Τι 'ν' τούτο πάλι? Αφιονισμένοι δωδεκαθεϊστές?

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Γιατί πολλοί λένε "γαμώ το Δία"; :think:
Το λένε γιατί πιστεύουν στον Χριστό και δεν θέλουν να βλασφημάνε με τα ''θεία'' τους αλλά θέλουν να βρίσουν γι'αυτό βρίζουν κάποια άλλη θεότητα που έχουν πεισθεί ότι δεν υπάρχει. Έχω ρωτήσει άτομα και αυτό μου έχουν πει!
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εδώ μπαίνει η ερώτηση, γιατί νιώθουν την ανάγκη όπως και δήποτε να βρίσουν κάποιον θεω ώστε μπαίνουν στην διαδικασία να βρούν έναν που δεν υπάρχει ?
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ποιματακι ειναι αυτο με τον δια αλλα φυσικα δεν θα το πω γιατι εχει βρισιες ειναι παλιο παντος, [υπηρχε και μια ταβερνα ο διας λεει καποτε ασχετο :D ] στο θεμα μας, απ τα λιγα που ξερω [ναι ειμαι αμορφοτος] ειτανε οτι στα παλια χρονια οι αστραπες και τα σχετικα οπου γινοντουσαν οι ανθροποι τα ονομασαν κατι θεικα, ετσι με το καιρο βγηκε για τον 12θεισμο γιναν οι ναοι λατρευαμε σαν ελλαδα τους 12 θεους ε και ξαφνικα ηρθαν καποιοι και μας ειπανε οτι ολα αυτα ειναι ειδολολατρικα πιστεψαμε στον χριστιανισμο και τα λοιπα και τα λοιπα, ισως κανω και λαθος ειπαμε δε ξερω πολλα,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Αναζητείται ο Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 11:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτοί οι άνθρωποι είναι για ψυχιατρείο, διάβασα ένα άρθρο που -χονδρικά- λέει πως όλοι οι μισέλληνες αξίζουν να καούν στην πυρά, τους έχω ικανούς να το κάνουν κι αυτό, δεν είναι καθόλου για γέλια.
Άβαταρ μέλους
founder
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008 21:22

Οι παρακάνω αναρτήσεις έχει αποδοθεί σε άγνωστο συγγραφέα (λεπτομέρειες εδώ). Παρακαλώ ο αυθεντικός συγγραφέας της, να μας ενημερώσει ώστε να αποκατασταθεί η ανάρτηση.

viewtopic.php?f=36&t=656&p=11606#p11606
viewtopic.php?f=36&t=656&p=11614#p11614
viewtopic.php?f=36&t=656&p=11617#p11617
viewtopic.php?f=36&t=656&p=11646#p11646
viewtopic.php?f=36&t=656&p=11647#p11647
viewtopic.php?f=36&t=656&p=12132#p12132

Ευχαριστώ
Κλείτωρ
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009 17:31
Όνομα Ιστότοπου: ΚΛΕΙΤΩΡ
Επικοινωνία:

ότι γράφουν το εννοούν, δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Ένας φίλος μου έστειλε τον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.hellenicreligion.gr/doc/kukl ... niston.htm

...
Η Εκκλησία των Ελλήνων στο θρήσκευμα είναι όργανο πνευματικού πολέμου. Στέκεται στην πρώτη γραμμή μάχης κατά των μισελληνικών αιρέσεων. Δεν δικάζει τον εχθρό. Τον εξοντώνει. Δεν διεξάγει πόλεμο κατά ατόμων. Εξολοθρεύει ομαδικώς τις αντεθνικές δοξασίες. Δεν ψάχνει για στοιχεία που να αποδεικνύουν αξιόποινες πράξεις ατόμων. Η πρώτη ερώτηση που κάνουμε είναι: Λατρεύεις τους Πατρώους Θεούς; Η απάντηση θα καθορίσει την μοίρα του κατηγορουμένου. Αυτή είναι η ουσία του εμπόλεμου Ελληνισμού.
Και πού να σφίξουν οι ζέστες...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην γελατε καθολου.Ανεξαιρετως ολοι οι φοιτητες της ελληνικης πατρωας θρησκειας ειναι μαθητες υψηλοτατου πνευματικου επιπεδου αριστουχοι που σπουδαζουν στο πανεπιστημιο και διαπρεπουν στον επιστημονικο στιβο.

Η μαλλον γελαστε με την ψυχη σας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Άμα σφίξουνε οι ζεστες θα γίνουμε μουσουλμάνοι
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν ξερω για τους αλλους 11 θεους εγω τον θεο του πολεμου τον πιστευω χρονια τωρα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση