Νέα δημοσκόπηση δείχνει ότι οι έφηβοι δεν πιστεύουν σε θεούς

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Critical
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 10:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω, μάλλον είσαι πολύ έξυπνος για εμένα... Αν έχεις την καλοσύνη, μπορείς να πεις ξεκάθαρα τι νομίζεις ότι γίνεται;
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Ρε συ tactical, allow me this:

Κάποιες μέρες που βαριέμαι πραγματικά τη ζωή μου, για να φτιάξω το κέφι μου μπαίνω σε κάτι τέτοια:
http://www.geocities.com/kostasrokas/text-15.html

Κι αν πραγματικά βαριέμαι να πάω για λούσιμο ας πούμε, θα συνεχίσω την ανάγνωση σε κάτι ακόμα πιο συγκλονιστικό του χώρου.
Πχ, το ξέρατε ότι για τα γεγονότα της Αθήνας τον Δεκέμβριο που ξεκίνησαν από το φόνο ενός παιδιού, ευθύνεται το Mega?
Μάλιστα κύριοι και κυρίες. Γιατί λέει, παρά τις προειδοποιήσεις σοφών κληρικών, έπαιξε το ανοσιούργημα του Dan Brown.
Και θύμωσε ο θεός, και δαίμονες ξεχύθηκαν στην Αθήνα. (Δεν το δειχνε η ΕΡΤ3 ρε πούστη μου? )

Και μετά το μάτι μου θα πέσει σε συνομιλίες ιντερνετικών πιστών. Όπως αυτές που παρέθεσεις σε άλλο σου post.
Όπου πράγματι συζητάνε να οργανωθούν και να αναλάβουν ο καθένας από ένα αντίχριστο μετερίζι, για να το ανακατέψουν. Όπως αυτό εδώ το φόρουμ.

Προσωπικά, έχω 3 ενστάσεις με τη στάση σου:
1. Τη βρίσκω αναίτια αγενή προς τα συγκεκριμένα πρόσωπα. Λένε δεν λένε μπαρούφες.
2. Πιστεύω πως σε άλλους χώρους ταιριάζουν οι κραυγές "Αιρετικός, αιρετικός ! Τον κατάλαβα εγώ ! Ήρθε να μας διαφθείρει".
3. Ακόμη κι αν ισχύει το νο2, let them come. Τί σκατά;
L' enfer c' est les autres
Critical
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 10:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Τέλος πάντων, πολύ ασχολήθηκα μαζί σου. Σου κάνω την χάρη και φεύγω και κάτσε εσύ και λέγε ότι προστάτεψες το φόρουμ από κάποιον σατανικό πράκτορα των Εβραίων, του Soros ( μου το έχουν ξαναπεί κάτι τύποι σαν εσένα) ή και δεν ξέρω εγώ ποιος. Παρακαλώ τους moderator να φτιάξουν το κουμπάκι που λέει εγγραφή. Φτιάξτε το ώστε να μπορούμε να το πατήσουμε αφού έχουμε πάρει την άδεια του tactical, όχι να εγγραφόμαστε και μετά να πρέπει να αντιμετοπίσουμε και τον κομπλεξικό!

viewtopic.php?f=7&t=387

Μάλλον είχατε άδικο, ίδιο με τα χριστιανικά φόρουμ είναι και αυτό...
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Critical έγραψε:Δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω, μάλλον είσαι πολύ έξυπνος για εμένα... Αν έχεις την καλοσύνη, μπορείς να πεις ξεκάθαρα τι νομίζεις ότι γίνεται;
Τί σας ταίζουν εκεί στην αρχιεπισκοπή;
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Critical έγραψε:Τέλος πάντων, πολύ ασχολήθηκα μαζί σου. Σου κάνω την χάρη και φεύγω και κάτσε εσύ και λέγε ότι προστάτεψες το φόρουμ από κάποιον σατανικό πράκτορα των Εβραίων, του Soros ( μου το έχουν ξαναπεί κάτι τύποι σαν εσένα) ή και δεν ξέρω εγώ ποιος. Παρακαλώ τους moderator να φτιάξουν το κουμπάκι που λέει εγγραφή. Φτιάξτε το ώστε να μπορούμε να το πατήσουμε αφού έχουμε πάρει την άδεια του tactical, όχι να εγγραφόμαστε και μετά να πρέπει να αντιμετοπίσουμε και τον κομπλεξικό!

