Δημιουργία προσπάθειας στυλ Ίδρυματος James Randi στην Ελλάδα

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

Ξεκίνησα μία συζήτηση με το πιο πάνω θέμα σε άσχετο χώρο

Μεταφέρω την έως τώρα συζήτηση εδώ

Satyros2009 έγραψε:
tactical έγραψε:Ο Σάι Μπάμπα έχει πολύ πλάκα.
Αν δεν απατώμαι ο Τζέιμς Ράντι έχει ασχοληθεί με αυτό το μούτρο στο παρελθόν.

Όσον αφορά το κοριτσάκι με τα γυάλινα δάκρυα υπάρχει και άλλη εξήγηση.
Υπάρχουν πρωτείνες που όταν αλλάξουν στερεοδομή δίνουν μορφή γυαλιού σε διάφορα υγρά, όπως το νερό. Η αντοχή του κρυσταλλοποιημένου νερού δεν είναι η ίδια με το πραγματικό γυαλί, αλλά στην όψη μοιάζουν.
Λοξίας έγραψε:Ναι μεγάλο μούτρο αυτός ο Μπάμπα.
Μέχρι και η κυβέρνηση των Ινδιών τον έχει καταγγείλει για απατεώνα!

Αν υπάρχει και τέτοια εξήγηση σχετικά με τα "γυάλινα" δάκρυα, μοιάζει
πιο κοντά στην πραγματικότητα, παρά να βάζει το ίδιο μόνο του κάτι στα μάτια του.
Απο το http://www.skepdic.gr/Entries/Sigma/saibaba.htm
αντιγράφω

Ο ISRA είναι για την Ινδία ότι το Ίδρυμα James Randi για την Αμερική και τον Καναδά (σ.τ.μτφ.: που δυστυχώς δεν έχουν ελληνικό ομόλογο με αποτέλεσμα οι γκουρού, οι θεραπευτές, οι New Age καθοδηγητές και οι οποιοιδήποτε τυχάρπαστοι και απατεώνες να αλωνίζουν ελεύθερα και να επαφίεται μόνο σε μεμονωμένες ιδιωτικές πρωτοβουλίες το ξεσκέπασμα τους).

Γιατί δεν ξεκινάμε εμείς μία προσπάθεια;
Δεν λέω να κάνουμε εμείς αυτό το ίδρυμα, αλλά να αποτελέσουμε την σφήκα που θα αφυπνίσει τους κατάλληλους ανθρώπους.
Θα μπορούσαμε να στείλουμε email σε διαφόρους φορείς και άτομα
Για παράδειγμα θα μπορούσαμε να ζητήσουμε απο οργανώσεις εργαζομένων στον εκδοτικό χώρο και τον χώρο του βιβλίου να καταδικάσουν τον Λιακόπουλο και όσους άλλους βγάζουν τέτοια βιβλία. Θα μπορούσαμε να πιέσουμε βιβλιοπωλεία να μην τα έχουν, συγγραφείς να τα καταδικάσουν κλπ
Επίσης οι δύο φυσικοί που κάνουν την εκπομπή της ΕΤ-3 «Το σύμπαν που αγάπησα» έχουν κάνει μία τέτοια προσπάθεια μέσω της εκπομπής τους.
Θα μπορούσα να πω ένα σωρό πράγματα και ιδέες
ΑΝ θεωρείται πως είναι άξιο συζήτησης ας ανοίξουμε ένα τέτοιο θέμα που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε όλες τις ιδέες μας
Και τι θα κάνουμε εμείς, αλλά και πως θα προτρέψουμε και άλλους καταλληλότερους να ασχοληθούν.
Μία άλλη ιδέα που έχω (που αφορά την τακτική μας) είναι όλα τα emails μας να τα δημοσιοποιούμε, καθώς και τις απαντήσεις που θα δεχόμαστε ή το γεγονός πως δεν δεχόμαστε απαντήσεις
fr0g έγραψε:Καλή ακούγεται η πρωτοβουλία σου, αρκεί να βρούμε τους κατάλληλους ανθρώπους. Μόνο στην πίεση προς τα βιβλιοπωλεία να μην έχουν συγκεκριμένα βιβλία διαφωνώ. Κατά τα άλλα είναι μια καλή μορφή δράσης.
Satyros2009 έγραψε:
fr0g έγραψε:Καλή ακούγεται η πρωτοβουλία σου, αρκεί να βρούμε τους κατάλληλους ανθρώπους. Μόνο στην πίεση προς τα βιβλιοπωλεία να μην έχουν συγκεκριμένα βιβλία διαφωνώ. Κατά τα άλλα είναι μια καλή μορφή δράσης.
Ε πρότεινε κανέναν
Πρότεινε χώρο, πρότεινε κάτι τελοσπάντων
Και γιατί δεν σ’ άρεσε η ιδέα μου με τα βιβλιοπωλεία, δεν κατάλαβα;
Και η ανοχή έχει τα οριά της
fr0g έγραψε:Ανοχή; Μην ξεχνάς ότι προς το παρόν δεν τους ανεχόμαστε, μας ανέχονται. Όπως και να 'χει, είμαι κατά της λογοκρισίας. Ο καθένας είναι ελεύθερος να διαβάσει ότι θέλει και να καταλήξει μόνος του σε ότι συμπεράσματα θεωρεί λογικά. Δεν υπάρχει λόγος να τους περιορίσουμε.
Satyros2009 έγραψε:
fr0g έγραψε:Ανοχή; Μην ξεχνάς ότι προς το παρόν δεν τους ανεχόμαστε, μας ανέχονται. Όπως και να 'χει, είμαι κατά της λογοκρισίας. Ο καθένας είναι ελεύθερος να διαβάσει ότι θέλει και να καταλήξει μόνος του σε ότι συμπεράσματα θεωρεί λογικά. Δεν υπάρχει λόγος να τους περιορίσουμε.

δεν θέλω ηττοπάθεια, τι πάει να πει μας ανέχονται;
Και γιατί συσχετίζεις τους πιστούς (γιατί αυτούς νομίζω εννοείς) με τους Λιακοηλίθιους;

Επίσης αυτό που λέω εγώ δεν είναι λογοκρισία.
Λογοκρισία είναι αν υποστήριζα πως πρέπει να απαγορευτεί στους Λιακόπουλους και Χαρδαβέλλες να κάνουν τις εκπομπές τους ή αν υποστήριζα πως δεν έχουν το δικαίωμα να βγάζουν τα βιβλία τους.

Αυτό που υποστηρίζω εγώ είναι το εξής
Να προτρέψουμε μεγάλα βιβλιοπωλεία να μην πωλούν τέτοιου είδους βιβλία, αν το κάνουν (δικαίωμά τους) να τους κράζουμε (δικαίωμά μας).

Δες το κι έτσι
Μήπως θες στο όνομα της ελευθερίας να αφήσουμε τα κρεοπωλεία να πωλούν σάπια κρέατα;
Γιατί πες μου, τι κάνει μεγαλύτερο κακό, το σάπιο κρέας του κρεοπωλείου ή τα βιβλία αυτά;
fr0g έγραψε:Το σάπιο κρέας είναι κοινά αποδεκτό κακό. Αν θες όμως μπορείς να πάρεις φρέσκο και να το αφήσεις να σαπίσει. Ακόμα κι αν άφηνες τα κρεοπωλεία να πουλάνε σάπιο κρέας, σαν σάπιο, χωρίς να το πλασάρουν ως φρέσκο, δεν θα ρισκάρανε πολλοί τη "ρετσινιά". Επιστρέφοντας στα βιβλία, όταν θες να κάνεις λογοκρισία πρέπει να έχεις και αντικειμενικό κριτή. Ποιός θα κρίνει τι είναι κατάλληλο και τι όχι αν όχι ο ίδιος ο καταναλωτής;
EvanT έγραψε:Χρειάζονται και αυτά τα βιβλία. Εξυπηρετούν το σκοπό τους. Αν δε διάβαζα τις βλακείες του Κεραμυδά πριν από 10 χρόνια, ούτε καν θα ήξερα πόσο μπαρούφα είναι τα περί Έψιλον που γίναν της μόδας σήμερα. Αν δε διάβαζα βιβλία συνομοσιολογίας όταν ήμουν έφηβος, πώς θα ήξερα ότι τα μισά βιβλία του Λιάκουρα είναι ανατυπώσεις αποτυχημένων βιβλίων του New Age του '80; Ουδέν κακόν αμιγές καλού.
Satyros2009 έγραψε:
fr0g έγραψε:Το σάπιο κρέας είναι κοινά αποδεκτό κακό.
Δηλαδή αυτά τα βιβλία δεν είναι (κοινά αποδεκτό κακό);
Αφήνεις έστω μία κάποια πιθανότητα να είναι πραγματικότητα τα όσα λένε;
fr0g έγραψε:Αν θες όμως μπορείς να πάρεις φρέσκο και να το αφήσεις να σαπίσει. Ακόμα κι αν άφηνες τα κρεοπωλεία να πουλάνε σάπιο κρέας, σαν σάπιο, χωρίς να το πλασάρουν ως φρέσκο, δεν θα ρισκάρανε πολλοί τη "ρετσινιά"
Έχεις ακούσει κανέναν απ’ αυτούς να λένε
«λέμε ψέματα και μπούρδες»;
Άρα όσα λες περί των κρεοπωλείων να πουλάνε σάπιο κρέας είναι άκυρα
fr0g έγραψε:Επιστρέφοντας στα βιβλία, όταν θες να κάνεις λογοκρισία πρέπει να έχεις και αντικειμενικό κριτή. Ποιός θα κρίνει τι είναι κατάλληλο και τι όχι αν όχι ο ίδιος ο καταναλωτής;
Πρώτον, πια λογοκρισία;
Σου εξήγησα γιατί δεν είναι λογοκρισία.
Δεύτερον συμφωνώ με τον κριτή που λες.
Όταν λοιπόν εμείς θα κράζουμε, αν ο κριτής (το αναγνωστικό κοινό, η λέξη καταναλωτής με ενοχλεί, ειδικά όταν μιλάμε για βιβλία) συμφωνεί μαζί μας τότε τα βιβλιοπωλεία που πουλάνε Λιακόπουλο θα έχουν επιπτώσεις.
Αν το αναγνωστικό κοινό δεν συμφωνεί μαζί μας τότε κανείς άλλος δεν θα έχει πρόβλημα παρά εμείς που θα μας κράζουν
EvanT έγραψε:Χρειάζονται και αυτά τα βιβλία. Εξυπηρετούν το σκοπό τους. Αν δε διάβαζα τις βλακείες του Κεραμυδά πριν από 10 χρόνια, ούτε καν θα ήξερα πόσο μπαρούφα είναι τα περί Έψιλον που γίναν της μόδας σήμερα. Αν δε διάβαζα βιβλία συνομοσιολογίας όταν ήμουν έφηβος, πώς θα ήξερα ότι τα μισά βιβλία του Λιάκουρα είναι ανατυπώσεις αποτυχημένων βιβλίων του New Age του '80; Ουδέν κακόν αμιγές καλού.
Ουδέν κακόν αμιγές καλού, συμφωνώ.
Αλλά μην μου πεις πως όλα τα κακά οδηγούν σε κάτι καλό.
Για να γίνει αυτό πρέπει εσύ να κάνεις κάτι.
Εσύ είσαι μάγκας κι έκανες, εύγε.
Οι άλλοι όμως;;;;;;
Και φυσικά μην ξεχνάμε πως δεν χρειάζεται κάτι κακό για να βγει κάτι καλό.
Εγώ δηλαδή που πέρασα αυτή την φάση στα πολύ ψιλά (γιατί η συντριπτική πλεοψηφία την περνάμε) γιατί δεν χρειάστηκα να διαβάσω τέτοιες μπούρδες;
Αντιθέτως οι δασκαλοί μου και ο περιγυρός μου (που αγαπά το βιβλίο) μου πρότειναν «άλλου» είδους βιβλία κι έτσι κατάφερα και έγινα «καλά» εύκολα, γρήγορα, ανώδυνα και ακίνδυνα.
fr0g έγραψε:Η γνώμη ΣΟΥ (όπως και η γνώμη καθενός μεμονωμένα) για το ποιά βιβλία θα πωλούνται στα βιβλιοπωλεία δεν είναι αντικειμενική. Αν δεν θες μην το αγοράζεις. Δεν μπορείς να στερήσεις το δικαίωμα του άλλου να το αγοράσει όμως. Τα περί κρεοπωλείων και μπούρδας να σου θυμίσω ότι ήταν δικό σου παράδειγμα όχι δικό μου.

