Της Πατρίδος Μου Η Σημαία

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Θα ήθελα απόψεις.

Η αφαίρεση του σταυρού, είναι μέρος της ατζέντας;

Δεν είδα να έχει συζητηθεί.
L' enfer c' est les autres
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχει τεθεί ζήτημα παλιά από πολυθεϊστές (Ρασσιάς κ.ά.).
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Ok. Εμείς σήμερα τι θέλουμε;
L' enfer c' est les autres
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Να αφαιρεθούν όλα τα θρησκευτικά σύμβολα από τις κρατικές υπηρεσίες;
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο σταυρός δεν αποκλείεται να μείνει για ιστορικούς λόγους. Και τους μήνες με ρωμαϊκά ονόματα τους λέμε, σιγά το πράγμα. Υπάρχουν τόσα πολλά να γίνουν που δε νομίζω ότι η σημαία είναι κάτι που θα πρέπει να μας απασχολεί άμεσα μιας και είναι και αρκετά αμφιλεγόμενο θέμα κι εμπλέκονται και μη-θρησκευτικά κριτήρια.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Και τους μήνες με ρωμαϊκά ονόματα τους λέμε, σιγά το πράγμα.
:D
Στο 12830.gr είναι ένας τρελάκιας που δεν θέλει τα κάλαντα διότι είναι ρωμαϊκή και όχι ελληνική γιορτή!
Είχε κολλήσει λέει και ανακοίνωση έξω από την πόρτα του στις γιορτές να μην τον ενοχλούν με οτιδήποτε μη ελληνικό...
Τί μου θύμισες.
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

Λέω πως είναι μέρος της ατζέντας. Γιατί δηλαδή κάθε κάτοικος αυτής της χώρας να ταυτίζεται με τον χριστιανισμό? (Ας βάλουν το Α της αθεΐας στη θέση του σταυρού!! : brrr : )
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μα δε σε ταυτίζει με το χριστιανισμό, όπως και οι ρωμαϊκοί μήνες που ανέφερα πιο πάνω δε σε ταυτίζουν με τον αρχαίο ρωμαϊκό πολιτισμό. Υπονοεί απλά ξεκάθαρα το σημαντικό ρόλο του χριστιανισμού στην ελληνική κοινωνία (εδώ πολλά μπορούν να ειπωθούν). Ας αλλάξουν αυτά που πρέπει να αλλάξουν και ο σταυρός ας μείνει, ένα σύμβολο κενό περιεχομένου θα είναι που θα μας δίνει ένα ιστορικό στοιχείο: Ο χριστιανισμός κάποτε ήταν η θρησκεία της πλειοψηφίας των Ελλήνων. :mrgreen:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Ευθύμη, δεν μπορώ να συμφωνήσω.
Άλλο τα απομεινάρια της ιστορίας στη γλώσσα, στην αρχιτεκτονική, στα ονόματα των δρόμων, ίσως.

Κι άλλο το σύμβολο της χώρας. Υποτίθεται ότι συμβολίζει και συγκεντρώνει τα σημαντικά.
Δεν διαφέρει από το λογότυπο μιας εταιρείας.

Όταν ήμουν παιδί, μου είχαν κάνει δώρο ένα βιβλίο με όλες τις σημαίες των χωρών.
Από όλες τις σημαίες, η σημαία του Καναδά μου είχε κάνει εντύπωση.
Γιατί μου έλεγε κάτι για τον τόπο.
Και νομίζω ότι κάτι λέει και για τους ανθρώπους που την επέλεξαν.

Κι αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι και πολύ παλιά η αναθεώρησή της.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

ΟΚ αλλά, μέχρι να φτάσουμε στο σημείο ο σταυρός να μην εκφράζει την προσωπική επιλογή της πλειοψηφίας των Ελλήνων, έχουμε δρόμο. Απλά θεωρώ το θέμα πολυτέλεια να το συζητάμε τώρα ως άμεσο στόχο. Στο μέλλον βλέπουμε.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν και λίγο άσχετο με το θέμα, το ζητούμενο είναι ο πλήρης διαχωρισμός κράτος-θρησκειών, αν και αυτό το γνωρίζετε, δεν χρειάζεται να το υπενθυμίσω.

Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν όσοι υποστηρίζουν τον διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας ονειρεύονται την αντικατάσταση της ορθοδοξίας με κάποια άλλη θρησκεία. Γιατί δεν ζητάνε τον διαχωρισμό κράτους-θρησκειών;
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Καθόλου άσχετο.

Αυτό αναρωτιέμαι καμιά φορά κι εγώ, μήπως μερικοί νομίζουν ότι το κράτος θα γίνει "άθεο", ευτελίζοντας ουσιαστικά την αθεΐα σε θρησκεία! Θέλω ουδέτερο, κοσμικό κράτος, όχι κράτος που θα επιβάλει στον άλλον πώς θα σκέφτεται. Από εκεί και πέρα, ο διαχωρισμός είναι ζήτημα θεσμών και νοοτροπίας. Τα σύμβολα έπονται.

