Θρησκευτικός όρκος

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

EmilofCrete έγραψε:Πάντως, όσο το σκέφτομαι, τόσο γελοίο και εντελώς παρωχημένο μου φαίνεται...
Ειδικά στα δικαστήρια.
Είναι σαν να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και ταυτόχρονα να είμαστε υπέρβαροι.
Έχεις δει ελέφαντα να κρύβεται πίσω από παπαρούνα;
Είδες τί καλά που κρύβεται.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

tactical έγραψε:
EmilofCrete έγραψε:Πάντως, όσο το σκέφτομαι, τόσο γελοίο και εντελώς παρωχημένο μου φαίνεται...
Ειδικά στα δικαστήρια.
Είναι σαν να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και ταυτόχρονα να είμαστε υπέρβαροι.
Έχεις δει ελέφαντα να κρύβεται πίσω από παπαρούνα;
Είδες τί καλά που κρύβεται.
Πίσω από παπαρούνα όχι, αλλά πίσω από τριανταφυλλιά, ναι, ειδικά αν βάφει τα νύχια του ροζ. ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

[quote="bozonio"]
Φέτος πάντως στην ορκομωσία του φυσικού έτυχε και ήταν πρώτη μια άθεη (bozonio:)).quote]

βλέπω μία μεγάλη αντιπροσώπευση απο το ωραίο φύλο και χαίρομαι ιδιαίτερα

Εδώ να πω πως στον στρατό την έχω άσχημα αλλά δεν με πειράζει
Κιάλο να μου κόψουν το χέρι παρά να ορκιστώ σε κάτι που δεν πιστεύω
Αλλωστε αν ορκιστώ με το ζόρι σε κάτι που δεν πιστεύω ο όρκος δεν μετρά
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Satyros2009 έγραψε:
bozonio έγραψε:
Φέτος πάντως στην ορκομωσία του φυσικού έτυχε και ήταν πρώτη μια άθεη (bozonio:)).quote]

βλέπω μία μεγάλη αντιπροσώπευση απο το ωραίο φύλο και χαίρομαι ιδιαίτερα

Εδώ να πω πως στον στρατό την έχω άσχημα αλλά δεν με πειράζει
Κιάλο να μου κόψουν το χέρι παρά να ορκιστώ σε κάτι που δεν πιστεύω
Αλλωστε αν ορκιστώ με το ζόρι σε κάτι που δεν πιστεύω ο όρκος δεν μετρά
Εγώ στα "ζήτω" φώναζα ζίπο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:
bozonio έγραψε:
Φέτος πάντως στην ορκομωσία του φυσικού έτυχε και ήταν πρώτη μια άθεη (bozonio:)).quote]

βλέπω μία μεγάλη αντιπροσώπευση απο το ωραίο φύλο και χαίρομαι ιδιαίτερα

Εδώ να πω πως στον στρατό την έχω άσχημα αλλά δεν με πειράζει
Κιάλο να μου κόψουν το χέρι παρά να ορκιστώ σε κάτι που δεν πιστεύω
Αλλωστε αν ορκιστώ με το ζόρι σε κάτι που δεν πιστεύω ο όρκος δεν μετρά
Εγώ στα "ζήτω" φώναζα ζίπο.
Και τι κατάφερες;
Αν όμως ένας, δύο, τρεις διαμαρτυρηθούν και αρνηθούν να δώσουν θρησκευτικό όρκο όλο και κάτι θα γίνει.
Σιγά σιγά θα δημιουργηθεί δημόσιος διάλογος για το θέμα
Κάτι παρόμοιο μου φαίνεται έγινε και με τον δικαστικό όρκο

Φαντάσου πως εγώ αρνούμαι κατηγορηματικά να ορκιστώ (σημειωτέον πως όταν πέρασα περιοδεύων πήγα στην αξιωματικό και την ρώτησα «με συγχωρείται εγώ που είμαι άθεος τι βάζω στο νταμάκι;*) τι θα γίνει;

Θα με απολύσουν με το ζόρι?
Θα πάω στα κανάλια και θα τους καταγγείλω
«Κυρίες κια κύριοι ενώ η χώρα έχει ανάγκη απο φαντάρους εμένα με διώχνουν επειδή δεν είμαι Χριστιανός ούτε υποκριτής»
Χαμός λέμε

Άσε που μπορώ να πω πως αν δώσω τον όρκο σε κάτι που δεν πιστεύω τότε δεν είναι δεσμευτικός για μένα, άρα άκυρος

*Στα 14 αναγκάστηκα να βγάλω ταυτότητα. Σε ένα χαρτί με είχαν βάλει ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ.
Ζητώ αλλαγή.
Οι μαλάκες δεν ξέρανε τι να βάλουν.
Άθεος λέω.
"Όχι δεν επιτρέπεται (;;;;!!!!!!). " Μου απαντούν
Τελικά μου βάλανε «Ανευ θρησκεύματος» το οποίο είναι λάθος.
Το «Άνευ θρησκεύματος» αφήνει περιθώριο για πίστη σε εναν «προσωπικό» Θεό.
Απο το να αλλάξω όμως ταυτότητα και να μην υπάρχει το θρήσκευμα προτιμώ το «Άνευ θρησκεύματος» (που δεν θα καταλάβουν και οι περισσότεροι την διαφορά).
Έτσι όταν έρχεται το θέμα γύρω απο το θέμα των ταυτοτήτων εγώ λέω «είμαι υπέρ της αναγραφής. Είμαι περήφανος που είμαι άθεος. Να και η απόδειξη»
Μούγκα στην στρούγκα
Άβαταρ μέλους
imagine
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Αύγ 2009 17:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω την αίσθηση πως ο όρκος στα πανεπιστήμια δεν είναι του τύπου "να πέσει φωτιά να με κάψει". Είναι μια "υπόσχεση" πως ο καθένας θα χρησιμοποιήσει τις γνώσεις που απέκτησε προς όφελος του κοινωνικού συνόλου, προσπαθώντας από τη μεριά του να δώσει κάτι θετικό στον κόσμο. Με βάση αυτό, η όποια ανάδειξη του εαυτού μας θα πρέπει να βασίζεται καθαρά και μόνο στις γνώσεις που αποκτάμε κατά τη διάρκεια της ζωής μας και στην ηθική αξιοποίηση αυτών. Στην ουσία βέβαια δεν υπάρχει νόημα σε μια τέτοια υπόσχεση διότι αν κάποιος θέλει να την παραβιάσει δε θα τον εμποδίσει τίποτα. (ίσως κάποτε εδώ να θεωρούσαν ότι θα παρέμβει ο θεός για να βάλει τάξη). Είναι μάλλον ακόμη ένα τυπικό κοικωνικό πανηγυράκι για να "χαρούν" και οι γονείς! Όπως π.χ. γάμος κ.τ.λ.

Όλα αυτά πρέπει να έχουν εξελιχθεί σε τυπικά καθώς (αν και δε γνωρίζω πως ξεκίνησαν) είμαι βέβαιος ότι τα μυαλά που τα δημιούργησαν είχαν σαν στόχο τη δημιουργία φόβου στα άτομα που δίνανε "ιερούς" όρκους στο πρόσωπο του αόρατου μπαμπούλα που είναι στον ουρανό και περιμένει πως και πως να παραβιάσεις τον όρκο και να σε στείλει στην κόλαση.

Τόσο ξέρανε... και δυστυχώς ενώ ο κόσμος εξελίσσεται διατηρούμε τόσο αυτά όσο και οι θρησκείες συνεχίζουνε αλώβητες την πορεία τους. Κι όμως αυτό δεν είναι παράλογο! Αν σκεφτούμε ποιος πραγματικά ευνοείται από την ύπαρξη θρησκειών και πάσης φύσεως τρόπων χειραγώγησης λαών, θα καταλάβουμε ότι είναι αυτός που βάζει τους κανόνες σε αυτόν τον κόσμο.

Τέλοσπαντων, να πω μόνο ότι οι όρκοι του κάθε ιδρύματος μπορούν να αλλαχθούν με παρεμβάσεις των φοιτητών. Πρόσφατα συμμετείχα στην τελετή του ΤΕΙ Δ. Μακεδονίας και η υπόσχεση ήταν γραμμένη στα νεα ελληνικά και χωρίς την παραμικρή αναφορά σε θεούς, νεράιδες κ.τ.λ. Κι εκεί βέβαια σχεδόν όλοι (εκτός από μένα :p) ορκίστηκαν στον τριαδικό θεό. Το κείμενο τουλάχιστον ήταν καθαρό.
Να θυμάσαι: οι προλετάριοι δεν έχουνε πατρίδα
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

ΟΚ για τους φοιτητικούς όρκους. Υπάρχουν όμως και τα δικαστήρια, οι βουλευτές και ο ίδιος ο ΠτΔ.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ενδιαφέρουσα εξέλιξη (αν και είχα την αίσθηση ότι ίσχυε ήδη):

"«Πράσινο φως» για να μη δίνει θρησκευτικό όρκο ο φοιτητής κατά τη λήψη του πτυχίου εφόσον προβάλλει λόγους θρησκευτικής συνείδησης, ανάβει το... Νομικό Συμβούλιο του Κράτους (ΝΣΚ) υπογραμμίζοντας όμως ότι είναι υποχρεωμένος να δώσει ενώπιον των πανεπιστημιακών αρχών την προσωπική του διαβεβαίωση για την προσήλωσή του στις αρχές και στην επιστήμη που διδάχθηκε, με επίκληση της τιμής και συνείδησής του.

Η γνωμοδότηση του ΝΣΚ εκδόθηκε με αφορμή ερώτημα των πανεπιστημιακών αρχών που προέκυψε ύστερα από την άρνηση σπουδαστών να δώσουν τον όρκο που προβλέπεται στην τελετή ορκωμοσίας (καθομολόγηση) για τη λήψη του πτυχίου, με την επίκληση θρησκευτικών λόγων. Ταυτόχρονα, όμως, φοιτητής ζήτησε να πάρει το πτυχίο του ανωμοτί, χωρίς να δώσει ούτε απλή διαβεβαίωση με επίκληση της τιμής και της συνείδησής του..."

Από:
http://greece-salonika.blogspot.com/201 ... z1tVVNJzBC
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Η δικη μου προσωπικη εμπειρια απο το θεμα ειναι μαλλον αρνητικη αν και προσφατη. Πριν λιγο καιρο ορκιστηκε ελληνας ο συζυγος μου και η ορκωμοσια εγινε με το χερι στο ευαγγελιο. Φυσικα επειδη ηταν πολυς κοσμος και ορθιοι, εβαλε συμβολικα το χερι του πανω στο ευαγγελιο καποιος απο αυτους που ηταν μπροστα. Σοκαριστηκα... απο την αποψη οτι εκει ορκιζονταν ανθρωποι που απεκτησαν την ιθαγενεια οχι λογω γεννησής τους στην Ελλαδα, αλλα με καποιο αλλο τροπο. Αρα ηταν αλλοδαποι και πιθανον αλλοθρησκοι. Θα ηθελα να ηξερα πως θα ενιωθαν οι ελληνες σε αντιστοιχη περιπτωση.
-God is black.
-Yes, she is.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

bozonio έγραψε:Οι φοιτητές που παίρνουν πτυχίο όμως; Και μάλιστα οι φοιτητές των θετικών επιστημών; Κι όμως. Οι πτυχιούχοι του τμήματος θετικών επιστημών δίνουν έναν καθαρά θρησκευτικό όρκο ενώ ο πρώτος του έτους που εκφωνεί τον όρκο βάζει το χέρι στο ευαγγέλιο!
Θυμάμαι στην ορκομωσία του Μαθηματικού του ΑΠΘ το Νοέμβριο του 2007 (είχα ορκιστεί κι εγώ) ότι μία κοπέλα ορκίστηκε με διαφορετικό όρκο από όλους τους άλλους (πάντως κατά τη διάρκεια της τελετής, όχι π.χ. μόνη της στη Γραμματεία).

Το περίεργο ήταν ότι από όσο θυμάμαι αυτή η κοπέλα αξίωσε να ορκιστεί με διαφορετικό όρκο όχι επειδή είναι άθεη ή άλλου δόγματος αλλά επειδή είναι πολύ φανατική ΧΟ και απλά δεν ήθελε να ορκιστεί με βάση τον όρκο φασόν που έδινε το Τμήμα (δε θυμάμαι για ποιο λόγο, νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θεωρούσε ότι η ορκομωσία πτυχίου δεν είναι αρκετά σημαντικός λόγος για να ορκιστείς στο Θεό, αλλά και πάλι λέω δεν είμαι απόλυτα σίγουρος).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι προφανώς υπάρχει διαδικασία για όσους θέλουν να δώσουν άλλον όρκο απλά το default είναι ο όρκος στο Ευαγγέλιο και ο φασόν όρκος που σου δίνουν και το να αλλάξεις το default είναι μία διαδικασία η οποία απαιτεί κάποιο χρόνο και πολλοί βαριούνται να την κάνουν (τόσο οι φοιτητές, όσο και οι γραμματείες). Άλλωστε όταν ήμουν φοιτητής στο Πολυτεχνείο είχαμε και πολλούς φοιτητές μουσουλμάνους αλλά δε θυμάμαι αν ήταν στη γενική ορκομωσία ή αν ορκίστηκαν μόνοι τους στη Γραμματεία (δε θυμάμαι καν αν ο όρκος ήταν θρησκευτικός, δεν έδινα σημασία σε αυτά τότε).
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ψάχνοντας τυχαία, ανακάλυψα κι ανέβασα την "Εγκύκλιο 41/2010 του Υπ.Εσ. για Ορκωμοσία αιρετών", όπου στη σελ. 7, στα τελευταία εδάφια του άρθ. 3, γράφει:
Επίσης, εάν κάποιος αιρετός δεν πιστεύει σε καμία θρησκεία ή σε θρησκεία που δεν επιτρέπει όρκο, δηλώνει τα αναφερόμενα στον όρκο στην τιμή και τη συνείδησή του, με τον εξής τρόπο:

«Δηλώνω στην τιμή και στη συνείδησή μου να είμαι πιστός στην πατρίδα, να υπακούω στο Σύνταγμα και στους νόμους και να εκπληρώνω τίμια και ευσυνείδητα τα καθήκοντά μου»
Off Topic
Για τους συγγραμματείς: Προτείνω στον φάκελό μας του ντράιβ να κάνουμε κι έναν υποφάκελο με διάφορα τέτοια κοινόχρηστα έγγραφα, ορατά σε όλους όσοι έχουν τον σύνδεσμο.
ΕΔΙΤ
Ξέχασα να γράψω την αφορμή της αναζήτησης, που ήταν η παρακάτω:

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
Η σημασία του θρησκευτικού όρκου

Spoiler: Εμφάνιση
Τα πρόσφατα γεγονότα με τους λεγόμενους πολιτικούς όρκους στα δημοτικά και περιφερειακά συμβούλια μας δίνουν την αφορμή να διευκρινίσουμε το ουσιώδες περιεχόμενο και την σκοπιμότητα του όλου γεγονότος. Πάντοτε και πριν ακόμη την επικράτηση του Χριστιανισμού οι Άρχοντες μίας Πολιτείας είτε στην Ελλάδα, αλλά και σε άλλες χώρες, αναλαμβάνοντας την εξουσία ορκίζονταν στον Θεό ή τους θεούς. Εκεί εδράζεται και ο μύθος περί των θεογέννητων βασιλέων των Αρχαίων Ελληνικών Πόλεων. Αυτό ακριβώς το γεγονός ήταν και η επικύρωση και η αποδοχή του ότι η πολιτεία είχε χαρακτήρα θεϊκό.
Αρκετούς αιώνες αργότερα ο Ντοστογιέφσκι στο μνημειώδες έργο του “Έγκλημα και τιμωρία” παραθέτει την φράση ότι “εάν δεν υπάρχει Θεός όλα επιτρέπονται”. Η φράση αυτή καταδεικνύει ότι ένα κράτος χωρίς θεϊκή υπόσταση είναι ένα κράτος υλιστικό, στο οποίο κάθε ανήθικη πράξη είναι αποδεκτή αφού δεν υπάρχει θείος νόμος.
Ο λεγόμενος, λοιπόν, πολιτικός όρκος κάποιων “προοδευτικών” και ολίγων φιλελευθέρων, έχει τις ρίζες του στην παραδοχή ότι το κράτος δεν είναι ένα θεϊκό δημιούργημα, αλλά ένα “κοινωνικό συμβόλαιο” και πιο συγκεκριμένα έχει τις ρίζες του στην γαλλική επανάσταση, στην διάρκεια της οποίας εγκατεστάθη το άθεο “λαϊκό κράτος” (ETAT LAIC). Μετά την γαλλική επανάσταση είχαμε τα καθεστώτα του μπολσεβικισμού με κορυφαίο εκείνο της Μόσχας στα πρώτα χρόνια του οποίου δολοφονήθηκαν δεκάδες χιλιάδες ιερείς και καταστράφηκαν χιλιάδες Χριστιανικοί Ναοί, αφού για τον προφήτη των μπολσεβίκων Μαρξ η θρησκεία είναι το όπιο του λαού.
Οι εκλεγμένοι με τα ψηφοδέλτια της Ελληνικής Αυγής σε δημοτικά και περιφερειακά συμβούλια ως γνωστόν έδωσαν τον θρησκευτικό όρκο. Όπως θρησκευτικό όρκο (στο κοράνι) δίνουν ακόμη και οι μουσουλμάνοι βουλευτές από την Θράκη που εκλέγονται στο ελληνικό κοινοβούλιο.
Η Χρυσή Αυγή στηρίζει με όλες της τις δυνάμεις σαν στοιχείο εθνικό την Ελληνική Ορθοδοξία και λυπάται πραγματικά διότι δυστυχώς μέσα στους κόλπους της Ελληνικής Ορθοδοξίας υπάρχουν οικουμενιστές οι οποίοι δεν στηρίζουν το Έθνος των Ελλήνων. Πάρα ταύτα κύκλοι κυρίως της Ν.Δ. δεν παραλείπουν να συκοφαντούν συστηματικά μέσα από τις φυλλάδες τους και κάποιους πληρωμένους κονδυλοφόρους την Χρυσή Αυγή, γράφοντας ότι οι Χρυσαυγίτες είναι ειδωλολάτρες, σατανιστές κι ό,τι άλλο θέλουν.
Πραγματικά είναι εντελώς παράδοξο η Νέα Δημοκρατία η οποία έχει πρόεδρό της ένα επίλεκτο στέλεχος της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ, η οποία είχε επίσης κατά καιρούς μουσουλμάνους βουλευτές και εξαιρετικά φιλικές σχέσεις με τους σιωνιστές, να κατηγορεί το Κίνημα των Ελλήνων Εθνικιστών για ζητήματα θρησκείας!
“Υ”
Υ.Γ.: Εξάλλου μη λησμονούμε ότι το κράτος των Ελλήνων της νεοτέρας Ιστορίας ιδρύθηκε με την Επανάσταση του 1821, η οποία σύμφωνα με την διακήρυξη της πρώτης Εθνοσυνελεύσεως του έγινε η Επανάσταση εις το όνομα της Αγίας Τριάδος και όχι στο όνομα κάποιου "λαϊκού κράτους" ή της κυβερνήσεως του βουνού...
ΕΔΙΤ Νο 2
:oops: :oops: Έχουμε ήδη τέτοιον φάκελο:
Κοινόχρηστα μηνύματα-κείμενα (έχουν όλοι πρόσβαση)
Οπότε το ανέβασα εκεί κι άλλαξα και τη διεύθυνση του εγγράφου πιο πάνω.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Αγνωστικιστής
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2016 14:16
Όνομα Ιστότοπου: -

dolores έγραψε:Κανονικά, το να σε ρωτάνε στο δικαστήριο αν θα δώσεις θρησκευτικό όρκο συνιστά διάκριση και μάλιστα η Ελλάδα έχει καταδικαστεί από ευρωπαικό δικαστήριο (επιφυλασσομαι για παραπομπή στην απόφαση) για το λόγο αυτό. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει το δικαίωμα να σε υποχρεώσει να δώσεις δημόσια αναφορά θρησκευτικών πεποιθησεων, ρισκάροντας να αντιμετωπιστεί μεροληπτικά απο τυχόν θρησκόληπτο δικαστή. Ο πολιτικός όρκος θα έπρεπε να είναι το default.
Εγώ είμαι υπέρ του να ορκίζεται ο καθένας όπου θέλει.... Εγώ την μοναδική φορά που ορκίστηκε σε δικαστήριο ορκίστηκα με θρησκευτικό όρκο αν και αγνωστιξιστης γιατί εκεί ήταν στο ακροατήριο και ο αδερφός μου....
Απάντηση