Λογοκρισία είναι από τη στιγμή που αποφασίζεις να περιορίσεις την πώληση ενός βιβλίου. Τα περί ψυχικής υγείας καλό είναι να αφήσουμε τους αρμόδιους επαγγελματίες να τα επιλέξουν. Αυτοί (ψυχολόγοι;) θα ξέρουν καλύτερα. Στο να κράξεις δεν σε εμπόδισε κανείς. Στο να περιορίσεις ή να απαγορεύσεις όμως διαφωνώ. Φαντάσου να είχανε απαγορεύσει τα βιβλία που σου πρότεινε ο δάσκαλός σου. Θα έψαχνες να τα βρεις σε amazon κλπ. Άλλωστε κάποτε κάποιοι απαγορεύανε βιβλία γιατί απομακρύνανε τον κόσμο από το δρόμο του θεού. Δεν θέλω να συμπεριληφθώ κι εγώ μέσα σε τέτοιους ανθρώπους γιατί απλά το βρίσκω λάθος. Αν ο άλλος θέλει να πιστέψει στον Λιακόπουλο ή στον Χάρι Πότερ δικαίωμά του.
Satyros2009 έγραψε:
fr0g έγραψε:Η γνώμη ΣΟΥ (όπως και η γνώμη καθενός μεμονωμένα) για το ποιά
βιβλία θα πωλούνται στα βιβλιοπωλεία δεν είναι αντικειμενική.
Ποιά γνώμη μου;
Πας καλά;
Τόση ώρα σου λέω πως δεν είναι γνώμη μου.
Όχι εγώ, αλλά εμείς (όχι εμείς εδώ, εμείς που υποστηρίζουμε την λογική) θα κάνουμε μία κίνηση ώστε να εμποδίσουμε την διασπορά αυτών των θεωριών και βιβλίων.
ΑΝ θέλει το βιβλιοπωλείο συμφωνεί μαζί μας.
ΑΝ
Αν πάλι δεν θέλει ΙΣΩΣ (ανάλογα την στάση του αναγνωστικού κοινού) έχει επιπτώσεις
fr0g έγραψε:Αν δεν θες μην το αγοράζεις. Δεν μπορείς να στερήσεις το δικαίωμα του άλλου να το αγοράσει όμως. Τα περί κρεοπωλείων και μπούρδας να σου θυμίσω ότι ήταν δικό σου παράδειγμα όχι δικό μου
Δεν στέρησα κανενός το δικαίωμα
Πρώτον γιατί δεν προτείνω να κάνω κάτι εγώ (που αν ήθελα να κάνω κάτι εγώ λες να ζήταγα την αδειά σου ή όποιου εδώ μέσα) και δεύτερον γιατί τα βιβλία θα υπάρχουν.
Το παράδειγμα μου περί κρεοπωλείων το αλλοίωσες και είπες πράγματα που δεν στέκουν
fr0g έγραψε:Λογοκρισία είναι από τη στιγμή που αποφασίζεις να περιορίσεις την πώληση ενός βιβλίου. Τα περί ψυχικής υγείας καλό είναι να αφήσουμε τους αρμόδιους επαγγελματίες να τα επιλέξουν. Αυτοί (ψυχολόγοι;) θα ξέρουν καλύτερα. Στο να κράξεις δεν σε εμπόδισε κανείς. Στο να περιορίσεις ή να απαγορεύσεις όμως διαφωνώ. Φαντάσου να είχανε απαγορεύσει τα βιβλία που σου πρότεινε ο δάσκαλός σου. Θα έψαχνες να τα βρεις σε amazon κλπ. Άλλωστε κάποτε κάποιοι απαγορεύανε βιβλία γιατί απομακρύνανε τον κόσμο από το δρόμο του θεού. Δεν θέλω να συμπεριληφθώ κι εγώ μέσα σε τέτοιους ανθρώπους γιατί απλά το βρίσκω λάθος. Αν ο άλλος θέλει να πιστέψει στον Λιακόπουλο ή στον Χάρι Πότερ δικαίωμά του.
Ποιά ψυχική υγεία;
Αναφέρθηκα εγώ σε ψυχική υγεία;
Αν πιστεύεις πως λογοκρισία είναι να περιορίζεις την πώληση ενός βιβλίου άντε αγόρασε βιβλία του Λιακόπουλου για να τα προωθήσεις.
Αν δεν το κάνεις περιορίζεις την πωλησή του (ως καταναλωτής που είπες)
Που δεν διαφέρει κι πολύ απ΄αυτό που είπα εγώ, παρά μόνο στο γεγονός πως αυτό που λέω εγώ είναι πιο ενεργό
Λες και θα υπάρξει τρομερός περιορισμός αν στείλουμε ένα email στο «Τσαμαντάκη» και του εξηγήσουμε γιατί δεν θέλουμε να πουλά τέτοια βιβλία.
Κόκκινη Τζιχάντ έγραψε:Μην κουράζεστε, ούτως ή άλλως ο Λιακόπουλος διακινεί τα βιβλία του μόνος του, δεν υπάρχουν σε άλλα βιβλιοπωλεία εκτός απ' τα δικά του.
EvanT έγραψε:
Κόκκινη Τζιχάντ έγραψε:Μην κουράζεστε, ούτως ή άλλως ο Λιακόπουλος διακινεί τα βιβλία του μόνος του, δεν υπάρχουν σε άλλα βιβλιοπωλεία εκτός απ' τα δικά του.
Δεν είναι εκεί το ζήτημα. Επί της αρχής συζητάμε, ουσιαστικά.
Satyros2009 έγραψε:Λες και θα υπάρξει τρομερός περιορισμός αν στείλουμε ένα email στο «Τσαμαντάκη» και του εξηγήσουμε γιατί δεν θέλουμε να πουλά τέτοια βιβλία.
Ρε Σάτυρε, σοβαρολογούμε τώρα; Θες να σου πω τι θα γίνει άμα στείλουμε e-mail; Ένας συνδυασμός των παρακάτω:

1. Θα μας ξαποστείλουν λέγοντας ευγενικά ότι δεν έχουμε δικαίωμα να τους υποδείξουμε τι θα πουλάν και τι όχι.
2. Όχι, γιατί δε θα θέλουν να τους πιάσουν στο στόμα τους οι δημοσιογράφοι για λογοκρισία, ανεξαρτήτως αν είναι ή όχι, και σίγουρα και ο ίδιος ο Λιακόπουλος (π.χ.)
3. Όχι, γιατί το κοινό των βιβλίων αυτών είναι περισσότεροι από εμάς (σε περίπτωση που "απειλήσουμε" να μποϋκοτάρουμε το βιβλιοπωλείο τους).

Μήπως να βγάλουμε κάποιο δικό μας Index Librorum Prohibitorum Atheisticus;
Ή μήπως έχουμε τόσο μικρή μνήμη. Ξεχνάτε τι έκαναν οι Υπερχριστιανοί με το "Μ εις την Ν" του Ανδρουλάκη ή το "Μ.Χ." του Αλεξάκη ή τον "Κώδικα Ντα Βίντσι" του Brown; Παρόμοια πράγματα. Αν αρχίσουμε να αντιγράφουμε τις τακτικές τους, (που, κόβω το κεφάλι μου, όλοι τις κατακρίναμε) καλύτερα να το κλείσουμε το μαγαζί και να ασχοληθούμε με την κοπτική-ραπτική. Τα χειροποίητα σεμεδάκια πουλάνε καλά, ακούω.

Του Βελόπουλου, τη δεκαετία του '90, του κάψανε "αριστεροί" θυμάμαι το βιβλιοπωλείο του 2-3 φορές. Φώναζε ο άνθρωπος και είχε και δίκιο. Το τελευταίο πράμα που θες είναι κάποιος που δε χωνεύεις να σε κατηγορεί για κάτι και να'χει κι δίκιο! Μας έχουν που μας έχουν στη μπούκα τους μη-Χριστιανούς στην Ελλάδα, να τους δώσουμε και πυρομαχικα;! :shock:
Satyros2009 έγραψε:Όχι εγώ, αλλά εμείς (όχι εμείς εδώ, εμείς που υποστηρίζουμε την λογική) θα κάνουμε μία κίνηση ώστε να εμποδίσουμε την διασπορά αυτών των θεωριών και βιβλίων.
In this day and age, ο περιορισμός της πληροφορίας είναι ουτοπικός, ούτως ή άλλως.
Satyros2009 έγραψε:Αν πιστεύεις πως λογοκρισία είναι να περιορίζεις την πώληση ενός βιβλίου άντε αγόρασε βιβλία του Λιακόπουλου για να τα προωθήσεις.
Να σε ρωτήσω: Και πώς θα απαντήσει κάποιος στα ανιστόρητα και ασυνάρτητα παραλληρήματα του Λιακόπουλου αν ΔΕΝ διαβάσει τα βιβλία του; (τα ΔΙΚΑ του, εννοώ, όχι τα πακέτα που πουλάει και δικό του είναι 1 στα 10 και ΑΝ). Άμα παρατηρήσεις τα διάφορα blog, όλοι τον κοροϊδεύουν γι'αυτά που λέει στο γυαλί. Πώς, όμως, να κάνεις ουσιαστικό debunking στα βιβλία του, αν δεν τα διαβάσεις; Δεν λέω να τα πάρουμε όλοι, αλλά μια παρέα μπορεί να πάρει ΕΝΑ και να το κάνει πάσα σε όλους ή να το δανειστεί από κάποιον που το έχει (πιο δύσκολο). Ακόμα δεν έχω πάρει κανένα, αλλά θα έπρεπε, γιατί είμαι σίγουρος ότι ο τύπος είναι γάτα και γράφει πολύ καλύτερα από το ψιλο-έξαλλο στυλ πωλητή μεταχειρισμένων αυτοκινήτων που χρησιμοποιεί στην εκπομπή του. Ναι, σίγουρα θα γράφει μπούρδες. Αλλά δε γέμισε μόνο με μπούρδες 5 τόμους για τους "Έλληνες" σε όλο τον κόσμο. Και πολύ φωτογραφικό υλικό θα έχει και σίγουρα κάποιο (κακοποιημένο μάλλον) απόσπασμα ψιλοάγνωστου αρχαίου συγγραφέα.

Αν σε ενδιαφέρει μόνο να μην τον ενισχύσεις ΚΑΘΟΛΟΥ οικονομικά, τότε ναι, μη πάρεις ούτε ένα βιβλίο. Αλλά αν θες να τον κριτικάρεις ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ γι'αυτά που γράφει, τότε το ΝΑ ΜΗΝ διαβάσεις το βιβλίο, αυτό είναι το σφάλμα. Ντεμί πράματα εδώ δε χωράνε.
Satyros2009 έγραψε:Εσύ είσαι μάγκας κι έκανες, εύγε.Οι άλλοι όμως;;;;;;
Και τι θα γίνουμε, οι Ζορρό της ιδεολογίας; Αν θέλεις να προστατέψεις τον οποιοδήποτε, άμα τον δεις να διαβάζει Λιακόπουλο τον πιάσεις και του εξηγείς κάποια πράματα. Άμα πειστεί, έχει καλώς· αν όχι, ε, τι να κάνουμε. Να του κάνουμε λοβοτομή; Ή να του αρπάξουμε το βιβλίο και να του πουμε "Όχι άλλος Λιακόπουλος. Σε χαλάει!" Θα φάμε ένα ωραιότατο σιχτίρ πιλάφι και θα είναι κι όλο δικό μας!

Bottom line: Αν αρχίσουμε να κάνουμε κι εμείς εκπτώσεις στις αρχές της ελευθερίας του λόγου, χάνουμε το όποιο ηθικό πλεονέκτημα μπορούμε να έχουμε.

"Μπορεί να μη συμφωνώ μ'αυτά που λες, αλλά θα υπερασπιστώ με τη ζωή μου το δικαίωμά σου να το λες"
Ούτε 200 χρόνια δεν πέρασαν. Κιόλας το ξεχάσαμε; :naughty:
Λοξίας έγραψε:Σάτυρε αν και κατανοώ την αγανάκτησή σου, δεν μπορώ στο να συμφωνήσω
στην οποιαδήποτε "πίεση", ώστε να εμποδιστεί η διακίνηση των βιβλίων του
όποιου Λιακόπουλου.
Αυτή είναι τακτική των χριστιανοταλιμπάν και όπως είπαν και άλλοι συμφορουμίτες,
δεν θέλουμε επ' ουδενί λόγω να χρησιμοποιήσουμε δικές τους τακτικές.

Μην καταντήσουμε να βγάζουμε φετφάδες.
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:Λες και θα υπάρξει τρομερός περιορισμός αν στείλουμε ένα email στο «Τσαμαντάκη» και του εξηγήσουμε γιατί δεν θέλουμε να πουλά τέτοια βιβλία.
Ρε Σάτυρε, σοβαρολογούμε τώρα; Θες να σου πω τι θα γίνει άμα στείλουμε e-mail; Ένας συνδυασμός των παρακάτω:

1. Θα μας ξαποστείλουν λέγοντας ευγενικά ότι δεν έχουμε δικαίωμα να τους υποδείξουμε τι θα πουλάν και τι όχι.
2. Όχι, γιατί δε θα θέλουν να τους πιάσουν στο στόμα τους οι δημοσιογράφοι για λογοκρισία, ανεξαρτήτως αν είναι ή όχι, και σίγουρα και ο ίδιος ο Λιακόπουλος (π.χ.)
3. Όχι, γιατί το κοινό των βιβλίων αυτών είναι περισσότεροι από εμάς (σε περίπτωση που "απειλήσουμε" να μποϋκοτάρουμε το βιβλιοπωλείο τους).
1) Ας το κάνουν δικαιωμά του
2) Το θέμα είναι να «ζυγιάσουν» ποιός θέλει να τους πιάσει στο στόμα τους. Αυτοί που θα υπερασπίζονται την λογική (που ΔΕΝ θα συμπεριλαμβάνει μόνο εμάς φυσικά) ή ο Λιακόπουλος και οι άλλοι τρεις εκδότες του είδους
3) Κάνεις λάθος. Κάνεις μέγιστο λάθος αν προσθέσεις και το γεγονός πως δεν θα είμαστε «εμείς»
EvanT έγραψε:Ή μήπως έχουμε τόσο μικρή μνήμη. Ξεχνάτε τι έκαναν οι Υπερχριστιανοί με το "Μ εις την Ν" του Ανδρουλάκη ή το "Μ.Χ." του Αλεξάκη ή τον "Κώδικα Ντα Βίντσι" του Brown; Παρόμοια πράγματα. Αν αρχίσουμε να αντιγράφουμε τις τακτικές τους, (που, κόβω το κεφάλι μου, όλοι τις κατακρίναμε) καλύτερα να το κλείσουμε το μαγαζί και να ασχοληθούμε με την κοπτική-ραπτική. Τα χειροποίητα σεμεδάκια πουλάνε καλά, ακούω
Δεν είπα να κάψουμε βιβλία.
Ούτε να εμποδίσουμε την εκδοσή τους
Αυτό που είπα πάει ένα βήμα πιο πέρα το εξής
«Οι αναγνώστες βιβλίων θα παραμερίσουν αυτά τα βιβλία»
Στο πρώτυπο ο καταναλωτής καθορίζει την ποιότητα του προϊόντος
Δεν θα σχολιάσω το πως το πιο πάνω είναι λάθος, ούτε και το πως ο αναγνώστης δεν είναι καταναλωτής, αλλά λέω
«έστω, ως αναγνωστικό κοινό ας κάνουμε κάτι ακόμα. Ας παραμερίσουμε αυτά τα βιβλία με πιο ενεργό τρόπο»

EvanT έγραψε:Του Βελόπουλου, τη δεκαετία του '90, του κάψανε "αριστεροί" θυμάμαι το βιβλιοπωλείο του 2-3 φορές. Φώναζε ο άνθρωπος και είχε και δίκιο. Το τελευταίο πράμα που θες είναι κάποιος που δε χωνεύεις να σε κατηγορεί για κάτι και να'χει κι δίκιο! Μας έχουν που μας έχουν στη μπούκα τους μη-Χριστιανούς στην Ελλάδα, να τους δώσουμε και πυρομαχικα;! :shock:
Καλά που είδατε το κάψιμο βιβλίων και βιβλιοπωλείων;
Γιατί αλλοιώνεται τα όσα λέω έτσι;
Έχει τεράστια διαφορά το ένα απο το άλλο
EvanT έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:Όχι εγώ, αλλά εμείς (όχι εμείς εδώ, εμείς που υποστηρίζουμε την λογική) θα κάνουμε μία κίνηση ώστε να εμποδίσουμε την διασπορά αυτών των θεωριών και βιβλίων.
In this day and age, ο περιορισμός της πληροφορίας είναι ουτοπικός, ούτως ή άλλως.
Σκέψου αυτό
Το γεγονός πως έντυσε κάποιος τις μπούρδες του με ένα βιβλίο τις κανει πιο «σοβαρές»
EvanT έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:Αν πιστεύεις πως λογοκρισία είναι να περιορίζεις την πώληση ενός βιβλίου άντε αγόρασε βιβλία του Λιακόπουλου για να τα προωθήσεις.
Να σε ρωτήσω: Και πώς θα απαντήσει κάποιος στα ανιστόρητα και ασυνάρτητα παραλληρήματα του Λιακόπουλου αν ΔΕΝ διαβάσει τα βιβλία του; (τα ΔΙΚΑ του, εννοώ, όχι τα πακέτα που πουλάει και δικό του είναι 1 στα 10 και ΑΝ). Άμα παρατηρήσεις τα διάφορα blog, όλοι τον κοροϊδεύουν γι'αυτά που λέει στο γυαλί. Πώς, όμως, να κάνεις ουσιαστικό debunking στα βιβλία του, αν δεν τα διαβάσεις; Δεν λέω να τα πάρουμε όλοι, αλλά μια παρέα μπορεί να πάρει ΕΝΑ και να το κάνει πάσα σε όλους ή να το δανειστεί από κάποιον που το έχει (πιο δύσκολο). Ακόμα δεν έχω πάρει κανένα, αλλά θα έπρεπε, γιατί είμαι σίγουρος ότι ο τύπος είναι γάτα και γράφει πολύ καλύτερα από το ψιλο-έξαλλο στυλ πωλητή μεταχειρισμένων αυτοκινήτων που χρησιμοποιεί στην εκπομπή του. Ναι, σίγουρα θα γράφει μπούρδες. Αλλά δε γέμισε μόνο με μπούρδες 5 τόμους για τους "Έλληνες" σε όλο τον κόσμο. Και πολύ φωτογραφικό υλικό θα έχει και σίγουρα κάποιο (κακοποιημένο μάλλον) απόσπασμα ψιλοάγνωστου αρχαίου συγγραφέα.
Και για να κάνεις εσύ debunking στα βιβλία του θες να υπάρχουν τα βιβλία του

Μα άμα δεν υπήρχαν τα βιβλία του δεν θα χρειαζόταν debunking.
Δηλαδή μας λες πως θες «σε δουλειά να βρισκόμαστε»

Άλλωστε τα βιβλία θα εξακολουθούν να υπάρχουν
EvanT έγραψε:Αν σε ενδιαφέρει μόνο να μην τον ενισχύσεις ΚΑΘΟΛΟΥ οικονομικά, τότε ναι, μη πάρεις ούτε ένα βιβλίο. Αλλά αν θες να τον κριτικάρεις ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ γι'αυτά που γράφει, τότε το ΝΑ ΜΗΝ διαβάσεις το βιβλίο, αυτό είναι το σφάλμα. Ντεμί πράματα εδώ δε χωράνε.
Όπως είπα τα βιβλία θα υπάρχουν και θα μπορούν να βρεθούν λύσεις όπως αυτές που πρότεινες
EvanT έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:Εσύ είσαι μάγκας κι έκανες, εύγε.Οι άλλοι όμως;;;;;;
Και τι θα γίνουμε, οι Ζορρό της ιδεολογίας; Αν θέλεις να προστατέψεις τον οποιοδήποτε, άμα τον δεις να διαβάζει Λιακόπουλο τον πιάσεις και του εξηγείς κάποια πράματα. Άμα πειστεί, έχει καλώς· αν όχι, ε, τι να κάνουμε. Να του κάνουμε λοβοτομή; Ή να του αρπάξουμε το βιβλίο και να του πουμε "Όχι άλλος Λιακόπουλος. Σε χαλάει!" Θα φάμε ένα ωραιότατο σιχτίρ πιλάφι και θα είναι κι όλο δικό μας!
Ποιάς ιδεολογίας, ποιός Ζορό

Το θέμα δεν είναι αυτός που ήδη έχει διαβάσει και ψαρώσει, αλλά αυτός που ΘΑ διαβάσει και ΘΑ ψαρώσει
EvanT έγραψε:Bottom line: Αν αρχίσουμε να κάνουμε κι εμείς εκπτώσεις στις αρχές της ελευθερίας του λόγου, χάνουμε το όποιο ηθικό πλεονέκτημα μπορούμε να έχουμε.

"Μπορεί να μη συμφωνώ μ'αυτά που λες, αλλά θα υπερασπιστώ με τη ζωή μου το δικαίωμά σου να το λες"
Ούτε 200 χρόνια δεν πέρασαν. Κιόλας το ξεχάσαμε; :naughty:
Καμία έκπτωση
Δεν πρότεινα λογοκρισία
Τα βιβλία θα υπάρχουν και με τον νόμο

Πάρτο κι έτσι

Όσοι στο εξωτερικό δημιούργησαν ομάδες που έκαναν debunking σε τέτοιες θεωρίες, βιβλία και διαφόρων ειδών θαυματουργών ήταν λογοκριτές και έπεφταν στο επίπεδο των Ναζί;

Παραβίαζαν την αρχή «Μπορεί να μη συμφωνώ μ'αυτά που λες, αλλά θα υπερασπιστώ με τη ζωή μου το δικαίωμά σου να το λες»;

Μα πάμε καλά;
Λοξίας έγραψε:Σάτυρε αν και κατανοώ την αγανάκτησή σου, δεν μπορώ στο να συμφωνήσω
στην οποιαδήποτε "πίεση", ώστε να εμποδιστεί η διακίνηση των βιβλίων του
όποιου Λιακόπουλου.
Αυτή είναι τακτική των χριστιανοταλιμπάν και όπως είπαν και άλλοι συμφορουμίτες,
δεν θέλουμε επ' ουδενί λόγω να χρησιμοποιήσουμε δικές τους τακτικές.

Μην καταντήσουμε να βγάζουμε φετφάδες.
Σιγά που οι φανατικοί πιέζουν όπως εγώ περιέγραψα
Οι φανατικοί καίνε και χρησιμοποιούν την εξουσία που έχουν (χρήμα κλπ)
Εγώ πάλι πρότεινα κάτι συλλογικό
ΑΝ καταφέρουμε και πείσουμε τους πολλούς πως αυτά είναι μπούρδες, τότε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ, τα βιβλιοπωλεία που θα «στηρίζουν» Λιακόπουλο θα υποστούν τις (οικονομικές) συνέπειες.
Κι επειδή ο καθένας φαντάζεται τρελές μαλακίες, εννοώ πως θα χάσει πελάτες3
Αν αυτό σου ακούγεται παράλογο και πως παραβιάζει το «Μπορεί να μη συμφωνώ μ'αυτά που λες, αλλά θα υπερασπιστώ με τη ζωή μου το δικαίωμά σου να το λες», τότε δεν ξέρεις τι σημαίνει.
Το ξαναλέω

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΚΙΝΗΘΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ

ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ

Επίσης τόσα μηνύματα για αυτό το ελάχιστο των προτασεών μου, με το οποίο δεν συμφωνείτε
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ (κι απο αυτό το μήνυμα και απο την συμπεριφορά των moderators) είναι πως υπάρχει φόβος και ηττοπάθεια στις τάξεις μας


Κατά την γνώμη μου μάλιστα είναι ξεκάθαρα πως ο frog λέει ότι λέει απο ηττοπάθεια απο δύο γεγονότα

1) Είπε πως μας «ανέχονται»
2) Είπε πως «Ποιός θα κρίνει τι είναι κατάλληλο και τι όχι αν όχι ο ίδιος ο καταναλωτής;»
Όταν εγώ όμως πρότεινα ακριβώς αυτό συνέχισε να ισχυρίζεται πως θέλω να γίνει λογοκρισία
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Είτε σ' αρέσει είτε όχι, ως άθεοι είμαστε μειονότητα και διεκδικούμε κάποια δικαιώματα. Το γεγονός λοιπόν ότι κάποια από αυτά τα δικαιώματα μας έχουν παραχωρηθεί από την πλειοψηφία, σημαίνει ότι μας ανέχονται. Δεν είναι ηττοπάθεια, είναι πραγματικότητα.

Κρίνοντας πάντως όσα λες στο τελευταίο σου post, βλέπω ότι πλέον δεν μιλάς για πίεση στα βιβλιοπωλεία αλλά για κανονικό "μποϋκοτάζ". Δεν έχω τίποτα εναντίον του "μποϋκοτάζ". Αν αυτό ήθελες να πεις από την αρχή, είτε δεν τον διατύπωσες καλά, είτε δεν το κατάλαβα εγώ σωστά.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Κατ'αρχάς να σ'ευχαριστήσω για τον κόπο σου να μεταφέρεις τη συζήτηση σε νέο νήμα.
Satyros2009 έγραψε:Καλά που είδατε το κάψιμο βιβλίων και βιβλιοπωλείων;Γιατί αλλοιώνεται τα όσα λέω έτσι;Έχει τεράστια διαφορά το ένα απο το άλλο
Όπως δεν έχει καμμία σχέση και μ'αυτό που είπα εγώ. Ο Βελόπουλος ήταν παράδειγμα και η ουσία ήταν αυτή:
EvanT έγραψε:Το τελευταίο πράμα που θες είναι κάποιος που δε χωνεύεις να σε κατηγορεί για κάτι και να'χει κι δίκιο!
Satyros2009 έγραψε:Δεν είπα να κάψουμε βιβλία.Ούτε να εμποδίσουμε την εκδοσή τους
Μα και οι Χριστιανοί τότε δεν εμπόδισαν την έκδοση, αλλά προσπάθησαν να εμποδίσουν τη διάδοση του βιβλίου. Και μποϋκοτάζ κάνανε, και βιβλιοπωλεία πιέσανε. Επειδή εμείς δε θα κάνουμε το ένα άκρο των ενεργειών τους, δε σημαίνει ότι και το άλλο χαλαρότερο είναι λιγότερο επιλήψιμο.
Satyros2009 έγραψε:Όπως είπα τα βιβλία θα υπάρχουν και θα μπορούν να βρεθούν λύσεις όπως αυτές που πρότεινες
Κάτσε, άρα ουσιαστικά για σένα λογοκρισία δεν υφίσταται, εφόσον ένα βιβλίο δεν έχει εξαλειφθεί εντελώς από προσώπου γης;

Και μια και μιλάμε και για τον Randi, o Randi δεν πήγε ποτέ στο CBS ή το ABC να τους πει "Μη βγάζετε τον Uri Geller στο γυαλί". Έκανε δικές του εκπομπές ή προκαλούσε τον Geller να κάνει τα κόλπα του σε ελεγχόμενες συνθήκες.

Εν τέλει, νομίζω ότι μαλώνουμε για τις πιο λεπτές αποχρώσεις της λογοκρισίας και το τι θεωρεί ο καθένας λογοκρισία.

Να σε ρωτήσω, για παράδειγμα:
1. Αν μπορούσες να πείσεις όλα τα βιβλιοπωλεία της χώρας να μην πουλάνε βιβλία του Λιακόπουλου, θα ήταν αυτό λογοκρισία;
2. Αν μπορούσες να αγοράσεις ΟΛΑ τα αντίτυπα των βιβλίων του Λιακόπουλου, κάθε φορά που έβγαζε βιβλίο, και τα κράταγες στην αποθήκη σου, αυτό θα ήταν λογοκρισία;
3. Οι Εκδόσεις (π.χ.) Βερέττα βγάζουν ωραιότατα βιβλία Επικούρειας φιλοσοφίας. Αν ο "Σωτήρ" και η "Ζωή" πήγαιναν στον Μαλλιάρη και τον έπειθαν να μην πουλάει βιβλία του Βερέττα, αυτό θα ήταν λογοκρισία;

Για μένα η λογοκρισία συμπεριλαμβάνει και κάθε προσπάθεια παρακώλυσης της διακίνησης ιδεών. Για σένα τι είναι η λογοκρισία;
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Σατυρε νομιζω οτι θα πρεπει να σκεφτομαστε τις συνεπειες των κινησεων μας.
Δεν εξεταζω καθολου αν ειναι σωστο η λαθος να ζητησεις απο βιβλιωπολεια να πουλαν η οχι βιβλια του λιακοπουλου και καθε λιακοπουλου.(που το βρισκω φασιστικο)

Η δημοσιευση μιας τετοια κινησης εκτιμω οτι θα αυξησει τις πωλησεις των βιβλιων. οτι ειναι απαγορευμενο οι ανθρωποι θα το ζηταν
ο λιακοπουλος θα βγει και θα και θα λεει οτι φημωνουμε την αληθεια. Δεν θελουν να φανει η αληθεια


απο την αλλη αν δεν συμβει αυτο δεν θα βρισκω τετοιου ειδους παραμυθια για να διαβαζω στα παιδια μου.

παντως δεν ειμαι αρνητικος σε μια συμβολικη κινηση καψημο βιβλιων θρησκευτικου περιεχομενου, μαλιοτραβιγματα βρισιματα και φτυσιματα σε πιστους.
υπο το την προυποθεση οτι αυτα γινονται στο πλαισιο δρασης που εμεις θελουμε να δειξουμε πως συμπεριφερονται οι αλλοι απεναντι μας.
Δηλαδη εμεις οι πιστοι της εκκλησιας του μακαρονοτερατος (βοηθεια μας) επειδη βλαστιμουν οι υπολοιποι με τα ψευτικα βιβλια τους παμε να αποδωσουμε δικαιοσυνη. Σατυριζοντας δηλαδη σατυρε. τα κανουμε γνωριζοντας οτι ειναι λαθος σαν κινηση αμυνας σε αυτα που μας κανουν για να καταλαβουν τι κανουν οι αθλιοι.

αν ομως τα κανουμε σοβαρα γινομαστε το ιδιο φασιστομουτρα οπως οι ιδιοι.

στα κατηγορια των βιβλιων που περιεχουν ψεματα πρεπει να περιεχεις και την αγια γκαφη και ολα τα ελληνοορθοδοξα εντυπα. θα πρεπει να στειλουμε και για αυτα μαιλ φανταζομαι
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Για μένα η λογοκρισία συμπεριλαμβάνει και κάθε προσπάθεια παρακώλυσης της διακίνησης ιδεών. Για σένα τι είναι η λογοκρισία;
το 1 και το 2 δεν αποτελούν παρακώλυση τις διακίνησης τον ιδεών ? Γιατί διευκόλυνση η αδιαφορία δεν είναι σίγουρα !

άμα δεν σύμφωνης με ένα βιβλίο η δεν θες να στήριξης οικονομικά έναν συγγραφέα απλά δεν το αγοράζεις. Το να εκφράζεις την αντίθεση/διαφωνία σου προς αυτά που γραφή είναι θεμιτό αλλα το να κυνηγήσεις την απαγόρευση του νομίζω είναι λάθος.

μήπως θα ήθελες να σου θυμίσω ποιοι κάνανε καμπάνιες εναντίον βιβλίων τελευταία φορα στην ελλάδα και όλη τους κατηγορούσαμε για αυτό ? χριστιανοί και παπάδες. Πως μπορείς να χρησιμοποίησης τακτικές που κατηγορείς τους άλλους όταν τις χρησιμοποιούν
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Είτε σ' αρέσει είτε όχι, ως άθεοι είμαστε μειονότητα και διεκδικούμε κάποια δικαιώματα. Το γεγονός λοιπόν ότι κάποια από αυτά τα δικαιώματα μας έχουν παραχωρηθεί από την πλειοψηφία, σημαίνει ότι μας ανέχονται. Δεν είναι ηττοπάθεια, είναι πραγματικότητα.
Δεν μας δόθηκε τίποτα
Κερδίσαμε (όχι εμείς οι άθεοι, γενικότερα μιλάω) το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία κλπ
Απο εκεί πηγάζει η δυνατότητά μας να υπάρχουμε και όχι απο την ανοχή.
fr0g έγραψε:Κρίνοντας πάντως όσα λες στο τελευταίο σου post, βλέπω ότι πλέον δεν μιλάς για πίεση στα βιβλιοπωλεία αλλά για κανονικό "μποϋκοτάζ". Δεν έχω τίποτα εναντίον του "μποϋκοτάζ". Αν αυτό ήθελες να πεις από την αρχή, είτε δεν τον διατύπωσες καλά, είτε δεν το κατάλαβα εγώ σωστά.
Φυσικά και αυτό έλεγα
EvanT έγραψε:Κατ'αρχάς να σ'ευχαριστήσω για τον κόπο σου να μεταφέρεις τη συζήτηση σε νέο νήμα.

Το τελευταίο πράμα που θες είναι κάποιος που δε χωνεύεις να σε κατηγορεί για κάτι και να'χει κι δίκιο!
Satyros2009 έγραψε:Δεν είπα να κάψουμε βιβλία.Ούτε να εμποδίσουμε την εκδοσή τους
EvanT έγραψε:Μα και οι Χριστιανοί τότε δεν εμπόδισαν την έκδοση, αλλά προσπάθησαν να εμποδίσουν τη διάδοση του βιβλίου. Και μποϋκοτάζ κάνανε, και βιβλιοπωλεία πιέσανε. Επειδή εμείς δε θα κάνουμε το ένα άκρο των ενεργειών τους, δε σημαίνει ότι και το άλλο χαλαρότερο είναι λιγότερο επιλήψιμο.
Πώς και με τι πιέσανε τα βιβλιοπωλεία;
Με τις λεγεώνες φανατικών τους που θα τους καίγανε;

Εγώ προτείνω πως αν πειστεί η πλεοψηφία του αναγνωστικού κοινού απο την προσπαθειά μας (πως όλα αυτά είναι μπούρδες), θα μπορούσαμε να το καλέσουμε να μην ξαναπάρει βιβλία απο βιβλιοπωλεία που δεν μας στήριξαν.
Αν πειστούν (οι αναγνώστες) απο αυτή μας την πρόταση εχει καλώς, ειδάλλως δεν έγινε και τίποτα.

Πρέπει να καταλάβουμε πως όλοι μας ευθυνόμαστε για την κατάσταση στην οποία ζούμε.
Τα βιβλιοπωλεία λοιπόν ευθύνονται για τα σκατά που πουλάνε.
Υπάρχουν βιβλιοπωλεία και βιβλιοπωλεία.
Αλλού θα δεις μόνο σαβούρα, αλλού μόνο «σοβαρά», στα περισσότερα θα δεις και τα δύο.
Εμείς λοιπόν θα καλέσουμε το αναγνωστικό κοινό να τιμωρήσει αυτούς που δεν παίρνουν σοβαρά και με υπευθυνότητα την δουλειά τους, που είναι και πολύ σημαντική.
Σημείωσε πως στον Τσαμαντάκη, που ανέφερα κάποια στιγμή, είδα βιβλία Λιακόπουλου.
Επειδή με ξέρουν (τους κάνω τζίρο) σκέφτηκα να μιλήσω, αλλά τελικά δεν το έκανα. (Ντράπηκα)
Μετά απο μία εβδομάδα δεν ξανάδα βιβλίο Λιακόπουλου. Έχει βέβαια «παραφυσικό» τμήμα, αλλά Λιακόπουλο όχι. Νομίζω πως κάποιος άλλος «καλός πελάτης» σαν εμένα κάτι πρέπει να είπε. Απο εκεί πήρα την ιδέα.

Και για να το κλείσω το θέμα δεν το θεωρώ λογοκρισία όταν ο λαός παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και λέει
«αυτό μ’ αρέσει, αυτό όχι και επειδή το έκανες θα υποστείς τις συνέπειες»
EvanT έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:Όπως είπα τα βιβλία θα υπάρχουν και θα μπορούν να βρεθούν λύσεις όπως αυτές που πρότεινες
Κάτσε, άρα ουσιαστικά για σένα λογοκρισία δεν υφίσταται, εφόσον ένα βιβλίο δεν έχει εξαλειφθεί εντελώς από προσώπου γης;
Όχι δεν υπάρχει λογοκρισία γιατί το βιβλίο δεν εμποδίζεται απο κανέναν άλλο παρά απο τον λαό, που χρησιμοποιεί μόνο την κρίση του για να αποφασίσει τι θα εμποδίσει και τι όχι
Αν τώρα η Δημοκρατία και η λειτουργία της είναι φασιστικές (δες λογοκρισία) τότε βράστα
EvanT έγραψε:Και μια και μιλάμε και για τον Randi, o Randi δεν πήγε ποτέ στο CBS ή το ABC να τους πει "Μη βγάζετε τον Uri Geller στο γυαλί". Έκανε δικές του εκπομπές ή προκαλούσε τον Geller να κάνει τα κόλπα του σε ελεγχόμενες συνθήκες.
Ούτε εγώ είπα να μην βγαίνει στο γυαλί ο Λιακόπουλος
Ούτε είπα να μην πάνε τα βιβλία του στα βιβλιοπωλεία
EvanT έγραψε:Εν τέλει, νομίζω ότι μαλώνουμε για τις πιο λεπτές αποχρώσεις της λογοκρισίας και το τι θεωρεί ο καθένας λογοκρισία.

Να σε ρωτήσω, για παράδειγμα:
1. Αν μπορούσες να πείσεις όλα τα βιβλιοπωλεία της χώρας να μην πουλάνε βιβλία του Λιακόπουλου, θα ήταν αυτό λογοκρισία;
2. Αν μπορούσες να αγοράσεις ΟΛΑ τα αντίτυπα των βιβλίων του Λιακόπουλου, κάθε φορά που έβγαζε βιβλίο, και τα κράταγες στην αποθήκη σου, αυτό θα ήταν λογοκρισία;
3. Οι Εκδόσεις (π.χ.) Βερέττα βγάζουν ωραιότατα βιβλία Επικούρειας φιλοσοφίας. Αν ο "Σωτήρ" και η "Ζωή" πήγαιναν στον Μαλλιάρη και τον έπειθαν να μην πουλάει βιβλία του Βερέττα, αυτό θα ήταν λογοκρισία;

Για μένα η λογοκρισία συμπεριλαμβάνει και κάθε προσπάθεια παρακώλυσης της διακίνησης ιδεών. Για σένα τι είναι η λογοκρισία;
1) Πως να τα πείσω;
Αν μιλάμε με εκβιασμό, με απειλές, με χρηματισμό, ή με κάποια δόλια μέθοδο: ΝΑΙ

Αν μιλάμε με επιχειρήματα, ανάληψη ευθύνης αυτού που διακινούν και «απειλή» πως θα καλέσω το αναγνωστικό κοινό σε μποϋκοτάζ: ΟΧΙ
2) ΟΧΙ. Πολύ απλά γιατί ο Λιακόπουλος θα έβγαζε περισσότερα βιβλία (γιατί αυτόν, όπως κάθε εκδότη, τον νοιάζει μόνο το κέρδος), με αποτέλεσμα εγώ να αγοράσω και τα επόμενα, και τα επόμενα, και τα επόμενα κ.ο.κ
Στο τέλος θα ξέμενα απο λεφτά και αυτός θα συνέχιζε να βγάζει βιβλία ενώ μου είχε πάρει όλη την περιουσία!!!
Έτσι όχι μόνο δεν θα τον λογόκρινα, αλλά θα τον εκανα και πλούσιο
3) Πώς θα τον έπειθαν (Οι οργανώσεις που λες τον Μαλλιάρη;)
Με ξύλο;
Με κάψιμό;
Με φόνο;
Με χρηματισμό;
Τα παραπάνω (όπως ξανάπα) είναι κατακριτέα
Αν όμως εμένα (το δικό μου βιβλιοπωλείο) το απειλούσαν με μποϋοτάζ, θα γελούσα.
Θα γελούσα γιατί αυτοί οι θρησκόληπτοι δεν αγοράζουν βιβλία
Αν πάλι με απειλούσε ο Πατριάρχης θα το σκεφτόμουν καλύτερα.

Και μιάς και μιλάμε για λεπτές αποχρώσεις

Οι φανατικοί τα έκαναν λιαμπόγυαλο στην ταινία «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται»

ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ

Στον «Κώδικα Ντα Βίντσι» όμως απλώς κάλεσαν (τουλάχιστον η επίσημη εκκλησία) σε μποϋκοτάζ

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


mpamiatzis έγραψε:Σατυρε νομιζω οτι θα πρεπει να σκεφτομαστε τις συνεπειες των κινησεων μας.
Δεν εξεταζω καθολου αν ειναι σωστο η λαθος να ζητησεις απο βιβλιωπολεια να πουλαν η οχι βιβλια του λιακοπουλου και καθε λιακοπουλου.(που το βρισκω φασιστικο)
Φασιστικό να ζητάς απο το αναγνωστικό κοινό να κάνει κάτι για τα βιβλία που υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία!!!!


Ρε πάτε καλά
Εδώ συζητάμε για κάτι δημοκρατικό κι εσείς με κατηγορείτε για φασισμό;

mpamiatzis έγραψε:Η δημοσιευση μιας τετοια κινησης εκτιμω οτι θα αυξησει τις πωλησεις των βιβλιων. οτι ειναι απαγορευμενο οι ανθρωποι θα το ζηταν
ο λιακοπουλος θα βγει και θα και θα λεει οτι φημωνουμε την αληθεια. Δεν θελουν να φανει η αληθεια)


απο την αλλη αν δεν συμβει αυτο δεν θα βρισκω τετοιου ειδους παραμυθια για να διαβαζω στα παιδια μου.
Αυτό με το απαγορευμένο που είναι γλυκό είναι μία μπούρδα
Και ο βιασμός είναι απαγορευμένος, ενώ το συνενετικό σεξ νόμιμο.
Θες να μου πεις πως εσύ έχεις κάποιες «ορμές» βιασμού;

Ο Λιακόπουλος μπορεί να πει πως άμα πολεμούμε τις θεωρίες του ή κάνουμε πλάκα μαζί του, τον πολεμά το κατεστημένο, ε και;
Ας πει ότι θέλει
Το θέμα είναι να γίνει με τέτοιο τρόπο που να μην μπορεί να κερδίσει η αποψή του τον κόσμο
Γι’ αυτό postαρα αυτό το θέμα
Για να δούμε μέσω της συζητήσεως τι είναι σωστό σαν κίνηση και τι δεν είναι

Όσο για παραμύθια για τα παιδιά σου κάνε ότι θα κάνω κι εγώ
Διαβασέ τους Ελληνική, Σκανδιναβική, Αιγυπτιακή και Βαβυλωνιακή μυθολογία.
Άλλωστε απο εκεί τα πήρε όλα και ο Λιακόπουλος
mpamiatzis έγραψε:παντως δεν ειμαι αρνητικος σε μια συμβολικη κινηση καψημο βιβλιων θρησκευτικου περιεχομενου, μαλιοτραβιγματα βρισιματα και φτυσιματα σε πιστους.
υπο το την προυποθεση οτι αυτα γινονται στο πλαισιο δρασης που εμεις θελουμε να δειξουμε πως συμπεριφερονται οι αλλοι απεναντι μας.
Δηλαδη εμεις οι πιστοι της εκκλησιας του μακαρονοτερατος (βοηθεια μας) επειδη βλαστιμουν οι υπολοιποι με τα ψευτικα βιβλια τους παμε να αποδωσουμε δικαιοσυνη. Σατυριζοντας δηλαδη σατυρε. τα κανουμε γνωριζοντας οτι ειναι λαθος σαν κινηση αμυνας σε αυτα που μας κανουν για να καταλαβουν τι κανουν οι αθλιοι.
Μιλάς σοβαρά;
Τότε είναι που θα χάσουμε το παιχνίδι
Αυτοί δεν καταλαβαίνουν απο «σάτιρα»
Πρόσφατα κάναμε αντιλιακοπουλική εκστρατεία στο You Tube. Καταφέραμε
Κάναμε τον Λιακόπουλο να ασχοληθεί μαζί μας. Ξέρεις τι μας είπε;

«LIAKOTV (18 hours ago)
Spam
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΟΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΑΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΑΓΑΖΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΟΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Α[ΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΙΛΕΙ ΑΝΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΑΤΥΡΑ. ΕΙΠΑΜΕ ΣΑΤΥΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ, ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ. ΛΙΑΚΟ”

Μετά πρόσθεσε πως μας απαγορεύει την σάτιρα γιατί δεν αρέσει στα παιδιά του



mpamiatzis έγραψε:αν ομως τα κανουμε σοβαρα γινομαστε το ιδιο φασιστομουτρα οπως οι ιδιοι.
Δεν υπάρχει διαφορά πλάκας και σοβαρού στο κάψιμο βιβλίων
Είναι πράξη κατακριτέα
ΤΕΛΟΣ
mpamiatzis έγραψε:στα κατηγορια των βιβλιων που περιεχουν ψεματα πρεπει να περιεχεις και την αγια γκαφη και ολα τα ελληνοορθοδοξα εντυπα. θα πρεπει να στειλουμε και για αυτα μαιλ φανταζομαι
Δεν θυμάμαι πως το διατύπωσα, αλλά δεν εννοούσα όλα τα βιβλία με ψέματα
Εννοώ τα βιβλία μπουρδολογίας/μοιρολατρίας, εξωφρενικών θεωριών και αντιεπιστημονικότητας.

Δεν μπορείς να εξισώσεις την θεωρία «Κούφιας Γης» που εύκολα μπορείς να αποδείξεις πως δεν είναι σωστή, με την ύπαρξη του Θεού
svoin έγραψε:άμα δεν σύμφωνης με ένα βιβλίο η δεν θες να στήριξης οικονομικά έναν συγγραφέα απλά δεν το αγοράζεις
Εγώ λοιπόν σου λέω αυτό να το συντονίσουμε λιγάκι, που το κακό.
svoin έγραψε:Το να εκφράζεις την αντίθεση/διαφωνία σου προς αυτά που γραφή είναι θεμιτό αλλα το να κυνηγήσεις την απαγόρευση του νομίζω είναι λάθος
Δεν ζήτησα την απαγορευσή του
Σταματήστε να αλλοιώνεται αυτά που λέω
.
ΑΝ ζητούσα την απαγόρευση σε κάτι (σαν «φασίστας» που έιμαι), δεν θα ήταν πιο λογικό (και μέσα στον ρόλο μου) να ζητήσω να μην ξαναβγεί στο γυαλί ο Λιακόπουλος;
Δεν το ζητώ όμως.
Άρα κάνετε λάθος

ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ

ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ

ΑΠΛΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΥΠΕΘΥΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ.

ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΙΣΩΣ, ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, ΙΣΩΣ, ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΑΦΟΥ ΘΑ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΝΑ ΜΠΟΫΚΟΤΑΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΥΘΥΝΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ

svoin έγραψε:μήπως θα ήθελες να σου θυμίσω ποιοι κάνανε καμπάνιες εναντίον βιβλίων τελευταία φορα στην ελλάδα και όλη τους κατηγορούσαμε για αυτό ? χριστιανοί και παπάδες. Πως μπορείς να χρησιμοποίησης τακτικές που κατηγορείς τους άλλους όταν τις χρησιμοποιούν
Ποιά μέσα χρησιμοποίησαν;
ΑΝ την βία (όποια βία)

ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ

ΑΝ την πειθώ

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Δείτε και το παράδειγμα με τις ταινίες «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται» και «Ο Κώδικας Ντα Βίντσι» που παρέθεσα πιο πάνω
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Satyros2009 έγραψε: Αν πειστούν (οι αναγνώστες) απο αυτή μας την πρόταση εχει καλώς, ειδάλλως δεν έγινε και τίποτα.

......

Και για να το κλείσω το θέμα δεν το θεωρώ λογοκρισία όταν ο λαός παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και λέει
«αυτό μ’ αρέσει, αυτό όχι και επειδή το έκανες θα υποστείς τις συνέπειες»
Αν ο λαός δει οτι δεν του αρέσουν τα βιβλία του Λιακόπουλου, δεν θα τα αγοράσει. Αν πάλι τους αρέσει, σε παραπέμπω στην παραπάνω πρότασή σου. Κοινώς ας αφήσουμε τον κάθε αναγνώστη να κρίνει μόνος του.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:
Satyros2009 έγραψε: Αν πειστούν (οι αναγνώστες) απο αυτή μας την πρόταση εχει καλώς, ειδάλλως δεν έγινε και τίποτα.

......

Και για να το κλείσω το θέμα δεν το θεωρώ λογοκρισία όταν ο λαός παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και λέει
«αυτό μ’ αρέσει, αυτό όχι και επειδή το έκανες θα υποστείς τις συνέπειες»
Αν ο λαός δει οτι δεν του αρέσουν τα βιβλία του Λιακόπουλου, δεν θα τα αγοράσει. Αν πάλι τους αρέσει, σε παραπέμπω στην παραπάνω πρότασή σου. Κοινώς ας αφήσουμε τον κάθε αναγνώστη να κρίνει μόνος του.

Δεν θα πρέπει να συντονίσουμε και να οργανώσουμε αυτή την δυσαρέσκεια;
Επίσης δεν θα πρέπει να τονώσουμε την κριτική ικανότητα του λαού;
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Όχι. Ποιός είπε ότι η δική μας άποψη είναι η σωστή; Για τον καθένα μας μεμονωμένα, η κάθε του άποψη θεωρείται σωστή μέχρι να αποδειχθεί λάθος. Γι' αυτό άλλωστε και υιοθετούμε αυτή την άποψη. Αλλά ο καθένας κρίνει με διαφορετικά κριτήρια και όπως είναι λογικό έχουμε διάσταση απόψεων.

Αν θέλεις να κάνεις κάτι, ξεκίνα από μικρή κλίμακα, από τους γύρω σου που θα δεχτούν μια κουβέντα παραπάνω από έναν γνωστό τους. Ακόμα και τότε, σκοπός πρέπει να είναι η αμφισβήτηση και όχι η πειθώ. Κάνε τους να αναρωτηθούν. Το που θα καταλήξουν δεν θα πρέπει απαραίτητα να συμφωνεί με τα δικά σου συμπεράσματα. Αυτό θεωρώ εγώ αντικειμενικό.

Για να σε προλάβω, δεν θεωρώ τις απόψεις μου λανθασμένες και κατά συνέπεια δεν είναι ηττοπάθεια. Το να αφήνω ένα ενδεχόμενο ανοικτό (όπως το να κάνω λάθος) δεν είναι ηττοπάθεια.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Όχι. Ποιός είπε ότι η δική μας άποψη είναι η σωστή; Για τον καθένα μας μεμονωμένα, η κάθε του άποψη θεωρείται σωστή μέχρι να αποδειχθεί λάθος. Γι' αυτό άλλωστε και υιοθετούμε αυτή την άποψη. Αλλά ο καθένας κρίνει με διαφορετικά κριτήρια και όπως είναι λογικό έχουμε διάσταση απόψεων.
Άρα ο καθένας για την πάρτη του και αφήνουμε τον ηλίθιο έρμαιο κάθε αγύρτη.
Διαφωνώ
Επίσης η αποψή μου μπορεί να είναι λανθασμένη (και σε πολλά πράγματα είναι), η αποψή μας όμως όχι.
Αυτό είναι το νόημα της συλλογικότητας.
Όταν μάλιστα εμείς έχουμε αποδείξεις αυτό γίνεται ισχυρότερο
fr0g έγραψε:Αν θέλεις να κάνεις κάτι, ξεκίνα από μικρή κλίμακα, από τους γύρω σου που θα δεχτούν μια κουβέντα παραπάνω από έναν γνωστό τους. Ακόμα και τότε, σκοπός πρέπει να είναι η αμφισβήτηση και όχι η πειθώ. Κάνε τους να αναρωτηθούν. Το που θα καταλήξουν δεν θα πρέπει απαραίτητα να συμφωνεί με τα δικά σου συμπεράσματα. Αυτό θεωρώ εγώ αντικειμενικό.
Λοιπόν ΕΜΕΙΣ να τονώσουμε την κριτική ικανότητα του λαού είναι κακό (υποθέτω είσαι κατά στο να περιλαμβάνεται και στο σχολείο)
ΕΓΩ να το κάνω στους συγγενείς μου καλό

Μήπως η λογική σου είναι λανθασμένη

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ

ΔΙΑΒΑΖΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΙ ΌΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ

ΕΙΠΑ

«Δεν θα πρέπει να συντονίσουμε και να οργανώσουμε αυτή την δυσαρέσκεια;
Επίσης δεν θα πρέπει να τονώσουμε την κριτική ικανότητα του λαού;»

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΠΩΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ
ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Μάλιστα. Οι άλλοι είναι ηλίθιοι και έρμαια κι εσύ έχεις γνωρίσει την πραγματικότητα, ε; Δεν χρειάζεται να τονίσω πόσο αλλαζονικό είναι αυτό.

Αν υπάρχει δυσαρέσκεια, τι ακριβώς να τονίσεις; Να την αυξήσεις; Σε ένταση ή σε αιρθμούς; Πλήθος εννοώ. Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είναι ακριβώς αυτή η κριτική ικανότητα που ωθεί ορισμένους αναγνώστες να αγοράσουν τα βιβλία του Λιακόπουλου; Ή ακόμα ποιός σου είπε χρειάζεται κάποιον να την τονίσει;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Satyros2009 έγραψε:2) ΟΧΙ. Πολύ απλά γιατί ο Λιακόπουλος θα έβγαζε περισσότερα βιβλία (γιατί αυτόν, όπως κάθε εκδότη, τον νοιάζει μόνο το κέρδος), με αποτέλεσμα εγώ να αγοράσω και τα επόμενα, και τα επόμενα, και τα επόμενα κ.ο.κΣτο τέλος θα ξέμενα απο λεφτά και αυτός θα συνέχιζε να βγάζει βιβλία ενώ μου είχε πάρει όλη την περιουσία!!!Έτσι όχι μόνο δεν θα τον λογόκρινα, αλλά θα τον εκανα και πλούσιο
Μα για λογοκρισία μιλάμε. Όχι για πλήγμα στα οικονομικά του συγγραφέα. Η λογοκρισία έχει σχέσει με ιδέες. Αν ήσουν, φερ' ειπείν, ο Ωνάσσης και είχες τη δυνατότητα να αγοράσεις ΟΛΑ τα αντίγραφα ενός βιβλίου και μπορούσες να το κάνεις ες αεί, ουσιαστικά έχεις μπλοκάρει τη δυνατότητα του συγγραφέα να μεταδώσει τις ιδέες του. Αν ΑΥΤΟ δεν είναι λογοκρισία, δεν ξέρω τι είναι.

Για δες εδώ: http://www2.rizospastis.gr/story.do?id= ... =10/7/2004
«Ο τελευταίος πειρασμός» σε σκηνοθεσία του Μάρτιν Σκορτσέζε, επρόκειτο να μεταδοθεί προχτές το βράδυ, από τον τηλεοπτικό σταθμό «STAR», αλλά για άλλη μια φορά «σκόνταψε» στους υπέρμαχους της κατόπιν θεϊκής παρέμβασης ανάδειξης της εθνικής ποδοσφαίρου στο πρώτο σκαλί της Ευρώπης. Συγκεκριμένα, το κανάλι επιβεβαιώνει ότι καθ' όλη τη διάρκεια της βδομάδας υπήρξαν πιέσεις, επιστολές και διαμαρτυρίες, τόσο από ανώνυμους τηλεθεατές, όσο και από θρησκευτικές οργανώσεις, ενώ σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, διαμαρτυρήθηκε και παρενέβη ακόμη και η Αρχιεπισκοπή. Βέβαια, αυτό διαψεύδεται από την τελευταία - όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε. Φανταζόμαστε, όμως, ότι μάλλον θα έμεινε ικανοποιημένη από την απόφαση του καναλιού να προβάλει μια αμερικανοχολιγουντιανή ταινία της σειράς.
Θα δεχθώ ότι η Αρχιεπισκοπή δεν μπλέχτηκε καθόλου. Απλά ο κόσμος διαμαρτυρήθηκε δημοκρατικότατα για το πρόγραμμα του καναλιού. Σ'εμένα που ήθελα να δω την ταινία, μου κόπηκε ένας δίαυλος για ένα συγκεκριμένο είδος πληροφορίας και τέχνης που κάποιοι άλλοι έκριναν ότι δεν πρέπει να έχω πρόσβαση. Τώρα για να δω την ταινία πρέπει ή να πάω στο βιντεοκλάμπ και να ελπίζω ότι οι ίδιοι πολίτες δεν έχουν κρίνει ότι η εν λόγω ταινία δεν πρέπει να είναι διαθέσιμη ούτε από το Seven της γειτονιάς μου, ή να την παραγγείλω και να περιμένω καμμιά βδομάδα να την παραλάβω ή να παρανομήσω και να την κατεβάσω απ'το Ίντερνετ. Μπορώ να την δω την ταινία. Αλλά λόγω των καλοθελητών, τώρα πρέπει ή να κοπιάσω πολύ περισσότερο ή να παρανομήσω για να έχω πρόσβαση στην ταινία με την ίδια ταχύτητα με την οποία θα μου τη προσέφερε η τηλεόραση.
Τώρα είναι αυτό ή δεν είναι λογοκρισία;
Satyros2009 έγραψε:Άρα ο καθένας για την πάρτη του και αφήνουμε τον ηλίθιο έρμαιο κάθε αγύρτη.Διαφωνώ
Στα ίδια επιστρέφουμε.
EvanT έγραψε:Και τι θα γίνουμε, οι Ζορρό της ιδεολογίας;
Μπορεί να αρνήθηκες τα περί Ζορρό και Ρομπέν των Δασών, αλλά ουσιαστικά αυτό υποστηρίζεις και εδώ φαίνεται πιο καθαρά, μέσα από την αγανάκτησή σου (νομίζω). Πρέπει δηλαδή να προστατέψουμε τους φτωχούς και τους αδυνάτους του πνεύματος και να τους βάλουμε κάπου που δεν τα τους φτάνουντα πλοκάμια του κακού Αλκάλντε Λιάκουρα.

Το ζητούμενο είναι να καταλάβει κάποιος που έχει διαβάσει Λιακόπουλο ότι η ιδεολογία του Λιακόπουλου είναι κακή, επιζήμια κ.ο.κ, όχι να του βάλουμε εμπόδια στο να έχει πρόσβαση στο Λιακόπουλο, επειδή εμείς κρίναμε ότι η δικιά μας άποψη είναι σωστή και η δική του ανάξια (και χωρίς να έχουμε διαβάσει και τα βιβλία του, μάλιστα).
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

«Ο τελευταίος πειρασμός» σε σκηνοθεσία του Μάρτιν Σκορτσέζε, επρόκειτο να μεταδοθεί προχτές το βράδυ, από τον τηλεοπτικό σταθμό «STAR», αλλά για άλλη μια φορά «σκόνταψε» στους υπέρμαχους της κατόπιν θεϊκής
παρέμβασης ανάδειξης της εθνικής ποδοσφαίρου στο πρώτο σκαλί της Ευρώπης. Συγκεκριμένα, το κανάλι επιβεβαιώνει ότι καθ' όλη τη διάρκεια της βδομάδας υπήρξαν πιέσεις, επιστολές και διαμαρτυρίες, τόσο από ανώνυμους τηλεθεατές, όσο και από θρησκευτικές οργανώσεις, ενώ σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, διαμαρτυρήθηκε και παρενέβη ακόμη και η Αρχιεπισκοπή. Βέβαια, αυτό διαψεύδεται από την τελευταία - όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε. Φανταζόμαστε, όμως, ότι μάλλον θα έμεινε ικανοποιημένη από την απόφαση του καναλιού να προβάλει μια αμερικανοχολιγουντιανή ταινία της σειράς.
Θα δεχθώ ότι η Αρχιεπισκοπή δεν μπλέχτηκε καθόλου. Απλά ο κόσμος διαμαρτυρήθηκε δημοκρατικότατα για το πρόγραμμα του καναλιού. Σ'εμένα που ήθελα να δω την ταινία, μου κόπηκε ένας δίαυλος για ένα συγκεκριμένο είδος πληροφορίας και τέχνης που κάποιοι άλλοι έκριναν ότι δεν πρέπει να έχω πρόσβαση. Τώρα για να δω την ταινία πρέπει ή να πάω στο βιντεοκλάμπ και να ελπίζω ότι οι ίδιοι πολίτες δεν έχουν κρίνει ότι η εν λόγω ταινία δεν πρέπει να είναι διαθέσιμη ούτε από το Seven της γειτονιάς μου, ή να την παραγγείλω και να περιμένω καμμιά βδομάδα να την παραλάβω ή να παρανομήσω και να την κατεβάσω απ'το Ίντερνετ. Μπορώ να την δω την ταινία. Αλλά λόγω των καλοθελητών, τώρα πρέπει ή να κοπιάσω πολύ περισσότερο ή να παρανομήσω για να έχω πρόσβαση στην ταινία με την ίδια ταχύτητα με την οποία θα μου τη προσέφερε η τηλεόραση.
Τώρα είναι αυτό ή δεν είναι λογοκρισία;
αυτό ακριβώς. Αυτό που προτείνεις satire δεν έχει μεγάλη διαφορα από αυτό που κάνανε η συγκεκριμένη θρήσκοι. Γιατί η συγκεκριμένη δεν εξέφρασαν απλά την διαφωνία τους με την συγκεκριμένη ταινία ώστε να κάνουν γνωστη την θέση τους, αλλα απαίτησαν να μην προβληθεί επιβάλλοντας αυτή την θέση τους.

εκεί είναι και η διαφωνία μου, στο να ζητήσουμε/απαιτήσουμε από τα βιβλιοπωλεία να μην πουλάνε συγκεκριμένα βιβλία

Να εκφράσουμε δημοσια την διαφωνία μας , ναι

Να γράψουμε και δημοσιεύσουμε κείμενα που αποδεικνύουν ότι συγκεκριμένα βιβλία είναι λάθος η ανακριβή (αντίλογος), ναι

Να σταματήσουμε να τα αγοράζουμε, ναι

Να απαιτήσουμε να σταματήσουν να εκδίδονται επιβάλλοντας την γνώμη μας , όχι
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Satyros2009 έγραψε:









mpamiatzis έγραψε:Σατυρε νομιζω οτι θα πρεπει να σκεφτομαστε τις συνεπειες των κινησεων μας.
Δεν εξεταζω καθολου αν ειναι σωστο η λαθος να ζητησεις απο βιβλιωπολεια να πουλαν η οχι βιβλια του λιακοπουλου και καθε λιακοπουλου.(που το βρισκω φασιστικο)
Φασιστικό να ζητάς απο το αναγνωστικό κοινό να κάνει κάτι για τα βιβλία που υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία!!!!
σαν τι να κανει?στα βιβλιοπωλεια για να αποσυρουν απο τα ραφια τους τα βιβλια του λιακοπουλου. Θεωρω την ενημερωση του αναγνωστικου κοινου για το βιβλιο για τις μπουρδολογιες δημοκρατικη κινηση ενω το αλλο εκβιασμο του βιβλιοπώλη . Αυτος που πουλαει βιβλια δεν τα βλεπει οπως εμεις ως φορεις γνωσεων αλλα σαν εμπορευματα. αλλο να βγεις και να πεις παιδες μην τρωτε μυαλο και εντοσθια των ζωων γιατι προκαλει σπογγοδεις εγκεφαλοπαθεια και αλλο να πουμε ρε εμπορα μην πουλας τα εντοσθια και το μυαλο του ζωου γιατι προκαλει εγκαφαλοπαθεια αλλιως θα πουμε στους κρεατοφαγους να πανε σε αλλο κρεοπωλειο. Δηλαδη να το παιξουμε σωτηρες. αφου ο κοσμος γουσταρει να τρωει το μυαλο απο το μοσχαρη και γουσταρει να καπνιζει και γουσταρι να πινει αλκολια και χασισια και οτι θελει. Δεν μου αρεσουν οι σωτηρες, τους φοβαμε παρα πολυ αυτους που θελουν να με σωσουν

Ρε πάτε καλά
Εδώ συζητάμε για κάτι δημοκρατικό κι εσείς με κατηγορείτε για φασισμό;
Αυτο που ζητας ειναι νομιμο, αλλα οχι ηθικο.




Αυτό με το απαγορευμένο που είναι γλυκό είναι μία μπούρδα
Και ο βιασμός είναι απαγορευμένος, ενώ το συνενετικό σεξ νόμιμο.
Θες να μου πεις πως εσύ έχεις κάποιες «ορμές» βιασμού;
Τετοιου ειδους παρωμοιωσεις τις κανουν οι φανατικοι χριστιανοι. Οταν ελεγα απαγορευμενο δεν εννοουσα το βιβλιο διοτι ευτυχως δεν γινεται να απαγορευτει ενα βιβλιο, εγραφα για την αρνητικη διαφημιση που θα αποκτησει ο λιακοπουλος.

Ο Λιακόπουλος μπορεί να πει πως άμα πολεμούμε τις θεωρίες του ή κάνουμε πλάκα μαζί του, τον πολεμά το κατεστημένο, ε και;
Ας πει ότι θέλει

mpamiatzis έγραψε:παντως δεν ειμαι αρνητικος σε μια συμβολικη κινηση καψημο βιβλιων θρησκευτικου περιεχομενου, μαλιοτραβιγματα βρισιματα και φτυσιματα σε πιστους.
υπο το την προυποθεση οτι αυτα γινονται στο πλαισιο δρασης που εμεις θελουμε να δειξουμε πως συμπεριφερονται οι αλλοι απεναντι μας.
Δηλαδη εμεις οι πιστοι της εκκλησιας του μακαρονοτερατος (βοηθεια μας) επειδη βλαστιμουν οι υπολοιποι με τα ψευτικα βιβλια τους παμε να αποδωσουμε δικαιοσυνη. Σατυριζοντας δηλαδη σατυρε. τα κανουμε γνωριζοντας οτι ειναι λαθος σαν κινηση αμυνας σε αυτα που μας κανουν για να καταλαβουν τι κανουν οι αθλιοι.
Μιλάς σοβαρά;
Τότε είναι που θα χάσουμε το παιχνίδι
Αυτοί δεν καταλαβαίνουν απο «σάτιρα»
Πρόσφατα κάναμε αντιλιακοπουλική εκστρατεία στο You Tube. Καταφέραμε
Κάναμε τον Λιακόπουλο να ασχοληθεί μαζί μας. Ξέρεις τι μας είπε;

«LIAKOTV (18 hours ago)
Spam
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΟΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΑΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΑΓΑΖΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΟΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Α[ΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΙΛΕΙ ΑΝΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΑΤΥΡΑ. ΕΙΠΑΜΕ ΣΑΤΥΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ, ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ. ΛΙΑΚΟ”

Μετά πρόσθεσε πως μας απαγορεύει την σάτιρα γιατί δεν αρέσει στα παιδιά του

εεεε και επειδη στο απαγορευσε ο λιακο του σταματισε την σατυρα????????

mpamiatzis έγραψε:αν ομως τα κανουμε σοβαρα γινομαστε το ιδιο φασιστομουτρα οπως οι ιδιοι.
Δεν υπάρχει διαφορά πλάκας και σοβαρού στο κάψιμο βιβλίων
Είναι πράξη κατακριτέα
ΤΕΛΟΣ
αυτο που προτεινα εγω ειναι εντελος σοβαρο, η σατυρα μεταφερει σοβαρα μνματα απλος ο τροπος της βοηθα να ειπωθουν πραγματα που αλλιως δεν γινονται
mpamiatzis έγραψε:στα κατηγορια των βιβλιων που περιεχουν ψεματα πρεπει να περιεχεις και την αγια γκαφη και ολα τα ελληνοορθοδοξα εντυπα. θα πρεπει να στειλουμε και για αυτα μαιλ φανταζομαι
Δεν θυμάμαι πως το διατύπωσα, αλλά δεν εννοούσα όλα τα βιβλία με ψέματα
Εννοώ τα βιβλία μπουρδολογίας/μοιρολατρίας, εξωφρενικών θεωριών και αντιεπιστημονικότητας.

Δεν μπορείς να εξισώσεις την θεωρία «Κούφιας Γης» που εύκολα μπορείς να αποδείξεις πως δεν είναι σωστή, με την ύπαρξη του Θεού

μια χαρα μπορω με συγχωρεις αλλα δεν βλεπω την διαφορα μεταξυ της θεωριας της υπαρξης θεου τουλαχιστον ετσι οπως το περιγραφουν ολες οι θρησκειες και της θεωριας της Κθουλου γης. Δηλαδη εσυ δεν βαζεις στα βιβλια μπουρδολογίας/μοιρολατρίας, εξωφρενικών θεωριών και αντιεπιστημονικότητας την αγκια γραφη???. Αν το ζυγησεις το θεμα τα λεφτα που βγαζει ο λιακο (πολυ συμπαθητικος κλεφτης) ειναι τιποτα σε αυτα που τζιραρουν οι θρησκειες με τα βιβλια τους και τα θαυματα τους



http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ δεν θα συμφωνούσα ούτε καν σε προτροπή για μποϋκοτάζ. Όζει επιθετικότητα και μισαλλοδοξία. Για το κάψιμο βιβλίων δεν το συζητώ, ούτε καν "συμβολικά", αν είναι ποτέ δυνατόν! Τι "συμβολίζει" μια τέτοια κίνηση; Τίποτε το θετικό, νομίζω.

Ενημέρωση, συζήτηση, παιδεία. Αυτό χρειάζεται, κατά τη γνώμη μου. Τίποτε άλλο.
Δεν θα πρέπει να συντονίσουμε και να οργανώσουμε αυτή την δυσαρέσκεια;
Επίσης δεν θα πρέπει να τονώσουμε την κριτική ικανότητα του λαού;
Να συντονίσουμε και να οργανώσουμε, όχι. Ας εκφράσει καθένας τη δυσαρέσκειά του με τον τρόπο του.
Να προωθήσουμε την ανάπτυξη της κριτικής ικανότητας, ναι. Με ενημέρωση και μόνο.

Να πω και την απορία μου, ρε παιδιά: ως τι θα λέγαμε/λέγατε/λέγανε στα βιβλιοπωλεία να μην προμηθευτούν συγκεκριμένα βιβλία; Ως "η παρέα του φόρουμ"; Δεν υπάρχει φορέας, δεν υπάρχει ομάδα, δεν υπάρχει εκπρόσωπος με κύρος, δεν υπάρχει τίποτα. Αλλά κι αν υπήρχε, εγώ προσωπικά θα απέφευγα μια ομάδα που θα επέλεγε τέτοιες μεθοδεύσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Μάλιστα. Οι άλλοι είναι ηλίθιοι και έρμαια κι εσύ έχεις γνωρίσει την πραγματικότητα, ε; Δεν χρειάζεται να τονίσω πόσο αλλαζονικό είναι αυτό
Δεν μίλησα ποτέ για μένα

fr0g έγραψε:Αν υπάρχει δυσαρέσκεια, τι ακριβώς να τονίσεις; Να την αυξήσεις; Σε ένταση ή σε αιρθμούς; Πλήθος εννοώ. Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είναι ακριβώς αυτή η κριτική ικανότητα που ωθεί ορισμένους αναγνώστες να αγοράσουν τα βιβλία του Λιακόπουλου; Ή ακόμα ποιός σου είπε χρειάζεται κάποιον να την τονίσει;
Δεν είπα τονίσω, είπα οργανώσω
Πάρτο κι έτσι
Είμαστε δύο δυσαρεστημένοι εργάτες λόγω των εργατικών συνθηκών που έχουν ως αποτέλεσμα να κινδυνεύει η ζωή μας
Ο καθένας μόνος του δεν μπορεί να κάνει κάτι ΟΣΗ δυσαρέσκεια κι αν έχει.
Αν όμως μαζί συζητήσουμε, μπορούμε να ανοίξουμε συζήτηση με άλλους εργαζομένους και μαζί (όλοι) να κάνουμε απεργία
Εκτός αν αυτό θα το θεωρούσες επιβολή της γνώμης μας (πιά επιβολή αφού απλά θα συζητήσουμε με τους συναδέλφους μας, υπάρχει έτσι κι η πιθανότητα να πειστούμε απ' αυτούς).

Σε αυτή την περίπτωση κάτσε και πέσε απο την οικοδομή
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:2) ΟΧΙ. Πολύ απλά γιατί ο Λιακόπουλος θα έβγαζε περισσότερα βιβλία (γιατί αυτόν, όπως κάθε εκδότη, τον νοιάζει μόνο το κέρδος), με αποτέλεσμα εγώ να αγοράσω και τα επόμενα, και τα επόμενα, και τα επόμενα κ.ο.κΣτο τέλος θα ξέμενα απο λεφτά και αυτός θα συνέχιζε να βγάζει βιβλία ενώ μου είχε πάρει όλη την περιουσία!!!Έτσι όχι μόνο δεν θα τον λογόκρινα, αλλά θα τον εκανα και πλούσιο
Μα για λογοκρισία μιλάμε. Όχι για πλήγμα στα οικονομικά του συγγραφέα. Η λογοκρισία έχει σχέσει με ιδέες. Αν ήσουν, φερ' ειπείν, ο Ωνάσσης και είχες τη δυνατότητα να αγοράσεις ΟΛΑ τα αντίγραφα ενός βιβλίου και μπορούσες να το κάνεις ες αεί, ουσιαστικά έχεις μπλοκάρει τη δυνατότητα του συγγραφέα να μεταδώσει τις ιδέες του. Αν ΑΥΤΟ δεν είναι λογοκρισία, δεν ξέρω τι είναι.

Απάντησα
ΑΝ ήμουν ο Ωνάσης θα αγόραζα όλη την πρώτη έκδοση
Ο Λιακόπουλος θα έβγαζε δεύτερη (γιατί λογικό είναι έτσι να κάνει)
Θα την αγόραζα
Θα έβγαζε τρίτη
Θα την αγόραζα
Θα έβγαζε τρίτη
Θα την αγόραζα
κ.ο.κ
Κάποια στιγμή όμως τα λέφτά μου τέρμα
Οπότε ο Λιακόπουλος θα έβγαζε 125η


EvanT έγραψε:«Ο τελευταίος πειρασμός» σε σκηνοθεσία του Μάρτιν Σκορτσέζε, επρόκειτο να μεταδοθεί προχτές το βράδυ, από τον τηλεοπτικό σταθμό «STAR», αλλά για άλλη μια φορά «σκόνταψε» στους υπέρμαχους της κατόπιν θεϊκής παρέμβασης ανάδειξης της εθνικής ποδοσφαίρου στο πρώτο σκαλί της Ευρώπης. Συγκεκριμένα, το κανάλι επιβεβαιώνει ότι καθ' όλη τη διάρκεια της βδομάδας υπήρξαν πιέσεις, επιστολές και διαμαρτυρίες, τόσο από ανώνυμους τηλεθεατές, όσο και από θρησκευτικές οργανώσεις, ενώ σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, διαμαρτυρήθηκε και παρενέβη ακόμη και η Αρχιεπισκοπή. Βέβαια, αυτό διαψεύδεται από την τελευταία - όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε. Φανταζόμαστε, όμως, ότι μάλλον θα έμεινε ικανοποιημένη από την απόφαση του καναλιού να προβάλει μια αμερικανοχολιγουντιανή ταινία της σειράς.
Θα δεχθώ ότι η Αρχιεπισκοπή δεν μπλέχτηκε καθόλου. Απλά ο κόσμος διαμαρτυρήθηκε δημοκρατικότατα για το πρόγραμμα του καναλιού. Σ'εμένα που ήθελα να δω την ταινία, μου κόπηκε ένας δίαυλος για ένα συγκεκριμένο είδος πληροφορίας και τέχνης που κάποιοι άλλοι έκριναν ότι δεν πρέπει να έχω πρόσβαση. Τώρα για να δω την ταινία πρέπει ή να πάω στο βιντεοκλάμπ και να ελπίζω ότι οι ίδιοι πολίτες δεν έχουν κρίνει ότι η εν λόγω ταινία δεν πρέπει να είναι διαθέσιμη ούτε από το Seven της γειτονιάς μου, ή να την παραγγείλω και να περιμένω καμμιά βδομάδα να την παραλάβω ή να παρανομήσω και να την κατεβάσω απ'το Ίντερνετ. Μπορώ να την δω την ταινία. Αλλά λόγω των καλοθελητών, τώρα πρέπει ή να κοπιάσω πολύ περισσότερο ή να παρανομήσω για να έχω πρόσβαση στην ταινία με την ίδια ταχύτητα με την οποία θα μου τη προσέφερε η τηλεόραση.
Τώρα είναι αυτό ή δεν είναι λογοκρισία;[/quote]
Μπέρδεψες τα μπούτια σου κι εμένα μαζί

Ποιός ζήτησε την μη προβολή της ταινίας;

Οι θεατές ή η Εκκλησία;

Το άρθρο (απο μία γρήγορη ματιά) μιλά για την Εκκλησία

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ

Αν όμως ήταν οι θεατές, αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Στην δημοκρατία δεν κάνεις ότι γουστάρεις
Κάνεις ότι θέλουν οι πολλοί
EvanT έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:Άρα ο καθένας για την πάρτη του και αφήνουμε τον ηλίθιο έρμαιο κάθε αγύρτη.Διαφωνώ
Στα ίδια επιστρέφουμε.
EvanT έγραψε:Και τι θα γίνουμε, οι Ζορρό της ιδεολογίας;
Μπορεί να αρνήθηκες τα περί Ζορρό και Ρομπέν των Δασών, αλλά ουσιαστικά αυτό υποστηρίζεις και εδώ φαίνεται πιο καθαρά, μέσα από την αγανάκτησή σου (νομίζω). Πρέπει δηλαδή να προστατέψουμε τους φτωχούς και τους αδυνάτους του πνεύματος και να τους βάλουμε κάπου που δεν τα τους φτάνουντα πλοκάμια του κακού Αλκάλντε Λιάκουρα
Δεν αντιλαμβάνεσαι τα εξής

Δεν θα προστατέψουμε εμείς οι άθεοι κάποιον αδύναμο
Εμείς θα ξεκινήσουμε μία προσπάθεια ώστε όλοι μαζί να κάνουμε τους αδυνάτους δυνατούς
Εκτός αν πιστεύεις πως για αυτούς θα πρέπει να ανησυχούν μόνο οι ίδιοι κι οι γονείς τους.
Εγώ πάλι νοιάζομαι για όλους τους συνανθρώπους μου
Έτσι όσο πιτσέυω πως έχω δίκιο θα προσπαθώ να κάνω αυτό τον κόσμο καλύτερο βάση αυτού που πιστεύω.
Θα μου πεις προσπαθείς να επιβάλεις την γνώμη σου;
Όχι ακριβώς
Προσπαθώ να επιβάλω αυτό που εγώ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ θεωρούμε σωστό και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ δεδομένου πως μαζί μας συμφωνεί η πλεοψηφία
Αν πάμε με την λογική σου, τότε σταματήσει ο καθένας μας μόνος του ή/και μαζί με αυτούς που έχουν ίδιες πεποιθήσεις με αυτόν να προσπαθούν, οπότε ο κόσμος θα μείνει στάσιμος.
EvanT έγραψε:Το ζητούμενο είναι να καταλάβει κάποιος που έχει διαβάσει Λιακόπουλο ότι η ιδεολογία του Λιακόπουλου είναι κακή, επιζήμια κ.ο.κ, όχι να του βάλουμε εμπόδια στο να έχει πρόσβαση στο Λιακόπουλο, επειδή εμείς κρίναμε ότι η δικιά μας άποψη είναι σωστή και η δική του ανάξια (και χωρίς να έχουμε διαβάσει και τα βιβλία του, μάλιστα).
ΤΑ ζητούμενα είναι όσα λες, συν το γεγονός πως κάποια στιγμή θα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. (που να πιστεύουν στην Λιακοβλακείες)
Αν εσύ φτιάχνεσαι με το να "σώζεις" κόσμο απο τις Λιακοβλακείες και θες να το κάνεις συνέχεια, προβλημά σου.
Εγώ δεν φτιάχνομαι, αντιθέτως χαλιέμαι, γι' αυτό θέλω κάποια στιγμή να μην χρειάζεται να πείθω ανθρώπους πως αυτά είναι μπούρδες.
Θέλω μία μόνιμη λύση
Τέλος δεν είναι απαραίτητο να διαβάσω τα βιβλία του Λιακόπουλου.
Έχω διαβάσει παρόμοια, έχω δει εκπομπές του, έχω μιλήσει με οπαδούς του και ξέρω και τα επιχειρήματα και τις ιδέες τους καλύτερα απο τους περισσότερους εδώ μέσα.
Μην ξεχνάς πως ο Λιακόπουλος δεν έχει πει κάτι καινούργιο.
Αυτά λέγονται στο εξωτερικό απο το 1920 και το 1960
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:
«Ο τελευταίος πειρασμός» σε σκηνοθεσία του Μάρτιν Σκορτσέζε, επρόκειτο να μεταδοθεί προχτές το βράδυ, από τον τηλεοπτικό σταθμό «STAR», αλλά για άλλη μια φορά «σκόνταψε» στους υπέρμαχους της κατόπιν θεϊκής
παρέμβασης ανάδειξης της εθνικής ποδοσφαίρου στο πρώτο σκαλί της Ευρώπης. Συγκεκριμένα, το κανάλι επιβεβαιώνει ότι καθ' όλη τη διάρκεια της βδομάδας υπήρξαν πιέσεις, επιστολές και διαμαρτυρίες, τόσο από ανώνυμους τηλεθεατές, όσο και από θρησκευτικές οργανώσεις, ενώ σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, διαμαρτυρήθηκε και παρενέβη ακόμη και η Αρχιεπισκοπή. Βέβαια, αυτό διαψεύδεται από την τελευταία - όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε. Φανταζόμαστε, όμως, ότι μάλλον θα έμεινε ικανοποιημένη από την απόφαση του καναλιού να προβάλει μια αμερικανοχολιγουντιανή ταινία της σειράς.
Θα δεχθώ ότι η Αρχιεπισκοπή δεν μπλέχτηκε καθόλου. Απλά ο κόσμος διαμαρτυρήθηκε δημοκρατικότατα για το πρόγραμμα του καναλιού. Σ'εμένα που ήθελα να δω την ταινία, μου κόπηκε ένας δίαυλος για ένα συγκεκριμένο είδος πληροφορίας και τέχνης που κάποιοι άλλοι έκριναν ότι δεν πρέπει να έχω πρόσβαση. Τώρα για να δω την ταινία πρέπει ή να πάω στο βιντεοκλάμπ και να ελπίζω ότι οι ίδιοι πολίτες δεν έχουν κρίνει ότι η εν λόγω ταινία δεν πρέπει να είναι διαθέσιμη ούτε από το Seven της γειτονιάς μου, ή να την παραγγείλω και να περιμένω καμμιά βδομάδα να την παραλάβω ή να παρανομήσω και να την κατεβάσω απ'το Ίντερνετ. Μπορώ να την δω την ταινία. Αλλά λόγω των καλοθελητών, τώρα πρέπει ή να κοπιάσω πολύ περισσότερο ή να παρανομήσω για να έχω πρόσβαση στην ταινία με την ίδια ταχύτητα με την οποία θα μου τη προσέφερε η τηλεόραση.
Τώρα είναι αυτό ή δεν είναι λογοκρισία;
αυτό ακριβώς. Αυτό που προτείνεις satire δεν έχει μεγάλη διαφορα από αυτό που κάνανε η συγκεκριμένη θρήσκοι. Γιατί η συγκεκριμένη δεν εξέφρασαν απλά την διαφωνία τους με την συγκεκριμένη ταινία ώστε να κάνουν γνωστη την θέση τους, αλλα απαίτησαν να μην προβληθεί επιβάλλοντας αυτή την θέση τους.

εκεί είναι και η διαφωνία μου, στο να ζητήσουμε/απαιτήσουμε από τα βιβλιοπωλεία να μην πουλάνε συγκεκριμένα βιβλία

Να εκφράσουμε δημοσια την διαφωνία μας , ναι

Να γράψουμε και δημοσιεύσουμε κείμενα που αποδεικνύουν ότι συγκεκριμένα βιβλία είναι λάθος η ανακριβή (αντίλογος), ναι

Να σταματήσουμε να τα αγοράζουμε, ναι

Να απαιτήσουμε να σταματήσουν να εκδίδονται επιβάλλοντας την γνώμη μας , όχι
Δεν μπορούμε (εμείς) να απαιτήσουμε τίποτα, γιατί δεν έχουμε την δύναμη
Η αρχιεπισκοπή έχει
Γι' αυτό πριν απο όλα αυτά είχα πει να κάνουμε τον κόσμο (πλεοψηφία) να ταχθεί μαζί μας
Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε την διαφορά της επιβολής της γνώμης της πλεοψηφίας απο την επιβολή της γνώμης μίας χούφτας ανθρώπων δεν ευθύνομαι εγώ.
Εσείς έχετε καταλάβει κάτι λάθος για το τι είναι η δημοκρατία και τι πρεσβεύει

Και δεν μίλησα ΠΟΤΕ για παύση εκδοσής τους
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

mpamiatzis έγραψε:Σατυρε νομιζω οτι θα πρεπει να σκεφτομαστε τις συνεπειες των κινησεων μας.
Δεν εξεταζω καθολου αν ειναι σωστο η λαθος να ζητησεις απο βιβλιωπολεια να πουλαν η οχι βιβλια του λιακοπουλου και καθε λιακοπουλου.(που το βρισκω φασιστικο)
Satyros2009 έγραψε:Φασιστικό να ζητάς απο το αναγνωστικό κοινό να κάνει κάτι για τα βιβλία που υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία!!!!
mpamiatzis έγραψε: σαν τι να κανει?στα βιβλιοπωλεια για να αποσυρουν απο τα ραφια τους τα βιβλια του λιακοπουλου. Θεωρω την ενημερωση του αναγνωστικου κοινου για το βιβλιο για τις μπουρδολογιες δημοκρατικη κινηση ενω το αλλο εκβιασμο του βιβλιοπώλη . Αυτος που πουλαει βιβλια δεν τα βλεπει οπως εμεις ως φορεις γνωσεων αλλα σαν εμπορευματα. αλλο να βγεις και να πεις παιδες μην τρωτε μυαλο και εντοσθια των ζωων γιατι προκαλει σπογγοδεις εγκεφαλοπαθεια και αλλο να πουμε ρε εμπορα μην πουλας τα εντοσθια και το μυαλο του ζωου γιατι προκαλει εγκαφαλοπαθεια αλλιως θα πουμε στους κρεατοφαγους να πανε σε αλλο κρεοπωλειο)


Πρώτα απ' όλα τα βιβλιοπωλεία που χαρακτηρίζουν τα βιβλία τους εμπορεύματα θα πρέπει να καταδικαστούν απο τον λαό
Δεύτερον υπάρχει τέτοια απαγόρευση.
Με το κρέας εννοώ
Και ΚΑΛΩΣ υπάρχει
Όπως υπάρχουν και κανόνες για την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται ένα σφαγείο, ένα εργοστάσιο γιαουρτιών κλπ


mpamiatzis έγραψε:Δηλαδη να το παιξουμε σωτηρες. αφου ο κοσμος γουσταρει να τρωει το μυαλο απο το μοσχαρη και γουσταρει να καπνιζει και γουσταρι να πινει αλκολια και χασισια και οτι θελει. Δεν μου αρεσουν οι σωτηρες, τους φοβαμε παρα πολυ αυτους που θελουν να με σωσουν )
δεν γουστάρω τους σωτήρες δεν το παίζω σωτήρας
Δεν θα πάψω όμως να ενδιαφέρομαι για τους συμπολίτες μου
Satyros2009 έγραψε:Ρε πάτε καλά?
Εδώ συζητάμε για κάτι δημοκρατικό κι εσείς με κατηγορείτε για φασισμό;
mpamiatzis έγραψε: Αυτο που ζητας ειναι νομιμο, αλλα οχι ηθικο.


άρα η δημοκρατία είναι ανήθικη;
και ποιός άλλος καθορίζει την ηθική ακτός απο την πλεοψηφία;
Και πως (αν δεχτούμε το πιο πάνω) παραβιάζεται η ηθική αφού ότι επιβληθεί, ΑΝ επιβληθεί θα επιβληθεί απο την πλεοψηφία;




Satyros2009 έγραψε:Αυτό με το απαγορευμένο που είναι γλυκό είναι μία μπούρδα
Και ο βιασμός είναι απαγορευμένος, ενώ το συνενετικό σεξ νόμιμο.
Θες να μου πεις πως εσύ έχεις κάποιες «ορμές» βιασμού;
mpamiatzis έγραψε: Τετοιου ειδους παρωμοιωσεις τις κανουν οι φανατικοι χριστιανοι. Οταν ελεγα απαγορευμενο δεν εννοουσα το βιβλιο διοτι ευτυχως δεν γινεται να απαγορευτει ενα βιβλιο, εγραφα για την αρνητικη διαφημιση που θα αποκτησει ο λιακοπουλος.
Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ που με συγκρίνεις με φανατικό χριστιανό
(αυτό δεν είναι προσβολή ΑόρατηΜελάνη; Μην παρέμβεις όμως εγώ δεν θίγομαι έτσι εύκολα)
Αυτό που είπα είναι πως θεωρώ το επιχείρημα
"για τα ναρκωτικά φταίει το γεγονός πως είναι παράνομα"
Μία μπούρδα. Και επιχειρηματολόγησα με τον βιασμό
Δεν ξέρω, δεν κατάλαβα πως το εξέλαβες εσύ
Όσο για το βιβλίο και την αρνητική διαφήμιση, ο κίνδυνος αυτός ελοχεύει σε ΟΠΟΙΑ κίνηση κι αν κάνουμε αναντίον του Λιακόπολου και των όσων λέει
Με την λογική σου λοιπόν ας μην κανουμε τίποτα

mpamiatzis έγραψε:παντως δεν ειμαι αρνητικος σε μια συμβολικη κινηση καψημο βιβλιων θρησκευτικου περιεχομενου, μαλιοτραβιγματα βρισιματα και φτυσιματα σε πιστους.
υπο το την προυποθεση οτι αυτα γινονται στο πλαισιο δρασης που εμεις θελουμε να δειξουμε πως συμπεριφερονται οι αλλοι απεναντι μας.
Δηλαδη εμεις οι πιστοι της εκκλησιας του μακαρονοτερατος (βοηθεια μας) επειδη βλαστιμουν οι υπολοιποι με τα ψευτικα βιβλια τους παμε να αποδωσουμε δικαιοσυνη. Σατυριζοντας δηλαδη σατυρε. τα κανουμε γνωριζοντας οτι ειναι λαθος σαν κινηση αμυνας σε αυτα που μας κανουν για να καταλαβουν τι κανουν οι αθλιοι.
Satyros2009 έγραψε:Μιλάς σοβαρά;
Τότε είναι που θα χάσουμε το παιχνίδι
Αυτοί δεν καταλαβαίνουν απο «σάτιρα»
Πρόσφατα κάναμε αντιλιακοπουλική εκστρατεία στο You Tube. Καταφέραμε
Κάναμε τον Λιακόπουλο να ασχοληθεί μαζί μας. Ξέρεις τι μας είπε;

«LIAKOTV (18 hours ago)
Spam
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΟΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΑΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΑΓΑΖΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΟΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Α[ΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΙΛΕΙ ΑΝΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΑΤΥΡΑ. ΕΙΠΑΜΕ ΣΑΤΥΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ, ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ. ΛΙΑΚΟ”

Μετά πρόσθεσε πως μας απαγορεύει την σάτιρα γιατί δεν αρέσει στα παιδιά του
mpamiatzis έγραψε: εεεε και επειδη στο απαγορευσε ο λιακο του σταματισε την σατυρα????????
Όχι
Αλλά θέλω να σου πω, πως ότι κι αν κάνουμε εναντίον του, αυτός θα πει
"Με πολέμούν οι νεοταξίτες"
Άρα τι θες;
επειδή θα το πει να μην κάνουμε τίποτα;
Γιατί αυτό σε ανησυχεί πως ίσως πει κάτι
Ε ναι λοιπόν ότι κι αν κάνουμε θα πει
Θα σου έλεγα κι εγώ που τον έχω γραμμένο, αλλά η ΑόρατηΜελάνι υα μου βάλει πιπέρι στο στόμα
mpamiatzis έγραψε:στα κατηγορια των βιβλιων που περιεχουν ψεματα πρεπει να περιεχεις και την αγια γκαφη και ολα τα ελληνοορθοδοξα εντυπα. θα πρεπει να στειλουμε και για αυτα μαιλ φανταζομαι
Satyros2009 έγραψε:Δεν θυμάμαι πως το διατύπωσα, αλλά δεν εννοούσα όλα τα βιβλία με ψέματα
Εννοώ τα βιβλία μπουρδολογίας/μοιρολατρίας, εξωφρενικών θεωριών και αντιεπιστημονικότητας.

Δεν μπορείς να εξισώσεις την θεωρία «Κούφιας Γης» που εύκολα μπορείς να αποδείξεις πως δεν είναι σωστή, με την ύπαρξη του Θεού
mpamiatzis έγραψε: μια χαρα μπορω με συγχωρεις αλλα δεν βλεπω την διαφορα μεταξυ της θεωριας της υπαρξης θεου τουλαχιστον ετσι οπως το περιγραφουν ολες οι θρησκειες και της θεωριας της Κθουλου γης. Δηλαδη εσυ δεν βαζεις στα βιβλια μπουρδολογίας/μοιρολατρίας, εξωφρενικών θεωριών και αντιεπιστημονικότητας την αγκια γραφη???. Αν το ζυγησεις το θεμα τα λεφτα που βγαζει ο λιακο (πολυ συμπαθητικος κλεφτης) ειναι τιποτα σε αυτα που τζιραρουν οι θρησκειες με τα βιβλια τους και τα θαυματα τους
Πως δεν υπάρχει θεός δεν μπορείς να το αποδείξεις
Πως δεν υπάρχει κοίλη γη μπορείς
Επίσης στα θέματα πίστης πρέπει να είσαι προσεχτικός
Ας υποθέσουμε πως είμαστε σε μία παρέα και συζητάμε περί θεού.
Αν πω την Αγία Γραφή μπούρδα ο Χριστιανός δεν θα κάτσει να με ακούσει
Πώς λοιπόν θα τον πείσω αν δεν με ακούσει;
Βέβαια με την λογική σας δεν θα πρέπει να προσπαθήσω να τον πείσω
Με αυτή την λογική όμως ας μην κάνουμε κάποια νέα ανακάλυψη (όπως η εξέλιξη των ειδών) γιατί θα πείσουμε ένθεους να γίνουν άθεοι
Απάντηση