viewtopic.php?f=7&t=387

Μάλλον είχατε άδικο, ίδιο με τα χριστιανικά φόρουμ είναι και αυτό...
Τι μια λες ότι θα αλλάξεις username, την άλλη ότι θα φύγεις.
Όμως εδώ σε βλέπω να αμολάς ακατάσχετες ασυναρτησίες, πράγματα ασύνδετα, χωρίς κανένα σκοπό και ουσία.
Φιλιά στον μέντωρά σου, πέστου την επόμενη φορά να έρθει αυτοπροσώπως, θα φάει καλά.

Ναι είναι χριστιανικό φόρουμ, άντε να δώσεις αναφορά στον Μεταλληνό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tactical την 18 Αύγ 2009 15:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Συγγνώμη,τόσο μεγάλη προσβολή και πρόκληση είναι να έχει κάποιος κάποιον nick που ηχεί παρόμοια με το δικό σου;Δεν ονομάζεται και malacactical ο άνθρωπος ffs!!
Γιατρέ κάνεις και αστεία τώρα.
Η επιλογή του username σε συνδυασμό με την χρονική στιγμή είναι κάτι προκλητικό, πως να το κάνουμε.
Μόλις χθες ήταν εδώ ο έτερος μπούφος, ο lonewolf, που με κατηγόρησε ότι έχω σε όλα απόλυτο άδικο και κατόπιν το βλαχαδερό τόλμησε και έβαλε τελεία τρέχοντας να κρυφτεί.
Χαίρω πολύ και εγώ λέω ότι είστε όλοι ηλίθιοι και είμαι ο υπέρτατος άρχοντας.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αν δεν αλλάξεις τακτική tactical θα με αναγκάσεις να πάρω μέτρα.Δεν θα το κάνεις μπάχαλο το μαγαζί.Not on my watch που λένε.Τελευταία προειδοποίηση.Και πολύ το άργησα!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Άυριο θα μας παρουσιαστεί άλλο τσ****νι, να μου το θυμηθείς.
Τώρα είναι καλύτερα με αστερίσκους;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Βλέπεις ότι δυσκολεύομαι ΗΘΙΚΑ να σε ξαποστείλω και με έχεις γράψεις στα @@δια σου,έτσι δεν είναι;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Να προτείνω κάτι;

Σε άλλα φόρουμ υπάρχει η δυνατότητα του ignore κάποιου χρήστη.
Αν κάποιος βαριέται να διαβάζει τις μαλακίες μου, μπορεί να με κάνει ignore και να μην εμφανίζονται τα ποστ μου, σε εκείνον και μόνο.

Κάτι σαν το κατοικίδιο του batcic: υπάρχω και δεν υπάρχω, ταυτόχρονα.

Προσωπικά δεν το έχω κάνει χρήση ποτέ. Αλλά μπορεί να είναι μία τεχνική λύση για να αποφεύγονται εκνευρισμοί, ηθικά διλλήματα, χάσιμο χρόνου κτλ.
L' enfer c' est les autres
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

punky έγραψε:Να προτείνω κάτι;

Σε άλλα φόρουμ υπάρχει η δυνατότητα του ignore κάποιου χρήστη.
Αν κάποιος βαριέται να διαβάζει τις μαλακίες μου, μπορεί να με κάνει ignore και να μην εμφανίζονται τα ποστ μου, σε εκείνον και μόνο.

Κάτι σαν το κατοικίδιο του batcic: υπάρχω και δεν υπάρχω, ταυτόχρονα.

Προσωπικά δεν το έχω κάνει χρήση ποτέ. Αλλά μπορεί να είναι μία τεχνική λύση για να αποφεύγονται εκνευρισμοί, ηθικά διλλήματα, χάσιμο χρόνου κτλ.
Αυτό αν το λες σε μένα, σου λέω ότι έχεις χάσει κάποια επεισόδια, οπότε είσαι εκτός θέματος.
Τώρα αν το λες στον Γιατρό, ε δεν είναι και άσχημη λύση. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

οποιοσδηποτε θα μπορουσε να ειναι πρακτορας τακτικαλ. και εσυ ο ιδιος ο υπερτατος αρχοντας. Το θεμα μας ειναι οτι εμεις οι ηλιθιοι & πρακτορες εχουμε δικαιωμα να μιλαμε και να εκφερουμε γνωμη?