ΥΓ Χρησιμοποιώ πρώτο ενικό γιατί μιλάω για μένα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ακομα και αν ηταν και η σημαια μεσα στην ατζεντα νομιζω οτι θα επρεπε να προτινουμε κατι. τα δικεφαλα κοτοπουλα εμενα παλι δεν με εκφραζουν και απουσια του σταυρου απο την σημαια καπως μου φαινεται. τι θα μπορουσαμε να βαλουμε σαν συμβολο για την χωρα μας? ενα χερι που να κρατα λεφτα? σαν συμβολο της μιζας?

ας καταφερουμε πρωτα να βγαλουμε απο το συνταγμα τα αναχρονιστικα αρθρα που συνδεουν την ανατολικη εκκλησια απο το κρατος και μετα βλεπουμε
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:ας καταφερουμε πρωτα να βγαλουμε απο το συνταγμα τα αναχρονιστικα αρθρα που συνδεουν την ανατολικη εκκλησια απο το κρατος και μετα βλεπουμε
Ε πάλι στον διαχωρισμό κράτους-θρησκειών καταλήγουμε.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

tactical έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:ας καταφερουμε πρωτα να βγαλουμε απο το συνταγμα τα αναχρονιστικα αρθρα που συνδεουν την ανατολικη εκκλησια απο το κρατος και μετα βλεπουμε
Ε πάλι στον διαχωρισμό κράτους-θρησκειών καταλήγουμε.
ναι αυτο ειναι το ζητουμενο.... αλλα το θεμα ειναι πως? η μελανη εχει ανοιξει ενα τοπικ σχετικα με το τι μαζευτικαμε εδω μεσα.....
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:ναι αυτο ειναι το ζητουμενο.... αλλα το θεμα ειναι πως? η μελανη εχει ανοιξει ενα τοπικ σχετικα με το τι μαζευτικαμε εδω μεσα.....
Συμμαχούμε προσωρινά με οποιαδήποτε ομάδα/οργάνωση θέλει το ίδιο και όταν το πετύχουμε αποτραβιόμαστε από τους άλλους.
:mrgreen:
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Επιμένω πως κάποια σύμβολα, έχουν σημασία.
Δεν είναι απλά δεινόσαυροι.

Και η σβάστιγκα "κοσμούσε" την Ακρόπολη κάποτε.
Δεν την αφήσαμε να ανεμίζει.

Η σημαία εμπεριέχει συμβολικά, αυτό που μια χώρα επικοινωνεί στις άλλες.
Έτσι το βλέπω τουλάχιστον εγώ.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

punky έγραψε:
Η σημαία εμπεριέχει συμβολικά, αυτό που μια χώρα επικοινωνεί στις άλλες.
Έτσι το βλέπω τουλάχιστον εγώ.
δεν βγαζω νοημα με συγχωρεις
η σημαια εμπεριεχει αυτο που μια χωρα επικοινωνει στις αλλες σημαινει
η σημαια εμπεριεχει αυτο με το οποιο μια χωρα επικοινωνει με τις αλλες???

ουτε ετσι βγαζω νοημα

υπαρχει ενα ποιημα για την σημαια. οι χωρες επικοινωνουν μεταξυ του με διπλωματες πρεσβετες επιχειρηματιες και μυστικες συμβασεις. η σημαια συμβολιζει μια χωρα ολοκληρη. το γαλαζιο για την θαλασσα το ασπρο για τον ουρανο και ο σταυρος στον κ... μας. αλαζοντας τον σταυρο στην σημαια δεν τον εβγαλες και απο το κωλο μας (και παλι με συγχωρειται(δεν ξερω τι επαθα σημερα)

παρα πολλες χωρες εχουν σταυρους στις σημαιες τους χωρις να συμβολιζει την σχεση του αυτη με την εκκλησια , ισως να ειναι καταλλειπο ττου παρελθοντος..


τελος παντων τη να βαλουμε για συμβολο εχεις να προτεινεις τιποτα??? νομιζεις οτι σκετες λωριδες μας φτανουν μπλε και ασπρες???
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Οι σημαίες έχουν συμβολισμούς. Τοπικούς, φιλοσοφικούς, πολιτικούς.
Υποτίθεται ότι απεικονίζουν τον πυρήνα, την ουσία, την κυρίαρχη αξία, ιδανικό ενός λαού.

Τι διαφορά έχει ο σταυρός στην ελληνική, από το:
Similarly, the Arabic writing on the flag of Saudi Arabia "There is no god but God, Mohammed is His Messenger" and "God is Great" on the flag of Iraq are also Islamic.
http://www.theodora.com/flags/meaning.html
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το σύμβολο όμως αυτό του σταυρού μπορεί να καταντήσει παρωχημένο (διόρθωση: ανούσιο) με τον καιρό. Οι θεσμοί από πίσω του όχι. Αυτούς νομίζω πρέπει να έχουμε στο μάτι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση