Πάπας Φραγκίσκος: «Δεν πειράζει να είσαι άθεος…»

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πάπας Φραγκίσκος: «Δεν πειράζει να είσαι άθεος…»
...αρκεί να είσαι καλός
Ο προκαθήμενος της ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας σταδιακά χτίζει ένα προφίλ εκ διαμέτρου αντίθετο από τον Πάπα Βενέδικτο – γνωστού με το παρατσούκλι «Ροτβάιλερ του θεού». Μετά το άνοιγμα σε πιστούς διαφορετικών θρησκειών, ήρθε και η ώρα των άθεων. Κατά τη διάρκεια της σημερινής λειτουργίας είπε στους πιστούς ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα με όσους είναι άθεοι και είναι εξίσου καλοί άνθρωποι, φθάνει να κάνουν το καλό. Ο Πάπας τόνισε ότι όλοι οι άνθρωποι –είτε πιστεύουν, είτε όχι–,οφείλουν να κάνουν το καλό και δήλωσε: «Κάντε εσείς το καλό και θα βρούμε σημείο επαφής, ακόμα και αν είστε άθεοι».
Σε αντίθεση με τους ΣεραφειμοΑμβρόσιους που λένε «Δεν πειράζει να είσαι καθήκι, αρκεί να είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος» (και μόνο Ορθόδοξος)
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

πολλοί είπαν μπράβο για αυτή την φράση αλλά εμένα δεν μου κάθετε καλά. Δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί αλλά έτσι όπως το λέει μου είναι σαν να τολέει υποτιμητικά για τους άθεους
then again maybe it's just me...
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Ποιος ακουει τους δικους μας χριστιανιμπαν μολις διαβασουν αυτη τη δηλωση. Ιδιως η Ελενη Λουκα θα δωσει ρεσιταλ :D

Συγκρινετe τα λογια του παπα με αυτου του ...τραγοπαπα:

http://www.romfea.gr/foni-ierarxon/1691 ... 9-14-29-48
Spoiler: Εμφάνιση
Δεν γίνεστε άγιοι κυνηγώντας το κακό. Άστε το κακό. Νὰ κοιτάζετε πρὸς τὸν Χριστὸ κι αὐτὸ θὰ σᾶς σώσει.
Σωστος ο παπας αν και αν υπηρχε παραδεισος και κολαση θα προτιμουσα την κολαση. Ο παραδεισος μου θυμιζει Β. Κορεα. Ολη μερα υμνουμε τον 'πατερουλη' Κιμ ζονγκ Ιλ
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

MariaEvri έγραψε:πολλοί είπαν μπράβο για αυτή την φράση αλλά εμένα δεν μου κάθετε καλά. Δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί αλλά έτσι όπως το λέει μου είναι σαν να το λέει υποτιμητικά για τους άθεους.
then again maybe it's just me...
It's not just you.
Τι θα πει "ακόμα κι αν είστε άθεοι"; Αυτό υπονοεί ότι το να είσαι άθεος ενδέχεται να είναι κακό.
Και φυσικά είναι κακό, από τη θεϊστική σκοπιά - διαφορετικά δεν θα χρειαζόταν καν να το πει αυτό ο πάπας.

Ώστε δεν πειράζει που είμαστε άθεοι, φτάνει να είμαστε καλοί άνθρωποι. (μας έβαλε και όρο, αν πρόσεξες).
Σώπα καλέ, εσένα περιμέναμε να μας το πεις.

Σα να λέμε "και οι μαύροι, άνθρωποι είναι".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

AoratiMelani

Σωστα, λεει το αυτονοητο. Δε περιμανεμε τον παπα να το ξερουμε αυτο. Αλλα το λεει σε ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν οτι ειναι αυτονοητο. Καποιος επρεπε να τους το πει. Ας μη τον κρινουμε αυστηρα.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όσο υποτιμητικό ή συγκαταβατικό κι αν ακούγεται, παραμένει βήμα προς θετική κατεύθυνση κατά τη γνώμη μου. Αν μη τι άλλο για να τ' ακούν οι δικοί του ταλιμπάν και να μη θέλουν να πιάνουν τα γιαταγάνια κάθε φορά που βλέπουν μπροστά τους άθεο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πάντως Μελάνη δεν λέει "ακόμη και αν είστε άθεοι" λέει δεν έχω πρόβλημα με τους άθεους αρκεί να είναι καλοί άνθρωποι. Είναι μια καλή δήλωση γιατί νομίζω πως απλά αντικαθιστά το κριτήριο της πίστης με το κριτήριο της πράξης και αυτό νομίζω πως τους αφορά όλους και όχι μόνο τους άθεους.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εντάξει παιδιά, δίκιο έχετε - τι να κάνουμε, ως εκεί μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος, για παραπάνω δεν τραβάει. :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Τι θα πει "ακόμα κι αν είστε άθεοι"; Αυτό υπονοεί ότι το να είσαι άθεος ενδέχεται να είναι κακό.
αυτό ακριβώς
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Φραγκίσκος έγραψε:[...] είπε στους πιστούς ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα με όσους είναι άθεοι και είναι εξίσου καλοί άνθρωποι, φθάνει να κάνουν το καλό.
Αυτός μπορεί να μην έχει πρόβλημα, ο Θεός του όμως έχει μεγάλο πρόβλημα.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Πάντως πολύ έξυπνος ο Φραγκίσκος. Με αυτό που είπε αφενός παρουσιάζει ένα προοδευτικό και μοντέρνο προφίλ, αφετέρου (έμμεσα) προσδίδει στην αθεΐα μία πολύ αρνητική χροιά (αυτό που λέει ουσιαστικά διαβάζεται ως «ακόμα και με τους άθεους δεν έχω πρόβλημα, αν είναι καλοί άνθρωποι»). Άραγε μήπως υπονοεί ότι «με τους καθολικούς δεν έχω πρόβλημα ακόμα και αν δεν είναι καλοί άνθρωποι»;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όλο γκρίνια, αυτοί οι άθεοι... τους καίμε, γκρινιάζουνε, τους καλοπιάνουμε, πάλι γκρινιάζουνε! μα τι θέλουν επιτέλους?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

tasos_didymoteicho έγραψε:Εικόνα

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
État de siège
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ουτε υποτιμητικο ειναι ουτε συγκαταβατικο.
Θα τολμουσα να πω οτι εσεις και οχι ο παπας ειστε ενοχοι προκαταληψης. Οχι χωρις λογο, δεδομενου οτι ο προηγουμενος ο Βενεδικτος ηταν καθικι, αλλα αυτο δεν δικαιολογει σχολια οπως τα παραπανω. Σε λιγο θα μιλησετε και για συγκεκαλυμμενο hate speech...

να διαβασουμε καμια ξενη εφημεριδα...

http://www.usatoday.com/story/news/worl ... s/2355935/

"Francis described doing good not as a matter of faith, but of "duty, it is an identity card that our Father has given to all of us, because he has made us in his image and likeness."

referring to non-Catholics and nonbelievers, he said, "if we do good to others, if we meet there, doing good, and we go slowly, gently, little by little, we will make that culture of encounter: we need that so much. We must meet one another doing good."

ολος ο ντουνιας εγραψε καλα σχολια...μακαρι να παραδειγματιστουν και οι δικοι μας εδω.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

"Όπα παιδιά λάθος, δεν καταλάβατε καλά"
On Thursday, the Vatican issued an “explanatory note on the meaning to ‘salvation.'"

The Rev. Thomas Rosica, a Vatican spokesman, said that people who aware of the Catholic church “cannot be saved” if they “refuse to enter her or remain in her.”

At the same time, Rosica writes, “every man or woman, whatever their situation, can be saved. Even non-Christians can respond to this saving action of the Spirit. No person is excluded from salvation simply because of so-called original sin.”

Rosica also said that Francis had “no intention of provoking a theological debate on the nature of salvation,” during his homily on Wednesday.

Although the pope's comments about salvation surprised some, bishops and experts in Catholicism say Francis was expressing a core tenant of the faith.

"Francis was clear that whatever graces are offered to atheists (such that they may be saved) are from Christ," the Rev. John Zuhlsdorf, a conservative Catholic priest, wrote on his blog.

"He was clear that salvation is only through Christ’s Sacrifice. In other words, he is not suggesting – and I think some are taking it this way – that you can be saved, get to heaven, without Christ."

Chad Pecknold, an assistant professor of theology at the Catholic University of America, agreed with Zuhlsdorf, pointing out that the pope’s comments came on the Feast of Saint Rita, the Catholic patron saint of impossible things.

“The remarks about atheists show that there is even a saint for atheists,” Pecknold said. “Including all of humanity, on this day especially, remarks like that are almost called for.”

