Ιερή στροφή προς Αριστερά

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν νομιζω οτι εμφορουνταν η δηλωση του csar απο ηλικιακο ρατσισμο
Παντως εδω που τα λεμε kapages εαν ρωτησεις τους ιδιους ουτε αυτοι ηθελαν να γερασουν,κι αν μπορουσαν θα ξαναγινονταν νεοι απαρνουμενοι πληρως τη γνωση και την εμπειρια των σεβασμιων γηρατειων.Κι οπωσδηποτε δεν θελει να γερασει ουτε και κανεις αλλος που τωρα ειναι νεος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Kι όμως ...
with the exception of the years 40 - 50, most people generally get happier as they get older
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

@Rictor
Μία από τα ίδια και για μένα. Νομίζω πως όταν μπορεί να εκπίπτει των προσδοκιών και να κάνει τόσες εκπτώσεις προεκλογικά, άνετα μπορούμε να μιλήσουμε για καθεστωτική αριστερά. Αποδεικνύεται ότι δε χρειάζεται να έχεις εξουσία για να διαφθαρείς, μπορείς να το κάνεις και κυνηγώντας την εξουσία.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Όταν φάνηκε πως η Αριστερά (ΣΥΡΙΖΑ) είναι η δεύτερη δύναμη και πως θα κυβερνήσει μια μέρα τον τόπο, μαζί με τα αρνητικά συναισθήματά μου, υπήρχαν και κάποια θετικά.
Σκέφτηκα πως μπορεί να βρίσκουμε μόνο ξύδι και τσάι στο παντοπωλείο, αν κάνει αυτά που λέει, αλλά τουλάχιστον θα υπάρξει κοινωνική απελευθέρωση, λύση του συντηρητισμού και νέα δικαιώματα για τους κοινωνικά καταπιεσμένους. «Μπορεί να μην έχουμε φάρμακα στα φαρμακεία μας» σκέφτηκα, «αλλά τουλάχιστον η θέσπιση πολιτικού γάμου μεταξύ ομοφύλων θα μας προάγει λίγο ως πολιτισμό και κουλτούρα. Θα 'χουμε κάτι να παρηγοριόμαστε, εμείς οι προοδευτικοί».
Μην φοβάσαι αυτήν η αριστερά είναι εντός του συστήματος και όταν έρθει στην εξουσία και φάρμακα θα έχεις και ότι άλλο είχες από τον δικομματισμό. αλλά που είδες την κουλτούρα και τον πολιτισμό βρέ αθεόφοβε, μέσα από γάμους ομοφυλοφίλων;
Και τώρα έρχεται αυτό το Συνέδριο να επιβεβαιώσει πράγματα για τα οποία ακόμη κι εγώ αμφέβαλλα. Να επιβεβαιώσει δηλαδή ότι η Αριστερά, παντού και πάντα, είναι συνυφασμένη με την υποκρισία, τον καιροσκοπισμό και το προσωπικό όφελος των ιθυνόντων και των ολίγων αυλικών τους.
πιά υποκρισία! παίζουν τον ρόλο που τους έμαθαν οι άλλοι που κυβ΄3ερνησαν μέχρι σήμερα σαν αντιπολίτευση διαφωνείς σε κάθε μέτρο, και σαν κυβέρνηση συμφωνείς με κάθε μέτρο που παίρνεται για να υπάρξει διακυβέρνηση. το να μιλάς με την εκκλησία τον σοιμπλε και να προβάλεις τις θέσεις σου στην αμερική δείχνει πώς έχεις πάρει στα σοβαρά την περίπτωση να είσαι ο αυριανός πρωθυπουργός. αυτό εμένα μου αρκεί.
[Χαιρετίζω την ''ώρα της Αριστεράς'' λοιπόν...

[url=http://img267.imageshack.us/i/eklarist.png/]Εικόνα[/url
από τα λεγόμενα σου μέχρι τώρα δεν διακρίνω απλά μια αποστροφή σε κάθε τι αριστερό αλλά μια αλεργία σε συνεχή έξαρση
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε: Αυτό που ήθελα να πω και (προφανώς) δεν έγινε κατανοητό είναι ότι αυτό που περιέγραψα συμβαίνει και μάλιστα δεν είναι ασυνήθιστο. Και δεν είναι φαινόμενο τωρινό για να το συνδυάσει κανείς με την τρέχουσα οικονομική κατάσταση, είναι φαινόμενο που υφίσταται εδώ και πολλά χρόνια (και μάλιστα παλιότερα ήταν εντονότερο).
στην ουσία λές αυτό που λένε οι περισσότεροι που δεν έχουν τις καλύτερες σχέσεις με την εκκλησία.
'οτι πει ο παπάς. αν έτσι τότε θα έπρεπε οι ενορίες να ήταν κομματικά γραφεία ανάλογα με τα πολιτικά πιστεύω του παπά.αυτές είναι απόλυτες και αστήρικτες απόψεις . ο κάθε ιερέας μπορεί να λέει την άποψη του αν και δεν είναι σωστό γιατί εκπροσωπεί πράγματα που ενώνουν τον κόσμο και όχι απόψεις που διχάζουν.από εκεί και πέρα εγώ δεν θεωρώ τον κάθε πιστό επιρεπή σε αυτά που λέει ο κάθε παπάς περί πολιτικής.
Η Εκκλησία ή για να είμαι πιο ακριβής, οι παπάδες επηρεάζουν τους ψηφοφόρους είτε μέσα από το κυριακάτικο κήρυγμα δίνοντας μία γενική γραμμή (συνήθως προς τα δεξιά, ό,τι κι αν σημαίνει «δεξιά» και «αριστερά» σήμερα), είτε δίνοντας συγκεκριμένα ονόματα εκλεκτών τους πολιτευτών και από το μη-δεξιό χώρο (όπως π.χ. με τον Παπαθεμελή, όταν ήταν ακόμα στο ΠΑΣΟΚ).
πιθανόν να είχαν κατά νού τον αρχηγό του τότε πασόκ και όχι τα λόγια του παπά απλά ο παπαθεμελής δεν άφηνε ούτε εσπερινό που να μην πάει είχε τους σκοπούς του και τους πέτυχε με την συνεχή παρουσία του στους ναούς αποσπώντας ψήφους από θρήσκους πασόκους.
σήμερα όμως έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα ο κόσμος θέλει λύσεις αλλά όχι συνεχώς εις βάρος του, δεν αντέχει άλλο κανέναν που σταθμεύει σε ναούς για ψήφο. υπάρχει οικονομική κρίση και πολιτική ανατροπή του κατεστημένου δικομματισμού.
Και όλα αυτά τα είπα όχι για να υποτιμήσω κανέναν αλλά ως αντίλογο σε αυτό που είπες, Θεόφιλε, ότι «κάτι κολλημένοι αριστεροί φαντάζονται πως η εκκλησία επηρεάζει πολιτικά το ποίμνιό της». Δεν το φαντάζονται, έτσι είναι. Απλά δεν τους στέλνουν πάντα προς τα δεξιά.
ήδη υποτιμάς την κοινωνική θέση ανθρώπων που έχουν οικονομικές δυσκολίες και δεν μπορεί να τους εκφράσει ο κάθε ιερωμένος με τις απόψεις του για τα πολιτικά πράγματα άλλο θρησκεία και άλλο πολιτική. θρήσκος δεν σημαίνει πώς δεν έχει πολιτική άποψη και χρειάζεται βοήθεια από παπά.
αυτά που λές μόνο γέροι στα πάρκα τα λένε.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θεόφιλος έγραψε:αυτά που λές μόνο γέροι στα πάρκα τα λένε.
Δηλαδή οι ίδιοι που πάνε και εκκλησία...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

"άλλο θρησκεία και άλλο πολιτική". Θεόφιλε, ζεις σε θεοκρατικό καθεστώς, αν δεν έχει φτάσει στην αντίληψή σου σε ενημερώνω επί τούτου. :P
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε, εσύ γιατί ονειρεύεσαι ένα γάμο και μια οικογένεια με χριστιανικές αρχές? Για μένα ο γάμος των γκέι είναι πρόοδος ενώ ο δικός σου αναχρονισμός. Ο γάμος ξέρεις σημαίνει εκτός των άλλων όχι μόνο να μπορεί ένα ζευγάρι να κάνει παιδάκια (που θα προσεύχονται μαζί με τους γονείς τους σε κυριακάτικα τραπέζια, μπρρρρ) αλλά κάποιες ρυθμίσεις της πραγματικότητας που απορρέουν από το ότι ζουν σε ένα καθεστώς που τις απαιτεί. Οπότε το να έχεις εσύ γιατί είσαι ετερό το προνόμιο να χρησιμοποιείς τις ρυθμίσεις του κράτους για να διατηρείς την ετεροκανονική σου κοινωνία και να βολεύεσαι, ενώ με ευκολία κρίνεις και την επιθυμία άλλων να διεκδικήσουν τις επιθυμίες τους, άραγε με ποιο δικαίωμα?? είναι άλλη μία ένδειξη στρεβλής νορματίφ ηθικής.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ γέλασα, πάντως...

Εικόνα
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:αυτά που λές μόνο γέροι στα πάρκα τα λένε.
Δηλαδή οι ίδιοι που πάνε και εκκλησία...
όχι ρε συ. οι άλλοι που δεν πάνε τα λένε. είναι δυνατόν να κατηγορούν οι ίδιοι τον εαυτό τους;
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Language_of_Reality έγραψε:Θεόφιλε, εσύ γιατί ονειρεύεσαι ένα γάμο και μια οικογένεια με χριστιανικές αρχές? Για μένα ο γάμος των γκέι είναι πρόοδος ενώ ο δικός σου αναχρονισμός. Ο γάμος ξέρεις σημαίνει εκτός των άλλων όχι μόνο να μπορεί ένα ζευγάρι να κάνει παιδάκια (που θα προσεύχονται μαζί με τους γονείς τους σε κυριακάτικα τραπέζια, μπρρρρ) αλλά κάποιες ρυθμίσεις της πραγματικότητας που απορρέουν από το ότι ζουν σε ένα καθεστώς που τις απαιτεί. Οπότε το να έχεις εσύ γιατί είσαι ετερό το προνόμιο να χρησιμοποιείς τις ρυθμίσεις του κράτους για να διατηρείς την ετεροκανονική σου κοινωνία και να βολεύεσαι, ενώ με ευκολία κρίνεις και την επιθυμία άλλων να διεκδικήσουν τις επιθυμίες τους, άραγε με ποιο δικαίωμα?? είναι άλλη μία ένδειξη στρεβλής νορματίφ ηθικής.
έχεις παράξενη αντίληψη για την πρόοδο. πραγματικά δεν μου κάμει καμία έκπληξη γα το τι μπορώ να ακούσω από τους ανθρώπους σήμερα περί προόδου. και στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει βρέ αδερφε πώς θα ζήσει ο άλλος την ζωή του, όμως ας μην περιμένει να τον επικρότησω κιόλας αν πάει κόντρα στην ίδια του την φύση.νομίζω πώς έχω το δικαίωμα να σιώπησω σε κάτι που πολλοί θα ξεφώνιζαν,
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θεόφιλος έγραψε: όχι ρε συ. οι άλλοι που δεν πάνε τα λένε. είναι δυνατόν να κατηγορούν οι ίδιοι τον εαυτό τους;
Προφανώς δε μιλούσα για το περιεχόμενο αλλά για τη νοοτροπία. Ωστόσο, έχω μια απορία: οι γέροι που πάνε στα πάρκα, δεν πάνε στην εκκλησία;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε: όχι ρε συ. οι άλλοι που δεν πάνε τα λένε. είναι δυνατόν να κατηγορούν οι ίδιοι τον εαυτό τους;
Προφανώς δε μιλούσα για το περιεχόμενο αλλά για τη νοοτροπία. Ωστόσο, έχω μια απορία: οι γέροι που πάνε στα πάρκα, δεν πάνε στην εκκλησία;
και βέβαια πάνε, αλλά επειδή έτυχε να ακούσω παρόμοιες απόλυτες απόψεις από αργόσχολους ηλικιωμένους σε πάρκο έτσι μου βγήκε σαν περιστατικό στην αναφορά μου για τις απόλυτες απόψεις, έτσι και αλλιώς παντού υπάρχουν οι φελλοί, και στα πάρκα, και στα λεωφορεία, και στα φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Θεόφιλε, το γεγονός ότι σήμερα οι γυναίκες μπορούν να ψηφίζουν, δεν αποτελεί πρόοδο; Το ότι η ομοφυλοφιλία δεν ποινικοποιείται; Το ότι απαγορεύθηκε η προίκα;
Πρόοδος δεν είναι μόνο η ελευθερία της έκφρασης της Κατερίνας Ακριβοπούλου και οι εκπομπές του Λαζόπουλου.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Με την ίδια λογική θεόφιλε, για μένα το ότι είσαι χριστιανός σημαίνει πως είσαι ενάντια στη φύση και δε γουστάρω να μου το τρίβεις στη μούρη. Γι αυτό σε παρακαλώ να είσαι διακριτικός ως προς τις παρά φύσιν θρησκευτικές προτιμήσεις σου. Άντε.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Θεόφιλε, το γεγονός ότι σήμερα οι γυναίκες μπορούν να ψηφίζουν, δεν αποτελεί πρόοδο; Το ότι η ομοφυλοφιλία δεν ποινικοποιείται; Το ότι απαγορεύθηκε η προίκα;
Πρόοδος δεν είναι μόνο η ελευθερία της έκφρασης της Κατερίνας Ακριβοπούλου και οι εκπομπές του Λαζόπουλου.
Δεν μιλάμε για την κατάργηση της προίκας ούτε την αποποινικοποίηση της ομοφυλοφιλίας πολύ περισσότερο των γυναικών να έχουν δικαίωμα ψήφου, μιλάμε για τον γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων που σε καμία περίπτωση δεν μπορώ εγώ προσωπικά να θεωρήσω πρόοδο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Language_of_Reality έγραψε:Με την ίδια λογική θεόφιλε, για μένα το ότι είσαι χριστιανός σημαίνει πως είσαι ενάντια στη φύση και δε γουστάρω να μου το τρίβεις στη μούρη. Γι αυτό σε παρακαλώ να είσαι διακριτικός ως προς τις παρά φύσιν θρησκευτικές προτιμήσεις σου. Άντε.
αν ο χριστιανός για σένα δεν είναι φυσιολογικός θα μπορούσες να μου φέρεις κάποιο παράδειγμα;και δεν σου τρίβω τίποτε στην μούρη. είμαι όσο μπορώ διακριτικός σε προσωπικά ζητήματα αλλά δεν μπορώ να μην πω την άποψη μου για ζητήματα που μόνο πολιτισμός και πρόοδος δεν μπορούν να χαρακτηρισθούν, ίσως να αναφέρονται ως προσωπικές επιλογές που γυρνούν την πλάτη στην κοινωνική αιδώ και ηθική έχοντας βάση νόμου το δικαίωμα, αλλά ότι νόμιμο δεν είναι και ηθικό.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

«Θερμά συλλυπητήρια»
http://alterthess.gr/content/kata-toy-s ... -ambrosios

« διάλογος μεταξύ δύο τόσο αντίθετων ΙΣΤΟΡΙΚΟΙΔΕΟΛΟΓΙΚΩΝ μεγεθών, που θα οδηγούσε στην Συναντίληψη και την αμοιβαία κατανόηση, ...»

«αντί να κάνετε κανένα συνέδριο με την χρυσή αυγή που υπηρετεί άξια το έθνος» (αυτό το είπε από μέσα του.)
:lol: :lol: :lol:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Θεόφιλος έγραψε:
Rictor έγραψε:Θεόφιλε, το γεγονός ότι σήμερα οι γυναίκες μπορούν να ψηφίζουν, δεν αποτελεί πρόοδο; Το ότι η ομοφυλοφιλία δεν ποινικοποιείται; Το ότι απαγορεύθηκε η προίκα;
Πρόοδος δεν είναι μόνο η ελευθερία της έκφρασης της Κατερίνας Ακριβοπούλου και οι εκπομπές του Λαζόπουλου.
Δεν μιλάμε για την κατάργηση της προίκας ούτε την αποποινικοποίηση της ομοφυλοφιλίας πολύ περισσότερο των γυναικών να έχουν δικαίωμα ψήφου, μιλάμε για τον γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων που σε καμία περίπτωση δεν μπορώ εγώ προσωπικά να θεωρήσω πρόοδο.
Πρόβλημά σου. Όμως μην απορείς κι εξίστασαι που εγώ το θεωρώ.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Απάντηση