παντως γιατρε να επιτρεψουμε ενα δικιο στον τακτικαλ (παρολο που το εχασε) οσον αφορα τους κανονες του φορουμ και το σπαμμινγ στα διαφορα θεματα (συμπεριλαμβανετε και αυτη η απαντηση στα σπαμμινγ)
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

tactical έγραψε:
punky έγραψε:Να προτείνω κάτι;

Σε άλλα φόρουμ υπάρχει η δυνατότητα του ignore κάποιου χρήστη.
Αν κάποιος βαριέται να διαβάζει τις μαλακίες μου, μπορεί να με κάνει ignore και να μην εμφανίζονται τα ποστ μου, σε εκείνον και μόνο.

Κάτι σαν το κατοικίδιο του batcic: υπάρχω και δεν υπάρχω, ταυτόχρονα.

Προσωπικά δεν το έχω κάνει χρήση ποτέ. Αλλά μπορεί να είναι μία τεχνική λύση για να αποφεύγονται εκνευρισμοί, ηθικά διλλήματα, χάσιμο χρόνου κτλ.
Αυτό αν το λες σε μένα, σου λέω ότι έχεις χάσει κάποια επεισόδια, οπότε είσαι εκτός θέματος.
Τώρα αν το λες στον Γιατρό, ε δεν είναι και άσχημη λύση. :mrgreen:
Για όλους μας το λέω.
L' enfer c' est les autres
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Critical έγραψε:Κάποιοι έφηβοι το κάνουν από μαγκία αλλά υπάρχουν πολλοί που το έχουν σκεφτεί και έχουν καταλήξει στην αθεία.Έχω μιλήσει με πολλά άτομα που αν και φαίνεται ότι δεν είναι πραγματικά άθεοι έχουν πολύ καλά επιχειρήματα. Τώρα δεν θα μιλήσω για τους ''άθεους'' που πιστεύουν στα ζώδια κτλ...
Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι τον έστειλε κάποιος για να προκαλέσει σύγχυση. Υποστηρίζει έφηβους που είναι άθεοι και ξαφνικά ο tactical αρχίζει να τον βρίζει. Ο tactical πάντος δεν έχει πει ακόμα το σκεπτικό του γιατί τον λέει πράκτορα και μάλλον πρέπει να το κάνει. Το φόρουμ είναι για την αθεία, αν είναι άθεος δεν έχει κάποια σχέση αφού το φόρουμ φτιάχτηκε για να γίνουν συζητήσεις γύρω από την αθεία ΟΧΙ μόνο με άθεους. Παρακολουθώ το φόρουμ καιρό τώρα και είναι πολύ βαρετό αν συμφωνούμε σε όλα και δεν ακούγεται η άλλη άποψη γι'αυτό σεβασμός την επόμενη φορά που έρθει κάποιος να εκφράσει την γνώμη του...
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