“To stress that the gospel redeems all people, including atheists, is the teaching of the church,” he added. “This is an objective fact that the church believes.”
http://religion.blogs.cnn.com/2013/05/2 ... ks-debate/
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

kapages έγραψε:Ουτε υποτιμητικο ειναι ουτε συγκαταβατικο.
Θα τολμουσα να πω οτι εσεις και οχι ο παπας ειστε ενοχοι προκαταληψης.
Νομίζω ότι μας αδικείς. Εμείς σχολιάσαμε την απόδοση/ερμηνεία των δηλώσεων του όπως την έδωσε η athensvoice (που κατά τη γνώμη μου ήταν τελείως ανακριβής).
Francis described doing good not as a matter of faith, but of "duty, it is an identity card that our Father has given to all of us, because he has made us in his image and likeness."
Τώρα δηλαδή αυτή η πρόταση δεν αυτοαναιρείται; Αν δεν πιστεύω στο Θεό του (είμαι άθεος ή δωδεκαθεϊστής), τότε δεν είναι δυνατό να δεχτώ ότι το να κάνω καλό είναι καθήκον που μου έχει επιβάλει ο Θεός του. Άρα το να κάνω το καλό είναι τελικά θέμα πίστης.

Αυτή που θεωρώ εξαιρετική δήλωση είναι η εξής:
referring to non-Catholics and nonbelievers, he said, "if we do good to others, if we meet there, doing good, and we go slowly, gently, little by little, we will make that culture of encounter: we need that so much. We must meet one another doing good."
Από την άλλη με προβλημάτισε ο σχολιασμός των δηλώσεων του Φραγκίσκου από τον εκπρόσωπο του Βατικανού:
Thomas Rosica έγραψε:that people who aware of the Catholic church “cannot be saved” if they “refuse to enter her or remain in her.”
Άρα οι άθεοι δε σώζονται.
Thomas Rosica έγραψε:“every man or woman, whatever their situation, can be saved. Even non-Christians can respond to this saving action of the Spirit. No person is excluded from salvation simply because of so-called original sin.”
Άρα οι άθεοι σώζονται.

Τι δεν καταλαβαίνω;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Εννοεί ότι αν γνωρίζεις την ύπαρξη της καθολικής εκκλησίας (φαντάζομαι όχι απλά την ύπαρξή της, αλλά και το δόγμα της), για να σωθείς πρέπει οπωσδήποτε να γίνεις κάποια στιγμή καθολικός. Αν πάλι δεν γνωρίζεις την ύπαρξή της (πχ αν είσαι ιθαγενής του Αμαζονίου) μπορείς να σωθείς μόνο αν είσαι καλός άνθρωπος, ανεξάρτητα από το τι πιστεύεις (μπορείς να είσαι άθεος, παγανιστής, οτιδήποτε).
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν εχω προθεση να αδικησω κανεναν, καλοπιστα το ειπα, εχουμε φαει στη μαπα πολλες σιχαμερες δηλωσεις απο παπες και αρχιεπισκοπους και ειναι κατανοητη μια δυσπιστια, μεχρι ενα σημειο.

Οντως η αθηναικη το κατακρεουργησε (και επειδη το ψυλλιαστικα το κοιταξα και αλλου, οι δημοσιογραφοι συνηθως γραφουν οτι τους κατεβει), αλλα και ετσι, ηταν τραβηγμενη η κριτικη IMHO.

Δεν ειναι αντιφατικη η δηλωση, υπο θεολογικη σκοπια. Υπαρχει Θεος, και μας εκανε καθομοιωση του, να γουσταρουμε ενστικτωδως το καλο. Ειτε πιστευουμε ειτε οχι. Αν δεν πιστευουμε, το ενστικτο μας εξακολουθει να υπαρχει, απλα το αποδιδουμε σε αλλους λογους. Μαλακιες προφανως, αλλα θεολογικα στεκουν ωστε να στηριξουν αυτο που ειπε περι καλου.

Τωρα τα περι σωτηριας της ψυχης , ειναι για γελια. Δεν θα ασχοληθω καν. I'm too old for this shit! Δεν παλευονται οι ανθρωποι.
Εδω κολλαει αυτο που ειπε η Μελανι. Σοβαρα; Δεν σωζομαστε; Τι μας λες; :D :D
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

vesid έγραψε:Αν πάλι δεν γνωρίζεις την ύπαρξή της (πχ αν είσαι ιθαγενής του Αμαζονίου) μπορείς να σωθείς μόνο αν είσαι καλός άνθρωπος, ανεξάρτητα από το τι πιστεύεις (μπορείς να είσαι άθεος, παγανιστής, οτιδήποτε).
Μάλιστα. Αυτό μου θύμισε εκείνη τη γελοιογραφία στην οποία ένας ιθαγενής της Αφρικής (μπορεί να ήταν και του Αμαζόνιου) μιλάει με έναν ιεραπόστολο και τον ρωτάει:
-«Αν δεν ήξερα όλα αυτά που μας είπες, θα πήγαινα στην Κόλαση;»
-«Όχι.»
-«Τότε γιατί μου τα είπες;»
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση