Νέα δημοσκόπηση δείχνει ότι οι έφηβοι δεν πιστεύουν σε θεούς

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε: Αρκεί να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Να πάρει το μάθημα το πραγματικό του όνομα: Μυθολογία.
Εύγε!
Να συμπληρώσω μόνο, ότι το μάθημα της δικής μας μυθολογίας θα έπρεπε να διδάσκεται με μεγαλύτερο σεβασμό και εμβάθυνση, γιατί του (της) αξίζει.
Μία μικρή συμπλήρωση ακόμα: Να γίνει διαχωρισμός Ελληνικής - Εβραϊκής μυθολογίας. :dance:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε μου λέει κάτι η οποιαδήποτε έρευνα. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί έφηβοι το κάνουν από "μόδα" ή από μαγκιά, και καλά "εγώ δεν καταλαβαίνω από αφέντες και κατεστημένο" και μόλις μεγαλώσουν μια χαρά πιστοί (ξανα)γίνονται, έστω και με "σκεπτικισμό".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Critical
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 10:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάποιοι έφηβοι το κάνουν από μαγκία αλλά υπάρχουν πολλοί που το έχουν σκεφτεί και έχουν καταλήξει στην αθεία.Έχω μιλήσει με πολλά άτομα που αν και φαίνεται ότι δεν είναι πραγματικά άθεοι έχουν πολύ καλά επιχειρήματα. Τώρα δεν θα μιλήσω για τους ''άθεους'' που πιστεύουν στα ζώδια κτλ...
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Critical έγραψε:Κάποιοι έφηβοι το κάνουν από μαγκία αλλά υπάρχουν πολλοί που το έχουν σκεφτεί και έχουν καταλήξει στην αθεία.Έχω μιλήσει με πολλά άτομα που αν και φαίνεται ότι δεν είναι πραγματικά άθεοι έχουν πολύ καλά επιχειρήματα. Τώρα δεν θα μιλήσω για τους ''άθεους'' που πιστεύουν στα ζώδια κτλ...
Μου είναι λίγο δύσκολο να κατηγορήσω τα παιδιά, που δεν έχουν σκεφτεί κάποια πράγματα.
Ή τους "άθεους" που πιστεύουν στα ζώδια κλπ.

Νομίζω ότι πρέπει να είσαι λίγο τυχερός και λίγο ήρωας (ελληνιστί: immune to peer pressure), για να αρχίσεις να αμφισβητείς και να σκέφτεσαι.
Δεν είναι εύκολο να είσαι lemming και να σταθείς αντίθετα για να πεις "που πάτε ρε μαλάκες από δω; θα πνιγούμε στη θάλασσα".
Ειδικά όταν η εκπαίδευσή μας δεν μας μαθαίνει την αξία της αμφισβήτησης. Και τα εργαλεία αυτής.

Έβλεπα χθες το Here Be Dragons: An introduction to Critical Thinking.
Αξίζει τον κόπο και είναι δωρεάν: http://herebedragonsmovie.com/

Δεν μου θύμησε τίποτα από τα σχολικά μου χρόνια. Τίποτε από αυτά δεν έμαθα στα θρανία. Ή δεν θυμάμαι να έμαθα.
Πώς θα αμφισβητήσει κανείς τις ψευδοεπιστήμες, τις new age παπαριές, τις θρησκευτικές μπούρδες, όταν δεν ξέρει πως να τις φιλτράρει;
Δεν είναι θέμα έξυπνου και χαζού. Για αυτό και έξυπνοι κατά τα άλλα άνθρωποι, τρώνε κουτόχορτο με τις ομοιοπαθητικές και τις λοιπές μπαρούφες.
Είναι θέμα απαίδευτου εγκεφάλου και υποψιασμένου εγκεφάλου.

Το ίδιο και με τα ζώδια, τα μέντιουμ, τους ενορατικούς και τις άλλες απατεωνιές.
Ακόμη και να μην τα πιστεύεις, αν δεν έχεις μελετήσει λίγο τις τεχνικές τους, δεν θα καταφέρεις να ξυπνήσεις τον περίγυρό σου.
Το να λες "αυτά είναι παραμύθια", καμιά φορά δεν φτάνει. Πρέπει να ξέρεις και το λάκκο μέσα στη φάκα.

Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει ένα αρκετά καλό βιβλίο με τον τίτλο Cold Reading, εδώ: http://www.ianrowland.com/
L' enfer c' est les autres
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Critical έγραψε:Κάποιοι έφηβοι το κάνουν από μαγκία αλλά υπάρχουν πολλοί που το έχουν σκεφτεί και έχουν καταλήξει στην αθεία.Έχω μιλήσει με πολλά άτομα που αν και φαίνεται ότι δεν είναι πραγματικά άθεοι έχουν πολύ καλά επιχειρήματα. Τώρα δεν θα μιλήσω για τους ''άθεους'' που πιστεύουν στα ζώδια κτλ...
Βλέπω τα μαλακιστήρια πληθαίνουν σαν τα σκατά εδώ μέσα ε;
Μετά τον Πιστό, lonewolf, τώρα μας προέκυψε και έτερη κουράδα...

ΥΓ: πρόσθεσα avatar για να ξεχωρίζω από τη σκουπιδόμαζα.
Critical
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 10:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε Tactical πιστεύεις ότι κάνεις κάτι τώρα που μας βρίζεις; Βριζείς τον Πιστό και τον lonewolf επειδή πιστεύουν αλλά δεν έχεις πει περισσότερα επιχειρήματα από αυτους και τώρα βρίζεις εμένα χωρίς λόγο. Αν διαφωνείς με κάτι που είπα πέστο ξεκάθαρα και ΚΟΣΜΙΑ αλλίως τράβα και γαμίσου! Δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε εγγραφή και πέφτουμε πάνω σε έσενα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Critical την 18 Αύγ 2009 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα καημένα τα μαλακιστήρια τί τραβάνε.
Άντε ξυρίσου ρε αρκουδιάρη.

Βρείτε άλλη δουλειά παίδες (λιγότερο ψυχοφθόρα), το ξέρω ότι εκτελείτε εντεταλμένη υπηρεσία επί χρήμασι.
Στα τσακίδια λοιπόν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tactical την 18 Αύγ 2009 13:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

tactical έγραψε: Βλέπω τα μαλακιστήρια πληθαίνουν σαν τα σκατά εδώ μέσα ε;
Μετά τον Πιστό, lonewolf, τώρα μας προέκυψε και έτερη κουράδα...

ΥΓ: πρόσθεσα avatar για να ξεχωρίζω από τη σκουπιδόμαζα.
Μάλλον όταν
οι γονείς σου δίδασκαν καλούς τρόπους, ήσουν απασχολημένος να δαγκώνεις το χέρι τους...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τι να σου πώ ρε tactical,τι να σου πώ;Δεν καταλαβαίνεις από λόγια.Τον φέρνεις τον άλλο στο αμήν!Βρές έναν τρόπο να εκτονώνεσαι αλλιώς και κυρίως αλλού.Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση,είσαι ανεξέλεκτος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Τι να σου πώ ρε tactical,τι να σου πώ;Δεν καταλαβαίνεις από λόγια.Τον φέρνεις τον άλλο στο αμήν!Βρές έναν τρόπο να εκτονώνεσαι αλλιώς και κυρίως αλλού.Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση,είσαι ανεξέλεκτος.
Μα τί μας λες τώρα.
Μου λες ότι φέρνω τον άλλο στο αμήν, για αυτό μπαίνει ως critical;
Κοροϊδευόμαστε και από πάνω;
Critical
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 10:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ήξερα τι όνομα να βάλω και έβαλα μια μαλακία που μου άρεσε! Αυτό σε ενοχλεί; Αν θες το αλλάζω, τόσο κομπλεξικός δεν είμαι...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

1ον τι εννοείς;Τι να κάνουμε,δεν τα πιάνουμε όλοι όλα με το πρώτο.
2ον ΜΗ ΒΡΙΖΕΙΣ,ΜΗ ΒΡΙΖΕΙΣ ανθρωπέ μου,τόσο δύσκολο είναι αυτό που σου ζητάω;Πές ότι θές,πέστο όμως χωρίς βρισιές!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Critical
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 10:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Πάω να αλλάξω name για να τελειώσει το ζήτημα, δεν μπήκα στο φόρουμ να τσακωθώ
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Critical έγραψε:Εγώ δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Πάω να αλλάξω name για να τελειώσει το ζήτημα, δεν μπήκα στο φόρουμ να τσακωθώ
Ναι ξέρω γιατί μπήκες.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Κάποιες καταστάσεις θυμίζουν λίγο από σύγχρονο γαλλικό σουρεαλισμό:
Κάποιες γκόμενες να κάνουν ψαροντούφεκο με το μπουργκίνι.
Κι εξαγριωμένοι κοσμικοί να νομοθετούν υπέρ του υποχρεωτικού μπικίνι.

wtf?
L' enfer c' est les autres
Critical
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 10:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί μπήκα;
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Εσύ και οι υπόλοιποι φτωχομπινέδες που ανέφερα μπήκατε για να γράφετε 4 προτάσεις, εκ των οποίων οι 3 πρώτες είναι αθεϊστικές/κοπλιμέντα και η 4η να μην έχει καμία σχέση με τις προηγούμενες, με σκοπό να μπερδεύετε τους άλλους, να προκαλείτε σύγχυση και να καθόμαστε να συζητάμε για μπούρδες. Με το πες-πες γεμίζει το φόρουμ με σκουπίδια και τίποτε άλλο, ό,τι ακριβώς κάνεις αυτή τη στιγμή.
Critical
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 10:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν σε αναγκάσε κανένας να απαντήσεις. Εσύ έχεις προκαλέσει αυτή τη σύγχυση, όχι εγώ. Εγώ απαντήσα σε κάτι που είπε ο Ευθύμης και έσυ άρχισες να με βρίζεις. Φυσικά δεν έχεις πει σε τι διαφωνείς με εμένα. Είπα ότι ενώ φαίνεται ότι πολλοί έφηβοι δεν κατέληξαν στην αθεία μέσα από πολύ αναζήτηση ή ορθολογισμό , έχει τύχει να μιλήσω με ανθρώπους που έχουν πολλά επιχειρήματα κατά της θρησκείας. Σχολίασε αυτό που λέω , όχι αυτό που νομίζεις ότι προσπαθώ να κάνω επειδή κάποιος με πληρώνει να σε ανέχομαι
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Critical έγραψε:Δεν σε αναγκάσε κανένας να απαντήσεις. Εσύ έχεις προκαλέσει αυτή τη σύγχυση, όχι εγώ. Εγώ απαντήσα σε κάτι που είπε ο Ευθύμης και έσυ άρχισες να με βρίζεις. Φυσικά δεν έχεις πει σε τι διαφωνείς με εμένα. Είπα ότι ενώ φαίνεται ότι πολλοί έφηβοι δεν κατέληξαν στην αθεία μέσα από πολύ αναζήτηση ή ορθολογισμό , έχει τύχει να μιλήσω με ανθρώπους που έχουν πολλά επιχειρήματα κατά της θρησκείας. Σχολίασε αυτό που λέω , όχι αυτό που νομίζεις ότι προσπαθώ να κάνω επειδή κάποιος με πληρώνει να σε ανέχομαι
Σε αυτό το σχόλιο φαίνεται πολύ καλά τί συμβαίνει:
viewtopic.php?f=36&t=456&start=20#p7378

Σε αυτό φαίνεται καθαρά και ξάστερα ότι γνωρίζεις πολύ καλά τί συμβαίνει:
viewtopic.php?f=36&t=456&start=30#p7383

Τώρα αμολάς ερώτηση λές και τα δύο αυτά σχόλια δεν υπήρξαν ποτέ...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Συγγνώμη,τόσο μεγάλη προσβολή και πρόκληση είναι να έχει κάποιος κάποιον nick που ηχεί παρόμοια με το δικό σου;Δεν ονομάζεται και malacactical ο άνθρωπος ffs!!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Κλειδωμένο