Τη γνώμη σας για τους νεοέλληνες

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Βλέπω τα ακράδαντα επιχειρήματα καλά κρατούν. Οι εξηγήσεις περιορίζονται σε ανέκδοτα και απαξίωση των επιχειρημάτων των διαφωνούντων. Αλήθεια είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς ότι μια τέτοια επιχειρηματολογία μπορεί να σταθεί και ταυτόχρονα να δηλώνει άθεος ως ορθολογιστής; Πόσο πιο αντικρουόμενα επιχειρήματα θα μπορούσε κάποιος να παραθέσει; Ας απαντήσω λοιπόν στη γλώσσα σου για να μη σου μένει και η απορία. Ντεν γκατντάλαβα. Τώρα μπορείς περίχαρος να θεωρείς τον εαυτό σου εξυπνότερο από οποιονδήποτε άλλον, εφόσον είσαι μάλλον ο μόνος που κατάλαβες. Βέβαια δεν θα κρατήσει πολύ η χαρά σου, διότι ακόμα δεν έχω δει απαντήσεις στα όσα ανέφερα. Ίσως επειδή δεν είσαι σε θέση να τα αναλύσεις, πόσο μάλλον να προσφέρεις μια ικανοποιητική απάντηση.

Φίλτατε Προμηθέα, εφόσον το γυρνάμε στα ανέκδοτα, με τους τεμπέληδες το ξέρεις; Δεν πρόκειται να το αναλύσω, αλλά ο μεγαλύτερος τεμπέλης που πήρε και το έπαθλο, ήταν αυτός που προσπαθώντας να κάτσει σταυροπόδι πλάκωσε το @ του κι αντί να το ξεπλακώσει καθόταν και φώναζε "πονάω". Αυτό με τον ελέφαντα και τις παπαρούνες το ήξερα, αλλά ο παραλληλισμός της αλλοδαπής πάλι μου διαφεύγει. Και όχι, το παραπάνω σχόλιο περί αντίληψης, δεν εφαρμόζει σε σένα, προς αποφυγή τυχών παρεξηγήσεων. Φαντάζομαι όμως ότι εσύ μπορείς να δεις τον παραλληλισμό στο παραπάνω με τους τεμπέληδες.


Υ.Γ. Για να λυθεί η απορία στο μέγα ερώτημα που τέθηκε: Ναι, μάλλον χεσμένο σε έχει ο Νταλάρας.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

fr0g έγραψε:Φίλτατε Προμηθέα, εφόσον το γυρνάμε στα ανέκδοτα, με τους τεμπέληδες το ξέρεις; Δεν πρόκειται να το αναλύσω, αλλά ο μεγαλύτερος τεμπέλης που πήρε και το έπαθλο, ήταν αυτός που προσπαθώντας να κάτσει σταυροπόδι πλάκωσε το @ του κι αντί να το ξεπλακώσει καθόταν και φώναζε "πονάω". Αυτό με τον ελέφαντα και τις παπαρούνες το ήξερα, αλλά ο παραλληλισμός της αλλοδαπής πάλι μου διαφεύγει.
"Είδες πόσο καλά κρύβεσαι;" :mrgreen:

karakitsossecurity έγραψε:
Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση εμμονή στο να αποδίδεις μόνον στους νεοέλληνες όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και να αρνήσαι να δεις τις ομοιότητες με τους υπόλοιπους ευρωπαίους.
Πού είναι οι ομοιότητες με τους άλλους ευρωπαίους; Στη βυζαντινοκρατία, ή στη βλακοκρατία;
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εντάξη για την βλακοκρατία με πείσατε και δύο
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Εντάξη για την βλακοκρατία με πείσατε και δύο
Μην τζατζάρετε τα παιδιά, είναι ευαίσθητα.
Άνοιξε και εσύ και ο άλλος έξυπνος νέο θρεντ και ρώτα ό,τι θέλεις εκεί.
Εδώ μιλάμε για άλλα πράγματα, όχι για το τί εστί ελληνολάγνος (αν είναι δυνατόν..).

ΥΓ: προβλέπω να πέφτει πολύ κλάμα, όπως έγινε πρόσφατα και σε άλλο φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Όντως τα επιχειρήματα που συνεχώς παραθέτεις, είναι τόσο αδίασειστα όσο και σαφέστατα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνεχιστεί η συζήτηση πάνω σε αυτές τις βάσεις. Θα έπρεπε να σε κάνουμε δικηγόρο εσένα: "Μην τον καταδικάσετε, δεν μπορεί τη φυλακή" θα ήταν άσος στο μανίκι σου όσον αφορά τα επιχειρήματα.

Μπορείς πλέον να απολαύσεις την ψευδαίσθηση ότι δικαιώθηκες. Δεν γίνεται να πέσω πιο χαμηλό επίπεδο για να σε φτάσω. Εύγε.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο καλό και να μας γράφεις.
Προσγειώσου πρώτα στην πραγματικότητα και μετά μιλάς για επιχειρήματα μαλλιαρέ μου ελλαδίτη. Διάβασε πρώτα τις απόψεις των άλλων και μετά τις κατατάσεις..
Η δικαίωση που ανέφερες τριγυρνά μέσα στο μυαλό σου και μόνο.
Τόσα σχόλια μόνο και μόνο για να γεμίσεις με σκουπίδια το θρεντ, άντε φεύγα τί περιμένεις.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως μια ένδειξη σαφούς μεσαιωνισμού-βυζαντινισμού , είναι το ότι τα τελευταία χρόνια έχει επανέλθει η "μόδα" να πληρώνει ό άντρας. Αυτό είχε εκλείψει για ένα διάστημα (κυρίως στη δεκαετία του '80 και του '90). Μάλιστα αν βγεις με γυναίκα π.χ. στη Γαλλία και επιχειρήσεις να πληρώσεις, κινδυνεύεις να φάς κανένα ποτήρι στο κεφάλι. Σε όλη την Ευρώπη είναι γνωστό ότι μόνο τις πουτάνες κερνάνε. Αλλά στην Ελλαδάρα το να πληρώνει ο άντρας είναι ένδειξη... ανδρισμού. Και για τη γυναίκα, είναι αναγνώριση ότι της φέρονται σαν να είναι κυρία.

Άει σιχτήρ.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ενα επίσης χαρακτηριστικό των νεοελλήνων είναι να πιστεύουν ότι έχουν πάντα δίκιο να μην ακούν καν τι λέει ο συνομιλητής και να χρησιμοποιούν χυδάια γλώσσα όταν δεν έχουν τι να πουν
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχουμε ξεφύγει από το θέμα εδώ και πολλά post.
Αφήστε τους κομπλεξικούς, ανασφαλείς νεοέλληνες να λένε τα ουρανοκατέβατά τους, με το πες-πες κάτι μπορεί να βγει (αμ δε..).
Το θέμα του θρεντ είναι η γνώμη σας για τους νεοέλληνες σε σχέση με αυτά που ανέφερα στο εισαγωγικό post (ελληνοέλληνες-ελληνοχριστιανοί). Προσωπικά δεν έχω αναφέρει τις απόψεις μου ούτε θέλω. Απλά έκανα κάποιες διαπιστώσεις πάνω σε δύο μεγάλες ομάδες (σαφώς και δεν είναι οι μόνες) τους ελληνοχριστιανούς και τους ελληνοέλληνες. Είναι και επίκαιρο ζήτημα εξάλλου. Το ελληνοκεντρικό κίνημα καθημερινά γιγαντώνεται και καλά κάνει. Όμως εγείρονται κάποια ερωτηματικά που τα έθεσα στο εισαγωγικό post.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

tactical έγραψε:Απλά έκανα κάποιες διαπιστώσεις πάνω σε δύο μεγάλες ομάδες (σαφώς και δεν είναι οι μόνες) τους ελληνοχριστιανούς και τους ελληνοέλληνες.
Έστω.
Διαπίστωσες κάποια διαφορά;
(εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε επιφανειακές ιδεολογικές διαφορές αλλά σε διαφορές ουσίας)
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

δεν ξερω αν σας ενδιαφερει η δικη μου γνωμη εγω θα την ριξω και μετα ριξτε μου εσεις τις πετρες

εχετε εκφερει αποψη για τους Νεοέλληνες οτι το μεγαλυτερο μερος ειναι νεοελληνοχριστιανους, παρτιδολαγνους, νεοπαγανιστες, ρατσιστες κτλ.

Δεν νομιζω οτι ο συγχρονος ελληνας εχει τα χαρακτηριστικα που του αποδιδετε. Δεν ξερω αν κρινεται τους νεολληνες εξ ιδιων. δηλαδή απο το κοντινό σας περιβάλλων.Σιγουρα διαφωνω μαζι σας,
Αυτα τα χαρακτηριστικα τα εχει η μειοψηφια των νεοελληνων.
Οι πλειοψηφια ειναι αδιαφοροι,προβατα εγωιστές και αμορφωτοι(παρολη την εκπαιδεση τους την υπερβοληκη δεν καταφεραν να αποκτησουν μορφη)και τελος κάφροι.
Στην ελλαδα για να εισαι νεοπαγανιστης θα πρεπει να εχεις διαβασει ελληνικη γραμματεια που κατι τετοιο αυτοματα σου δινει ποντους, σου ανοιγει το μυαλο, σου δινει δρομους. Απο την αλλη μερια εκτιμωη δυναμη του φονταμελιστικου κινηματος των παρα-χριστιανικων οργανωσεων (π.χ ζωη σωτηρας κτλ) εχει μειωθει στο ελλαχιστω. Καποτε ολα τα παιδια πηγεναν κατηχητικο, Τωρα οσαν πανε πραγματικα εχουν προβλημα διοτι ειναι εκτος εποχης.

οποτε ειναι ανοητο εως βλακωδεις να λετε οτι οι τασεις στην ελλαδα ειναι οι νεοχρησιανοι και οι νεοπαγανιστε δηλαδη η μια και αυτη φασιστικη ιδεολογια ποτιζει τους ελληνες.

παρολο που το ποιημα λεει; σε οσους και να παω τοπους ιδιους βρισκω τους ανθρωπους διαφωνω.

μονο και μονο επειδη οι ευρωπαιοι ειναι καμια 20χρονια ποιο μπροστα απο εμας σε θεματα κοινωνικης πολιτικης, προστασιας του περιβαλοντος, ατομικα δικαιοματα κτλ διαφερουν απο εμας. Δεν ειναι απαραιτητα καλυτεροι σε ολα τα θεματα.

Σας ενημερωνω οτι εμας οι ευρωπαιοι μας βλεπουν σαν γυφτους για αυτο μας φωναζουν και Greeks. Οι ευρωπαιοι ειναι κλάσεις ανώτεροι ρατσιστες απο εμας. Η τουρκια δεν μπαινει στην ευρωπαικη ενωση οχι γιατι δεν τους θελουμε εμεις αλλα γιατι δεν τους πανε οι απο πανω. Δεν μιλαω για τους μαυρους, για το γαλικο σωβινισμο και τον ρατσισμο απεναντι στους μαυρους με τους οποιους εχουν ερθει σε επαφη εδω και πολλες δεκαετιες.

οι ελληνες καθε αλλο παρα ρατσιστες ειναι παρολο που η ελληνικη κοινωνια εχει ερθει σε επαφη με τους μαυρους και γενικα αλοδαπους τα τελευταια χρονια τους εχει αγκαλιασει(γαμοι μεταξυ αλλοδαπων και ελληνων) σκεφτειται οτι μεγαλα μεταναστευτικα ρευματα ειχαμε την δεκαετια του 60 (επι χουντας το προτω κυμα απο την ασια) και το 90 απο ασια και αφρικη και αλβανια, δηλαδη λιγα χρονια για να μπορεσει μια κοινωνια κλειστη οπως η ελληνικη να αφομοιώσει μεγαλους πληθυσμους.

την δεκαετια του 90 εχαμε μεγαλες μετακινησεις πληθυσμων στην ελλαδα.

θα ελεγα μαλιστα οτι οι νεολληνες δεν ηταν παντα ελληνες και κατοικοι ελλαντος

τελος εχω να δωσω συμβουλη στον tactical να ηρεμησει. εδω μεσα ειμαστε 10 ατομα και μαλλονουμε για ανουσια πραγματα. αν ομως εχεις βρει-ανακαλυψει καποια αληθεια το καλυτερο ειναι να σκωτοσεις τον σεκιουριτα γιατι σε εμποδιζει στο κηρυγμα αυτης της αληθειας : brrr :
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ έγραψε:
tactical έγραψε:Απλά έκανα κάποιες διαπιστώσεις πάνω σε δύο μεγάλες ομάδες (σαφώς και δεν είναι οι μόνες) τους ελληνοχριστιανούς και τους ελληνοέλληνες.
Έστω.
Διαπίστωσες κάποια διαφορά;
(εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε επιφανειακές ιδεολογικές διαφορές αλλά σε διαφορές ουσίας)
Κοίταξε την άποψή σου την ξέρω, την ανέφερες.
Προσωπικά περιμένω να δω πώς θα εξελιχτούν τα πράγματα. Ο χρόνος θα δείξει αν κάποιοι κάνουν ότι κάνουν για να αποκτήσουν οπαδούς και να πουλήσουν τα αντιχριστιανικά-ελληνοκεντρικά βιβλία τους ή όντως νοιάζονται για την νεοελληνική κοινωνία.
Καλό είναι να αναπτυχθεί ένα αντίπαλο δέος της ελλαδικής εκκλησίας και των καλόγερων, έτσι αν γίνει καμιά στραβή να σφαχτούν οι πιστοί μεταξύ τους και να μας αφήσουν εμάς τους υπόλοιπους στην ησυχία μας.

Πάντως αν τελικά αποδειχτεί ότι όλο αυτό το ελληνοκεντρικό κίνημα δεν είναι παρά άλλη μια έκφραση του εθνικισμού τότε θα πέσω ξερός από τα γέλια. Τελικά στην ψωροκώσταινα όλοι νοιάζονται και κόπτονται για αυτήν, αλλά αποτέλεσμα ουδέν.
Για να γίνω πιο κατανοητός θα αναφέρω το εξής: τί να το κάνω ότι οι νεοέλληνες αλλαξοπίστησαν και από τον γιαχβέ το γύρισαν στο δωδεκάθεο, αν δεν μπει χέρι στα τόσα αρνητικά της νεοελληνικής κουλτούρας: ωχαδελφισμός, φοροδιαφυγή, καταστροφή της φύσης, γεροντοκρατία, πατριδολαγνεία, ερωτησιομανία (έγιναν όλοι Αινστάιν επειδή χρησιμοποιούν το ερωτηματικό), εκμετάλλευση της νέας γενιάς (νταβατζιλίκι), μίσος προς τη λογική και άλλα.
Που σημαίνει ότι αν δεν αλλάξει ούτε κεραία από την κουλτούρα του τόπου, τότε συμβαίνει αυτό που λες: άλλη μια εθνικιστική κίνηση αποτελούμενη από νεο-εθνικόφρονες.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

tactical έγραψε:ή όντως νοιάζονται για την νεοελληνική κοινωνία.
Aυτό ακριβώς το τελευταίο είναι που με τρομάζει...





Μπαμιατζή (!)*, έχεις δίκιο στο ότι ο νεοέλληνας δεν είναι ρατσιστής. Είναι κάτι πολύ χειρότερο: κλικαδόρος, κομματόσκυλο και γενικώς του "συναφιού".
Διαφωνώ, όμως στο ότι οι Γάλλοι είναι ρατσιστές. Ρατσισμός δεν είναι να πιστεύεις ότι η φυλή σου είναι ανώτερη (αυτό είναι απλώς μια πίστη, που, μάλιστα, ενδέχεται να είναι και αληθινή). Ρατσισμός είναι να πιστεύεις ότι η ανωτερότητα της φυλής σου τής δίνει δικαίωμα ζωής και θανάτου επάνω σε άλλους λαούς. Με αυτή την έννοια ο ρατσισμός έχει σχεδόν εκλείψει από τον δυτικό κόσμο. Πραγματικοί ρατσιστές εξ' όσων ανεπισήμως γνωρίζω, είναι οι Ιάπωνες.
Βέβαια είναι πιο συχνό να θεωρείς ότι έχεις δικαίωμα ζωής και θανάτου επάνω σε άλλους λαούς, χωρίς να είσαι ρατσιστής (ο ιμπεριαλισμός ασκήθηκε και ασκείται συνήθως από χώρες με ανθρωπιστική παράδοση).

*Νιώθω μια βαθιά ανάγκη να σε συγχαρώ για το άπαιχτο νικ σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ την 30 Ιούλ 2009 22:55, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:Οι πλειοψηφια ειναι αδιαφοροι,προβατα εγωιστές και αμορφωτοι(παρολη την εκπαιδεση τους την υπερβοληκη δεν καταφεραν να αποκτησουν μορφη)και τελος κάφροι.
Είναι ο λεγόμενος μέσος χώρος ή αλλιώς οι κατ' όνομα χριστιανοί. Αυτοί δηλαδή που δηλώνουν χριστιανοί αν τους ρωτήσεις πού πιστεύουν, αλλά στην πραγματικότητα δεν ασχολούνται σοβαρά. Σε αυτόν τον χώρο αναγκαστικά ψαρεύουν όλοι.
mpamiatzis έγραψε:Οι πλειοψηφια ειναι αδιαφοροι,προβατα εγωιστές και αμορφωτοι(παρολη την εκπαιδεση τους την υπερβοληκη δεν καταφεραν να αποκτησουν μορφη)και τελος κάφροι.
Συμφωνώ, απλά δεν ήθελα να θίξω αυτό το θέμα διότι είναι ευαίσθητο και δυσκολοχώνευτο, για αυτό και περιορίστηκα στις δύο ομάδες των ελληνοχριστιανών και ελληνοελλήνων και έθεσα το ερώτημα κατά πόσο αυτές οι δύο ομάδες είναι οι δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος.
mpamiatzis έγραψε:Στην ελλαδα για να εισαι νεοπαγανιστης θα πρεπει να εχεις διαβασει ελληνικη γραμματεια που κατι τετοιο αυτοματα σου δινει ποντους, σου ανοιγει το μυαλο, σου δινει δρομους.
Συμφωνώ, αλλά υπάρχουν κάποιες μικρές ενδείξεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Περισσότερα στο εισαγωγικό post μου.
mpamiatzis έγραψε:οι ελληνες καθε αλλο παρα ρατσιστες ειναι
Οι έλληνες δεν είναι ρατσιστές, είναι όμως κρυφορατσιστές και κρυφοχουντικοί.
Αυτό όμως είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο του τί εστί νεοέλληνας. Δεν το συζητάω.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ έγραψε:
tactical έγραψε:ή όντως νοιάζονται για την νεοελληνική κοινωνία.
Aυτό ακριβώς το τελευταίο είναι που με τρομάζει...
Αυτό σηκώνει ανάλυση.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

tactical έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:οι ελληνες καθε αλλο παρα ρατσιστες ειναι
Οι έλληνες δεν είναι ρατσιστές, είναι όμως κρυφορατσιστές και κρυφοχουντικοί.
Αυτό όμως είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο του τί εστί νεοέλληνας. Δεν το συζητάω.
Εχεις δικιο σε αυτο που λες. και επειδη μεσα στους νεοελληνες βαζω και τον ευατο μου θεωρω και τον ευατο μου και κρυφορατσιστη και κρυφοφασιστα (οχι κρυφοχουντικος μου ειναι αντιπαθεστατοι οι χουντικοι και το συνθημα ελλας ελληνων χριστιανων)

θα παντρευόμουν άνετα μια μαυρη ή μια κινεζα αλλα ειμαι ρατσιστης και αντιπαθω πολλες ομαδες ελληνων π.χ τους φανατικους, τους αθιγγανους, τους ανοητους
επισης εκνευριζομαι πολλες φορες με την αδυναμια την δικη μου να μεταδωσω τα πιστευω μου στους αλλους.

το δουλευω παντως, και προσπαθω να σκωτοσω το μπατσο που εχω μεσα μου
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Tactical έγραψε:
Αυτό σηκώνει ανάλυση

Με ανησυχεί όταν κάποιος "νοιάζεται" για μένα και για ό,τι με αφορά.
Έχουμε πήξει από εθνοσωτήρες με αίσθημα "ιστορικής αποστολής".
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:το δουλευω παντως, και προσπαθω να σκωτοσω το μπατσο που εχω μεσα μου
Χε, χε πέστο αυτό σε άλλα φόρουμ και ετοιμάσου για πόλεμο νεύρων.
Αυτό που είπες είναι πραγματικό. Όλοι μας, ως κάτοικοι της Ελλάδας, έχουμε περάσει από την ίδια διαδικασία "κοινωνικοποίησης" (οικογένεια, σχολείο, στρατός, τηλεόραση).
Σε όλους μας έχουν φυτέψει από μικρά τον σπόρο του εθνικισμού, της λαγνείας και της αίσθησης ασφάλειας που προσφέρει στο δίποδο άνθρωπος η πατριδολαγνεία και η προγονοληψία.
Εξάλλου όταν το 1830 ιδρύθηκε το νεοελληνικό κράτος υπήρξε ανάγκη δημιουργίας εθνικής συνείδησης όπως-όπως, τότε γεννήθηκε η ιδέα του ελληνοχριστιανισμού (1852) και λίγο μετά είχαμε τη δημιουργία στρατιωτικής θητείας, το 1911, για τις ανάγκες των πολέμων της εποχής. Και όλα αυτά με τους αμόρφωτους νεο-κοτζαμπάσηδες να έχουν πιάσει όλα τα πόστα στο δημόσιο και στην πολιτική. :mrgreen:
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ έγραψε:Tactical έγραψε:
Αυτό σηκώνει ανάλυση

Με ανησυχεί όταν κάποιος "νοιάζεται" για μένα και για ό,τι με αφορά.
Έχουμε πήξει από εθνοσωτήρες με αίσθημα "ιστορικής αποστολής".
Holy shit!
Δεν το έπιασα αμέσως. Μάλλον φταίει ο μπάτσος που κρύβω μέσα μου που ανέφερε ο mpamiatzis.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

εχω την εντυπωση οτι ολοι κρυβουμε και απο εναν για αυτο υπαρχουν και οι συγκρουσεις.
αλλοι δεν το καταλαβενουν και τον ονομαζουν σωτηρα.... δυστιχως αυτος ο σωτηρας συμπεριφερετε σαν μπατσος , χτυπαει, καταστρεφει, καιει αυθερετοι για το καλο αυτου που σωζει
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Απάντηση