Τη γνώμη σας για τους νεοέλληνες

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:εχω την εντυπωση οτι ολοι κρυβουμε και απο εναν για αυτο υπαρχουν και οι συγκρουσεις.
αλλοι δεν το καταλαβενουν και τον ονομαζουν σωτηρα.... δυστιχως αυτος ο σωτηρας συμπεριφερετε σαν μπατσος , χτυπαει, καταστρεφει, καιει αυθερετοι για το καλο αυτου που σωζει
Αυτό που λες είναι μία παράμετρος. Υπάρχουν και κάποιες άλλες εξίσου σοβαρές. Π.χ. μην ξεχνάμε τον διαλυτικό, ύπουλο, παρασκηνιακό ρόλο της παλιάς γενιάς που σαμποτάρει χωρίς έλεος οποιαδήποτε απόπειρα αλλαγής για να προστατέψει δήθεν τα κεκτημένα και τα προνόμιά της.
Από τη μια έχουμε τον αυταρχισμό που πότισαν οι παλιοί τους νέους και από την άλλη τους πουλάνε και νταβατζιλίκι. Ό,τι έσπειραν θα θερίσουν. Ακόμα δεν είδαμε τίποτε.

Επίσης:
http://freeinquiry.gr/pro.php?id=408
http://freeinquiry.gr/pro.php?id=764
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τώρα που καταλάγιασε ο πανικός και αραίωσαν τα κοσμητικά επίθετα σας λέω ότι το κάνατε κώλος χωρίς λόγο το thread.

Και οι karakitsossecurity και fr0g απαντούσαν όντως σε άλλο θέμα από αυτό που έθιγε η αρχική ανάρτηση και ο tactical (κυρίως) και ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ έδωσαν ρεσιτάλ δυσανάλογης επιθετικότητας,για να μην πω και αγένειας.

Έστω ότι δεν καταλάβανε,έστω ότι λέγανε βλακείες (δεν παίρνω θέση,λέω έστω) υπάρχει λόγος για βρισίδια και διαδυκτιακούς (άρα κούφιους) τσαμπουκάδες;

Επί της ουσίας,το θέμα (για το οποίο τσακωθήκατε όχι το θέμα του thread),δηλαδή το αν μπορούν να αποδωθούν σε ένα λαό ή μιά κοινωνία κάποια συλλογικά χαρακτηριστικά και σε ποιό βαθμό,είναι περίπλοκο και κάθε προσέγγιση που αναγκαστικά περιορίζεται στο τι μπορεί να γράψει κανείς σε μιά ανάρτηση σε ένα forum είναι από αυτόν το ν περιορισμό και μόνο αφοριστική.

Και εννοώ επί το προκειμένω και η προσέγγιση του τύπου "Κωλοέλληνες" και η προσέγγιση του τύπου "δεν υπάρχουν ιδιομορφικά χαρακτηριστικά που να προσιδιάζουν στον Νεοέλληνα και αυτά είναι γενικεύσεις και ρατσισμοί" (btw αυτό λέει ο karakitsossecurity tactical,δεν υπερασπίζεται την κατάσταση από ελληναράδικη σκοπιά).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Τώρα που καταλάγιασε ο πανικός...................... Νεοέλληνα και αυτά είναι γενικεύσεις και ρατσισμοί" (btw αυτό λέει ο karakitsossecurity tactical,δεν υπερασπίζεται την κατάσταση από ελληναράδικη σκοπιά).
συμφωνώ αλλά η τρικυμιά περασε ο tactical φιλισε τον karakitsossecurity στο μάγουλο σαν ένδειξη αγάπης και μαζί θυμήθηκαν το τραγουδι του ξυλουρη (και τωρα αδερφε μου μαθαμε να συζηταμε ησυχα και απλα....) οποτε δεν χρειαζεται να τους το θυμίζεις γιατι κοκκινίζουν απο ντροπη.

παντος πραγματικα χαιρομαι που σας βρηκα και μπορω να πω συνομιλω μαζι σας γιατι ολοι εχετε δικιο.

ο γιατρος του ικα για την τοποθετηση του
είναι περίπλοκο και κάθε προσέγγιση που αναγκαστικά περιορίζεται στο τι μπορεί να γράψει κανείς σε μιά ανάρτηση σε ένα forum είναι από αυτόν το ν περιορισμό και μόνο αφοριστική.
ο tactical για την αποδοση του χαρακτηριστικου (διαμεσου στοματος γιατρου) κωλοελληνες
και ο karakitsossecurity για αυτα που εγραψε για γενικευση και ισοπεδοση ολων των ελληνων απο τον τακτικαλ. Διοτι αναφερομαστε στους νεοεεληνες λες και τουτοι ειναι καποιοι ξενοι καποιοι μακρυνοι και οχι οι εαυτοί μας οι ιδιοι. Και δεν λεω κωλοελληνας ειμαι εγω ο μεσος ελληνας αλλα ειμαι και φιλοτιμος και εκτιμω οτι καμια φορα(μην πω τις περισσοτερες) οτι ειμαι ποιο ξυπνιος απο τον μεσο Αμερικανο και ποιο υποψιασμενος. και δεν ντρεπομαι οτι χαρικα που πηραμε το euro στο ποδοσφαιρο (παρολα που δεν παρακολουθω).

Αλλα για να μην σας κουρασω να επανελθω στο θεμα. διαφωνωντας με αυτο που συμφωνισα πριν
είναι περίπλοκο και κάθε προσέγγιση που αναγκαστικά περιορίζεται στο τι μπορεί να γράψει κανείς σε μιά ανάρτηση σε ένα forum είναι από αυτόν το ν περιορισμό και μόνο αφοριστική.
οσο και αφοριστικη και αν ειναι η καθε προσσεγιση του ελληνα (παλιου και νεου) αυτη θα πρεπει να γινει και να βγει ενα συμπερασμα.

Συγνωμη κυριοι, τι κανουμε εδω? Δεν συζηταμε? ποιος ειναι ο σκοπος αυτου του φορουμ? δεν ειναι να βρεθει ενας χωρος ωστε να βρεθουν οι αθεοι και να συζητησουν? Ελπιζω να συμφωνειται μεχρι εδω?

ωραια εαν συμφωνειται. και συνεχιζω με τις ερωτησεις που απανταω με αλλες ερωτησεις. τι αποψεις θα πρεπει να αλλαζουμε εδω. ο τακτικαλ π.χ ειναι γαυρος και εγω γρια και μιλαμε για ποδοσφαιρο? μαλλον οχι
μηπως να μιλησουμε με το γιατρο του ικα για το συστιμα υγειας της ελλαδας?
μαλλον παλι οχι.

εκτιμω και φανταζομαι οτι ο τελικος στοχος- σκοπος αυτου του χωρου, αυτης της επαφης ειναι να βελτιωσουμε και να δυναμωσουμε το κινημα της αθειας στην ελλαδα.
Αν και καποιος (η αορατη μελανη ) θα ηθελε να βελτιωσουμε το κινημα της αθεϊας στο Πακισταν( λεει οτι εκει το χρειαζονται περισσοτερο απο την ελλαδα διοτι εδω το 99,9% ειναι πρακτικα αθεοι)

θεωρω λοιπον χρεος μας να μελετησουμε το αντεικειμενο μας και το υποκειμενο μας
αντικειμενο αθεϊα
υποκειμενο ελληνικη κοινωνια 2009 (ετσι οπως εχουμε ορισει το χρονο)
ακομα και αν σπασουμε και κανένα αυγό.

Ο tactical εχω την εντυπωση πως ανηκε στο αντιεξουαστικο χωρο και αρχισε να πεταει αυγα νωρις νωρις χωρις. μην στεναχωριεσε ομως γιατρε του ικα εγω σαν παλιος μαφιοζος και ανθρωπος του σοΥροΥποΥ (οχι της νυχτας) δεν καταλαβενω απο αυγα και γιαουρτια. Θα αναλαβω να σας οργανωσω με ζεση και προσοχη

Ετσι λοιπον συμφωνω για το θεμα που εθιξε ο tactical. διοτι αν δεν ξερεις το target group που πας ξεβρακωτος στα αγκαθια. αλλα απο την αλλη διαφωνω διαγωνιος με τονtactical ως προς την επιλογη του ονοματος. Ισως το θεμα δεν θα επρεπε να λεγεται την γνωμη σας για τους νεοελληνες αλλα Η γνωμη του tactical για τους νεοελληνες σε σχεση με τα νεα φαινομαινα φασισμου,νεοπαγανισμου και νεοεθνικισμου. διοτι οπως εχει προσεγγιστει το θεμα ως τωρα εκει παει
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπερδεύεσαι χωρίς λόγο. Το θέμα του θρεντ είναι το εισαγωγικό post και τίποτε άλλο. Τα υπόλοιπα είναι περιττά.
Αναγκάστηκα να το διευκρινίσω αυτό διότι κάποιοι άρχισαν τις ιστορίες για αγρίους.
Όχι δεν έχω σχέση με αναρχικούς.
Κάποιους του ξύνει ο ποπός τους μου φαίνεται. Δεν πειράζει θα λάβουν αυτό που τους αξίζει.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μια μέρα απουσίασα κι εγώ και πάλι έγινε χαμός.... βρε παιδιά αφήστε σας παρακαλώ τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και την "εποικοδομητική κριτική" για το χαρακτήρα του άλλου. Λέτε τη γνώμη σας ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ, όχι για το ποιόν των άλλων σχολιαστών. Λέτε τη γνώμη σας με τρόπο ΚΟΣΜΙΟ, και δεν εννοώ αυτό που στο σχολείο λέγαμε "διαγωγή κοσμία". Μένετε εντός θέματος, τέλος πάντων μέσες άκρες. Απλά και αυτονόητα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tactical έγραψε:Κάποιους του ξύνει ο ποπός τους μου φαίνεται. Δεν πειράζει θα λάβουν αυτό που τους αξίζει.
Τι στην ευχή θα πει πάλι αυτό??

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ? Και εννοώ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Καταρχήν να πω ότι υπάρχουν Έλληνες και όχι Νεοέλληνες. Για σύγχρονα έθνη μιλάμε, είναι εντελώς λάθος ένας λαός που έζησε πριν από χιλιάδες χρόνια να θεωρείται ο "αυθεντικός" ελληνικός κι εμείς... κάτι "μη-ελληνικό". Είναι αντιϊστορικό και στην τελική προσβλητικό. Δεν έχω ανάγκη κανέναν αρχαίο Έλληνα για να πω ότι είμαι Έλληνας κι εγώ.

Δε θεωρώ λάθος να χρησιμοποιούμε συλλογικές έννοιες όπως λαός, έθνος κτλ. αλλά θεωρώ λάθος να αποδίδουμε σε αυτές ιδιότητες ως εάν να ήταν ένας άνθρωπος. Υπάρχουν Έλληνες που πραγματικά αξίζουν, υπάρχουν κι Έλληνες που πραγματικά εύχομαι να μην ήταν ομοεθνείς μου. Θα τους συναντήσουμε και τους δύο στη ζωή μας, όπως φυσικά και τις ενδιάμεσες καταστάσεις.

Αυτό που μπορούμε να κρίνουμε είναι ποια συμπεριφορά ενθαρρύνουν οι υπάρχουσες δομές του κράτους και της κοινωνίας μας (ναι, "μας" είναι ακόμα και αν τα σιχαινόμαστε). Κι εδώ είναι που εντοπίζω το πρόβλημα, όχι στο ποιόν των Ελλήνων. Βέβαια θα μου πείτε τις δομές άνθρωποι τις φτιάχνουν και άνθρωποι τις στελεχώνουν και οι ίδιες οι δομές φροντίζουν την αναπαραγωγή τους, πόσο εύκολο είναι να δεις "πάνω" από αυτές και πόσο εύκολο είναι να έχεις στα χέρια σου αρκετή δύναμη να τις αλλάξεις; Η απάντησή μου είναι ότι και οι μικρές βελτιώσεις είναι χρήσιμες και ότι δεν υπάρχει τέλεια κοινωνία και τέλειοι άνθρωποι που παίρνουν τις καλύτερες αποφάσεις, έτσι λοιπόν δεν μπορεί να υπάρξει τέλεια Ελλάδα (δώστε στο "τέλειος" εδώ ό,τι ορισμό θέλετε). Πεποίθησή μου πάντως είναι ότι ορισμένα μειονεκτήματά μας μπορούμε να τα μετατρέψουμε σε πλεονεκτήματα ή έστω να τα αμβλύνουμε με τις κατάλληλες αλλαγές αλλά δε θέλω να βγω εκτός θέματος γράφοντας περισσότερα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση