Της Πατρίδος Μου Η Σημαία

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν λέμε σταυρός και σημαία εννοούμε το σταυρό στο κοντάρι, στο πανί τη σημαίας ή και τα δύο;
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Και τα τρία. Και τον Σταυρό Αγίας Παρασκευης.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μη ξεχνάτε και τον Σταυρό της Θεσσαλονίκης.(Εγώ τουλάχιστον αποκλείεται.Χάθηκα τριών χρόνων εκεί και ευτυχώς με βρήκαν κάτι Γιουγκοσλάβοι τουρίστες και με παρέδωσαν στην αστυνομία!)
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Αυτές είναι οι ατυχίες της ζωής.
Αν σε είχε βρει πρώτη η αστυνομία και σε είχε παραδώσει στους Γιουγκοσλάβους, σήμερα θα ήσουν μπασκετμπολίστας και θα είχες μια γκόμενα δύο μέτρα.
L' enfer c' est les autres
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Δεν με αρεσουν οι σημαιες.

Εαν οι διαστημικες αποστολες πανε καλα και αρχισουμε να πηγαινουμε μεγαλυτερες βολτες στο διαστημα,διακοπες κτλ, οι σημαιες θα μπουνε και αυτες στα μουσεια μαζι με αλλα διαφορα αστεια συμβολα του παρελθοντος.

Μια ωραια σημαια κατα τη γνωμη μου θα ηταν μια φωτογραφια της γης απο το διαστημα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι ρε πούστη μου (ναι όλοι έχουμε από έναν)

Με πρόλαβε ο earthian στο τελευταίο post.

Για να το θέσω λίγο διαφορετικά,
Σας ενδιαφέρει πραγματικά να έχετε μια σημαία που να σας αντιπροσωπεύει σαν τα πρόβατα του κρατικού μαντριού στο οποίο τυχαίνει να ζείτε; Αν ναι τότε κόψτε ράψτε, ζωγραφίστε σημαίες όπως θέλετε. Εγώ πάλι χέστηκα για τη σημαία. Δεν τη ζήτησα εγώ και κανείς δεν με ρώτησε αν θέλω ένα πανί να με αντιπροσωπεύει οπότε δεν θα ασχοληθώ.
:O
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Ασπάζομαι τον ρομαντισμό του earthian και του Γιώργου.
Η ειρωνεία είναι ότι ακριβώς τα λόγια του earthian χρησιμοποιώ όταν συζητάω με έναν καλό φίλο, αξιολογότατο μεν αλλά εθνικιστή δε.

Το πρόβλημα είναι ότι τη σημαία την τρώνε στη μούρη μαθητές και φαντάροι.
Νέοι άνθρωποι που στο μυαλό τους εντυπώνεται ότι ο σταυρός είναι το κατεστημένο, η αρχή, η εξουσία και η κοινή μας πεποίθηση.
Εκεί είναι το πρακτικό του προβλήματος.

Οι περισσότεροι παίρνουν ως δεδομένες αυτές τις "αλήθειες" και παραστάσεις.
Μετά γίνονται ταυτότητα τους αυτά.

Και μετά, χαιρέτα μου τον πλάτανο.

Να ένα ωραίο σύμβολο για σημαία :p
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η σημαία είναι σύμβολο τόσο του κράτους όσο και του έθνους. Δε νομίζω πως οι αντιρρήσεις και οι θεωρίες που ασπάζεται ο καθένας μας σχετικά με αυτές τις δύο έννοιες πρέπει να επηρεάζουν τη στάση μας απέναντι στο θέμα.

Punky δεν αρκούμαστε να βλέπουμε τα πράγματα αλλά τα ερμηνεύουμε κιόλας. Αν ο μαθητής του μέλλοντος ρωτά "γιατί έχουμε σταυρό στη σημαία", η απάντηση θα πρέπει να είναι "επειδή οι παλιοί Έλληνες που την έφτιαξαν ήταν χριστιανοί ανεξάρτητα αν οι περισσότεροι Έλληνες σήμερα δεν είναι". Έτσι θα την ερμηνεύει ο μαθητής χωρίς να θεωρεί το χριστιανισμό ως την κατεστημένη τάξη πραγμάτων στο πεδίο "θρησκεία κι ερμηνεία του κόσμου".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Χμ, όχι ακριβώς.
Άλλο σύμβολο του κράτους, άλλο φολκλόρ και λείψανα.

Η σημαία δεν είναι ένα κολλάζ συμβόλων και παραστάσεων του παρελθόντος.
Υποτίθεται ότι είναι η ταυτότητα του κράτους.

Δεν βλέπω τους γερμανούς να έχουν τη σβάστιγκα σήμερα.
Κι αν ρωτήσεις κόσμο στον υπόλοιπο πλανήτη, μέσα στα πρώτα πράγματα που τους φέρνει στο μυαλό η λέξη "γερμανία" είναι ο ναζισμός.

Θα ήταν λίγο παράξενο να διατηρούσαν αυτό το σύμβολο σήμερα, λέγοντας στη χ γερμανίδα μαθήτρια "όχι μικρή μου φροϋλάιν, δεν πιστεύουμε αυτές τις μαλακίες σήμερα. αλλά το αφήσαμε για ενθύμιο. γιατί πολλοί παλιοί γερμανοί είχαν την ιδέα της γενοκτονίας. αλλά οι περισσότεροι δεν είναι έτσι σήμερα".

Για μένα τουλάχιστον, πέρα από τη φιλοσοφική διάσταση του πράγματος, η εκκλησία και ο ρόλος της στη δικιά μας ιστορία (παλιά και σύγχρονη) είναι από τα πιο χυδαία και σκοταδιστικά πράγματα που έχουμε να επιδείξουμε.

anyway...
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το παράδειγμα είναι ατυχές νομίζω. Η σβάστικα δεν ήταν επί αιώνες σύμβολο με αξία για τους Γερμανούς.

Και όμως, η σημαία καμιά φορά δίνει ένδειξη περί του παρελθόντος. Όσο για το κολάζ που λες, σε παραπέμπω στη σημαία της Μ. Βρετανίας. Άλλες σημαίες έχουν πιο σύγχρονα σύμβολα, άλλες παλαιότερα. Το έχω ξαναπεί, είναι πολυτέλεια να συζητάμε κάτι τέτοιο τη στιγμή που στη χώρα μας το Σύνταγμα είναι γραμμένο "εις το όνομα της Αγίας Τριάδας".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Sorry, no fucking way.

Αν το επιχείρημα είναι η παλαιότητα, μια τρίχα από τους όρχεις της ιστορίας μας είναι ο χριστιανισμός.
Και σε χρόνο, και σε αξία.

Συνδυαζόμενη με τον λυσσαλέο ρόλο της στο θάψιμο της ελληνικής σκέψης και στο ρόλο της επί Τουρκοκρατίας, χούντας κτλ, για μένα είναι σύμβολο ντροπής και όχι αξίας.

Για όποιον λόγο και να παραμένει στη σημαία, πάντα θα πιστώνεται μια δήθεν αξία, ακριβώς επειδή θα παραμένει. Και δεν της πρέπει.

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά τα ζυγίζουμε διαφορετικά τα πράγματα.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Τουλάχιστον να συμφωνήσουμε στο ότι η σημαία είναι ένα ζήτημα που θα μας απασχολήσει άμεσα μόνο σε μια υποθετική, μελλοντική, επιθυμητή κατάσταση όπου θα έχουμε θρησκευτικά ουδέτερο κράτος και όχι μάθημα θρησκευτικών στα σχολεία (αλλά θρησκειολογία ή τίποτα); "Μαλώνουμε" και τότε, αν ζούμε βέβαια! :lol:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Φαντάζει ωραία,καμμένη η σημαία :-)

Τίποτε άλλο ;-)
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν κάψουμε όλες μαζί τις σημαίες ναι. Επειδή όμως αυτό δύσκολα να γίνει ποτέ, καλύτερα να τις σεβόμαστε όλες, εκτός αν νομίζουμε ότι καίγοντας ένα πανί (γι'αυτόν που την καίει πανί είναι) αλλάζει η κοινωνία προς το καλύτερο. Τίποτα δεν αλλάζει, απλά κάποιοι εκτονώνονται ψυχολογικά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

punky έγραψε:Η αφαίρεση του σταυρού, είναι μέρος της ατζέντας;
ΟΧΙ

Εδώ έχουμε σοβαρότερα προβλήματα με αυτό θα ασχολούμαστε;
Όσο για το αν αφού λύσουμε όλα τα άλλα πως θα λύσουμε αυτό;
Άστον μωρέ, άλλωστε ο σταυρός είναι σύμβολο που προυπήρχε του Χριστιανισμού
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ασπάζομαι τον ρομαντισμό του earthian
Δεν εχω καταληξει στα συγκεκριμενα συμπερασματα επι του θεματος μεσω του ρομαντισμου,love boat κτλ.

Η λογικη μου λεει να μην παιρνω και πολυ σοβαρα πολιτισμικους 'διαχωρισμους', θρησκειες και σημαιακια.

Για τετοια θεματα οπως και για αλλα συμβουλευομαι τας επιστημας. :hand:

Ο θετικο,εσυ?

(Εχει και σταυρο) :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Για μένα η κατάργηση του σταυρού από τη σημαία σαφώς και είναι μέρος της ατζέντας.

Σαφώς και η σημαία είναι σημαντική ως σύμβολο της χώρας, ως πρόσωπο ενός έθνους.

Σαφώς και ο σταυρός συμβολίζει τον χριστιανισμό (έστω και αν προϋπήρχε ως σύμβολο, στο συγκεκριμένο πλαίσιο συμβολίζει τον χριστιανισμό και μόνον αυτόν).

Απλά, δεν το θεωρώ είναι πρώτη προτεραιότητα. Όπως ήδη ειπώθηκε, υπάρχουν πολύ πιο επείγοντα, πρακτικά και σημαντικά θέματα να επιδιώξουμε. Ο σταυρός είναι κάτι πολύ εμφανές, πολύ κραυγαλέο (σαν σύμβολο που είναι). Αν εστιάσουμε σ' αυτόν θα έχουμε πολύ έντονη αντίδραση, θα είναι απίθανο να πετύχουμε, θα στρέψουμε κόσμο εναντίον μας, και τελικά ακόμη κι αν βγει ο σταυρός, το όφελος θα είναι μικρό (συμβολικό, που λένε). Καλύτερα να αγωνιστούμε για την επίτευξη του κοσμικού κράτους και όταν θα έχει γίνει αυτό, ο σταυρός θα πέσει πιο εύκολα, σαν κούφιο πλέον σύμβολο.

Όσο για τα περίκατάργησης κάθε σημαίας, προσωπικά είμαι σύμφωνη, αλλά ο εθνικισμος είναι ένα θέμα διαφορετικό από τον θεϊσμό. Ας μην συνδέσουμε τα δύο θέματα, ακόμη κι αν πολλές φορές πηγαίνουν χέρι-χέρι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Όσο για τα περίκατάργησης κάθε σημαίας, προσωπικά είμαι σύμφωνη, αλλά ο εθνικισμος είναι ένα θέμα διαφορετικό από τον θεϊσμό. Ας μην συνδέσουμε τα δύο θέματα, ακόμη κι αν πολλές φορές πηγαίνουν χέρι-χέρι.
Χε, χε, αυτά τα δύο τα άτιμα πάνε μαζί και αν ποτέ με το καλό εξαφανιστεί το ένα, θα παραμείνει το άλλο, το οποίο έχει φαντάζομαι τη δυνατότητα να το ξαναγεννήσει.
Χμμ..
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο χριστιανισμός και οι θρησκείες υπάρχουν αιώνες πριν τον εθνικισμό. Οπωσδήποτε υπήρξε συμπόρευση και αυτό το ξέρουμε καλά από την ίδια μας την ιστορία μιας και τα πρώτα ελληνικά Συντάγματα όριζαν ως Έλληνα αυτόν που έμενε στα όρια του βασιλείου και πίστευε στο Χριστό. Καλό είναι όμως να μην τα μπλέκουμε γιατί έτσι περιορίζουμε κατά τη γνώμη μου μόνοι μας την πιθανότητα αποδοχής ενός μελλοντικού αιτήματος περί αλλαγής του σταυρού στη σημαία. Μπορεί κάποιοι άθεοι εθνικιστές (το χρησιμοποιώ υπό την ευρεία έννοια και όχι υπό τη στενή όπου ταυτίζεται με το σωβινισμό) να αντιταχθούν σε ένα τέτοιο αίτημα αν αυτό χρωματιστεί πολιτικά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο σταυρός της σημαίας είναι τριτεύον θέμα σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα. Όχι ότι δε θα προτιμούσε κάτι άλλο στη θέση του... Πχ ένα κόκκινο αστέρι. ;)
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Απάντηση