσο τραγικο να πας εκκλησια της γιορτες η σε γαμους, αφου δε πιστευεις δεν τρεχει και τιποτα ασε που αρκετοι πανε απλα σαν να πηγαινουν στο μουσιο ναι το εχω ακουσει και αυτο απο αθεο, επισης μηπως νομιζετε οι πολιτικοι μας που πανε καθε κυριακη εκκλησια πανε γιατι πιστευουν?
εεε δεν ειναι ετσι....εγω ειμαι υπερ καποιον παραδωσεων αλλα καποια πανιγυρια θα ηταν καλα να τα αποφυγω.
Εαν εκανα το πρωτο γαμο μου θρησκευτικο δεν θα γλυτωνα το πανυγηρη.
Απο τα 500 προσκεκλημενους δεν θα ηξερα τουλαχιστον τους μισους αφου θα ηταν απο την γυναικα μου....οι αλλοι 250 θα ηταν γνωστοι συναδελφοι και συγκενολογι που τους βλεπω μονο στους γαμους (αν παω)

Προτιμο ενα γαμο σαν τα βαπτισια του breadfan, να καλεσω φιλαρακια που νομιζω οτι ειναι φιλαρακια και οχι την κουτση μαρια που θα με θαψει στο ιδιο μου το γαμο.

Υπαρχουν καποια εθιμα οπως ο σαραντισμος, τα βαπτισια, ο γαμος που οι αθεοι τα κανουν γιατι δεν μπορουν να αντισταθουν σε αυτα που θα τους σουρει το κοινωνικο τους περιβαλλον.
Τελικα μαλλον θα κανουμε και θρησκευτικο γαμο μαζι με τα βαπτισια.... ετσι οπως το σχεδιαζω θα καλεσω πολυ λιγουςκαι θα βγαλω τα προσκλητιρια και θα λενε ελατε στις 4 γαμος και βαπτισια ενω εγω θα εχω κανει το γαμο απο τις 3 ετσι δεν θα με δει κανενας γαμπρο στην εκκλησια (εκτος απο την μανα μου που δεν καταλαβενει)
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

ένα πράγμα που βαριέμαι αφόρητα, είναι γάμοι, βαφτίσια και τα λοιπά. Τα απεχθάνομαι αυτά τα πανηγύρια. Ιδίως τα τραπέζια των γάμων κλπ. μιας και συνήθως όπως είπε και ο προλαλήσαντας έχουν καλέσει και την κουτσή μαρία για τα "μάτια" του κόσμου, και επίσης η μουσική στους γάμους (σκυλάδικα και κλαρίνα) είναι φριχτή και μου φέρνει πονοκέφαλο και κακή διάθεση με τις πρώτες νότες.

Από παλιά είχα πεί ότι εαν παντρευτώ ποτέ, 5 η ώρα είναι ο γάμος 6 η ώρα έχω το αεροπλάνο για να φύγω για ταξίδι του μέλιτος! Για καλεσμένους μόνο τους κοντινούς φίλους και την οικογενειά μου (πάνω από 50 άτομα δεν μαζεύω). Και φυσικά για εκκλησία ούτε λόγος. 'Οσο για νυφικά κλπ. προτιμώ να παντρευτώ με άνετα ρούχα όπως το τζινάκι μου!
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Μου αρέσουν τα ρουχαλάκια, το καπελάκι, το ότι γύρω απ' την κολυμπήθρα μαζεύονται αγαπημένα μου πρόσωπα που χαμογελάνε σαν μαλάκες....Με λίγα λόγια τη βάφτισα για τον ίδιο λόγο που στολίζω χριστουγεννιάτικο δέντρο. Μου αρέσει το έθιμο.
Άψογα, άψογα... εκτιμάς ότι μπορεί να υπάρχουν πολλοί σαν εσένα;
Ρωτώ, γιατί σκέφτομαι να ανοίξω μια εταιρεία διοργάνωσης πολιτικών βαπτίσεων - με ρουχαλάκια, καπελάκι, μπομπονιέρες, καρφιτσούλες, γλυκάκια, τελετάρχη που να διαβάζει ευχές - όλα τα συμπαρομαρτούντα εκτός από την δεισιδαιμονία. Και θέλω να ξέρω αν θα έχω πελάτες!
breadfan έγραψε:Είμαι υπέρ του εθίμου της βάπτισης. Είμαι ακόμα πιο υπέρ, τη στιγμή που σου δίνει τη δυνατότητα αργότερα να ζητήσεις να ακυρωθεί η βάπτισή σου. Το να φύγεις απ' το ποίμνιο είναι πιο ηχηρό απ' το να μην ενταχτείς ποτέ. (Αλήθεια, το έχουμε παρατήσει αυτό το thread ή μου φαίνεται;)
Το θρεντ προς το παρόν ίσως, την ιδέα όμως όχι. Εγώ τουλάχιστον την έχω πάντα κατά νου. Απλώς περιμένω το πλήρωμα του χρόνου (ίσως σε κάνα δυο μήνες :-) για να αρχίσω να οργανώνω την εκστρατεία. Εκτός φυσικά κι αν το ξεκινήσει κανένας άλλος πριν από μένα.
Γενικώς φρονώ ότι δεν χρειάζεται βιασύνη. Όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Και στην Ελλάδα, όσο και να γκρινιάζουμε, ευτυχώς τα πράγματα βαίνουν προς τον κοσμικισμό - έστω και με βήμα σαλίγκαρου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναζητείται ο Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 11:53
Όνομα Ιστότοπου: -

καποια πραματα καλο ειναι να τα κραταμε να μην ειμαστε ξενεροτοι ουτε αποβλακομενοι με την συγχρωνη τεχνολογια, οπου δεις γαμο και χαρα και γλεντι με φαι μεσα, οπου δεις ξυλο τοτε να φευγεις, :D
Άβαταρ μέλους
Αναζητείται ο Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 11:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Παμε σε όλους τους γάμους να αρχίσουμε τα ξύλα να αδειάζουν
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Δυστυχώς Μελάνη μου δεν ξέρω κανένα υποψήφιο πελάτη σου. Θα αποφύγω να κάνω εκτιμήσεις, τουλάχιστον μέχρι να γίνουμε τετραψήφιοι σε αριθμό μελών (για να μην πω πενταψήφιοι).
Σκέφτομαι τώρα, ότι αν προχωρούσες κάτι τέτοιο, και η φωνή των άθεων άρχιζε να ακούγεται πιο δυνατά, όλο και κάποιος θα βρισκόταν να σε κατηγορήσει ότι όλα τα έκανες για να διαφημίσεις την εταιρία και να κονομήσεις... :)

Σε σχέση με την εκστρατεία, λέω να κάνω μια ανιχνευτική βόλτα μέχρι το ληξιαρχείο. Όταν δηλώσαμε την κόρη μας, ο υπάλληλος έγραψε σε ένα πεδίο "Χ.Ο.", και σε εμένα και στη γυναίκα μου. Δεν είχα πει τίποτα τότε, γιατί μόλις είχαμε βγει απ' το μαιευτήριο, με το ζόρι στεκόμασταν όρθιοι, και η γυναίκα μου είχε ενοχλήσεις από τα ράμματα. Οπότε λέω να πάω να ζητήσω (ευγενικά) να σβηστεί το entry, και να δω αν προβλέπεται η διαδικασία και τι αντιμετώπιση θα έχω.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Σύμφωνα με την παιδίατρό μας, το παιδί χρειάζεται ολιγόλεπτη έκθεση στον ήλιο κάθε μέρα.
Δεν θυμάμαι τους λόγους, αν και μου τους είχε πει, αλλά δεν χρειάζεται.
Για τον ίκτερο είναι νομίζω, κι η αδερφή μου όταν είχε γεννηθεί είχε πάθει (τότε ήμουν κι εγώ 3 χρονών, δεν θυμόμουν τίποτα, απλά τώρα βλέπω φωτογραφίες και το ξέρω), σχεδόν όλα τα νεογέννητα το παθαίνουν, μια ορμόνη νομίζω δεν εκκρίνεται, πάντως με έκθεση στον ήλιο περνάει. :P
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

@ όλους όσους είναι υπέρ της βάπτισης:

Αν μάθετε τι συμβολίζουν όλα αυτά θα φρίξετε.

Εμένα πάντως περισσότερο τελετή σατανιστών/ανθρωποθυσίας μου θυμίζει, κεριά, λιβάνια, το μωρό κλαίει και οδύρεται απ'τον φόβο και τον πόνο (πιστέψτε με, μου είχε κάνει μελανιά ο παπάς που με βάφτισε) και όλοι γύρω γελάνε λες και γίνεται κάτι καλό. Κι όλα αυτά, για να συγχωρεθέι το προπατορικό αμάρτημα, το οποίο υποτίθεται ότι συγχώρησε ο Χριστός. How sweet is that.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Σκέφτομαι τώρα, ότι αν προχωρούσες κάτι τέτοιο, και η φωνή των άθεων άρχιζε να ακούγεται πιο δυνατά, όλο και κάποιος θα βρισκόταν να σε κατηγορήσει ότι όλα τα έκανες για να διαφημίσεις την εταιρία και να κονομήσεις... :)
Μα, γι' αυτό ακριβώς θα το κάνω! :mrgreen:
breadfan έγραψε:Σε σχέση με την εκστρατεία, λέω να κάνω μια ανιχνευτική βόλτα μέχρι το ληξιαρχείο. Όταν δηλώσαμε την κόρη μας, ο υπάλληλος έγραψε σε ένα πεδίο "Χ.Ο.", και σε εμένα και στη γυναίκα μου. Δεν είχα πει τίποτα τότε, γιατί μόλις είχαμε βγει απ' το μαιευτήριο, με το ζόρι στεκόμασταν όρθιοι, και η γυναίκα μου είχε ενοχλήσεις από τα ράμματα. Οπότε λέω να πάω να ζητήσω (ευγενικά) να σβηστεί το entry, και να δω αν προβλέπεται η διαδικασία και τι αντιμετώπιση θα έχω.
Πολύ φοβάμαι ότι δεν γίνεται. Έπρεπε να το πεις εκέινη την στιγμή. Επειδή μου συνέβη ακριβώς το ίδιο (λόγω αμηχανίας έβαλα ΧΟ επειδή έτσι έλεγε η ταυτότητά μου) ρώτησα έναν γνωστό μου δικηγόρο και μου είπε πως η καταχώρηση αυτή αντικατοπτρίζει την κατάσταση που ίσχυε την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Είναι ιστορικό ντοκουμέντο, να το πούμε έτσι. Αν δήλωσες ΧΟ τότε, ακόμη κι αν τώρα έπαψες να είσαι, το τότε δεν αλλάζει. Όπως π.χ. αν τότε ήσουν κινέζος υπήκοος (λέμε τώρα), έστω κι αν μετά πήρες την ελληνική υπηκοότητα, δεν αλλάζει το γεγονός ότι τότε δεν την είχες.

Πάντως, για να μην σε πάρω στο λαιμό μου, πήγαινε ρώτα (και πες μας τι σου είπανε!)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Λοιπόν ο άντρας μου δουλεύει στο ληξιαρχειο και ρωτάει

1) Που μπηκε το ΧΟ δηλαδή σε ποιο πεδίο.
2) Η πηγή είναι οι ληξιαρχικές πράξεις οπότε αν παντρεύτηκες με θρησκ. γάμο τότε μπήκε στο πιστοποιητικό ΧΟ ως θρήσκευμα δικό σου από τα παλιά αρχεία (από την δική σου ληξιαρχική πράξη γέννησης και το πιστοποιητικό του γάμου)

Για να το σβήσεις πρέπει να δεις τη δική σου ληξ. πράξη γεννήσεως και αν όντως γράφει ΧΟ (και είσαι αγοράκι οπότε σίγουρα γράφει) πρέπει να πας στον εισαγγελέα και να βγεί εισαγγελική απόφαση αναίρεσης θρησκεύματος και τότε να διορθώσεις ΟΛΑ τα πιστοποιητικά που έχεις βγάλει μέχρι τώρα στη ζωή σου (Στρατολογίες, μεταδημοτεύσεις, πτυχία κλπκλπκλπ)

Αν έχετε άλλες ερωτήσεις σχετικά με τα δημοτικά θα χαρώ να βοηθήσω ακόμα και με προσωπικά μηνύματα.

Scifimom
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:πρέπει να πας στον εισαγγελέα και να βγεί εισαγγελική απόφαση αναίρεσης θρησκεύματος και τότε να διορθώσεις ΟΛΑ τα πιστοποιητικά που έχεις βγάλει μέχρι τώρα στη ζωή σου
Έλα!!! Γίνεται τέτοιο πράγμα; Ιδέα δεν είχα!

Να τι αξίζει η σωστή πληροφόρηση!!

Και για πες, τι χρειάζεται για να βγει τέτοια εισαγγελική απόφαση; Γνωρίζεις, ή πρέπει να συμβουλευτούμε δικηγόρο;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Ναι! Πηγαίνεις αρχικά στο ληξιαρχείο της πόλης όπου γεννήθηκες και εκθέτεις το αίτημά σου. Από εκεί θα σου πουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά. ΠΡΟΣΟΧΗ το ληξιαρχείο που γεννήθηκες είναι αυτό στο οποίο υπαγόταν η κλινική που γεννήθηκες και όχι το σπίτι των γονιών σου (ΠΧ αν γεννήθηκες στο ΛΗΤΩ αλλά οι γονείς σου μένανε στον ΠΕΙΡΑΙΑ το σωστό ληξιαρχείο είναι το ληξιαρχείο Αθηνών)

Κατόπιν θα απευθυνθείς στο πρωτοδικείο του είδιου Δήμου
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

@scifimom
Όταν πήγαμε να δηλώσουμε και να κάνουμε ονοματοδοσία στη νεογέννητη κόρη μας στο ληξιαρχείο, πήγαμε με τις ταυτότητές μας και ένα χαρτί απ' το μαιευτήριο, και ένα χαρτί με το όνομα της κόρης μας. Αυτά τουλάχιστον θυμάμαι.
Ο υπάλληλος άνοιξε ένα βιβλίο που συμπλήρωσε κάποια στοιχεία. Θυμάμαι πολύ καλά ότι υπήρχαν δύο γειτονικές στήλες, μία για τον πατέρα και μία για τη μητέρα, και ρωτούσε κάποια στοιχεία και μετά τα συμπλήρωνε. Κάποια στιγμή έφτασε σε κάποια κουτάκια στα οποία έγραψε Χ.Ο. χωρίς να μας ρωτήσει.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Όταν πήγαμε να δηλώσουμε και να κάνουμε ονοματοδοσία στη νεογέννητη κόρη μας στο ληξιαρχείο, πήγαμε με τις ταυτότητές μας και ένα χαρτί απ' το μαιευτήριο, και ένα χαρτί με το όνομα της κόρης μας. Αυτά τουλάχιστον θυμάμαι.
Ο υπάλληλος άνοιξε ένα βιβλίο που συμπλήρωσε κάποια στοιχεία. Θυμάμαι πολύ καλά ότι υπήρχαν δύο γειτονικές στήλες, μία για τον πατέρα και μία για τη μητέρα, και ρωτούσε κάποια στοιχεία και μετά τα συμπλήρωνε. Κάποια στιγμή έφτασε σε κάποια κουτάκια στα οποία έγραψε Χ.Ο. χωρίς να μας ρωτήσει.
Εμάς μας ρώτησε. Ο μπαμπά της μικρής είπε στην υπάλληλο να βάλει παύλα, ότι δεν έχει θρήσκευμα. Εγώ δεν ηξερα τι να κάνω, δνε το είχα σκεφτεί καθόλου τότε. Η υπάλληλος είδε την αμηχανία μου και είπε "η ταυτότητά σας τι γράφει;" 'Εγραφε ΧΟ, και αυτό βάλαμε. Μετά το ξανασκεφτόμουν και είχα μετανιώσει, αλλά νόμιζα πως δεν γίνεται τίποτα γι' αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση