Τη γνώμη σας για τους νεοέλληνες

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ego pantos den vlepo kanena pu na thimizi ierea.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ έγραψε:Για να επανέλθουμε στο θέμα μας περί νεοελλήνων:
"ΒΛΑΚΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ BYZANTINOKΡΑΤΙΑ ΣΤΗ ΝΕΩΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ
Μια σύντομη επισκόπηση των ψυχικών εξαρτήσεων του νεοβυζαντινισμού"

Εδώ: http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=764
Αδελφέ τα έχω μαζεμένα εδώ:
viewtopic.php?f=34&t=480#p6439
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση εμμονή στο να αποδίδεις μόνον στους νεοέλληνες όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και να αρνήσαι να δεις τις ομοιότητες με τους υπόλοιπους ευρωπαίους.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση εμμονή στο να αποδίδεις μόνον στους νεοέλληνες όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και να αρνήσαι να δεις τις ομοιότητες με τους υπόλοιπους ευρωπαίους.
Εννοείς τον εθνικισμό υποθέτω, που τον έχουν και άλλοι ευρωπαίοι (π.χ. σκανδιναβοί) σωστά;
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε όποιο ελληνικό φόρουμ και να ανοίξω ένα θρεντ με παρόμοιο θέμα πάντα βγαίνουν κάποιοι καλοθελητές και μυξοκλαίγονται.
Πού στο καλό την είδες την εμμονή και τις ομοιότητες (πάρε τ' αυγό και κούρετο) με τους άλλους ευρωπαίους. Η αλήθεια εξαγνίζει, εγώ αυτό ξέρω.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Η αλήθεια και η εξιστόρηση ή η αναφορά αυτής απαιτεί να αναφέρονται τα γεγονότα όπως αυτά έγιναν, χωρίς μεροληψία και κυρίως χωρίς την εξαγωγή συμπερασμάτων από τον αφηγητή αλλά αντιθέτως από τον ακροατή - αναγνώστη. Το να βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα δεν είναι ούτε δημοσιογραφία, ούτε ιστορική αφήγηση, ούτε αλήθεια. Είναι άποψη. Για το λόγο αυτό έχει και ο καθένας τη δική του.

Επιστρέφοντας στο θέμα μας. Ο νεοέλληνας είναι μάλλον κοντόφθαλμος ή έστω ανυπόμονος. Δεν μπορεί να δει μακριά (χρονικά) ή δεν θέλει, κι έτσι περιμένει οι όποιες αλλαγές, προσωπικές ή κοινωνικές να γίνουν νυχθημερόν. Ακόμα όμως κι αν δεν ανήκει στους κοντόφθαλμους και μπορεί να δει το πιθανό αποτέλεσμα, δεν είναι διατεθειμένος ούτε να περιμένει, αλλά ούτε και να στερηθεί σήμερα για να αποκτήσει αύριο. Αυτό κατά ένα μεγάλο μέρος βέβαια οφείλεται στους πολιτικούς μας, αλλά δυστυχώς για τον νεοέλληνα αυτό δεν τον απαλλάσσει από τις ευθύνες του, εφόσον αυτός είναι και ο ψηφοφόρος. Ένα ακόμα χαρακτηριστικό του νεοέλληνα, είναι ο εγωισμός. Ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι πρόθυμοι να στερηθούν κάποιο προσωπικό όφελος για χάρη ενός κοινωνικού αντίστοιχα. Τέλος, το πιο χαρακτηριστικό στοιχείο του νεοέλληνα είναι η αδράνεια. Γνωρίζει σε τι κατάσταση είναι η κοινωνία στην οποία ζει, αλλά δεν είναι διατεθειμένος να κάνει το παραμικρό για να το αλλάξει αυτό. Πολλές φορές βέβαια υπερβάλλει και απαξιώνει κάθε τι νεοελληνικό ή υπεραξιώνει (ας μου επιτραπεί ο όρος, δεν γνωρίζω αν υπάρχει), κυρίως γιατί το συγκρίνει είτε με κοινωνίες πολύ καλύτερες είτε πολύ χειρότερες. Προσωπική άποψη και όχι απαραίτητα αντικειμενική αλήθεια.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το ψάχνουμε. Οι απόψεις που ακούστηκαν εδώ μέσα, φανερώνουν ότι ζούμε σε μια κοινωνία "ανεκτή" έως ότι ζούμε σε ένα "βούρκο". Οι μεν που στηρίζουν τον χαρακτηρισμό "ανεκτή" (υπονοείται ότι χρίζει βελτίωσης) είναι άτομα που μπορούν να αντιληφθούν τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά της κοινωνίας μας αλλά επικεντρώνονται στα αρνητικά εφόσον αυτά είναι που χρειάζονται βελτίωση. Μια προσέγγιση ρεαλιστική κατά την άποψή μου. Οι δε ισχυριζόμενοι τα περί "βούρκου", είναι και αυτοί άτομα τα οποία ζούνε από επιλογή κυρίως μέσα σε αυτό το βούρκο. Απαξιώνουν και μηδενίζουν κάθε τι έχει να προσφέρει αυτή η κοινωνία, απλά και μόνο επειδή θεωρούν ότι τίποτα καλό δεν μπορεί να βγει από αυτόν τον βούρκο, κι ότι είναι πέραν κάθε σωτηρίας. Αγνοούν όμως το γεγονός ότι ζούνε σε αυτή την κοινωνία εκμεταλλευόμενοι όπως κάθε νεοέλληνας τα αρνητικά της στοιχεία (αρνητικά για την κοινωνία, θετικά προς τον εκάστοτε χρήστη) και θριαμβεύουν με τον τρόπο αυτό. Πάραυτα, θεωρούν τους εαυτούς τους καλύτερους από τους άλλους, παρά το γεγονός πως αδυνατούν να δουν τα αρνητικά στοιχεία πιο προηγμένων κοινωνιών όπως επίσης αδυνατούν να κάνουν σύγκριση με κοινωνίες που θεωρούν χειρότερες. Κατ' επέκταση, εφόσον ζουν σε μια κοινωνία με όσα αρνητικά έχει, τα εκμεταλλεύονται για προσωπικό όφελος εις βάρος της κοινωνίας, δεν διαφέρουν σχεδόν σε τίποτα από τον μέσο νεοέλληνα. Η μοναδική διαφορά που μπορώ να εντοπίσω ίσως, είναι ότι ο μέσος νεοέλληνας είναι γνώστης της κατάστασης και έχει συμβιβαστεί με αυτήν, ίσως να προσθέσει και ένα λιθαράκι προς την βελτίωσης αυτής, ενώ ο "μηδενιστής" αρκείται να "κλαίγεται", μη προσπαθώντας καν να βοηθήσει την όποια προσπάθεια βελτίωσης. Αντίθετα μάλιστα, βλέπει ύπουλα σχέδια και προσωπικό κέρδος των άλλων σε κάθε τέτοια προσπάθεια. Βέβαια όταν του παρατεθεί το ίδιο επιχείρημα για τις κοινωνίες που θεωρεί καλύτερες, αρκείται εκεί να πει ότι δεν έχει σημασία η αιτία αλλά το αποτέλεσμα. Δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Αν θέλουμε ποτέ να αλλάξουμε κάτι σε οποιαδήποτε κοινωνία ζούμε, το μόνο που χρειάζεται είναι να προωθήσουμε την αμφισβήτηση και την κριτική σκέψη. Ακόμα κι αν αυτό μελλοντικά οδηγήσει την κοινωνία μας σε αποτελέσματα διαφορετικά από τα όσα πιστεύουμε εμείς. Σκοπός δεν είναι να επιβάλλουμε τις απόψεις μας επειδή τις θεωρούμε σωστές αλλά να παρέχουμε ένα περιβάλλον που θα επιτρέπει και θα βοηθάει τον καθένα να δημιουργήσει τις δικές του απόψεις.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

fr0g η γνώμη σας για τους νεοέλληνες είναι το θέμα του θρεντ, όχι το αν κάποιοι είναι μηδενιστές ή αν προσπαθούν να επιβάλλουν τις απόψεις τους...
Προσωπικά δεν παρατήρησα κάποιον που προσπάθησε να επιβάλλει κάποια άποψη. Επίσης είναι φανερό ότι όσα ανέφερα τα συμμερίζονται πολλοί εδώ μέσα (την πατριδολαγνεία και την προγονοληψία του νεοέλληνα).
Επίσης χώρισες τις απόψεις που ακούστηκαν σε δύο κατηγορίες. Προσωπικά δεν βλέπω κάτι τέτοιο, δεν ισχύει αυτό - και αυτό είναι μια πολύ αντικειμενική άποψη.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Κακώς το παίρνεις προσωπικά. Δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένες απόψεις κανενός αλλά σε όσες έχω παρατηρήσει εδώ μέσα. Ο λόγος που τις χώρισα σε δύο κατηγορίες ήταν ο λόγος κι ο αντίλογος που παρουσιάστηκαν εδώ. Δεν ξεφύγαμε από το θέμα άλλωστε, πάλι για τον νεοέλληνα μιλάμε και σύμφωνα με τον τίτλο ζητάς τη γνώμη του καθενός. Αυτή ήταν η δική μου.
Το μόνο που μου φαίνεται περίεργο στη διατύπωσή σου είναι ότι κατάφερες να χωρέσεις το "Προσωπικά" και το "αντικειμενική" στην ίδια πρόταση.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εννοείς τον εθνικισμό υποθέτω, που τον έχουν και άλλοι ευρωπαίοι (π.χ. σκανδιναβοί) σωστά;
Μόνο οι σκανδιναβοί είναι ευρωπαίοι οι άγγλοι γάλλοι γερμανοί αυστριακοί δεν είναι?
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε όποιο ελληνικό φόρουμ και να ανοίξω ένα θρεντ με παρόμοιο θέμα πάντα βγαίνουν κάποιοι καλοθελητές και μυξοκλαίγονται.
Πού στο καλό την είδες την εμμονή


έλα ντε εμμονή εσύ, αλήθεια σε πόσα φορουμ έχεις ανοίξει την κουβέντα?
και τις ομοιότητες (πάρε τ' αυγό και κούρετο) με τους άλλους ευρωπαίους. Η αλήθεια εξαγνίζει, εγώ αυτό ξέρω
σε ποια χώρα δεν έχουμε ρουσφέτια και σε ποια χώρα λειτουργεί ή δημοκρατία?


το καλύτερο δε έιναι το παρακάτω ας έλθουν οι άγγλοι να μας πουν για two classes society. Στη δε γαλλία έχουμε two classes univercities για φτωχούς και πλούσιους αλλά ξέχασσα αυτοί είναι πολιτισμένοι συγχωρούνται.
Η Ελληνική κοινωνία είναι, κατά πλήρως βυζαντινό τρόπο, μια two-classes society, στην οποία η μεσαία τάξη είναι από κάθε άποψη εξουδετερωμένη, αφού επιβιώνει υπό συνεχή κοινωνικοοικονομικό διωγμό και διαρκή κίνδυνο
σύνθλιψης.

έχεις πάει στην νάπολη να δεις τους δρόμους?
Καυχάται για την ομορφιά, όχι τη δική του αλλά… της χώρας του, ενώ ρυπαίνει τους δρόμους της, τις εξοχές της, τις θάλασσές της κ.λπ.. Γνήσιος ιδιώτης (idiot), θα προσπαθήσει να φτιάξει ένα νεόπλουτο και εξωφρενικά κακόγουστο («κιτς») σπίτι, αδιαφορώντας για το ότι κατά τα άλλα, ζει σε μια από τις πιο βρώμικες και περιβαλλοντικά υποβαθμισμένες χώρες του πλανήτη.

όλο και περισσότεροι άγγλοι λόγο της οικονομικής κρίσεις ζουν με τους γονείς(πρόσφατη έρευνα)
Και σαν οικογένεια θεωρεί αυτό το ευνουχιστικό φυτώριο μαζικής παραγωγής ανεύθυνων υπάρξεων, που μένουν προσκολλημένες στους γονείς τους, τουλάχιστον, μέχρι να παντρευτούν -αλλά και πολύ μετά. (Ειδικά το ζήτημα με την Ελληνική οικογένεια είναι πολύ πιο περίπλοκο από όσο αρχικά δείχνει, αφού η νεοελληνική οικογένεια λειτουργεί σαν δεκανίκι μιας μεσαιωνικής οικονομίας: στον δυτικό κόσμο το άτομο άμα τη ενηλικιώσει του φεύγει από το πατρικό σπίτι και αναλαμβάνει την ευθύνη της ζωής του,
το τι έγινε στη γαλλία το ξεχάσαμε φρέσκα κουλούρια
Ξανά υποκριτής, θα «καταδικάσει» την βία, δήθεν «από όπου κι αν προέρχεται», αλλά θα μεροληπτεί κατά της αμυντικής βίας των νέων, προσπερνώντας αδιάφορα την γενεσιουργό εξουσιαστική βία (βλ. τις πανελλαδικές μαθητικές ταραχές του Δεκεμβρίου 2008. Διαβάστε: Ο δεκαεξάρης μέσα μου).
αυτά και άλλα πολλά

Μήπως είσαι λίγο ρατσιστής?
από wikipedia
Ο ρατσισμός είναι το δόγμα που αναπτύσσεται με σύνδεσμο συγκεκριμένα γνωρίσματα (εθνικά, θρησκευτικά, πολιτιστικά κ.λπ.) προκειμένου ν΄ αναγάγει μια ομάδα (κοινωνική, φυλετική, θρησκευτική, ως υπέρτερη άλλων. Το πιο συνηθισμένο είδος ρατσισμού, και αυτό που έχει δώσει την αρχική ονομασία στην λέξη (από την αγγλική race = φυλή), - λεγόμενος "ρασιαλισμός", ή εκ της ιταλικής "ράτσα" (razza) ο φυλετικός ρατσισμός.
Συμπληρώνω ή να ανάγει μια ομάδα σε κατώτερη των άλλων.


Το πρόβλημα είναι πανευρωπαικό ή παγκόσμιο καλύτερα. Αν στη γερμανία πετάξεις σκουπίδι στο δρόμο ο γείτονας σου που λες καλημέρα παίρνει τηλέφωνο και σε δίνει και τρως μεγάλο πρόστιμο. Αυτό εσύ το λες πολιτισμό εγώ το λέω φόβο και αποξένωση. Δεν λέω ότι είναι σωστό να πετάξεις χαρτί κάτω αλλά δεν είσαι πολιτισμένος επειδή φοβάσε. Πάρε παράδειγμα τα κράνη. Μεγάλο πρόστιμο όλοι φοράνε μικρό η καθόλου πρόστιμο κανείς δεν φόραγε.
οι πολιτισμένοι ευρωπάιοι σου τους παρακολουθούν όλους εδώ και χρόνια με κάμερες και δεν κουνιέται φύλλο αλλά μην ανυσηχείς θα γίνουμε και εμέις πολιτισμένοι τώρα που θα μας παρακολουθούν και εμάς. Αυτό δεν ήθελες?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

fr0g έγραψε:Κακώς το παίρνεις προσωπικά. Δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένες απόψεις κανενός αλλά σε όσες έχω παρατηρήσει εδώ μέσα. Ο λόγος που τις χώρισα σε δύο κατηγορίες ήταν ο λόγος κι ο αντίλογος που παρουσιάστηκαν εδώ. Δεν ξεφύγαμε από το θέμα άλλωστε, πάλι για τον νεοέλληνα μιλάμε και σύμφωνα με τον τίτλο ζητάς τη γνώμη του καθενός. Αυτή ήταν η δική μου.
Το μόνο που μου φαίνεται περίεργο στη διατύπωσή σου είναι ότι κατάφερες να χωρέσεις το "Προσωπικά" και το "αντικειμενική" στην ίδια πρόταση.
Και εγώ σου επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει δεύτερη άποψη σε αυτό το θρεντ. Όσα σχόλια έχω διαβάσει όλα καταδικάζουν πατριδολαγνεία και προγονοληψία, ντεν γκανταλαβαίνεις;
Η άποψή σου περί περί των δύο κατηγοριών δεκτή, αν και δεν αναιρεί όσα έχω αναφέρει.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Μόνο οι σκανδιναβοί είναι ευρωπαίοι οι άγγλοι γάλλοι γερμανοί αυστριακοί δεν είναι?

έλα ντε εμμονή εσύ, αλήθεια σε πόσα φορουμ έχεις ανοίξει την κουβέντα?

σε ποια χώρα δεν έχουμε ρουσφέτια και σε ποια χώρα λειτουργεί ή δημοκρατία?
Να τα μας..!
Οι γνωστές στριφογυριστές άνευ ουσίας ερωτησούλες!
Βλέπω από λογική δεν σκαμπάζεις και πολλά.
Τελικά μετά τον Πιστό μας προέκυψε και ο ελληνολάγνος. Τί κάθεσαι, βγάλε και το ελληνόμετρο.
karakitsossecurity έγραψε:Μήπως είσαι λίγο ρατσιστής?

οι πολιτισμένοι ευρωπάιοι σου τους παρακολουθούν όλους εδώ και χρόνια με κάμερες και δεν κουνιέται φύλλο αλλά μην ανυσηχείς θα γίνουμε και εμέις πολιτισμένοι τώρα που θα μας παρακολουθούν και εμάς. Αυτό δεν ήθελες?
Μήπως είσαι χουντικός;
Αντί να γεμίζεις το θρεντ με σεντόνια άνευ ουσίας δεν κάθεσαι να το ξαναδιαβάσεις από την αρχή. Το θέμα είναι οι νεοέλληνες. Το αν οι ξένοι είναι ρατσιστές ή υπόδουλοι δεν αναιρεί απολύτως τίποτε από όσα ειπώθηκαν από όλους τους σχολιαστές εδώ μέσα, σωστά;
Κλαψ.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Να τα μας..!
Οι γνωστές στριφογυριστές άνευ ουσίας ερωτησούλες!
Βλέπω από λογική δεν σκαμπάζεις και πολλά.
Τελικά μετά τον Πιστό μας προέκυψε και ο ελληνολάγνος. Τί κάθεσαι, βγάλε και το ελληνόμετρο.
Εγώ μια χαρά σκαμπάζω από λογική αλλά εσύ φαίνεται δεν ξέρεις να διαβάζεις, από που και ως που είμαι ελληνολάγνος απλά δεν διαχωρίζω τους ανθρώπους με κριτήριο το έθνος. Σε καμία πρόταση δεν τάσομαι υπέρ κάποιου έθνους και δέιξε μου που το έχω κάνει, σε προκαλώ να βρεις μία μου πρόταση που τάσσομε υπέρ η κατά κάποιου έθνους. Αυτό που λέω είναι ότι δεν διαφέρουμε σε τίποτα από τους υπόλοιπους ευρωπαίους. Το νεοελληνόμετρο να το βγάλεις εσύ μιας και το προτείνεις κιόλας.
Αφού είναι άνευ ουσίας οι ερωτησούλες μου θα ήταν εύκολο να τις απαντήσεις αλλά δεν το κάνεις ακριβώς όπως και ο πιστός.
Αντί να γεμίζεις το θρεντ με σεντόνια άνευ ουσίας δεν κάθεσαι να το ξαναδιαβάσεις από την αρχή. Το θέμα είναι οι νεοέλληνες.
Κλαψ.
Τα σεντόνια είναι απάντησει στο λινκ http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=764 αλλά μήπως και αυτό είναι ανευ ουσίας.
Το αν οι ξένοι είναι ρατσιστές ή υπόδουλοι δεν αναιρεί απολύτως τίποτε από όσα ειπώθηκαν από όλους τους σχολιαστές εδώ μέσα, σωστά;
Αναιρεί και παρά αναιρεί το ότι θεωρείς μόνο ελληνικά όλα τα ελατώματα του κόσμου κάτι που δε με βρίσκει σύμφωνο. Και σου ξαναλέω πιο απλά μιας και δυσκολεύεσε να καταλάβεις ότι όλα αυτά που αναφέρεις ως νεοελληνικά χαρακτηριστικά είναι απλά η παγκόσμια κοινωνική τάση της εποχής και δεν αποτελούν δικό μας προνόμιο ούτε είναι γραμμένο στο dna μας ούτε το μαθαίνουμε στα σχολεία.
Μήπως είσαι χουντικός;
Και τέλος χουντικός δεν είναι όποιος διαφωνεί μαζί σου.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Αναιρεί και παρά αναιρεί το ότι θεωρείς μόνο ελληνικά όλα τα ελατώματα του κόσμου κάτι που δε με βρίσκει σύμφωνο. Και σου ξαναλέω πιο απλά μιας και δυσκολεύεσε να καταλάβεις ότι όλα αυτά που αναφέρεις ως νεοελληνικά χαρακτηριστικά είναι απλά η παγκόσμια κοινωνική τάση της εποχής και δεν αποτελούν δικό μας προνόμιο ούτε είναι γραμμένο στο dna μας ούτε το μαθαίνουμε στα σχολεία.
Σοβαρά; Τί μου λές;
Ό,τι να ναι.
Ο ίδιος αυτοαναιρήσε αν κατάλαβες τί γράφεις.
Επίσης δημιουργείς ένα θέμα που δεν υπάρχει (ότι θεωρώ ότι μόνο οι νεοέλληνες έχουν ελαττώματα) και απαντάς σε αυτό! Μα δεν έχει σημασία..
Για αυτό και έγραψα ότι δεν σκαμπάζεις από λογική. Δεν κοιτάζουν οι νεοέλληνες καλύτερα τα χάλια τους και μετά βλέπουν και των άλλων.
karakitsossecurity έγραψε:Τα σεντόνια είναι απάντησει στο λινκ http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=764 αλλά μήπως και αυτό είναι ανευ ουσίας.
Ε στείλτα τότε στο εν λόγω σάιτ να δούμε τί θα σου απαντήσουν σε εξυπνάδες του στυλ:
-σε ποια χώρα δεν έχουμε ρουσφέτια και σε ποια χώρα λειτουργεί ή δημοκρατία?
-έχεις πάει στην νάπολη να δεις τους δρόμους?
-όλο και περισσότεροι άγγλοι λόγο της οικονομικής κρίσεις ζουν με τους γονείς(πρόσφατη έρευνα)
-το τι έγινε στη γαλλία το ξεχάσαμε φρέσκα κουλούρια
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε Καρακίτσο,
Κάποτε είχα έναν γνωστό, κάτοικο (ας πούμε) Λάρισας, που εργαζόταν σε μια αντιπροσωπεία. Λόγω της δουλειάς του έπρεπε συχνά να ταξιδεύει σε ευρωπαϊκές πόλεις. Η εταιρεία του όμως τού κάλυπτε τα έξοδα για να παίρνει μαζί και τη σύζυγό του. Την πρώτη φορά λοιπόν που ήταν να ταξιδέψει έξω λέει στη σύζυγο "μωρό μου θέλεις να πεταχτούμε τρεις μέρες μέχρι την Πράγα;" και η απάντηση της συζύγου ήταν "έλα μωρέ πήγαινε εσύ, έτσι κι αλλιώς όλες οι πόλεις σαν τη Λάρισα είναι". Την επόμενη φορά της λέει "μωρό μου γουστάρεις να πεταχτούμε διήμερο μέχρι τη Βιέννη;" για να πάρει παρόμοια απάντηση "έλα ρε μωρό μου, σιγά τώρα τη Βιέννη, τί παραπάνω έχει από τη Λάρισα; όλες οι πόλεις σαν τη Λάρισα είναι". Την επόμενη φορά της ξαναπροτείνει "μωρό μου, έλα μαζί μου τετραήμερο στο Άμστερνταμ, πληρώνει η εταιρεία" για να πάρει πάλι την απάντηση "ώχου, σιγά το Άμστερνταμ, πού να τραβιόμαστε τώρα, όλες οι πόλεις σαν τη Λάρισα είναι" . Η ιστορία επαναλήφθηκε με τη Ρώμη, τη Βαρκελώνη, την Αμβέρσα και κάνα δύο άλλες πόλεις, που όλες έχουν κάτι κοινό: είναι σαν τη Λάρισα.
Τελικά τήν κεράτωσε με την μετέπειτα -αλλοδαπή- σύζυγό του...

Φίλε Καρακίτσο, το ηθικόν δίδαγμα της ιστορίας είναι το εξής: δεν είναι όλες οι πόλεις σαν τη Λάρισα.

(YΓ. Η επιλογή της Λάρισας στην ιστορία που ανέφερα είναι τυχαία)
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Συγνώμη ρε tactical μήπως έχεις και στατιστικά για το πόσοι πληρούν τις προδιαγραφές του νεοέλληνα σου και πόσοι όχι. Μήπως έχεις φτιάξει και σχετικό quiz πόσο νοεάλληνας είστε με ερωτήσεις του στυλ κάνετε ανακύκλωση μόνο τα πλαστικά έχεται κάνει ποτέ ρουσφέτι ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο? Και πως δεν υπάρχει θέμα όταν το ίδιο το θέμα έχει τίτλο νεοέλληνας?
και δεν αυτοαναιρούμε καθόλου. Υπάρχουν κάποια κοινωνικά φαινόμενα σε διάφορους λαούς που όμως δεν σου επιτρέπουν να χαρακτηρίσεις έναν λαό ένα έθνος πές το όπως θες. Είναι σαν να λες ότι όλοι οι αλβανοί είναι κλέφτες. Ναι μπορεί στατιστικά να έχουμε πολλά φαινόμενα κλοπής γιατί οι άνθρωποι πεινάνε αλλά μπορείς να χαρακτηρίσεις έναν λαό έτσι για σκέψου? Μπορείς να χαρακτηρισεις κάποια κοινωνικά φαινόμενα και να πεις ότι αυξήθηκαν και να αναλύσεις τις αιτίες αλλά δεν μπορείς να τους αποδίδεις εθνικά χαρακτηριστικά γιατί έτσι γίνεσαι ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ.
Τέλος.


Προμηθέα το παράδειγμα σου είναι ατυχέστατο δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε. οι πόλεις μπορεί να μην είναι ίδιες τα κοινωνικά φαινόμενα όμως έχουν κοινές συνήθως αιτίες και όμορες κοινωνίες παρουσιάζουν πάνω κάτω κοινά χαρακτηριστικά. Τώρα δε με την παγκοσμιοποίηση βλέπω και την βιένη να γίνεται ίδια μες την λάρισα ιφ γιου νοου γοτ αι μιν. Το κύριο χαρακτηρηστικό είναι ο καπιταλισμός και οι παρενέργιες είναι πάνω κάτω ίδιες. Και επειδή έχω ταξιδέψει και εγώ όπως ο γνωστός σου παντού οι άνθρωποι ήτανε ίδιοι δηλαδή απλά άνθρωποι με τις αδυναμίες τους τα ελατώματα τους, και τα χαρίσματα τους.
Τέλος.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

tactical έγραψε:Και εγώ σου επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει δεύτερη άποψη σε αυτό το θρεντ
Καινούργιο είναι πάλι αυτό; Δεν το ήξερα ότι έπρεπε να περιοριστούν τα σχόλια μόνο στο εν λόγω thread. Αν δεν απατώμαι, ζητάς την άποψη του καθενός για τους νεοέλληνες. Κρίνοντας λοιπόν τους νεοέλληνες αναπόφυκτα κρίνονται και τα όσα έχουν ειπωθεί στο φορουμ. Εκτός αν θεωρείς τα μέλη του φόρουμ ως μη νεοέλληνες, πράγμα μάλλον αλλαζονικό. Όπως κι αν έχει δεν είχα σκοπό να αναιρέσω τα λόγια σου. Για την ακρίβεια δεν ξέρω καν γιατί το λες αυτό. Αν βέβαια αναφέρεσαι στον ορισμό της αλήθειας, τότε κάπου έχεις κάνει λάθος. Δεν είπα αν έχεις δίκιο ή όχι. Δεν εξέτασα την άποψη σου. Τόνισα ότι είναι άποψη και όχι απαραίτητα αλήθεια.

Το αν οι ξένοι είναι ρατσιστές ή οχι συν όλα τα άλλα αρνητικά ή θετικά, και βέβαια έχει σημασία, εφόσον κάνουμε σύγκριση. Δεν μπορεί να βγαίνουμε χάλια χωρίς να γνωρίζουμε αν υπάρχει καλύτερο άλλωστε. Το θέμα με τις ερωτησούλες άνευ ουσίας το κάλυψε πιστεύω ο karakitsos. Είναι ένας μηχανισμός αποφυγής απάντησης κι αυτός, να απαξιώνεις την ερώτηση ή τον ερωτούντα. Δεν μπορώ να πω όμως ότι είναι κι αποτελεσματικός. Κλείνοντας θα μπορούσες να διευκρινήσεις το "ελληνολάγνος"; Είναι αυτός που βλέπει τα θετικά και τα αρνητικά της Ελλάδας; Σε αντίθεση με τον μη ελληνολάγνο που βλέπει μόνο θετικά; Τότε ναι, δεκτός ο χαρακτηρισμός, αν και ετυμολογικά δε στέκει στην περιιγραφή.

@ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ Με πρόλαβε το post σου. Κανείς δεν είπε ότι όλες οι πόλεις είναι σαν τη Λάρισα. Αλλά η κάθε μία έχει τα αρνητικά της και τα θετικά της. Δεν πιστεύω να νομίζεις κι εσύ ο ίδιος πως η Λάρισα έχει μόνο αρνητικά ή ότι οι άλλες πόλεις έχουν μόνο θετικά. Η επιλογή των πόλεων είναι τυχαία; Δεν είδα σύγκριση με Κάιρο, Ναιρόμπι, Λίμα κλπ. Επίσης έχει σημασία που την απάτησε με αλλοδαπή; Αν δηλαδή οι πόλεις αντιπροσωπεύουν χώρες, οι γυναίκες τι αντιπροσωπεύουν;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλοι Καρακίτσο και Frog, χαίρομαι που καταλάβατε την ιστορία που διηγήθηκα (όσο κι αν προσποιείστε το αντίθετο). Είναι άλλωστε μια ιστορία που, από ό,τι έχω καταλάβει, αγγίζει βαθιά τη νεοελληνική ψυχή... :mrgreen:
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις. Την ιστορία σου την καταλάβαμε και σου απαντήσαμε. Όσον αφορά τις πόλεις ήταν ρητορικό το ερώτημα, δεν χρίζει απάντησης. Όσον αφορά όμως την αλλοδαπή η απορία ισχύει. Μπορείς να μου τη λύσεις εξηγώντας ξεκάθαρα αν παίζει ρόλο ή όχι, ή μπορείς να επιμείνεις στα όσα πιστεύεις περί προσποιήσεως και να επιβεβαιώσεις τα όσα έχω πει περί αποφυγής απαντήσεων.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε Frog, μού θυμίζεις εκείνο το ανέκδοτο με τον ελέφαντα και την παπαρούνα
Συζητάνε δύο:
" -Έχεις δει ελέφαντα να κρύβεται πίσω από παπαρούνα;
-Όχι βέβαια!
-Είδες λοιπόν πόσο καλά κρύβεται;"

Είμαι βέβαιος ότι και αυτό το κατάλαβες (ασχέτως αν δεν είσαι από αυτούς, που κυρίως τούς αφορά, είτε αυτή η ιστορία, είτε η προηγούμενη) .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ την 29 Ιούλ 2009 21:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξυπνάκια η όλη πρόταση έχει ως εξής:
Και εγώ σου επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει δεύτερη άποψη σε αυτό το θρεντ. Όσα σχόλια έχω διαβάσει όλα καταδικάζουν πατριδολαγνεία και προγονοληψία, ντεν γκανταλαβαίνεις;
Γκαντάλαβες τώρα;
fr0g έγραψε:Δεν είδα σύγκριση με Κάιρο, Ναιρόμπι, Λίμα κλπ. Επίσης έχει σημασία που την απάτησε με αλλοδαπή; Αν δηλαδή οι πόλεις αντιπροσωπεύουν χώρες, οι γυναίκες τι αντιπροσωπεύουν;
Άντε πάλι, ο τύπος τον χαβά του, ντεν γκανταλαβαίνει. Του θίξανε την "υπερηφάνεια" και άρχισε τα σεντόνια και τις ερωτήσεις-διευκρινίσεις. Καλέ μην τζατζάρετε τους παιδιά, είναι ευαίσθητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tactical την 29 Ιούλ 2009 21:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Συγνώμη ρε tactical μήπως έχεις και στατιστικά για το πόσοι πληρούν τις προδιαγραφές του νεοέλληνα σου και πόσοι όχι. Μήπως έχεις φτιάξει και σχετικό quiz πόσο νοεάλληνας είστε με ερωτήσεις του στυλ κάνετε ανακύκλωση μόνο τα πλαστικά έχεται κάνει ποτέ ρουσφέτι ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο? Και πως δεν υπάρχει θέμα όταν το ίδιο το θέμα έχει τίτλο νεοέλληνας?
και δεν αυτοαναιρούμε καθόλου. Υπάρχουν κάποια κοινωνικά φαινόμενα σε διάφορους λαούς που όμως δεν σου επιτρέπουν να χαρακτηρίσεις έναν λαό ένα έθνος πές το όπως θες. Είναι σαν να λες ότι όλοι οι αλβανοί είναι κλέφτες. Ναι μπορεί στατιστικά να έχουμε πολλά φαινόμενα κλοπής γιατί οι άνθρωποι πεινάνε αλλά μπορείς να χαρακτηρίσεις έναν λαό έτσι για σκέψου? Μπορείς να χαρακτηρισεις κάποια κοινωνικά φαινόμενα και να πεις ότι αυξήθηκαν και να αναλύσεις τις αιτίες αλλά δεν μπορείς να τους αποδίδεις εθνικά χαρακτηριστικά γιατί έτσι γίνεσαι ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ.
Τέλος.
Όπως έχω πει, δεν σκαμπάζεις και πολύ από λογική ε.
Άμα είχες @@ θα έλεγες εξαρχής τί σε ενόχλησε τόσο πολύ από όσα ανέφερα στο εισαγωγικό σχόλιο του θρεντ αντί να στριφογυρίζεις γύρω από άσχετα πράγματα.
Να στο πω όσο πιο απλά γίνεται: δεν μας χέζεις ρε Νταλάρα.
Απάντηση