fanisoleo έγραψε:Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι τον έστειλε κάποιος για να προκαλέσει σύγχυση. Υποστηρίζει έφηβους που είναι άθεοι και ξαφνικά ο tactical αρχίζει να τον βρίζει. Ο tactical πάντος δεν έχει πει ακόμα το σκεπτικό του γιατί τον λέει πράκτορα και μάλλον πρέπει να το κάνει.
To provlima einai oti exeis xasei epeisodia me apotelesma na me kathgoreis gia anohta pragmata.
Asto an den exeis diavasei ti exei eipwthei kai se alla thread, mhn anakateuesai, ta kaneis xeirotera.
Sorry gia ta greeklish.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξέρω τι έγινε στα άλλα thrends. Ξέρω ότι κάποιος μπήκε και άρχισε να γράφει ασυναρτισίες... Πριν λίγο καιρό με τον πιστό, εκεί που είχες δίκιο άρχισες να τον βρίζεις. Έλεγε πράγματα που δεν συμφωνούσαμε, δεκτό, όμως το δίκιο σου το έχασες εντελώς όταν έκανες τέτοια επίθεση. Μετά ήρθε o ili και μας έκανε επίδειξη βλακείας. Μετά τον ili έρχεται ο lonewolf που κόσμια μεν άρχιζει να λέει τα δικά του ''επιχειρήματα'' σχετικά με την ύπαρξη θεού. Και μετά έρχεται ο critical. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι ένας από τους 3 προηγούμενους και ο ίδιος φαίνεται ότι είναι κατά της θρησκείας αν κρίνουμε από το Post του πάνω στους έφηβους. Έρχεται λοιπόν αυτός και αρχίζεις να τον βρίζεις από μέρους σου η οποία δεν είναι δικιολογημένη. Κατά την γνώμη μου, δεν έχασες το δίκιο σου με τον συγκεκριμένο άνθρωπο γιατί απλούστατα δεν το είχες ποτέ. Ο τύπος δεν ξέρουμε τι ήταν αλλά και παπάς να ήταν είχε το δικαίωμα να μιλήσει και δεν δικαιούτε τέτοια συμπεριφορά. Plz μην αρχίσεις να βρίζεις, δεν μπορούμε να συζητήσουμε αν ο συνομιλιτής δεν έχει τον παραμικρό σεβασμό για εμάς.
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Esy ti sevasmo exeis pros emena otan me kathgoreis oti vrizw?
Allo oi vrisies kai allo oi dikaioi xarakthrismoi.
Stamata na me vrizeis loipon.
Sorry kai pali gia ta greeklish, eimai sth vivliothiki twra kai einai provlhma.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε έβρισα; Νομίζω ότι μιλάω όσο πιο κόσμια και ευγενικά γίνεται. Βρισιές ήταν αυτά που έλεγες, δίκαιοι χαρακτηρισμοι είναι για εσένα. Μάλλον με ειρωνεύεσαι τώρα γιατί δεν μπορεί να έγινες ξαφνικά τόσο ευαίσθητος και να προσβληθηκες από τα λόγια μου. Καλύτερα να πάρει θέση κάποιος moderator, δεν θα κάνω εγώ την δουλειά τους...
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Το να με κατηγορείς ότι βρίζω, για μένα είναι βρισιά.
Ναι μην ανησυχείς, θα πάρουν και οι moderators θέση, μην σε ανησυχεί αυτό.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

mpamiatzis έγραψε:παντως γιατρε να επιτρεψουμε ενα δικιο στον τακτικαλ (παρολο που το εχασε) οσον αφορα τους κανονες του φορουμ και το σπαμμινγ στα διαφορα θεματα (συμπεριλαμβανετε και αυτη η απαντηση στα σπαμμινγ)
Το spamming είναι πολύ συγκεκριμένο πράγμα.Δεν μπορούμε να ξεχειλώσουμε την έννοια για να ξεφορτωνόμαστε όποιον κατά τη γνώμη μας λέει βλακείες.

@tactical δεν συμφωνώ ότι χρησιμοποίησες δίκαιους χαρακτηρισμούς.Το "μαλακιστήρι" είναι βρισιά σε όποιο context και αν το θεωρήσει κανείς.Δίκαιο θα ήταν μόνο σαν απάντηση σε άλλη βρισιά.Όσο για το ignore που είπες δεν κατάλαβα πως το εννοούσες.Αν εννοούσες να αγνοώ εγώ εσένα θα σου πω το εξής:χωρίς να συμφωνώ σε όλα όσα λες,όταν είσαι ψύχραιμος,εκτιμώ τις απόψεις σου και τις σκέψεις σου και δεν θα ήθελα να σ'αγνοήσω.Θα ήταν χασούρα για μένα.Όταν,κατά τη γνώμη μου,παρεκτρέπεσαι θα ήθελα να σε αγνοήσω αλλά δεν μπορώ.Αν εννοούσες να αγνοείς εσύ εμένα είναι σίγουρα δικαίωμά σου και δεν θα είχα πρόβλημα ακόμη και να μάθω ότι το εξασκείς.

Μακάρι οι άλλοι,πιό μόνιμοι moderators να πάρουν θέση και αν κρίνουν ότι η παρέμβασή μου ήταν άδικη ή άστοχη όλα καλά από μένα.Δυστυχώς μόνο τη δική μου κρίση διαθέτω.Καλή κακή σ΄αυτή καταφεύγω αναγκαστικά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Κλειδωμένο